Ασθένειες Είναι ασφαλές το μηλόξυδο για να φύγουν τα ακάρεα στους παπαγάλους;

ilias2017

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
25
Πόλη
Διδυμότειχο
γεια σας παιδιά... 😀 ξέρετε να μου πείτε αν είναι ασφαλές το μηλόξιδο για τον παπαγάλο (στο νερό του)👎για να φύγουν τα ακάρεα αμα εχει; Εγώ ξέρω οτι στις καρδερίνες κανει αλλά δεν ξέρω για τον παπαγάλο
 
Το μηλόξυδο είναι ασφαλές και συνιστώμενο για όλα τα πουλιά. Παρέχει ωφέλιμα στοιχεία και προφυλάσσει από μυκητιάσεις, απωθεί τα εξωπαράσιτα αλλά δεν είναι θεραπευτικό σε περίπτωση υπερβολικής ανάπτυξης των ακάρεων. Ποιων εννοείς; Των εξωπαράσιτων ή της τραχείας;
Διάβασε για το μηλόξυδο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μηλόξυδο-στα-πτηνά.17813/ και βάλε το στο πρόγραμμα των πουλιών σου, δίνοντας βάση και στο ποιο μηλόξυδο θα διαλέξεις όταν πας να το αγοράσεις.
Σε κάθε περίπτωση, να το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις οδηγίες του άρθρου και στο πόσιμο νερό και σε σταγόνες στο νερό του μπάνιου τους.
 
ξέρετε να μου πείτε αν είναι ασφαλές το μηλόξιδο για τον παπαγάλο
Είναι ασφαλές προληπτικά. Εφόσον προκύψει ασθένεια χρειάζεται θεραπεία. Το μηλόξυδο από μόνο του δεν είναι αρκετό για να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε ασθένεια.
 
εντάξει... Ευτυχος τα πουλια μου δεν εχουν παράσιτα ουτε εξωτερικά ουτε εσωτερικά απλα θελω να του βαλω για να μην υπάρξει καποιο προβλημα δηλ για να μην κολλήσει και θελω να μαθωαν ειναι ασφαλές να του το δοσω χωρις να έχει
 
Παιδιά, ΟΧΙ ξύδια (οτιδήποτε είδος) στα πουλιά!
Λειτουργούν στο πεπτικό τους σαν το οξύ σε εμάς και βλάπτουν πολύ περισσότερο από ότι νομίζουμε. Αυτό το έμαθα από προσωπική εμπειρία και, ευτυχώς, εγκαίρως για να μην χάσω μία από τις κοκατιλίνες μου. Η ιατρός μας μόλις έμαθε για ξύδι κόντεψε να με δείρει και τελικά είχε δίκαιο. Υπάρχουν άλλοι τρόποι πρόληψης και καταπολέμισης που είναι ειδικοί για πουλιά...
 
Παιδιά, ΟΧΙ ξύδια (οτιδήποτε είδος) στα πουλιά!
Λειτουργούν στο πεπτικό τους σαν το οξύ σε εμάς και βλάπτουν πολύ περισσότερο από ότι νομίζουμε. Αυτό το έμαθα από προσωπική εμπειρία και, ευτυχώς, εγκαίρως για να μην χάσω μία από τις κοκατιλίνες μου. Η ιατρός μας μόλις έμαθε για ξύδι κόντεψε να με δείρει και τελικά είχε δίκαιο. Υπάρχουν άλλοι τρόποι πρόληψης και καταπολέμισης που είναι ειδικοί για πουλιά...
Θα ηθελα να γίνεις πιο συγκεκριμενη.
 
Εγώ βάζω λιγο μηλόξυδο στο μπανιο των καναρινιων μου και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλημα.​
 
Παιδιά, ΟΧΙ ξύδια (οτιδήποτε είδος) στα πουλιά!
Ανατολία μου, είναι χρήσιμο να γίνεις πιο συγκεκριμένη και αναλυτική. Ίσως η εμπιστοσύνη σου προς την γιατρό σου να σε ώθησε να μην κάνεις ερωτήσες αλλά αυτό είναι απαραίτητο.
Τα πράγματα δεν απαντώνται με ένα ναι ή ένα όχι.
Παίζει ρόλο το είδος του μηλόξυδου, η συχνότητα και η δοσολογία χορήγησης ανάλογα με το βάρος του πτηνού.
Η χρήση του μηλόξυδου, προτείνεται από το σύνολο των sites του παγκόσμιου ιστού που ασχολούνται με κατοικίδια πτηνά. Οι αναφορές στηρίζονται σε επιστημονικές πηγές.
Να γίνει σαφές ότι μιλάμε για βιολογικό μηλόξυδο με ίζημα, σωστά διατηρημένο.
Να γίνει επίσης σαφές ότι δεν το παρέχουμε στα θηλυκά στις προ/κατά/μετά περιόδους ωοτοκίας.
Συζητείται η ένσταση της γιατρού σου, με την προϋπόθεση να εξηγηθεί επαρκώς, να ξέρουμε κι εμείς αν και εφόσον έχει δίκιο.
Στόχος μας είναι η καλύτερη φροντίδα των πτηνών μας, όχι να τα ξε-κάνουμε :)
 
Το ξύδι, αλλάζει για λίγες ώρες το ph του στομάχου και όπως καταλαβαίνει κάποιος γίνεται για λίγο... κακό το περιβάλλον για παράσιτα και μικρόβια.
Αυτά πάντα με το λίγο και το μετρημένο...
Αν τώρα κάνει κάποιος ξυδάτο το στομάχι των πουλιών.. Τότε αλλάζουν πολλά
 
Back
Top