Διατροφή Είναι κάτι διαφορετικό η κελαϊδίνη από την κανονική τροφή καναρινιών;

kostellou Elen

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2023
Μηνύματα
141
Βλέπω κάτι πολύχρωμα σπόρια που γράφουν απ έξω κελαιδινη.
Είναι κάτι διαφορετικό από την κανονική τροφη που δινουμε για καναρινια?
 
Κελαιδινη πολλες φορες ονομαζουν τα μαγαζια τα χυμα μιγματα που δινουν για καναρινια.
αν μιλας για αλλο προιον που ευαγγελιζεται οτι μολις το καταναλωσει θα γινει τουμπανο-τουρμπο-αηδονι και το εχεις δει σε site αν θες ανεβασε μας το link.
σε πολλες τροφες υπαρχουν χρωματιστα κομματακια.ειτε ειναι μπισκοτα ειτε φρουτα ειτε καποιο ειδικο προσθετο ειτε vam. αναλογα την εταιρεια την αξιοπιστια της και το κοστος. ορεξη να εχεις να ψαχνεις την αγορα και να ερευνας την προελευση και την συσταση των μιγματων.
 
Κελαιδινη πολλες φορες ονομαζουν τα μαγαζια τα χυμα μιγματα που δινουν για καναρινια.
αν μιλας για αλλο προιον που ευαγγελιζεται οτι μολις το καταναλωσει θα γινει τουμπανο-τουρμπο-αηδονι και το εχεις δει σε site αν θες ανεβασε μας το link.
σε πολλες τροφες υπαρχουν χρωματιστα κομματακια.ειτε ειναι μπισκοτα ειτε φρουτα ειτε καποιο ειδικο προσθετο ειτε vam. αναλογα την εταιρεια την αξιοπιστια της και το κοστος. ορεξη να εχεις να ψαχνεις την αγορα και να ερευνας την προελευση και την συσταση των μιγματων.
Είδα στο σούπερ μάρκετ μια συσκευασία που έγραφε κελαιδινη.και είναι σπόρια πολύχρωμα σαν αυτά που πήρα κι εγώ της versele laga και αναρωτιόμουν αν είναι κάτι διαφορετικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
α ωραια ..μιλας για το προιον της εταιρειας που εχει παρει 7 βραβεια? που βγαζει και μπαχαρικα ? Ηλιος

ή μιλας για της vitakraft?
Ξέρω γω?μπορεί...τι είναι αυτο?είναι κανονική τροφή η κατι έξτρα?
[automerge]1684071640[/automerge]
Κελαιδινη πολλες φορες ονομαζουν τα μαγαζια τα χυμα μιγματα που δινουν για καναρινια.
αν μιλας για αλλο προιον που ευαγγελιζεται οτι μολις το καταναλωσει θα γινει τουμπανο-τουρμπο-αηδονι και το εχεις δει σε site αν θες ανεβασε μας το link.
σε πολλες τροφες υπαρχουν χρωματιστα κομματακια.ειτε ειναι μπισκοτα ειτε φρουτα ειτε καποιο ειδικο προσθετο ειτε vam. αναλογα την εταιρεια την αξιοπιστια της και το κοστος. ορεξη να εχεις να ψαχνεις την αγορα και να ερευνας την προελευση και την συσταση των μιγματων.
Αυτή πρέπει να έχω.
Είναι ακριβώς έτσι τα σπόρια
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230514_163903_Chrome.webp
    Screenshot_20230514_163903_Chrome.webp
    110,6 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@kostellou Elen Ελένη θα σου έλεγα να μην την επιλέξεις. Σήμερα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία μικρών συσκευασιών πχ του κιλού με αξιόλογα μείγματα σπόρων, που μπορείς να επιλέξεις κ πιστεύω πολύ καλύτερες ποιοτικά από αυτές που βρίσκουμε στο σούπερ μάρκετ. Προσωπικά προς το παρόν, χρησιμοποιώ την Manitoba best premium. Αλλά υπάρχουν κ άλλες. Όπως Πχ την pico που σκοπεύω άμεσα να την δοκιμάσω γιατί η Μanitoba ενώ έχει εξαιρετικούς σπόρους, έχει όμως κ κάτι πέλλετ ( vam μεγάλα κατά την άποψη μου) που το καναρίνι μου τα αγνοεί.
 
