Αναπαραγωγή Είναι ζευγάρι οι ροζέλες μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπερς. Δυο θεματα.
1: Ηρθαν τα αποτελεσματα ειναι αρσενικο.
2: Συνεχιζει να ειναι επιθετικο αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο. Πιο πολυ παρατηρησα οτι δεν με φοβαται. Τι εννοω; Οταν βαζω το δοχειο με το φαγητο μεσα στο κλουβι βαζει το κεφαλι του μεσα και τρωει πριν καν το βαλω πανω στα καγκελα(αν τα λεμε ετσι) του κλουβιου. Δηλαδη οταν το δοχειο με το φαγητο ειναι στο χερι μου. Πριν οταν εβαζα μεσα το χερι μου πηγαινε στην αλλη ακρη του κλουβιου μεχρι να τελειωσω. Αλλο που παρατηρω ειναι πως οταν παω να ασχοληθω με αλλα πουλια πηγαινει και κρατιεται απο το κλουβι και κοιταει εκει. Διωχνει το αλλο πουλι που ειναι μαζι του και το ριχνει στο πατωμα του κλουβιου (δηλαδη ειναι επιθετικο). Οταν ειμαι μεσα στην κλουβα και καθομαι εκει και τα χαζευω χωρις να δωσω σημασια σε καποιο πουλι ειναι ηρεμο και εχει καλη συμπεριφορα απεναντι στο αλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Άρα έχεις ζευγάρι ή 2 αρσενικά;

Ζευγαρι.. Υπηρχε πιθανοτητα να ειχα δυο θηλυκα. Αλλα το ενα ειναι αρσενικο που δεν αλλαξε φτερωμα (ετσι εξηγηση εδωσε ο εκτροφεας). 19 μηνων και δεν αλλαξε; Τι να πω;
 
Ζευγαρι.. Υπηρχε πιθανοτητα να ειχα δυο θηλυκα...

Για εμένα υπήρχε η πιθανότητα να έχεις 2 αρσενικά. Με τόσο έντονο χρωματισμό 2 θηλυκά το θεωρώ πολύ δύσκολο. Δεν έστελνες κι εσύ φτερά κι απο τα 2 να ξεμπερδεύεις; 😎
 
Αι επιτέλους λύθηκε το "κυπριακο" ζήτημα! 🙄 Με το καλό και καλές αναπαραγωγές. 👍
 
Ωραία, καλά τα νέα!
Τι ηλικία έχει το αρσενικό σου που κρίνεις ως επιθετικό;
 
Για εμένα υπήρχε η πιθανότητα να έχεις 2 αρσενικά. Με τόσο έντονο χρωματισμό 2 θηλυκά το θεωρώ πολύ δύσκολο. Δεν έστελνες κι εσύ φτερά κι απο τα 2 να ξεμπερδεύεις; 😎

Ο εκτροφεας που πηρα το θηλυκο ηταν σιγουρος για το φυλο του. Δεν εκτρεφει ροζελες ομως. Αλλα πουλια.
Τα πηρα και τα δυο σε ενα εκτροφεα που εκτρεφει χρονια ροζελες και μου ειχε πει πως ειναι ζευγαρι. Μονο που δεν ειναι 100% για το αρσενικο μου. Αυτο που εχω παραπανω απο ενα χρονο. Γιαυτο και μονο δεν εστειλα και για το αλλο. Αν και αν εστελνα θα ημουν ΣΙΓΟΥΡΗ οτι ειναι ζευγαρι. Να μην με τρωει η μια πιθανοτητα να ειναι αρσενικο και το αλλο.
Το θηλυκο ηταν ασχημο σε σχεση με τις αλλες ροζελες που ειχα για να διαλεξω. Τα αρσενικα ηταν φανερα πιο ομορφα. Μοιαζουν με τον αγιο βασιλη :).
 
Άρα είναι ώριμο σεξουαλικά και το θηλυκό;
 
Άρα το πιθανότερο είναι μικρό ακόμα και γι' αυτό υπάρχουν αψιμαχίες. Σιγά-σιγά θα στρώσουν.
Το γεγονός πως σε πλησιάζει είναι καλό. Μπορείς να το εξημερώσεις. (το αρσενικό)
 
Άρα το πιθανότερο είναι μικρό ακόμα και γι' αυτό υπάρχουν αψιμαχίες. Σιγά-σιγά θα στρώσουν.
Το γεγονός πως σε πλησιάζει είναι καλό. Μπορείς να το εξημερώσεις. (το αρσενικό)

Και εγω αυτο πιστευω. Αλλα κανει και την κινηση να δαγκωσει. Ειναι σχεση μισους και παθους.
 
Και εγω αυτο πιστευω. Αλλα κανει και την κινηση να δαγκωσει. Ειναι σχεση μισους και παθους.

Παρά το μέγεθός τους είναι πουλιά με μεγάλο δυναμισμό κι άποψη. Είχα κι εγώ μια παλιότερα για αρκετά χρόνια. Επίσης δεν κάνουν παρέα με άλλα παροιμοίου μεγάθους είδη (π.χ. κοκατιλ) γιατί μπορεί αν τραυματίσουν πολύ σοβαρά έως και να τα σκοτώσουν.
 
Back
Top