Γενικά Είναι κάποια ράτσα το καναρίνι που αγόρασα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης esam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

esam

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Τελικά μάλλον δεν έχω πάρει αρσενικό από την γέννα. Πρέπει και τα δυο να είναι θηλυκά.
Από την τρέλα μου όμως να βρω πάλι ένα αρσενικό να τον έχω το πρωί στο μπαλκόνι που είμαι μόνος μου έγινε το εξής. Μια μέρα όταν πήγα στο πετσοπ να πάρω σποράκια είδα έναν τύπο (καναρίνι αρσενικό) να με κοιτάζει περίεργα.
Λίγο πριν βγω από την πόρτα να φύγω γύρισα και τον αγόρασα. Είναι μάγκας και έχει ήδη στρώσει την καναρα που είχα με 5 αυγουλακια. Όμως είναι λίγο μεγάλος σε μέγεθος. Δεν είναι όπως το άλλο που πέθανε. Δεν είναι ντιμπραντο.
Δεν ξέρω αν είναι κάποια ράτσα όχι ότι θα αλλάξει κάτι άλλα θα ήθελα να μάθω για να του βρω μια καναρα ίδια με αυτόν. Είναι περίπου 15-17 εκατοστά από το κεφάλι έως την ουρά, έχει σκούρο χρώμα στη πλάτη θα έλεγα μαύρο
και από κάτω στο στήθος είναι σκούρος πράσινος.
Από τα δαχτυλίδια που είχε δεν βρήκα άκρη γιατί επικοινώνησα με τον σύλλογο και μου είπαν ότι το μέλος αυτό έχει αποχωρίσει και δεν έχουν καταστάσεις προηγούμενης χρονιάς. Οι φωτογραφίες αυτές είναι οι μόνες που με αφήνει το σύστημα να ανεβάσω μου λέει είναι πολύ μεγάλες. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά. Συγνώμη αν σας κουράζω και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση σας.
WP_20180511_12_55_57_Pro 1 (4).webp WP_20180511_12_57_52_Pro (3).webp
 
Αυτά τα δυο είναι εκείνα που μου έβγαλε ο μακαρίτης. Πρέπει να είναι θηλυκά όμως. Δεν κελαηδάει κανένα και είναι ήσυχα μεταξύ τους. Τα έβαλα σε μια μεγάλη κλούβα και φαίνονται πολύ χαρούμεναWP_20180604_18_16_31_Pro (2).webp WP_20180604_18_16_51_Pro.webp .

Στην καινούρια γέννα αφού ο αρσενικός που αγόρασα τάισε για 12 μέρες τον έβγαλα και τον έβαλα μόνο του γιατί δεν θέλω να κάνω άλλα πουλάκιαWP_20180604_18_17_18_Pro.webp .
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτά τα δυο είναι εκείνα που μου έβγαλε ο μακαρίτης. Πρέπει να είναι θηλυκά όμως. Δεν κελαηδάει κανένα και είναι ήσυχα μεταξύ τους. Τα έβαλα σε μια μεγάλη κλούβα και φαίνονται πολύ χαρούμενα
Πόσων μηνών ειναι αυτά τα πουλάκια;
 
Ε δω είναι τα καινούρια μικρά. Από τα πέντε αυγουλακια βγήκαν 3 μικρούλια. Τα άλλα ήταν μάλλον άσπορα. Υπάρχει ένα περίεργο πουλάκι που είναι ολόκληρο χρώμα καννελι. Ήταν το τελευταίο που βγήκε αλλά είναι πιο μεγαλόσωμο από τα άλλαWP_20180604_18_15_27_Pro (2).webp .
 
Πόσων μηνών ειναι αυτά τα πουλάκια;
Τα πρώτα στη μεγάλη κλούβα πρέπει να είναι 3 μηνών γιατί ο αρσενικός πέθανε και μετά γεννήθηκαν αυτά. Πέθανε Μάρτιο. Τα άλλα στην φωλιά είναι ημερών δεν πετάνε, Τα ταΐζει ακόμα η καναρα.
 
Το πουλάκι αυτό έχει βυσσινί μάτια; Ειναι πολυ όμορφα. Να τα χαίρεσαι!

