Σπόροι Manitoba Canary Best Premium

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να το χρησιμοποιώ όλο το χρόνο.
Εγώ το χρησιμοποιώ όλον τον χρόνο, επί πολλά έτη, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
 
@ianos Όπως είναι όλο το χρόνο?
Τι εννοείς; Αν την αραιώνω; όχι, ποτέ, απλά όπως είπα όταν τα πουλιά έχουν παχύνει, δλδ μετά την πτερόρροια και έως τη φάση της προετοιμασίας της αναπαραγωγής τα αφήνω με 1,5 έως δύο κουταλάκια του γλυκού την ημέρα, γενικά ως να φάνε όλους τους σπόρους, αλλά τα εφοδιάζω σχεδόν καθημερινά με χορταρικά.
 
Μία λύση θα ήταν και αυτή που προτείνει ο @ianos .
Λόγο του ότι δεν έχω την ανάλογη εμπειρία σε μία σωστή διατροφή, και το συγκεκριμέν μείγμα έχει πολύ καλή αποδοχή,
σε περιόδους συντήρησης (Ιούλιος - Δεκέμβριος) τι είδους "αραίωση" θα προτείνατε?
 
@ppansel Ανάλογα τι εκτροφή έχει ο καθένας. Αν είναι εξωτερική, λίγο καναβουρι χρειάζεται. Βέβαια η τροφή είναι πλήρης έτσι πως είναι. Εγώ εννοώ μόνο για τό θέμα πάχους στα πουλιά, στην πτερόροια και μετά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Όταν έχει πολύ κρύο (εξωτερική εκτροφή έχω), εννοείται ότι στα πουλιά δίνω πρόσθετο κανναβούρι, νίζερ και καμελίνα, που έχουν υψηλότερα λιπαρά.
Επίσης, όταν κάνω προετοιμασία για αναπαραγωγή και νεοσσούς ή όταν τα πουλιά είναι σε πτερόρροια, σε διαφορετικές ταΐστρες βάζω τα παραπάνω + περίλα + αυγό ή αυγοτροφή κι ενίοτε κινόα. Και όταν οι νεοσσοί απογαλακτίζονται, έχοντάς τους σε διαφορετικό κλουβί από τους γονείς, ομοίως, για το πρώτο τους εξάμηνο - επτάμηνο βάζω πολύ συχνά μέσα στην εβδομάδα πρόσθετους τους παραπάνω σπόρους. Αλλά όλοι αυτοί οι σπόροι στους οποίους αναφέρομαι αγοράζονται συσκευασμένοι (όχι χύμα) με εμπορική ονομασία, την οποία συσκευασία ανοίγω ο ίδιος (δεν είναι δλδ σε σακί στο κατάστημα). Επίσης δίνω φονιοπάντι, το οποίο όμως τα πουλιά μου δεν τρώνε σχεδόν καθόλου.
 
Και στο δικό μου το καναρίνι πλήρης αποδοχή η Μανιτόμπα.η ταΐστρα αδειάζει.μεχρι και τα όστρακα τρώει.τα μόνα που αφήνει είναι τα βαμ,τα κίτρινα μπιλακια που έχει μέσα η τροφή.ουτε που τα αγγίζει αυτά.
 
Μια κουβέντα που έχει ξαναγίνει. VAM λέγεται το αντίστοιχο περιεχόμενο όχι ίδιο στις versele Laga τροφές που το περιέχουν.
Στις manitoba το κίτρινο σαν μπισκότο έχει άλλη ονομασία και άλλη σύσταση.
Και επειδή είναι registered ονομασίες και διαφορετικής σύστασης μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είναι όλα τα διορθωτικά υγρά Blanco .εμείς καταντησαμε να επικρατήσει και να χρησιμοποιούμε την επωνυμία Blanco για οποιδηποτε διορθωτικό υγρό πωλείται..
Άλλο τα VAM άλλο τα χρωματιστά μπισκοτάκια άλλο το manitoba nectar
 
Μια κουβέντα που έχει ξαναγίνει. VAM λέγεται το αντίστοιχο περιεχόμενο όχι ίδιο στις versele Laga τροφές που το περιέχουν.
Στις manitoba το κίτρινο σαν μπισκότο έχει άλλη ονομασία και άλλη σύσταση.
Και επειδή είναι registered ονομασίες και διαφορετικής σύστασης μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είναι όλα τα διορθωτικά υγρά Blanco .εμείς καταντησαμε να επικρατήσει και να χρησιμοποιούμε την επωνυμία Blanco για οποιδηποτε διορθωτικό υγρό πωλείται..
Άλλο τα VAM άλλο τα χρωματιστά μπισκοτάκια άλλο το manitoba nectar
Σωστή η επισήμανση σου δεν διαφωνώ ως προς τις ονομασίες ( βαμ, νέκταρ, μπισκότα κλπ),απλά επειδή η κουβέντα έγινε για το κατά πόσο είναι πλήρης τροφή η Μανιτόμπα, παρέθεσα κι εγώ τη γνώμη ως προς το τι τρώει και τι αφήνει το δικό μου καναρίνι από τη συγκεκριμένη τροφή.
 
Back
Top