Γενικά Είναι αχάτης κόκκινο μωσαϊκό;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα απο νωρίς σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω, το καναρινάκι αυτό είναι αχάτης κόκκινο μωσαικό(πρώτη φότο) ή έχει να κάνει και με την μετάλαξη Τοπάζιο δεν μπόρεσα να καταλάβω?. Και επίσης, θα ήταν καλή ιδέα να τα βάλω για αναπαραγωγή με την κόκκινη μωσάικ(2η φότο) που έχω, ή με αυτή την κανάρα που μάλλον έχει μέσα της αχάτη;(3η φότο). Ευχαρηστώ. 😉
 

Συνημμένα

  • DSC_0250.webp
    DSC_0250.webp
    21,8 KB · Προβολές: 66
  • DSC_0206.webp
    DSC_0206.webp
    28 KB · Προβολές: 68
  • DSC_0215.webp
    DSC_0215.webp
    20,8 KB · Προβολές: 62
Δίλημμα αποτελεί το αν στην πρώτη φωτογραφία έχεις έναν απλό αχάτη ή αχάτη τοπάζιο (και τα δύο μαζί ταυτόχρονα).

Αν και η γωνία λήψης δεν είναι η σωστή για τέτοιο συμπέρασμα, πιστεύω οτι κατά 95% έχεις ένα απλό αχάτη κόκκινο μωσαικού.

Οι άλλες ερωτήσεις σου είναι πανεύκολες:
-Αν μπει με την κανάρα στην δεύτερη φωτογραφία θα είναι ο ορισμός της καταστροφής.100% παρδαλά καναρίνια που δεν γυρίζουν πίσω.

-Αν μπει με την κανάρα της τρίτης φωτογραφίας θα είναι απλά καταστροφή. Μόνο σαν κοινό καναρίνι μπορούμε να την δούμε αλλά ακόμα και αν πιστέψουμε οτι είναι αχατοειδές, η ποιότητα της ευμελανίνης και η ποσότητα της φαιομελανίνης είναι τέτοια που ένα ενδεχόμενο πάντρεμα με τον αρσενικό σου είναι σαν να κάναμε γκραφιτι του ΠΑΟΚ στο Ταζ Μαχάλ.

Γνώμη μου είναι να αναζητήσεις οπωσδήποτε μια κανάρα αντάξια του αρσενικού σου.
Είτε αχάτη κοκ. Μ, είτε αχάτη τοπάζιο κοκ μ, είτε μαύρο κοκ. Μ.
 
Καφέ έντονο σκούρο καθαρό. Περισσότερες φότο. Επίσης τα πούπουλα του είναι διαφορετικά απο τα άλλα καναρίνια μου είναι πολύ πιο απαλά, δηλαδή όταν τον πιάνω είναι σαν βαμβάκι απαλός.
 

Συνημμένα

  • DSC_0267.webp
    DSC_0267.webp
    24,7 KB · Προβολές: 46
  • DSC_0268.webp
    DSC_0268.webp
    25,8 KB · Προβολές: 46
  • DSC_0269.webp
    DSC_0269.webp
    18,8 KB · Προβολές: 45
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εδώ η κανάρα.. 😉
60251
Βέβαια δεν είναι και πολύ δραστήρια. Κάθεται στο κλαδακι έτσι λίγο φουσκωμένη(1η 3η φοτο), τρώει κανονικά και νερό πίνει όπως επίσης τη άκουσα κιόλας δεν κάνει κάποιον περίεργο θόρυβο καθώς αναπνέει(χωρίς εμπειρία βέβαια). Δεν είναι σε τραγική κατάσταση νομίζω, την φύσηξα και απο κάτω δεν είδα να έχει σκουρίνει δεν ξέρω πραματικά. Είναι και λερωμένη αρκετά πίσω σαν να είναι κάπως υγ΄ρες οι κουτσουλίες της και αυτό το παρατηρώ κυρίως στα πούπουλα και οχι κάτω, μήπως αυτό είναι άσχετο και οφείλετε στο ότι έχει αρκετά πούπουλα στο πίσω μέρος και απλά την λερώνουν;. Λέτε να είναι κρύωμα δεν ξέρω μπορείτε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ. Επίσης δεν μαζεύει το κεφάλι της όταν φουσκώνει, ούτε έχει αστάθια πάνω στο κλαδάκι.
 

