Φροντίδα Είναι ασφαλές το μπαλκόνι να είναι κλειστό με νάιλον;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπέρα. Εδώ και καιρό ήθελα να ανοίξω το θέμα αυτό αλλά συνέχεια το ξέχναγα.. Ας αρχίσω. Κάθε μέρα περίπου εγώ κάποια πρωινά και ιδικά όταν είμαι σχολείο δεν θέλω να αφήνω τον Φλαφυ στα σκοτάδια του σπιτιού οπότε τον βγάζω στο μπαλκόνι. Το μπαλκόνι μου όμως πριν πάρω τον Φλαφυ τι είχα κλείσει με Νάιλον για τον αέρα.. Έτσι πλέον όταν βγάζω τον Φλαφυ δεν αγχονομαι για να μην του επιτεθεί κάποιο αρπακτικο. Στην πρώτη φώτο είναι που τον βάζω και πως φαίνετε το νάιλον. Στην δεύτερη ένα κενό που βλέπετε είναι κλειστό με αυτοκόλλητο.. Το θέμα μου είναι στην τρίτη φώτο στην οποία είναι ένα μέρος όπως αυτό που είναι στην δεύτερη φώτο στην οποία όμως δεν έχει αυτοκόλλητο.. Ηθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιο αρπακτικο να περάσει
 

Συνημμένα

  • IMG_20190816_112757_800x800.webp
    IMG_20190816_112757_800x800.webp
    69 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20190816_112803_800x800.webp
    IMG_20190816_112803_800x800.webp
    46,9 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20190816_112807_800x800.webp
    IMG_20190816_112807_800x800.webp
    18,9 KB · Προβολές: 43
Καλησπερα Μιχάλη. Εγώ έχω τα πουλια μου στο μπαλκόνι το οποίο είναι πολύ πιο μικρό από το δικό σου και χωρίς περίφραξη... Δεν έχει πάει κανένα αρπακτικό και ούτε πρόκειται καθώς η παρουσία μου στο μπαλκόνι είναι συχνή... Δεν νομίζω να περάσει αρπακτικό αλλά πρέπει να απαντήσεις και συ σε 2 ερωτήσεις:
1) έχεις πολλά αρπακτικά πτηνά στην γειτονιά σου;
2) είναι το μπαλκόνι σου χαμηλό ώστε να μπορεί να σκαρφαλώσει γάτα;
Πάντως με το νάιλον που έβαλες δεν νομίζω να δουν ούτε να ακούσουν το πουλί σου.
 
Νομίζω τον έχει εντός κλουβιού στο μπαλκόνι Εύα. Αν ασφαλίσει σωστά την πόρτα του κλουβιού δε θα φύγει ο Φλαφυ. Τώρα για αρπακτικά δύσκολο το βλέπω να μπορέσουν να του επιτεθούν. Ποτέ μη λες ποτέ αλλά καλό θα είναι μια στο τόσο κάποιος να ρίχνει μια ματια στο πουλάκι.
 
Καλησπερα Μιχάλη. Εγώ έχω τα πουλια μου στο μπαλκόνι το οποίο είναι πολύ πιο μικρό από το δικό σου και χωρίς περίφραξη... Δεν έχει πάει κανένα αρπακτικό και ούτε πρόκειται καθώς η παρουσία μου στο μπαλκόνι είναι συχνή... Δεν νομίζω να περάσει αρπακτικό αλλά πρέπει να απαντήσεις και συ σε 2 ερωτήσεις:
1) έχεις πολλά αρπακτικά πτηνά στην γειτονιά σου;
2) είναι το μπαλκόνι σου χαμηλό ώστε να μπορεί να σκαρφαλώσει γάτα;
Πάντως με το νάιλον που έβαλες δεν νομίζω να δουν ούτε να ακούσουν το πουλί σου.
Ωραία.. Στην ερωτήσει ένα ή απαντήσει μου είναι πως ακριβώς απέναντι έχει πολλά περιστέρια (φωλιά σε δέντρο ακριβώς απεναντι) που συχνά πηγενουν στα κάγκελα του σπιτιού μου είμαι δεν είμαι στο μπαλκόνι. Επίσης έχει πολλές καρακαξες και ένα άλλο πουλί μεγάλο μαύρο (μια γειτόνισσα το έχει δει και της έχει φάει πολλά καναρίνια) και επίσης είχε φάει και από εμένα ένα καμαρίνι. Αλλά το πουλί είναι φάση σαν γεράκι.. Όσο για την δεύτερη ερώτηση είναι πρώτο όροφο αλλά είναι νομίζω ακατόρθωτο να ανέβει
[automerge]1565951068[/automerge]
Εμένα η δική μου άποψη είναι η εξής... Πουλί που το βγάζουμε εκτός κλουβιού δεν το αφήνουμε στο μπαλκόνι...
Μπορεί να σου φύγει από την χαραμαδα...
Καλέ φυσικά όταν το βγάζω έξω είναι μέσα στο σπίτι με κλειστά παράθυρα. Όταν είναι κλειστές οι πόρτες και είμαι σχολείο για αυτό μιλάω
 
