Γενικά Είναι κάποιας ράτσας τα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niodadd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ πάντως με δεδομένα:
*Την ταλαιπωρία του κίτρινου
* Την έλλειψη φτερών
*Το σταμάτημα κελαϊδήματος (που ισχυρίζεται ο τύπος που το πήρες)
* Το σταμάτημα του κελαϊδήματος του κόκκινου

Θα ανησηχούσα αν το κίτρινο ήταν άρρωστο (ακάρεα) και κόλησε το κόκκινο.
Καλό είναι όταν έχουμε πτηνά νέα να τα έχουμε χώρια τον πρώτο μήνα ώστε να αποφύγουμε τυχόν αρρώστειες που έχουν.

Καλύτερα να τα χωρίσεις αρχικά και να κοιτάξεις την υγεία τους σε πρώτη φάση.
κοίτα και εδώ προληπτικά
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/
Το κιτρινο δεν κελαηδησε ποτε απο κανενα τσιου εκανε,το κοκκινο οταν το χωρισω απο το κιτρινο κελαηδαει!
 
Σημερα εβαλα στο κλουβι του κιτρινου καναρινιου ενα τετραγωνακι λευκο της Orlux που περιεχει Ca, P,Cu,Fe,Zn,Mn,I,Se,Co και Vit A,D3,E,B2,B12,K3 και Αcid Nicotinico,Pantotenico,Επισης της Οrlux ενα στρογγυλο καφε σαν το προηγουμενο το οποιο μοιαζει να αποτελειται απο αμμο, πετρες, επισης εριξα στο νερο Pterophene της Tafarm και το ταιζω τα κλασσικα σπορακια(διαφορα που ειναι) και αυγοτροφη του εμποριου!
 
Eπισης το πουλι εχει σε καθε φτερουγα του απο δυο σπασμενες πενες κανει να τις αφαιρεσω αυτες;Η αργοτερα, γιατι εχω αφαιρεσει την ουρα και του ρθει βαρυ; Στρεσαρεται το πουλι απο αυτην την διαδικασια;σε τι χρονικο διαστημα θα ξαναγινει η ουρα κανονικη;
 
Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις ότι τα φτερα της ουράς σπάνε όταν οι πατηθρες είναι πολύ κοντά στα κάγκελα του κλουβιου. Οπότε υπολόγισε να τις τοποθετήσεις σε απόσταση που να μην χτυπάει η ουρά όταν το καναρίνι γυρνάει.
 
Back
Top