Τα πρώτα στη μεγάλη κλούβα πρέπει να είναι 3 μηνών
Άρα σύντομα μπορεί να ακούσεις και κάποιο μουρμούρισμα από τα μικρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άρα σύντομα μπορεί να ακούσεις και κάποιο μουρμούρισμα από τα μικρά.
Γι αυτό λέω ότι μάλλον δεν έχω πάρει αρσενικό γιατί δεν ακούω μουρμούρισμα. Λογικά δεν έπρεπε κάποιο να κελαηδήσει τώρα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αφού ο αρσενικός που αγόρασα τάισε για 12 μέρες τον έβγαλα και τον έβαλα μόνο του γιατί δεν θέλω να κάνω άλλα πουλάκια
είσαι σίγουρος ότι η κανάρα ταίζει τα μικρά ;
 
Το πουλάκι αυτό έχει βυσσινί μάτια;
Oλα τα μελανινικά της Καφέ σειράς έχουν κοκκινωπά μάτια στην φωλιά. Αργότερα, σιγά-σιγά γίνονται πολύ πιο σκούρα και δεν ξεχωρίζουν απο αυτά των Μαύρων.
 
είσαι σίγουρος ότι η κανάρα ταίζει τα μικρά ;
ναι την παρακολουθώ όλο το πρωί. Είναι καλή μανούλα και δεν τα αφήνει.
Τα πρώτα τα μεγάλωσε μόνη της. Συσκευασμένη αυγοτροφη, αυγουλακι, μήλο, σποράκια, κάθε πρωί καινούρια. Δεν τους λείπει τίποτε. Αύριο με μπατονετα και νεράκι θα καθαρίσω και την τσόχα. (έμαθα επιτέλους την τσόχα)

Oλα τα μελανινικά της Καφέ σειράς έχουν κοκκινωπά μάτια στην φωλιά. Αργότερα, σιγά-σιγά γίνονται πολύ πιο σκούρα και δεν ξεχωρίζουν απο αυτά των Μαύρων.
Κύριε Μάκη θα μου πείτε τι καναρα να ψάξω να βρω για του χρόνου πρώτα ο θεός για τον καινούριο αρσενικό μου";
Αυτά που έγραφε στα δαχτυλίδια ειναι:
Το πρώτο στο αριστερό πόδι δαχτυλίδι ήταν βυσσινί 1)AL 2)255 3)0.36 3) E15 4)FPO
Το άλλο δαχτυλίδι στο αριστερό πόδι ήταν ασημένιο και δεν έγραφε τίποτε.
Και το δαχτυλίδι στο δεξί πόδι ήταν ροζ και έγραφε μόνο τον αριθμό 1.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να τα χαίρεσαι, όλα είναι υπέροχα!
Για τα πρώτα δύο μικρά έχω να σου προτείνω ένα μικρό τεστ, βάλε μία μικρή πατήθρα μήκους 10cm σε ένα ψηλό σημείο του κλουβιού και δες αν κάποιο διεκδικεί την θέση πιό έντονα, αυτό μάλλον θα είναι αρσενικό.
Το έχω δοκιμάσει με 4 νεοσσούς και οι 2 από αυτούς διεκδίκησαν την θέση ζωηρά, αργότερα φυσικά άρχισαν και τα σαλιαρίσματα.
 
Για τα πρώτα δύο μικρά έχω να σου προτείνω ένα μικρό τεστ, βάλε μία μικρή πατήθρα μήκους 10cm σε ένα ψηλό σημείο του κλουβιού και δες αν κάποιο διεκδικεί την θέση πιό έντονα, αυτό μάλλον θα είναι αρσενικό.
Ευχαριστώ θα το κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πρώτο στο αριστερό πόδι δαχτυλίδι ήταν βυσσινί 1)AL 2)255 3)0.36 3) E15 4)FPO

Μήπως το χρώμα είναι ΒΙΟΛΕΤΙ και όχι ΒΥΣΣΙΝΙ;
Και λογικά διαβάζεται έτσι:
FPO-AL255-E15-036
Ομοσπονδία-Σύλλογος-Μέλος-Διάσταση-Έτος-Αύξοντας Αριθμός Πουλιού.

