Αναπαραγωγή Είναι ζευγάρι οι ροζέλες μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Την βοηθεια σας και παλι. Οι ροζελες μου δεν ξερω αν ειναι ζευγαρι. Οχι λογο ηλικιας αλλα επειδη δεν θα μαθω ποτε να τα ξεχωριζω. Καβγαδιζουν και σκεφτομαι μηπως ειναι ιδιου φυλου.

1-20151116_113146.webp

Καλημερα και καλη βδομαδα.
 

Συνημμένα

  • 20151116_113134.webp
    20151116_113134.webp
    63 KB · Προβολές: 0
  • 20151116_113027-1.webp
    20151116_113027-1.webp
    97 KB · Προβολές: 0
  • 20151116_113006-1.webp
    20151116_113006-1.webp
    128,2 KB · Προβολές: 0
  • 20151116_112944-1.webp
    20151116_112944-1.webp
    204,9 KB · Προβολές: 0
  • 20151116_113116.webp
    20151116_113116.webp
    150,5 KB · Προβολές: 0
Ναι.. Μονο που εκτροφεας το ειδε απο κοντα και εβγαλε αποφαση. Τωρα ειναι μαζι. Μηπως η συγκριση των δυο πουλιων μας οδηγησει καπου.
 
Εκανα επεξεργασια. Το προηγουμενο θεμα αφορουσε το δικο μου πουλι. Τωρα εχω ενα ζευγαρι. Συγκριση πουλιων και καπου να καταλληξουμε. Με αρσενικο το δικο μου πουλι ετρωγε ξυλο. Τωρα με θυληκο δινει ξυλο.
 
Αριάδνη χωρίς να είμαι ειδικος ολα αυτα που εχω διαβάσει νομιζω οτι στην πέμπτη φωτογραφία το πανω πουλί αριστερά είναι αρσενικό και το δεξιά θηλυκό χωρίς να μαι σίγουρος.
 
Συμφωνα με τον εκτροφεα ειναι αντιθετα. Πανω θηλυκο και κατω αρσενικο.
 
Με υπερμεγεθυνση της πρωτης φωτο ειδα μονο οτι το κοκκινο του πανω πουλιου στο κεφαλι εχει σαν πιτσιλιες μικρες ασπρες, ενω το κατω ειναι κατακοκκινο στο κεφαλι.

Βεβαια το κατω ο λαιμος εχει κιτρινακια αλλα δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο. Επισης απο το στησιμο τους, τροπον τινα επαληθευεται ο εκτροφεας... απο κει και περα με ενα τεστ dna θα σου χαν λυθει οι αποριες καιρο τωρα..
 
Με υπερμεγεθυνση της πρωτης φωτο ειδα μονο οτι το κοκκινο του πανω πουλιου στο κεφαλι εχει σαν πιτσιλιες μικρες ασπρες, ενω το κατω ειναι κατακοκκινο στο κεφαλι.
Τωρα που το κοιταξα και γω ετσι μπορει και να ναι.
με ενα τεστ dna θα σου χαν λυθει οι αποριες καιρο τωρα..
 
νομίζω πως η πιο κατάλληλη για να απαντήσει σε αυτό το θέμα είναι η @Marilenaki...
 
Με υπερμεγεθυνση της πρωτης φωτο ειδα μονο οτι το κοκκινο του πανω πουλιου στο κεφαλι εχει σαν πιτσιλιες μικρες ασπρες, ενω το κατω ειναι κατακοκκινο στο κεφαλι.

Βεβαια το κατω ο λαιμος εχει κιτρινακια αλλα δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο. Επισης απο το στησιμο τους, τροπον τινα επαληθευεται ο εκτροφεας... απο κει και περα με ενα τεστ dna θα σου χαν λυθει οι αποριες καιρο τωρα..

Μπορει να ειναι θεμα ηλικιας ομως. Το θηλυκο δεν εκλεισε χρονο ενω το αλλο ειναι 2 σχεδον.
Εχω μιλησει με ενα εκτροφεα που εκτρεφει ροζελες και θα παω την Τεταρτη να τα δει. Ο προηγουμενος απλα πουλουσε (εκτρεφει αλλα ειδη πουλιων).
Περιμενω και την Μαριλενα να πει την γνωμη της.
Εχω μιλησει με ανθρωπο απο Ελλαδα για dna. 4,50 ευρω και μου στελνει τα χαρτια με τις οδηγιες και εγω τα στελνω ισπανια.

