Γενικά Είναι κάποιας ράτσας τα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niodadd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niodadd

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
11
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος και ψιλοασχετος! Εχω δυο καναρινια(φωτο παρακατω)το κοκκινο αρσενικο(το πηρα απο ενα πετ σοπ ενος φιλου μου) και το κιτρινο θηλικο(?)το κιτρινο εχει δυο δαχτυλιδια στα ποδια του ενα καφε με χαραξεις και ενα μαυρο που δεν εχει κατι χαραγμενο πανω του. Το κιτρινο το πηρα απο καποιο φιλο μου ο οποιος δεν το ηθελε αλλο πια γιατι δεν κεηλαδουσε ελεγε(πιστευω γιατι το βαρεθηκε)και ηθελε να το πεταξει μαζι με το κλουβι😱😡και ετσι τελευταια στιγμη το σωσα. Τα χω μαζι καλα τα πανε <φιλιουνται>εχω βαλει και φωλια και νημα το κιτρινο πηγαινει και καθεται μεσα τις τελευταιες μερες. Ειναι καποιας ρατσας τα καναρινια; Κανει να τα πιασω να δω τι γραφουν τα δαχτυλιδια;Να ελπιζω σε ζευγαρωμα;Εχω και αλλες αποριες αλλα πιστευω οτι θα βοηθηθω απο αλλα ποστ του φορουμ!
 

Συνημμένα

  • DSC00107.webp
    DSC00107.webp
    35,6 KB · Προβολές: 133
  • DSC00108.webp
    DSC00108.webp
    40,4 KB · Προβολές: 141
  • DSC00109.webp
    DSC00109.webp
    34,5 KB · Προβολές: 101
  • DSC00111.webp
    DSC00111.webp
    41,7 KB · Προβολές: 111
  • DSC00112.webp
    DSC00112.webp
    50,5 KB · Προβολές: 96
Καλως ηρθες! Τι πανεμορφα που ειναι και τα δυο!:D

Ακου να το πεταξει με το κλουβι! ΕΛΕΟΣ! Τι αλλο θα ακουσουμε πια! 😡

Αφου λεει κελαηδουσε μηπως ειναι αρσενικο το κιτρινο; Τα αλλα παιδια ειναι πιο σχετικα να δουμε τι θα πουνε...

Καλη τυχη στην αναπαραγωγη αν ειναι θηλυκο τελικα!
 
Ευχαριστω! Μου ειπε οτι απο την ωρα που του το δωσανε δεν το ακουσε να κεηλαδαει σπανια κανενα τσιου κανεικαι καποιος αλλος μοθ ειχε πει οτι το μαυρο δαχτυλιδι στο ποδι που δεν γραφει τιποτε το ειχε βαλει προφανως ο εκτροφεας του πουλιου για να το ξεχωριζει σαν θηλυκο μαλλον;
 
Πρωτα σιγουρεψου για το φυλο των καναρινιων και μετα κανε σχεδια για αναπαραγωγη.Ανεφερε τους αριθμους που γραφουν τα δαχτυλιδια αν θες να μαθεις ρατσα...
 
Καλημέρα,

καταρχην είναι πολύ γλύκα και τα δύο, αν ζευγαρώσουν θα κάνουν κάτι
ομορφούλια!
Αν το κίτρινο είναι θυληκό τότε είναι λογικό ότι δεν κελαηδάει, που έλεγε ο
γνωστός σου ότι δεν κελαηδάει άλλο. Τα θυληκά δεν κελαηδάνε ούτε από την αρχή.
Αν θέλεις όμως να είσαι σίγουρος για το φύλο τους καλύτερα να τα πας σε
έναν ειδικό.

Γεια σου, Χρύσα
 
Τα πιασα και ειδα τι γραφουν τα δαχτυλιδια το κιτρινο-DKB 18 125 06 30(το γραφει περιεργα 06 και καθετα το30) 132 το κοκκινο - AB 6940 06 061 Τωρα που τα επιασα πρωτα το κιτρινο και το εβγαλα απο το κλουβι το κοκκινο εκανε σαν τρελο κεηλαδουσε και ηταν ανησυχο και κατι αλλο που παρατηρησα στο κιτρινο ειναι οτι ο κωλος του ειναι γυμνος και μυτερος! Παντως αλλη φορα δεν τα πιανω δεν νομιζω να τους αρεσει καθολου!
 
Φωτογραγικό ’λμπουμ Πουλιών Συντροφιάς

Δες εδώ τις ράτσες και επίσης διάβασε και τα ποστ που λένε γιατί δεν είναι σωστό να αναμειγνύουμε ράτσες!
Να τα χαίρεσαι!
 
Καταρχήν καλώς ήρθες και να σου ζήσουν. Είναι πολύ όμορφα.

Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις αναπαραγωγή να τονώσεις λίγο τον οργανισμό τους με βιταμίνες και αυγοτροφή. Το θηλυκό φαίνεται λίγο ταλαιπωρημένο (λείπουν και φτερά) οπότε καλό θα ήταν να μη τα βάλεις αμέσως για ζευγάρωμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Στέφανε πολύ "ευγενικά" το είπες.
Το θηλυκό δεν είναι σε θέση
να ζευγαρώσει έτσι όπως είναι. Θέλει να δυναμώσει και να μπεί
σε μια διαδικασία ολικής επαναφοράς. Πρέπει να αφαιρεθεί,
σχεδόν τελείως η ουρά, για να επανέλθει και να ενυσχηθεί
με ιώδιο για την πτερόρροια(έχει κενά στο σβέρκο) και ασβέστιο.
Καλό θα ήταν να τοποθετηθεί σε σημείο με άφθονο φως και ήλιο
τις πρωινές ώρες.
-Σε 30-40 ημέρες ίσως αλλάξει η εικόνα της, και τότε...

Υ. Γ Το αρσενικό είναι ωραίο πουλάκι και δυνατό. Νομίζω οτι είναι κοντά στο
πρώτυπο του -μαυρο-κόκκινο έντονο-
 
Tα'χω εδω και ενα μηνα! Το κιτρινο ηταν ταλαιπωρημενοκαι αδυνατο, αυτος που το ειχε το ταιζε μονο σπορακια τιποτα αλλο😡Απο τοτε που τα εχω πηρα το κιτρινο και μετα απο μια βδομαδα αγορασα και το κοκκινο τα ταιζω ανελειπως τα κλασικα σπορακια, βιταμινη, αυγοτροφη! Κατι αλλο δεν τα χω βαλει για τροφη! Το κοκκινο απο τοτε που το εβαλα με το κιτρινο εχει σταματησει να κελαηδαει;! Στο πετ σοπ εσπαζε τα τζαμια απο το κελαηδημα!
 
Εχω και δευτερο κλουβι να τα χωρισω; Και πως να αφαιρεσω τα φτερα;
 
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να σταματήσει να κελαηδάει. Συμβαίνει πάντα όταν βάζουμε το αρσενικό μαζί με το θηλυκό.

Όταν λες βιταμίνη ελπίζω να μη εννοείς αυτή τη χύμα σε σακουλάκια που δε γράφουν τίποτα επάνω.
 
Εχω και δευτερο κλουβι να τα χωρισω; Και πως να αφαιρεσω τα φτερα;


Το καλύτερο είναι να τα χωρίσεις.
Είναι πολύ απλό να αφαιρέσεις τα φτερά: τα πιάνεις ένα-ένα και τα τραβάς
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
-Αν ήμουν στην θέση σου αυτό θ'ακανα.
Οταν πιάσεις το θηλυκό στα χέρια σου με τον αντίχειρα
θα κάνεις την ουρά "βεντάλια". Θα αφαιρέσεις όλες
τις πέννες που είναι σπασμένες ή τσαλακομένες.
Πριν την βάλεις στο κλουβί ρίξε μια ματιά στα νύχια
μήπως χρειάζονται κόψημο.Αν αυτά σου φαίνονται δύσκολα,
δεν είναι ντροπή να πας μέχρι τον φίλο σου. (στο πετ-σοπ)
 
Μου εδειξε για τα νυχια και τα εκοψα! Δεν καταλαβα αυτο για το ασβεστιο και το ιωδιο συμληρωματα διατροφης ειναι; Και αληθεια την τελευταια βδομαδα ειναι που παρατηρησα οτι απο το λαιμο λειπουν πουπουλα και φαινεται λιγο γυμνος☹
 
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να σταματήσει να κελαηδάει. Συμβαίνει πάντα όταν βάζουμε το αρσενικό μαζί με το θηλυκό.

Όταν λες βιταμίνη ελπίζω να μη εννοείς αυτή τη χύμα σε σακουλάκια που δε γράφουν τίποτα επάνω.
Αυτην την βιταμινη ενοοω☹
 
Εγώ πάντως με δεδομένα:
*Την ταλαιπωρία του κίτρινου
* Την έλλειψη φτερών
*Το σταμάτημα κελαϊδήματος (που ισχυρίζεται ο τύπος που το πήρες)
* Το σταμάτημα του κελαϊδήματος του κόκκινου

Θα ανησηχούσα αν το κίτρινο ήταν άρρωστο (ακάρεα) και κόλησε το κόκκινο.
Καλό είναι όταν έχουμε πτηνά νέα να τα έχουμε χώρια τον πρώτο μήνα ώστε να αποφύγουμε τυχόν αρρώστειες που έχουν.

Καλύτερα να τα χωρίσεις αρχικά και να κοιτάξεις την υγεία τους σε πρώτη φάση.
κοίτα και εδώ προληπτικά
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/
 
Tα χωρισα αφαιρεσα και την ουρα.. Κατα λαθος αφαιρεσα και 2 πενες που δεν ηταν σπασμενες ολλες οι αλλες ητανε, ελπιζω να μην εκανα κατι λαθος☹Αυτην την στιγμη το πουλι δεν εχει ουρα... Ελπιζω να ξαναβγει☹...
 

Συνημμένα

  • DSC00113.webp
    DSC00113.webp
    95,2 KB · Προβολές: 66
  • DSC00114.webp
    DSC00114.webp
    88,2 KB · Προβολές: 56
Back
Top