Τώρα που το βλέπω μου κάνει σε Α.Λ. Ο. Π...
Με αυτόν τον σύλλογο μίλησες;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και λογικά διαβάζεται έτσι:
FPO-AL255-E15-036
Ομοσπονδία-Σύλλογος-Μέλος-Διάσταση-Έτος-Αύξοντας Αριθμός Πουλιού.
Μπορεί να είναι έτσι. Τα είχα γράψει σε ένα χαρτί αλλά κάπου το έχασε ο μικρός ο γιος μου.
Μίλησα με τον σύλλογο με ένα ευγενικό παιδί και μου είπε ότι δεν έχει αρχεία να δει ποιος ήταν ο εκτροφεας.

Τώρα που το βλέπω μου κάνει σε Α.Λ. Ο. Π...
Με αυτόν τον σύλλογο μίλησες;
Ναι δεν υπάρχουν αρχεία για τους εκτροφεις. Έχει αποχωρίσει από τον σύλλογο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κύριε Μάκη θα μου πείτε τι καναρα να ψάξω να βρω για του χρόνου πρώτα ο θεός για τον καινούριο αρσενικό μου";
Και βέβαια. Πρέπει να βάλεις μερικές κοντινές φωτογραφίες του πουλιού ώστε να δούμε περι τίνος πρόκειται, και να τα πούμε.
 
Είναι λίγο μεγαλύτερος από τα συνηθισμένα καναρίνια από όσα έχω δει εγώ βέβαια. Και έχει πολύ δυνατή φωνή. Δεν έχει ρεπερτόριο όπως ο ντιμπραντο αλλά είναι δυνατό1.webp 2.webp 3.webp DSC00086 (2).webp .
 
Επειδή τον έχω στο μπαλκόνι τον ακούνε στην πολυκατοικία και εχτές το βράδυ μου έφερε ένας γείτονας αυτή την δεσποινίδα η οποία μου είπε είναι πυρωμένη. Είναι περίπου στο ίδιο μέγεθος με τον δικό μου. Κελάηδησε αμέσως αυτός σήμερα το πρωί αλλά τους έχω βάλει το χώρισμα μήπως και είναι στρεσαρισμενη. Θα τους αφήσω κάνα δυο μέρες να συνηθίσει το χώρο και μετά θα βγάλω το πλαστικό. Προλαβαίνω να τα βάλω για γέννα; Επειδή έτυχε και μοιάζουν λέω να τα βάλω να ζευγαρώσουν DSC00088 (2).webp DSC00087.webp .
 
Προλαβαίνω να τα βάλω για γέννα;
ΟΧΙ, αν τα βάλεις για γέννα τώρα θα έχεις νεοσσούς μέσα στον Ιούλιο με τις ζέστες που θα δημιουργήσει πρόβλημα και στους νεοσσούς και στους γονείς που δεν θα προλάβουν να ξεκουραστούν και να προετοιμαστούν για την περίοδο της πτερόροιας.
Μπορείς να τα ζευγαρώσεις την επόμενη χρονιά στην σωστή αναπαραγωγική περίοδο.
 
Δεν είναι δείγμα, κάποιας ποικιλίας χρώματος. Τιμπράντο μπορεί να είναι. Μια χαρά μπορείς να το βάλεις με αυτό το κοινό θηλυκό. Η εποχή όμως είναι προχωρημένη για πρώτη επαφή και απογόνους.
 
esam , έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα περίπου 40 ημέρες στο ξένο πουλάκι. Μπορεί να μεταφέρει μικρόβια και να κολλήσει και το δικό σου. Αν κατάλαβα σωστά, τα έχεις ήδη στο ίδιο κλουβί με διαχωριστικό, το οποίο επίσης δεν ειναι καθόλου ακίνδυνο για την υγεία τους, κι εφόσον η εποχή ειναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή, σου προτείνω να τη γυρίσεις πίσω άμεσα, να καθαρίσεις ενδελεχώς το κλουβί, να απορρίψεις ό,τι περιεχόμενο σε ταϊστρα της είχες και να απολυμανειις πατηθρες, ποτιστρες, ταιστρες και την εσωτερική πλευρά των καγκελων...
 
Back
Top