Διατροφή Είναι η σωστή αυγοτροφή της Easyyem που μου έστειλαν;

kalamatagiannis

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2016
Μηνύματα
208
Πόλη
Καλαμάτα
Παιδια πηρα απτο ιντερνετ κοκκινη αυγοτροφη της easyyem . Μου την εστειλαν σε ενα σακουλακι μεντην επιγραφη της εταιριας απεξω. Εχει και κιτρινα κομματια μεσα και κατι σπορια.. Ξερει κανεις αν ειναι η σωστη η την εχουν ανακατεψει με κιτρινη αυγοτροφη;
 
μου την εστειλαν σε ενα σακουλακι μεντην επιγραφη της εταιριας απεξω.
Αν το σακουλάκι είναι σφραγισμένο και έχει την "υπογραφή" της εταιρείας δε βλέπω να έχει γίνει "νοθεία".
Έχεις λόγους να υποπτεύεσαι πως σε "εξαπάτησαν";
 
Οι αυγοτρόφες της easyyem είναι καλές..
Αλλά αν εννοείς πως την πήρες σε σκέτο διαφανή σακουλάκι και απλά γράφει μόνο το όνομα απέξω απλά για να "υπάρχει" θα μπορούσε κάλλιστα να μην είναι και η "αυθεντική"
Απο που την αγόρασες;και πόσο;
 
Ενα κιλο.. Οχι απλα επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιεισει κοκκικη.. Αυτη εχει μεσα και ολοκληρα κομματια κιτρινου χρωματος.. Ετσι ειναι ολες οι κοκκινεςς αυγοτροφες;
 
Η αυγοτροφή αυτή βγαίνει σε 5κιλο. Αν πήρες 1kg ή τελοσπαντων κάτω από 5kg προφανώς και σου την έστειλαν ουσιαστικά χύμα. Η πλαστική σακουλίτσα με αντιγραφή του λογότυπου της εταιρίας είναι συνήθης πρακτική. Σε κάποια site το λέει κιόλας ότι κάποιες ποσότητες προέρχονται από την 5κιλη συσκευασία.

Βέβαια δεν είναι και κάτι τόσο τραγικό, συνήθως ανοίγουν το 5κιλο και το συσκευάζουν κατευθείαν σε αεροστεγή σακουλάκια του κιλού.

Για τα κίτρινα κομμάτια δεν ξέρω.
 
Αν δεν κανω λαθος, εχω δει απο το κιβωτιο της 5κιλης να ειναι συσκευασιες του 1 κιλου, που ειναι της εταιρειας σφραγισμενε σακουλες. Μιλαω ομως για κιτρινη-ουδετερη τελοσπαντων, δεν ηταν κοκκινη.
 
Δε με ανησυχει το σακουλακι.. Το γνωριζω αυτο..στο κατω απο πεντοκιλο το συσκευαζουν.. Απλα αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη να μ πει αν εχει και κιτρινα κομματιαβμεσα η κοκκινη
 
Αν δεν κανω λαθος, εχω δει απο το κιβωτιο της 5κιλης να ειναι συσκευασιες του 1 κιλου, που ειναι της εταιρειας σφραγισμενε σακουλες. Μιλαω ομως για κιτρινη-ουδετερη τελοσπαντων, δεν ηταν κοκκινη.
Έτσι είναι.
Μια φωτογραφία της συσκευασίας και του εσωτερικού της θα ήταν διαφωτιστική.
 
View attachment 47879

Ετσι ειναι η κοκκινη αυγοτροφη που πηρα.. Ειναι φυσιολογικη για κοκκινη;
Δεν ξέρω αν όντως έτσι πρέπει να είναι η συγκεκριμένη, αλλά μου φαίνεται περίεργη για κόκκινη αυγοτροφή μάρκας...
Αυτή εδώ πέρα και τι δεν έχει μέσα, δεν θα έπρεπε να ήταν κόκκινη απλά;
Μου θυμίζει τις απλές τις πολύχρωμες στα διαφανή σακουλάκια που τις πουλάνε για βιταμίνες και καλά...
Μπορεί να κάνω και λάθος...
 
Ετσι μου φενεται και μενα.. Εχει παρα πολλα μεσα... Της easyyem ειναι... Μηπως ξερει κανεις για σιγουρα;
 
Της easyyem ειναι...
Η απορία μου...ήταν αυτή εξαρχής...
Το σακουλάκι γράφει απέξω easyyem...
Είναι όντως αυτή η αυγοτροφή αυτής της μάρκας;
Την έχει χρησιμοποιήσει κανένας βρε παιδιά;
 
Δε μπορω να ανεβασω αλλη φωτο δε μαφηνει.. Και γω δε την περιμενα ετσι.. Απτο καρδερινες. Gr παραγγειλα.. Αυτη και μια της cede ουδετερη η οποια μουρθε κανονικα στο κουτι της αν και ειναι και αυτη κιτρινωπη δεν ειναι καταλευκη. Ετσι πρεπει να ναι; αυτη η κοκκινη λεει οτι αραιωνετε με νερο.. Εχει πολλα κιτρινα μεσα ομως μηπως βαψει λαθος τα πουλια;
 
Τωρα δεν θα βαψει τπτ! Ουτε κοκκινο ουτε κιτρινο
 
Eτσι είναι όπως στην φωτογραφια που ανεβασε η Μιραντα. Η αυγοτροφη εχει ένα μικρο ποσοστο χρωστικης 2γρ ανα κιλο που είναι λιγη νομιζω για να αποδωσει καλα το κοκκινο γι' αυτό πρεπει να συνδιαστει και με καποιο σκευασμα χρωστικης.
 
Αυτα τα κιτρινα που εχει μεσα μηπως ειναι κατι που κιτρινιζει το χρωμα; Γιατι πολλα μου φαινονται..
 
Back
Top