Ολες οι γνωμες δεχτες :). Σας ευχαριστω.
 
Εχω προβλημα. Η ροζελα μου ειναι επιθετικη απεναντι μου. Οταν ειμαι κοντα στο κλουβι κανει το ραμφος για να με δαγκωσει. Εινι επιθετικη και με το αλλο πουλι ακομα και στα παιχνιδια της. Μην σας πω τι γινεται οταν βαλω το χερι μου να αλλαξω το φαγητο.

Πονεσε οτα εβγαλα τα φτερα και απο εκεινη την ωρα δεν ηρεμει. Δεν ξερω τι να κανω.
 
Φτιάξε της λίγο χαμομήλι να πιει και βάλε ένα τρανζιστοράκι ή καλύτερα μαγνητόφωνο με απαλή μουσική. Και γενικά μην την πλησιάζεις όσο γίνεται. Μόνο για αλλαγή τροφής. Πρόσεξε μην σου τραυματίσει το άλλο.
 
Εχω προβλημα. Η ροζελα μου ειναι επιθετικη απεναντι μου. Οταν ειμαι κοντα στο κλουβι κανει το ραμφος για να με δαγκωσει. Εινι επιθετικη και με το αλλο πουλι ακομα και στα παιχνιδια της. Μην σας πω τι γινεται οταν βαλω το χερι μου να αλλαξω το φαγητο.

Πονεσε οτα εβγαλα τα φτερα και απο εκεινη την ωρα δεν ηρεμει. Δεν ξερω τι να κανω.

απο που εβγαλες φτερα και πονεσε;
 
Μου ειχε στειλει οδηγιες. Κοιλια προς τα κατω.
Οταν μιλησα με τον ανθρωπο που με βοηθα για το dna μου ειπε μια φορα βγαζουμε πολλα. Οχι 1-1 πουπουλο. Επειδη του ειπα πως πονεσε. Τοτε καταλαβα την γκαφα μου. Ασε που επειδη εμενα δεν μου πηγαινε η καρδια να του βγαλω πουπουλο εβαλα αλλον. Τον κρατουσα εγω ομως. Οποτε οπως καταλαβαινεις το βασανισα ☹. Αθελα μου αλλα το εκανα!
 
Μου ειχε στειλει οδηγιες. Κοιλια προς τα κατω.
Οταν μιλησα με τον ανθρωπο που με βοηθα για το dna μου ειπε μια φορα βγαζουμε πολλα. Οχι 1-1 πουπουλο. Επειδη του ειπα πως πονεσε. Τοτε καταλαβα την γκαφα μου. Ασε που επειδη εμενα δεν μου πηγαινε η καρδια να του βγαλω πουπουλο εβαλα αλλον. Τον κρατουσα εγω ομως. Οποτε οπως καταλαβαινεις το βασανισα ☹. Αθελα μου αλλα το εκανα!

ετσι οπως το γραψες τρομαξα μην εβγαλες κανενα κεντρικο φτερο ουρας ή φτερουγας. Εγω τραβαω απο το σβερκο, δεν ειναι τοσο οτ οτι πονεσε αλλα το αγχος του πιασιματος και η διαδικασια, μην σε αγχωνει. Καλη επιτυχια!
 
Οι οδηγιες ελεγαν κοιλια...

Δεν με αγχωνει αλλα με τρομαζει. Οτα ειμαι κοντα στο κλουβι και το κοιταω με κοιτα. Μολις κοιταξω αλλου ερχεται προς το μερος μου και δαγκωνει το καγκελο. Πρεπει να με μισα
 
Θα περάσει με τον καιρό όπως είπε και ο Γιάννης misalouris...
Απλά πρόσεξε τις κινήσεις σου...Απαλές ήρεμες και πάντα πλησίασέ το με ηρεμία και μίλα του με γλυκιά φωνή...👍
 
Back
Top