Nα συμπληρώσω σε αυτό που είπε η Ευα, απλά για να κάνουμε πιο έντονη την προσοχή.
Εμένα όταν μου έφυγε ο Ερνέστο, πέταξε μέσα απο μια χαραμάδα ίσως και μικρότερη απ' αυτη της τεντας του Γιώργου ενός παραθύρου που δεν είχε κλείσει εντελώς. Πέταξε όχι γιατί ήθελε να φύγει (αλλωστε γι' αυτό τον βρήκαμε μετά απο λίγες ώρες, είχε μείνει κοντά απλά είχε χαθεί) αλλά γιατί κάτι τον τρομαξε.
Πολύ προσοχή λοιπόν όσο εκπαιδευμένα και ήρεμα και να είναι τα πουλάκια μας, σε ανοίγματα καθώς και σε σημεία που εγκυμονούν τραυματισμούς και ατυχήματα.
 
Νομίζω τον έχει εντός κλουβιού στο μπαλκόνι Εύα. Αν ασφαλίσει σωστά την πόρτα του κλουβιού δε θα φύγει ο Φλαφυ. Τώρα για αρπακτικά δύσκολο το βλέπω να μπορέσουν να του επιτεθούν. Ποτέ μη λες ποτέ αλλά καλό θα είναι μια στο τόσο κάποιος να ρίχνει μια ματια στο πουλάκι.
Ακριβώς όπως το είπατε. Ναι επειδή η γιαγιά μου είναι στο ακριβώς δίπλα σπίτι το ακούει που κελαηδάει και αν σταματήσει του ρίχνει μια ματιά και περνει τηλέφωνο την μητέρα μου και της λέει τι γίνετε (μονο αν δει κάτι περίεργο)με το παλιό μου λαβ μπερντ με κάποιο τρόπο μπήκε ένα Περιστέρι κια δεν μπορούσα ε να βγει. Και φυσικά εγώ που ειμουν σχολείο με το που το είπε η γιαγιά στην μητέρα μου με πήρε τηλέφωνο στο σχολείο και είπε να πάω σπίτι και πήγα και το ελευθεροσα το Περιστέρι και πάλι καλά το lovebird δεν έπαθε τίποτα απλά τρόμαξε
[automerge]1565951281[/automerge]
Μιχάλη τα περιστέρια δεν θα πειράξουν τον φλαφλυ σου. Όταν το αρπακτικό έφαγε το καναρίνι σου, υπήρχε το νάιλον;
Ήταν στο μπαλκόνι της γιαγιάς μου όποτε όχι
 
Ακριβώς όπως το είπατε. Ναι επειδή η γιαγιά μου είναι στο ακριβώς δίπλα σπίτι το ακούει που κελαηδάει και αν σταματήσει του ρίχνει μια ματιά και περνει τηλέφωνο την μητέρα μου και της λέει τι γίνετε (μονο αν δει κάτι περίεργο)με το παλιό μου λαβ μπερντ με κάποιο τρόπο μπήκε ένα Περιστέρι κια δεν μπορούσα ε να βγει. Και φυσικά εγώ που ειμουν σχολείο με το που το είπε η γιαγιά στην μητέρα μου με πήρε τηλέφωνο στο σχολείο και είπε να πάω σπίτι και πήγα και το ελευθεροσα το Περιστέρι και πάλι καλά το lovebird δεν έπαθε τίποτα απλά τρόμαξε
Τα περιστέρια δεν θα τον πειράξουν, απλα θα... αλληλοτρομάξει το ένα το άλλο. Ο δικός μου τσακώνεται απ' το κλουβί του στο μπαλκόνι με τα περιστέρια και τριγυρνάει πανω κάτω μουρμουρίζοντας 😛
 
