Γενικά Είναι κάποια ράτσα το καναρίνι που αγόρασα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης esam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ΟΧΙ, αν τα βάλεις για γέννα τώρα θα έχεις νεοσσούς μέσα στον Ιούλιο με τις ζέστες που θα δημιουργήσει πρόβλημα και στους νεοσσούς και στους γονείς
Ok ευχαριστώ.

Δεν είναι δείγμα, κάποιας ποικιλίας χρώματος. Τιμπράντο μπορεί να είναι.
Εντάξει ευχαριστώ.

esam , έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα περίπου 40 ημέρες στο ξένο πουλάκι.
Είναι περσινή και αυτός που την είχε μένει στην ίδια πολυκατοικία. Τα προσέχει τα πουλάκια. Τον βλέπω συνεχεία να ασχολειτε. Του έδωσα ένα μικρο θηλυκό κιτρινιπρασινο και μου έδωσε αυτή γιατί είναι λίγο μεγαλόσωμη. Φαίνεται υγιές πουλάκι. Άλλα αφού μου λέτε όλοι να την αφήσω για του χρόνου αυτό θα κάνω. Άλλωστε έχω 3 μικρά στη φωλιά και ένα από την προηγούμενη γέννα. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σας ευχαριστώ όλους. Τον ξέρω τον κύριο που μου την έδωσε και ξέρω οτι ασχολειτε. Φαίνεται υγιές πουλάκι και είναι πολύ ζωηρό. Όμως θα κάνω αυτό που μου λέτε. Άλλωστε εχω 3 μικρά στη φωλιά και 1 απο την προηγούμενη γέννα. Φτάνουν.
 
Τα χώρισα. Έβαλα ψηλά τον αρσενικό μόνο του,
WP_20180607_12_26_29_Pro.webp
από κάτω έβαλα την μανούλα με τα μικρά ενώ τους έβαλα εσωτερική φωλιά καινούρια με λίγο νήμα γιατί δεν κάθονται πλέον μέσαWP_20180607_12_27_15_Pro (2).webp και έβαλα στην κλούβα την καινούρια καναρα μαζί με το μικρο από την πρώτη γέννα. Το άλλο που είχα το έδωσα στον κύριο που μου έδωσε την καναρα είναι και αυτό θηλυκό. WP_20180607_12_27_36_Pro (2).webp WP_20180607_12_27_47_Pro (2).webp
 
Τα έφτιαξα καλά πιστεύω. Τώρα που θα μεγαλώσουν τα μικρά μπορώ να τα βάλω όλα μαζί στην κλούβα; να αφήσω την μάνα μονή της;
Θέλω να κάνω και γενικό καθαρισμό μετά από δυο γέννες. Απλα τους άλλαζα το χαρτί στο πάτο και τους έπλενα ποτίστρες ταΐστρες πατηθρες. Τα Κλουβιά όμως πως θα τα κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την καλησπέρα μου!
Τα έφτιαξα καλά πιστεύω. Τώρα που θα μεγαλώσουν τα μικρά μπορώ να τα βάλω όλα μαζί στην κλούβα;

Ασφαλώς και μπορείς! Οι πτήσεις στην ευρύχωρη κλούβα θα συμβάλουν θετικά στην ανάπτυξη του μυοσκελετικού τους συστήματος. Καλό θα ήταν, όμως, να τα μεταφέρεις σε αυτήν αφού γίνουν δύο με τριών μηνών. :)
να αφήσω την μάνα μονή της;

Ναι, φυσικά. Καλύτερα πιστεύω, γιατί θα είναι στο κλουβί της, ανενόχλητη από άλλα πτηνά και θα ηρεμήσει και θα ξεκουραστεί έτσι μετά την αναπαραγωγή. 😉
 
Back
Top