Γενικά Είναι αρσενικό η θηλυκό το παπαγαλάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bukon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bukon

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2016
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυτα ειναι τα δυο μου παπαγαλακια αλλα αυτο που βγαζω φωτο ειναι που δεν γνωριζω τι ειναι.Απο το πετ το πηρα για θηλυκο αλλα θελω και την γνωμη σας. Επισης να πω πως ειναι 1 χρωνον.

received_10208496798235299.webp received_10206424375826034.webp
 
Για θηλυκό φαίνεται. Έχει αλλάξει ποτέ χρώμα ο χαλινός του; Σου έχει κάνει τίποτα άσπορα αυγά;
Η κάτω μικρή φωτογραφία τι αφορά; Δικά σου είναι;
 
Δεν εχει κανει αυγα αλλα αυτο το ζευγαρι αν ειναι ολη την ωρα φιλιετε και συμερα εβαζαν το κεφαλι τος μεσα στην φωλια. Ο χαλινος ηταν πιο μπλε και τωρα μοβιζει οπως βλεπεις. Η αλλη φωτο ναι ειναι δικα μου αλλα την εβαλα καταλαθος.

Πως μπορω εγω να βοηθησω την αναπαραγωγη των πουλιων τι τροφη να τους δωσω και τι να βαλω μεσα στη φωλια
 
Αυτό το πουλάκι θα ήθελα να βλέπαμε τον χαλινό του στο φως της ημέρας αλλά χωρίς ακτίνες ήλιου πάνω του, να φαίνεται καθαρά το χρώμα.
Ενδέχεται να είναι αρσενικό ή θηλυκό με ορμονικά θέματα.
Για το φύλο ρίξε και μια ματιά εδώ να δεις πιθανές φάσεις χρωματισμών.
Από το χρώμα έτσι όπως το βλέπουμε σ' αυτήν την φωτογραφία, το μόνο που παραπέμπει σε θηλυκό είναι οι λευκοί δακτύλιοι γύρω από τα ρουθούνια και η στάση στο κλαδί βέβαια που μπορεί να έχει και άλλες αιτίες όμως.
 
received_10208503985494976.webp

received_10208503985454975.webp

received_10208503985374973.webp

Καινουριες φωτο... Το αριστερο ειναι αρσενικο η θηλυκο. Πες τε μου και το δεξι αλλα ειμαι σιγουρος πως ειναι αρσενικο
 
Ε βέβαια το δεξί σίγουρα αρσενικό. Το αριστερό μάλλον θηλυκό. Δεν μου είπες όμως, πάντα το ίδιο χρώμα χαλινού έχει; Τι αλλαγές έχει υποστεί;
Και λες και το ξερα και σου είπα να μην το χτυπάει ο ήλιος :)
 
Απο μπλε μοβ.Αλλα φιλιουνται *γινετε να φιλιετε αρσενικο με αρσενικο...
Άνετα, αυτό δεν είναι ενδεικτικό. *Δεν υπάγεται στην σεξουαλική συμπεριφορά το τάϊσμα στο στόμα. Είναι δείγμα φιλίας.
*Συμφωνώ με την Μαρία για το φίλημα-τάισμα
Και δυο αρσενικά όμως μπορούν ν΄αναπτύξουν σεξουαλική συμπεριφορά μεταξύ τους, επιλέγοντας το καθένα ρόλο αναλόγως του χαρακτήρα τους (άλλο έχει πιο ήπιο χαρακτήρα και άλλο πιο κυριαρχικό)
 
Για το δεξί, δεν υπαρχει αμφιβολία είναι αρσενικό! Το άλλο, από τις περισσότερες φωτό θα έλεγα θηλυκό, αλλά με μπερδεύει πολύ η προτελευταία, και το μωβ που αναφέρεις, το οποίο δεν συνάδει με θηλυκό. Από την άλλη, αν ήταν αρσενικό, λόγω ηλικίας θα γινόταν από μωβ μπλε και όχι το ανάποδο! Όταν λες :
Απο μπλε μοβ.
Ήταν μπλε σκούρο όπως το άλλο, ή γαλάζιο; Με επιφύλαξη πάντως θα πω θηλυκό! 👎
 
Με επιφύλαξη πάντως θα πω θηλυκό!
Ναι κι εγώ, πέρα από τους δακτυλίους είναι και στρογγυλή και κάθεται ακουμπητή. :)
Να τα βγάζεις στον ήλιο κάποια λεπτά ημερησίως αν γίνεται, υπό παρακολούθηση βέβαια και για αρπακτικά και για να μην ζεσταθούν όσο έχει ζέστες ακόμα.
 