Nα συμπληρώσω σε αυτό που είπε η Ευα, απλά για να κάνουμε πιο έντονη την προσοχή.
Εμένα όταν μου έφυγε ο Ερνέστο, πέταξε μέσα απο μια χαραμάδα ίσως και μικρότερη απ' αυτη της τεντας του Γιώργου ενός παραθύρου που δεν είχε κλείσει εντελώς. Πέταξε όχι γιατί ήθελε να φύγει (αλλωστε γι' αυτό τον βρήκαμε μετά απο λίγες ώρες, είχε μείνει κοντά απλά είχε χαθεί) αλλά γιατί κάτι τον τρομαξε.
Πολύ προσοχή λοιπόν όσο εκπαιδευμένα και ήρεμα και να είναι τα πουλάκια μας, σε ανοίγματα καθώς και σε σημεία που εγκυμονούν τραυματισμούς και ατυχήματα.
Ναι φυσικά
[automerge]1565951343[/automerge]
Τα περιστέρια δεν θα τον πειράξουν, απλα θα... αλληλοτρομάξει το ένα το άλλο. Ο δικός μου τσακώνεται απ' το κλουβί του στο μπαλκόνι με τα περιστέρια και τριγυρνάει πανω κάτω μουρμουρίζοντας 😛
😂
 
Φυσικά να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να απομακρύνονται και τα περιστέρια καθώς μεταφέρουν ψείρες και ασθένειες που θα μπορούσαν να περάσουν στον Φλάφυ αλλά και σε κάθε παπαγαλάκι.
 
Φυσικά να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να απομακρύνονται και τα περιστέρια καθώς μεταφέρουν ψείρες και ασθένειες που θα μπορούσαν να περάσουν στον Φλάφυ αλλά και σε κάθε παπαγαλάκι.
Καλά ναι πάντα τα διώχνω.. Η μάλλον ποιο συγγεκριμενα τι σκυλί μου τρέχει και τα διοχνει 😂
 
Καλά ναι πάντα τα διώχνω.. Η μάλλον ποιο συγγεκριμενα τι σκυλί μου τρέχει και τα διοχνει 😂
😀
ελπιζω μονο το σκυλακι να μη δει τον Φλαφυ σαν "σνακ" καποια στιγμή ή σαν "παιγνιδι", εννοειται οτι τα προσέχεις αυτά.
 
😀
ελπιζω μονο το σκυλακι να μη δει τον Φλαφυ σαν "σνακ" καποια στιγμή ή σαν "παιγνιδι", εννοειται οτι τα προσέχεις αυτά.
Καλά ναι φυσικά
[automerge]1565952501[/automerge]
Γενικά σίγουρα θα έχει την περιέργεια ο σκύλος, οπότε θα πλησιάσει αν δεν το χει κάνει ήδη τον Φλαφλυ😛
Το έχει κάνει είδη αλλά δεν υπήρχε αντίδραση
[automerge]1565952623[/automerge]
Υ. Γ. τώρα είδα οτι αυτο το θεμα μαλλον εχει ανοιχτει σε λαθος φορουμ, ειμαστε στα καναρίνια 😛
Οχ έχετε δίκιο.. Νταξει το αλλαξαν 😂
 
Δεν μας είπες όμως Μιχάλη... Το καναρίνι σου πως το είχε σκοτώσει αρπαχτικο;
Είχατε πάλι το ναυλον;
Είπε ότι το είχε στην γιαγιά του αν δεις πιο πάνω
 
Δεν θα το άφηνα έξω μόνο του για κανέναν λόγο και ειδικα τώρα το καλοκαίρι που εξαιτίας του νάιλον το μπαλκόνι θα θυμίζει θερμοκήπιο αρκετές ώρες της ημέρας.
 
Back
Top