Αναπαραγωγή Είναι ζευγάρι τα παπαγαλάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Maraki46
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Maraki46

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
22
Σας παρακαλω επιδη δεν ξερω τιποτα απο παπαγαλακια μηπως μπορητε να μου πειτε αν ειναι ζευγαρακι
 
Αν και δεν με βοηθούν οι φωτογραφίες θα έλεγα ότι έχεις δύο νεαρά αρσενικά. Ορίστε και ένας οδηγός
Και δυο παρατηρήσεις. Κατάργησε το λεγόμενο παστέλι που φαίνεται στις φωτογραφίες. Προσφέρει πολύ λίγα, διατροφικά, σε σχέση με τα λιπαρά που έχει. Και επίσης αντικατέστησε την πέτρα ασβεστίου με σουπιοκόκκαλο που είναι πιο ωφέλιμο.Αν θες ανέβασε γενικότερες φωτογραφίες του κλουβιού, σε άλλο θέμα, να σε βοηθήσουμε με τη διαρρύθμισή του μια και απ' ότι λες είσαι νέα στη φροντίδα παπαγάλων.
 
Ελπιζω να φενοντε
[automerge]1555061579[/automerge]
@jk1980, Μα τα εχω σουπιοκοκαλο
 
Κοιταξτε αυτες τις φοτο μηπως βοηθανε;
[automerge]1555062552[/automerge]
Τελικα ειναι αγορακια; Κριμα και φιλιουντε συνεχεια και το πρασινουλι μπενει μεσα στην φωλια και το ασπρουλι καθετε στην εισοδο τα ειχα για σευγαρακι κριμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από τις τελευταίες φωτογραφίες μου φαίνονται ζευγάρι. Το πράσινο με μπερδεύει.Αν έχω καταλάβει σωστά το κλουβάκι πρέπει να είναι μία 40άρα ζευγαρώστρα.Αν επιβεβαιωθώ είναι μικρό κλουβί όχι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για διαμονή ενός ζευγαριού μπάτζι. Καλύτερο θα ήταν να αλλαχθεί κάποια στιγμή με 60άρα ζευγαρώστρα. Επίσης άλλαξε τις πλαστικές πατήθρες με ξύλινες.
[automerge]1555063154[/automerge]
φιλιουντε συνεχεια
Το αλληλοτάισμα και το "φίλημα" είναι συνηθισμένη συμπεριφορά των παπαγάλων και συμβαίνει και μεταξύ ατόμων του ίδιου φίλου. Προφανώς και δηλώνει αποδοχή και κοινωνικό δέσιμο.
 
Το οτι το πρασινουλι μπενει μεσα και ροκανιζει την φωλιτσα λεει τιποτα;αλλα και το ασπρουλι που δεν μπενει μεσα ροκανιζει την εισοδο
[automerge]1555065262[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 50464-ebfcb296737899e07d76772db9be3c59.webp
    50464-ebfcb296737899e07d76772db9be3c59.webp
    3 KB · Προβολές: 19
  • 50463-d8735299c52fba440cecd6f4fa4e1ca2.webp
    50463-d8735299c52fba440cecd6f4fa4e1ca2.webp
    3,4 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το οτι το πρασινουλι μπενει μεσα και ροκανιζει την φωλιτσα λεει τιποτα;αλλα και το ασπρουλι που δεν μπενει μεσα ροκανιζει την εισοδο
Είναι κάτι που το κάνουν κατά διαστήματα και το αρσενικό και το θηλυκό. Είναι συμπεριφορά που παρατηρείται και στη φύση -τα πουλιά στην αιχμαλωσία απλά ακολουθούν τα ένστικτά τους.
 
Τις φωτο ποιο πανω τις ειδατε νομιζω οτι θενοντε καλητερα
[automerge]1555066827[/automerge]
Τι πρεπει να κανω τωρα; Να παω να παρω δυο κοριτσακια;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θες να κανεις αναπαραγωγη;

Τα πουλακια μπορουν να ζησουν αρμονικα και ας ειναι και τα 2 αρσενικα.

Νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο να βελτιωσεις τις συνθηκες σε αυτα που εχεις ηδη και να μην προχωρησεις σε 2 ζευγαρια.
 
Στις τελευταίες φωτό μου κάνουν για ζευγάρι.Αλλά κάνε λίγο υπομονή να μας γράψει και κάποιο άλλο μέλος την άποψή του γιατί μπορεί να κάνω και λάθος. Έχεις καθόλου εικόνα για την ηλικία τους; Απ' ότι βλέπω δεν φοράνε δαχτυλίδια. Θεωρώ όμως ότι είναι νεαρά πουλιά τα οποία δεν είναι σεξουαλικά ώριμα. Οπότε θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις τη φωλιά και να κάνεις λίγο υπομονή. Τα μπάτζι ωριμάζουν σεξουαλικά στον ένα χρόνο. Επίσης θα σου πρότεινα να διαβάσεις και να ενημερωθείς (το Petbirds προσφέρει μια τεράστια βάση πληροφοριών) για τις διατροφικές ανάγκες και την ιδανική φροντίδα και διαμονή του συγκεκριμένου είδους έτσι ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλες δυνατές συνθήκες για επιτυχημένες αναπαραγωγές στο μέλλον. Το κλουβί σου ξανατονίζω, αν είναι 40άρι είναι ακατάλληλο για αναπαραγωγή.

Υ. Γ. Από petshop τα πήρες;
 
Στις τελευταίες φωτό μου κάνουν για ζευγάρι.Αλλά κάνε λίγο υπομονή να μας γράψει και κάποιο άλλο μέλος την άποψή του γιατί μπορεί να κάνω και λάθος. Έχεις καθόλου εικόνα για την ηλικία τους; Απ' ότι βλέπω δεν φοράνε δαχτυλίδια. Θεωρώ όμως ότι είναι νεαρά πουλιά τα οποία δεν είναι σεξουαλικά ώριμα. Οπότε θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις τη φωλιά και να κάνεις λίγο υπομονή. Τα μπάτζι ωριμάζουν σεξουαλικά στον ένα χρόνο. Επίσης θα σου πρότεινα να διαβάσεις και να ενημερωθείς (το Petbirds προσφέρει μια τεράστια βάση πληροφοριών) για τις διατροφικές ανάγκες και την ιδανική φροντίδα και διαμονή του συγκεκριμένου είδους έτσι ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλες δυνατές συνθήκες για επιτυχημένες αναπαραγωγές στο μέλλον. Το κλουβί σου ξανατονίζω, αν είναι 40άρι είναι ακατάλληλο για αναπαραγωγή.

Υ. Γ. Από petshop τα πήρες;
[automerge]1555069717[/automerge]
Μου τα χαρισε ενα αγαπημενο προσωπο νομιζω οτι τα πηρα απο πρτ σοπ και σητησε ζευγαρακι πως μπορω να μαθω αν ειναι 40αρα μετραω διαστασεις;
 
Βγάλε μας μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί αν μπορείς. Και εμένα για ζευγάρι μου μοιάζουν. Τήρησε όσα σου είπαν τα παιδιά ποιο πάνω και όλα καλά θα πάνε 😉🙂
 
155507317020926610403.webp
[automerge]1555073334[/automerge]
 

Συνημμένα

  • 1555073308193118102047.webp
    1555073308193118102047.webp
    54,5 KB · Προβολές: 5
Back
Top