Ναι κι εγώ, πέρα από τους δακτυλίους είναι και στρογγυλή και κάθεται ακουμπητή. :)

Και γω αυτό παρατηρούσα Μαρία μου, αν και το πάτημα του σίγουρα αρσενικού είναι πιο..."θηλυπρεπές"😛
 
Αν είναι ενός έτους σίγουρα και δεν έχει γίνει μία φορά καφέ ή έστω μπλε σκούρος ο χαλινός, να αρχίσεις να ψάχνεις ορμονικές αιτίες.
Τι διατροφή τους κάνεις εκτός από σπόρους και κεχρί που βλέπουμε; Ήλιος τα βλέπει;
 
Τα πουλια ειναι διπλα στο παραθυρο αλλα μεσα. Να τα βγαλω εξω στο μπαλκονι; Μεσα στο κλουβι αυγοτροφη τους βαζω μπανανα και καροτα τους εχω και γλιφιτσουρακι και μεσα στο νερο λεμονι.Αυριο το πρωι θα παω να παρω απο το πετ σοπ και θα παρω το oleovit για να το βαζω στο νερο ριναι καλο;
 
Αν τα βγάλεις έξω, θα γίνεται για 15 λεπτά περίπου με εποπτεία.
Προτίμησε<Link Removed> εποχής και αραιά λαχανικά και φρούτα. Γλειφιτζουράκι δεν χρειάζεται ποτέ και καθόλου.
Λεμόνι γιατί βάζεις; Σε τι διάλυμα; και κάθε πότε; Το λεμόνι έχει ΡΗ 2, όταν το νορμάλ είναι 7. Δεν είναι τοξικό αλλά θέλει πολύ αραιά και σε μεγάλη αραίωση.
Το <Link Removed> μπορείς να το πάρεις, σελήνιο και βιταμίνη Ε είναι, καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες να δροσίσει, γιατί τώρα θα αλλοιώνεται γρήγορα στο νερό αλλά έχεις καιρό, να φροντίσεις πριν λίγο περισσότερο την <Link Removed>της και να την παρακολουθείς σχολαστικά, κουτσουλιές, στάση σώματος, κάποια στιγμή να δεις στήθος και κοιλιά για τίποτα ύποπτα σημάδια, (σκούρα). Βρες και δώσε καλαμπόκι.
Γενικά είναι ζωηρή;
Σουπιοκόκκαλο της έχεις στο κλουβί;
 
Ωραία, διάβασε λίγο τα της διατροφής που σου έβαλα και κόψε λιγάκι το λεμόνι :)
 
Τωρα που το θυμήθηκα, η περίπτωση μοιάζει με του Στράτου Νίκ, με θεωρητικά διαφορετικές ηλικίες!
1-jpg.44073

Ίσως είναι η μετάλλαξη τέτοια που αργεί να διευκρινήσει το φύλλο, ή τέλος πάντων να είναι τόσο μικρή η διαφορά, που να μην είναι αντιληπτή, πόσο μάλλον από φωτό!
Πάντως η προηγούμενη ύπαρξη γαλάζιου στο χαλινό, ενισχύει τις πιθανότητες να είναι θηλυκό!
 
Εχω 20 ζευγαρια παπαγαλακια και αυτο με εχει ζορισει παρα πολυ

Εμάς να δεις αδερφέ! Πάντως αν διαβάσεις εδώ:
http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/why-so-many-young-budgies-are-incorrectly-sexed.html
Ακόμα και τα αρσενικά μπορεί να έχουν λευκούς κύκλους. Δυστυχώς πρέπει να περιμένουμε μέχρι να πυρώσει, ή να γεννήσει για να είμαστε σίγουροι ☹!
 
Back
Top