Συνημμένα

  • DSC_0269.webp
    DSC_0269.webp
    20,6 KB · Προβολές: 31
  • DSC_0273.webp
    DSC_0273.webp
    22,3 KB · Προβολές: 33
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι και λερωμένη αρκετά πίσω σαν να είναι κάπως υγ΄ρες οι κουτσουλίες της και αυτό το παρατηρώ κυρίως στα πούπουλα
Αυτό από μόνο του είναι μια σοβαρότατη ένδειξη προβλήματος υγείας που πιθανόν έχει το θηλυκό.
Βέβαια δεν είναι και πολύ δραστήρια. Κάθεται στο κλαδακι έτσι λίγο φουσκωμένη(
Κι αυτά επίσης ακόμη δυο σοβαρές ενδείξεις ασθένειας ή έστω αδιαθεσίας
Υπάρχει δυνατότητα μέσω κάποιου γιατρού να δεις αν έχει κάτι ώστε να το αντιμετωπίσεις;
 
Κάθεται στο κλαδακι έτσι λίγο φουσκωμένη
Σε παρακαλώ μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία την κοιλιά της παραμερίζοντας τα πούπουλα, και φωτογραφίατις κουτσουλιες της σε λευκό χαρτί κουζίνας. Και από που πήρες το κορίτσι pet shop?
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εδώ η κανάρα.. 😉

Είναι σίγουρα θηλυκό; Στην τρίτη φωτογραφία είναι σαν να βλέπω δύο αρσενικά. Πολύ κόκκινα τα σημεία για θηλυκό.
 
Εδώ το πουλάκι. Στην 2η και 3η φότο οι κουτσουλιές της είναι στα αριστερά στην 2η και κάτω στην 3η. Δείχνουν να είναι αρκετά υγρές στην άμμο πάνω σε σχέση με του αρσενικού. (είναι ζευγαρώστρα οι κουτσοθλιές είναι απο δύο πουλάκια). Ευχαριστώ για την βοήθεια.
[automerge]1548340661[/automerge]
Αυτό από μόνο του είναι μια σοβαρότατη ένδειξη προβλήματος υγείας που πιθανόν έχει το θηλυκό.

Κι αυτά επίσης ακόμη δυο σοβαρές ενδείξεις ασθένειας ή έστω αδιαθεσίας
Υπάρχει δυνατότητα μέσω κάποιου γιατρού να δεις αν έχει κάτι ώστε να το αντιμετωπίσεις;
Οχι δεν υπάρχει δυνατότητα γιατρού. Θα πάω σε όλα τα petshop εδώ στη Βέροια και θα προσπαθήσω μήπως βρώ και κάποιον εκτροφέα να με βοηθήσει.
 

Συνημμένα

  • DSC_0277.webp
    DSC_0277.webp
    23,2 KB · Προβολές: 47
  • DSC_0275.webp
    DSC_0275.webp
    54,2 KB · Προβολές: 33
  • DSC_0276.webp
    DSC_0276.webp
    42,3 KB · Προβολές: 32
  • DSC_0280.webp
    DSC_0280.webp
    16,6 KB · Προβολές: 30
  • DSC_0283.webp
    DSC_0283.webp
    13,7 KB · Προβολές: 28
  • DSC_0285.webp
    DSC_0285.webp
    18,7 KB · Προβολές: 26
  • DSC_0286.webp
    DSC_0286.webp
    15,1 KB · Προβολές: 26
Τελευταία επεξεργασία:
Σίγουρα δεν είναι πυρωμένη, οι κουτσουλιες φαίνονται καλες. Νομίζω τα νυχάκια της θελουν κόψιμο. Μπορεί να έχει αυτή τη συμπεριφορά λόγω άγχους από την αλλαγή περιβάλλοντος
 
Αυτό που μας δείχνεις είναι ένα αρσενικό με μαύρο συκώτι.


Δημητρη απο το pc που το βλεπω σαν πουπουλο μοιαζει η μαυριλα που φαινεται

Αν δεν παραμερισει τα πουπουλα με λιγο νερο δεν θα εχουμε σαφη εικονα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παιδιά έχει στο σημείο μαύρα πούπουλα αλλά παρατήρησα ότι έχει μαύρο συκώτι! Το πουλάκι χρειάζεται πτηνιατρο
 
Back
Top