Αναπαραγωγή Είναι ζευγάρι τα παπαγαλάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Maraki46
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Την μετρησα στο μηκος και ειναι 40
 

Συνημμένα

  • 15550735345091188085539.webp
    15550735345091188085539.webp
    103,5 KB · Προβολές: 15
  • 15550735613161959697021.webp
    15550735613161959697021.webp
    122,3 KB · Προβολές: 16
  • 1555073582762288492770.webp
    1555073582762288492770.webp
    78,7 KB · Προβολές: 21
  • 1555073604714547922160.webp
    1555073604714547922160.webp
    128,7 KB · Προβολές: 18
Έπεσα έξω, δεν είναι ούτε 40άρα ζευγαρώστρα. Όπως είπε και η Ζωή @ζιζι είναι πολύ μικρό ακόμα και για ένα μπάτζι. Η αλλαγή του κλουβιού πρέπει να γίνει η πρώτη σου προτεραιότητα.Αυτή είναι η η 60άρα ζευγαρώστρα που σου προτείνω
62190
 
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Τα έχεις μέσα έξω; Επίσης δεν πρέπει να τα ενοχλείς συχνά πυκνά παρά μόνο για τα απαραίτητα όταν είναι σε αναπαραγωγή.
Σταδιακά θα πρέπει να κάνεις και τις αλλαγές που σου προτάθηκαν 🙂
 
Ωραια τοτε με την πρωτη ευκερια μολις παω στην πολη θα αγορασω ειναι λιγο μακρια απο εδω η κερκυρα
[automerge]1555074253[/automerge]
Ειναι ομως ζευγαρι;
 
Ζευγάρι είναι, το πράσινο είναι θηλυκό σίγουρα. Συμφωνώ με όσα σου είπαν όλοι ως τώρα. Μια φιλική συμβουλή, όταν είμαστε καινούριοι στη φροντίδα κάποιων ζώων δεν σπεύδουμε μόλις τα πάρουμε να βάλουμε φωλιά ή να προσπαθούμε την αναπαραγωγή τους. Η αναπαραγωγή επειδή στα κλουβιά γίνεται σε διαφορετικές συνθήκες απο αυτές στις οποίες είναι προγραμματισμένα τα ένστικτά τους μπορεί να κρύβει κινδύνους αν δεν προετοιμαστούν σωστά. Αν τα έχεις έξω τα μπάτζι δεν πιστεύω ότι θα προετοιμαστούν για αναπαραγωγή τόσο νωρίς. Επίσης σαν πουλιά δεν αντέχουν το κρύο όπως τα καναρίνια π.χ. Οπότε απο το Σεπτέμβριο και μετά θα πρέπει να τα έχεις μόνιμα μέσα. Τέλος, όταν έχουν φωλιά δεν κουνάμε το κλουβί ούτε ένα εκατοστό.

Αυτά απο εμένα προς το παρόν, καλώς ήρθες. :)
 
Ζευγάρι είναι, το πράσινο είναι θηλυκό σίγουρα. Συμφωνώ με όσα σου είπαν όλοι ως τώρα. Μια φιλική συμβουλή, όταν είμαστε καινούριοι στη φροντίδα κάποιων ζώων δεν σπεύδουμε μόλις τα πάρουμε να βάλουμε φωλιά ή να προσπαθούμε την αναπαραγωγή τους. Η αναπαραγωγή επειδή στα κλουβιά γίνεται σε διαφορετικές συνθήκες απο αυτές στις οποίες είναι προγραμματισμένα τα ένστικτά τους μπορεί να κρύβει κινδύνους αν δεν προετοιμαστούν σωστά. Αν τα έχεις έξω τα μπάτζι δεν πιστεύω ότι θα προετοιμαστούν για αναπαραγωγή τόσο νωρίς. Επίσης σαν πουλιά δεν αντέχουν το κρύο όπως τα καναρίνια π.χ. Οπότε απο το Σεπτέμβριο και μετά θα πρέπει να τα έχεις μόνιμα μέσα. Τέλος, όταν έχουν φωλιά δεν κουνάμε το κλουβί ούτε ένα εκατοστό.

Αυτά απο εμένα προς το παρόν, καλώς ήρθες. :)
Πριν λιγο μιλησα με το ατομο που μου τα χαρισε και μου ειπε οτι τα πηρε απο πετ σοπ πριν 1 μηνα απο το ιδιο κλουβι οποτε υπηρχε γνωριμια μεταξη τους και ο κυριος απο το πετ σοπ του ειπε οτι ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη και του εδωσε μαλιστα και την φωλιτσα και ειπε να την τοποθετησει
 
Δηλαδη μου λετε να την βγαλω τωρα; Τι να κανω;υοφφ ανχωθηκα
 
τα πηρε απο πετ σοπ πριν 1 μηνα απο το ιδιο κλουβι
Επομένως δεν μπορεί κανένας να σου πει με βεβαιότητα ότι δεν είναι αδέρφια.

οτι ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη κ
Το θηλυκό δεν φαίνεται έτοιμο για αναπαραγωγή αλλά ας μας πουν και οι πιο έμπειροι.
και ο κυριος απο το πετ σοπ του ειπε οτι ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη και του εδωσε μαλιστα και την φωλιτσα και ειπε να την τοποθετησει
Στα πετ σοπ για να πουλήσουν δύο πουλάκια αντί για ένα και επιπλέον και τη φωλιά, μπορούν να πουν τέρατα.


Δηλαδη μου λετε να την βγαλω τωρ
Να την βγάλεις. Πρώτα βεβαιωσου ότι η διατροφή τους είναι η κατάλληλη, πάρε τους ένα κλουβακι κατάλληλο για δύο πουλάκια και μετά βλέποντας και κάνοντας.
 
Πως να τα κανω αλλαγη τα περνω απλα και τα βαζω στο αλλο κλουβι μολις το παρω
Καλησπέρα Μαρία! Για την μετακόμιση τους, καλό θα ήταν να αποφύγεις να τα πιάσεις, προκειμένου να μην υποβληθούν σε στρες. Για να καταστεί η αλλαγή πιο ομαλή, σου προτείνω να εφάψεις τους δύο κλωβούς, έχοντας ανοίξει τις πόρτες τους, ούτως ώστε τα παπαγαλάκια να μεταβούν στο καινούριο από το άνοιγμα με τη θέληση τους σε λίγη ώρα. Μπορείς να τοποθετήσεις εντός του καινούριου ένα κέρασμα(π.χ. τσαμπί κεχριού) για να τα παροτρύνεις περισσότερο. 😉👍
 
Πολυ καλη ιδεα γιατι να σου πω την αληθεια δαγκωνουν πολυ. Μια μερα εφυγε μιας φιλης το παπαγαλακι απο το κλουβι και ετυχε μα την βοηθησω να το ποιασει μου καρφοσε την μυτουλα του σας καρφι μπορει να με ακουσε η γειτονια της απο την τσιριδα 😀 γιαυτο. Δεν θα επερνα ποτε παπαγαλακια αλλα μου τα χαρισανε
[automerge]1555095743[/automerge]
Αλλα απο τοτε που μου τα δωσανε ξετρελαθηκα μαζι τους
 
Πολυ καλη ιδεα γιατι να σου πω την αληθεια δαγκωνουν πολυ.
Αυτός είναι ένας επιπλέον βασικός λόγος για να εφαρμόσεις την τεχνική, καθότι σας συμφέρει! Βέβαια το κάθε πτηνό διαφέρει σε χαρακτήρα και αντιδράσεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! 🙂
 
Back
Top