Γενικά Είναι κάποια ράτσα αυτό το περιστέρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Effiea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Effiea

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Μαρουσι
Μιας και σας βρηκα.. και απο εχθές εχω περιέργεια.. μπορειτε να μου πειτε αν είναι καποια ρατσα ή κατι να αρχισω να ψαχνω στο ιντερνετ για να μαθω? Δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχε εκτροφη περιστεριών και παντα μου αρεσαν, οποτε θελω να μαθω περισσότερα! ΕυχαριστώScreenshot_2022-07-23-09-32-32-47_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.webp
 
@Anna Maria Mp οχι, το βρηκα να καθεται αναμεσα σε γατες. Δεν μπορουσε να πεταξει απλα περπαταγε και του έφευγαν κακα. Εμαθα οτι ήταν ήδη 3 ωρες εκει ακινητο, οποτε το πηγα ανιμα :/
 
@Anna Maria Mp η αληθεια είναι οτι δεν ηξερα για τα ταχυδρομικά περιστέρια και με ξενισε που ήταν τοσο φιλικό. Ή ηταν σε σοκ απλα. Δεν ξερω. Πάντως του φευγαν κακα συνεχώς οποτε ισως φοβόταν?
 
@Effiea κοίτα το ότι δεν μπορεί να πεταξει δείχνει κάτι. Αδυναμία συνήθως. Το παθαινουν από αρρώστια η αφυδάτωση.
Τώρα για τα κακά που λες δεν ξέρω, παίζει ρόλο και πως είναι η κουτσουλιά. Αλλά δεν εχω ξανακουσει να φευγουν συνέχεια κουτσουλιες.. Θα ήταν και σε σοκ σίγουρα.
[automerge]1658560740[/automerge]
Σου περνάει από το μυαλό να υιοθετήσεις ίσως στο μέλλον?? Τα ταχυδρομικά έχουν παρα πολυ καλο προσανατολισμο.
Τα αφήνεις να πεταξουν και μαθαίνουν πολυ ευκολα να γυρίζουν πίσω στο σπίτι τους.
 
@Anna Maria Mp οχι δεν νομίζω να υιοθετήσω γιατι εχουμε ηδη πολλα ζωα (και διχτυ στο μπαλκονι 😂) αλλα θελω να μαθω για αυτα. Ζω διπλα σε παρκο και προσφατα πήρα κυάλια να χαζευω τα περιστέρια και τα παπαγαλακια (τα αλλα δεν τα γνωριζω) και απο μικρη τα αγαπουσα, αλλα μονο αν χρειαστεί περίθαλψη να φιλοξενησω κανενα. Για μονιμα δεν νομιζω :/
 
@Effiea αυτό το πουλάκι είναι το κλασικό πουλί Βούτα . Είναι θεαματικά περιστέρια , πετούν κατακόρυφα έως να χαθούν στον ουρανό και μετά με κάποιο τρικ (βλέπουν άλλα κάτω , σημάδι ότι ήλθε η ώρα για μάζεμα - μαμ ) πέφτουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα και κάνουν φιγούρα . Πανέμορφα πουλιά . Εάν δεν κάνω λάθος αυτός ο χρωματισμός λέγεται σαξάνι . Συνήθως οι εκτροφείς διατηρούν διάφορες ομάδες των εικοσιπέντε - τριάντα πουλιών εξ΄ ου και τα δαχτυλίδια , για γρήγορη αναγνώριση .
[automerge]1658603978[/automerge]
συγγνώμη άρρεν .
 
@gianniskilkis Γιάννη σε ευχαριστώ για την διόρθωση και για τις πληροφοριες για να μαθαίνουμε όλοι🙂
@Effiea άρα είναι βουτα και όχι ταχυδρομικό όπως νόμιζα και επειδή όπως λέει ο Γιάννης είναι πολυ δραστήρια πουλακια με το πεταγμα , έκανες πολυ καλα και το βοήθησες αφου ήταν σε αυτήν την κατάσταση.Πολυ πιθανο να ανήκει σε κάποιον εκτροφέα εκεί κοντά.
Αφου σου αρέσει να μαθαίνεις για αυτά τα πουλακια , να ξέρεις ότι εδώ υπαρχουν πολλα χρήσιμα άρθρα.
Καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους!
 
Μιας και σας βρηκα.. και απο εχθές εχω περιέργεια.. μπορειτε να μου πειτε αν είναι καποια ρατσα ή κατι να αρχισω να ψαχνω στο ιντερνετ για να μαθω? Δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχε εκτροφη περιστεριών και παντα μου αρεσαν, οποτε θελω να μαθω περισσότερα! ΕυχαριστώView attachment 89735
Το συγκεκριμένο είναι βούτα όπως αναφέρθηκε. Αρσενικό φαίνεται στο φύλο του και επίσης αν κρίνω από την κουτσουλιά και έχει κάποια ασθένεια.
 
Back
Top