Διατροφή Είναι η Manitoba Canary Best Premium μία πλήρης τροφή τελικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης STIB
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα.
Πιστεύω πως είναι, την χρησιμοποιούσα χρόνια αλλά την σταμάτησα γιατί αντιμετώπισα πρόβλημα με τις κανάρες, πύρωναν και έκαναν αυγά πολύ εύκολα.
 
Δεν αντιμετώπισες κάποιο θέμα πάχους στα πουλιά?
Όχι, βέβαια ποτέ δεν ανανέωνα την τροφή αν δεν είχε καταναλωθεί όλη στην ταΐστρα και τα κλουβιά που έχω είναι ευρύχωρα 60cm και 90 cm.
Η εκτροφή μου είναι εξωτερική (μπαλκόνι), τον χειμώνα με πολύ κρύο έδινα και λίγο καναβούρι.
Την έδινες όλο το χρόνο?
Ναι.
 
Έχει πολύ καλή αναλογία σπόρων ώστε να μην παχαινουν τα πουλιά ,καλή επιλογή για όλο τον χρόνο ως τροφή συντήρησης επίσης δεν έχει ρουπσεν, έχει όμως καλή ποικιλία σπόρων οστράκων και πέλλετ, σε περίπτωση που θες να την εμπλουτίσεις ίσως χρειαστεί μόνο λίγη περίλα και καλό κλείσιμο γιατί δεν έχει zip για να ξανακλεινει, εγώ είμαι ευχαριστημένος την χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και με έχει βολεύει.
 
Έχει πολύ καλή αναλογία σπόρων ώστε να μην παχαινουν τα πουλιά ,καλή επιλογή για όλο τον χρόνο ως τροφή συντήρησης επίσης δεν έχει ρουπσεν, έχει όμως καλή ποικιλία σπόρων οστράκων και πέλλετ, σε περίπτωση που θες να την εμπλουτίσεις ίσως χρειαστεί μόνο λίγη περίλα και καλό κλείσιμο γιατί δεν έχει zip για να ξανακλεινει, εγώ είμαι ευχαριστημένος την χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και με έχει βολεύει.
Η best premium όμως δεν έχει περιλα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Η best premium όμως δεν έχει περιλα?
καλημερα. το Pdf ειναι απο την manitoba απευθειας απο τον πληρη καταλογο.
1684313252124.webp

και το κειμενο σε μεταφραση απο το google translate ειναι το παρακατω
Rich recipe based on Canadian scagliola (99.9% purity),
Niger India, Flax and Hemp supplemented with 2% seed
Chia, an exceptional supplier of high value fatty acids
organic (omega 3 and 6). Beyond that the hodgepodge is integrated with
oyster shells and with 5% Nectar Manitoba.
 

Συνημμένα

καλημερα. το Pdf ειναι απο την manitoba απευθειας απο τον πληρη καταλογο.
View attachment 93957

και το κειμενο σε μεταφραση απο το google translate ειναι το παρακατω
Rich recipe based on Canadian scagliola (99.9% purity),
Niger India, Flax and Hemp supplemented with 2% seed
Chia, an exceptional supplier of high value fatty acids
organic (omega 3 and 6). Beyond that the hodgepodge is integrated with
oyster shells and with 5% Nectar Manitoba.
Ε ναι δεν βλέπω να εχει
 
Είναι η Canary Best Premium της Manitoba μια πλήρης τροφή τελικά?
Ούτε Βρώμη δεν εχει
[automerge]1694592105[/automerge]
Έχει πολύ καλή αναλογία σπόρων ώστε να μην παχαινουν τα πουλιά ,καλή επιλογή για όλο τον χρόνο ως τροφή συντήρησης επίσης δεν έχει ρουπσεν, έχει όμως καλή ποικιλία σπόρων οστράκων και πέλλετ, σε περίπτωση που θες να την εμπλουτίσεις ίσως χρειαστεί μόνο λίγη περίλα και καλό κλείσιμο γιατί δεν έχει zip για να ξανακλεινει, εγώ είμαι ευχαριστημένος την χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και με έχει βολεύει.
Δεν έχει ούτε Βρώμη ούτε καναβουρι
 
Δεν έχει ούτε Βρώμη ούτε καναβουρι
A nutrient feed made with Reed Canary seeds (99.9%, purity), Nigerseed India, flax seed and hemp seeds with 2% Chia, seeds seeds, an excellent fatty acid bearer of high biological, value (omega 3 and 6)., In addition, this mix is combined with oyster shells and 5% of, Nectar Manitoba.

Καλημερα.Πως προκυπτει οτι η best premium δεν εχει καναβουρι?
Βρωμη δεν εχει αλλα αυτο που ακριβως της στερει τον τιτλο της πληρους τροφης/maintenace?
Οι υφισταμενοι σποροι που εχει υστερουν να καλυψουν διατροφικα τις μεσες αναγκες τους και θα ηταν πληρης αν ειχε βρωμη?
πολλες φορες ο ορος πληρη τροφη δεν σημαινει να εχει μεσα ολους τους σπορους που ειναι βρωσιμοι αλλα οτι ειναι "ισορροπημενο" μιγμα. Και τα κερασματα χρειαζονται οταν πρεπει και τα φυλλωδη λαχανικα και το βρασμενο αυγο ..οταν και οσο πρεπει
 
A nutrient feed made with Reed Canary seeds (99.9%, purity), Nigerseed India, flax seed and hemp seeds with 2% Chia, seeds seeds, an excellent fatty acid bearer of high biological, value (omega 3 and 6)., In addition, this mix is combined with oyster shells and 5% of, Nectar Manitoba.

Καλημερα.Πως προκυπτει οτι η best premium δεν εχει καναβουρι?
Βρωμη δεν εχει αλλα αυτο που ακριβως της στερει τον τιτλο της πληρους τροφης/maintenace?
Οι υφισταμενοι σποροι που εχει υστερουν να καλυψουν διατροφικα τις μεσες αναγκες τους και θα ηταν πληρης αν ειχε βρωμη?
πολλες φορες ο ορος πληρη τροφη δεν σημαινει να εχει μεσα ολους τους σπορους που ειναι βρωσιμοι αλλα οτι ειναι "ισορροπημενο" μιγμα. Και τα κερασματα χρειαζονται οταν πρεπει και τα φυλλωδη λαχανικα και το βρασμενο αυγο ..οταν και οσο πρεπει
Το καναβουρι στα ελληνικά δεν το έχω διαβάσει στα συστατικά.οσο για την Βρώμη γιατί να μην έχει όλες έχουν δεν προσφέρει τίποτα?
 
@kostellou Elen αμυλουχος σπόρος προσφέρει υδατάνθρακες όπως και το ασπουρι.... από την άλλη όμως έχεις μέσα στο μείγμα τσία το οποίο προσφέρει πολλά περισσότερα, πρώτου αλλάξω σε pico μόνο αυτήν έπαιρνα για τα καναρίνια και με έβγαλε ασπροπροσωπο
Αν θέλεις μια πιο πλούσια σε ποικιλία σπόρων μπορείς να δεις την Vadigran breeder plus
 
Και η περιλλα προσφέρει και η καμελινα και η κινόα και ο χρυσός λιναρόσπορος και πολλοί άλλοι σπόροι. Είναι όλοι μέσα? Όχι. Η εταιρεία η κάθε εταιρεία μελετάει τι θέλει και λανσάρει το προϊόν
 
Back
Top