@kostellou Elen Ελένη θα σου έλεγα να μην την επιλέξεις. Σήμερα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία μικρών συσκευασιών πχ του κιλού με αξιόλογα μείγματα σπόρων, που μπορείς να επιλέξεις κ πιστεύω πολύ καλύτερες ποιοτικά από αυτές που βρίσκουμε στο σούπερ μάρκετ. Προσωπικά προς το παρόν, χρησιμοποιώ την Manitoba best premium. Αλλά υπάρχουν κ άλλες. Όπως Πχ την pico που σκοπεύω άμεσα να την δοκιμάσω γιατί η Μanitoba ενώ έχει εξαιρετικούς σπόρους, έχει όμως κ κάτι πέλλετ ( vam μεγάλα κατά την άποψη μου) που το καναρίνι μου τα αγνοεί.
Την pico θα ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω αλλά πρέπει να την παραγγείλω μονο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
η prestige premium δεν νομιζω, μπορει να κανω και λαθος, οτι πωλειται χυμα. η versele laga εχει πολυ μεγαλη γκαμα προιοντων που πολλα εχουν μεσα μπισκοτο.Οχι VAM, μπισκοτο που ειναι αλλοπραγμα . επισης αυτες με μπισκοτο βγαινουν και σε σακι οποτε αν πουμε οτι ο τυπος ειναι η εξαιρεση,μακαρι, σου δινει χυμα φρεσκια τροφη που πηρε απο το σακι και δεν εχει κανει μαιμουδιες με αλλοιωσεις συστασης κλπ στον βωμο του κερδους και στην δινει σε συσκευασια δικια του σε διαφανο σακουλακι μισου ή ενος κιλου
επισης βλεπεις οτι οταν παιρνεις χυμα τωρα προσπαθεις να μαντεψεις απο ποιο προιον πηρες χυμα. Και τελος να ξαναρωτησω γιατι να σου δωσει χυμα τροφη που κυκλοφορει σε συσκευασια 800γρ..
Λιγο να ψαξεις εδω θα βρεις πολλες κουβεντες σχετικα με την τακτικη των μαγαζιων για χυμα τροφη.
Ο καθενας μας εχει την δικη του εμπειρια απο τα διαφορα μαγαζια ολα αυτα τα χρονια και σταδιακα κατληγει στα δικα του συμπερασματα. Χαιρομαι που καποιος απο εδω επεσε στην φωτεινη εξαιρεση γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις
[automerge]1684073393[/automerge]
VAM ειναι καταχωρημενη(registered ) συστατικου της versele. Η αμνιτοβα το δικο της συστατικο το ονομαζει Nectar Manitoba και εχει αλλη συσταση. οπως το μπισκοτα ειναι ενα συστατικο που μπορει να προκυωει απο πολλους τροπους. Δεν ειναι ολα ιδια και δεν χρειαζεται ουτε να εξισωνουμε ολα αλλα ουτε και να γινουμε τεχνολογοι τροφιμων και να επικοινωνουμε με τις εταιρειες για να μαθουμε την συνταγη του μπισκοτου και ποση ζαχαρη περιεχει :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
η prestige premium δεν νομιζω, μπορει να κανω και λαθος, οτι πωλειται χυμα. η versele laga εχει πολυ μεγαλη γκαμα προιοντων που πολλα εχουν μεσα μπισκοτο.Οχι VAM, μπισκοτο που ειναι αλλοπραγμα . επισης αυτες με μπισκοτο βγαινουν και σε σακι οποτε αν πουμε οτι ο τυπος ειναι η εξαιρεση,μακαρι, σου δινει χυμα φρεσκια τροφη που πηρε απο το σακι και δεν εχει κανει μαιμουδιες με αλλοιωσεις συστασης κλπ στον βωμο του κερδους και στην δινει σε συσκευασια δικια του σε διαφανο σακουλακι μισου ή ενος κιλου
επισης βλεπεις οτι οταν παιρνεις χυμα τωρα προσπαθεις να μαντεψεις απο ποιο προιον πηρες χυμα. Και τελος να ξαναρωτησω γιατι να σου δωσει χυμα τροφη που κυκλοφορει σε συσκευασια 800γρ..
Λιγο να ψαξεις εδω θα βρεις πολλες κουβεντες σχετικα με την τακτικη των μαγαζιων για χυμα τροφη.
Ο καθενας μας εχει την δικη του εμπειρια απο τα διαφορα μαγαζια ολα αυτα τα χρονια και σταδιακα κατληγει στα δικα του συμπερασματα. Χαιρομαι που καποιος απο εδω επεσε στην φωτεινη εξαιρεση γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις
[automerge]1684073393[/automerge]

VAM ειναι καταχωρημενη(registered ) συστατικου της versele. Η αμνιτοβα το δικο της συστατικο το ονομαζει Nectar Manitoba και εχει αλλη συσταση. οπως το μπισκοτα ειναι ενα συστατικο που μπορει να προκυωει απο πολλους τροπους. Δεν ειναι ολα ιδια και δεν χρειαζεται ουτε να εξισωνουμε ολα αλλα ουτε και να γινουμε τεχνολογοι τροφιμων και να επικοινωνουμε με τις εταιρειες για να μαθουμε την συνταγη του μπισκοτου και ποση ζαχαρη περιεχει :-)
Για να καταλάβεις.
Πήρε ο σύζυγος χυμα γτ πήγε σε ένα μαγαζί που έχει μόνο χυμα για καναρινια αλλά είναι όλες του οι τροφές versele laga από ότι είδα προχτες που πήγα.συσκευασμενες είχε μόνο για παπαγάλους.η τροφή έχει τα σπόρια που σου ανεβάζω στην φώτο.εν πάση περίπτωση το χυμα ήταν για πρώτη φορά.την επόμενη που θα πάρω συσκευασμένη θα ξέρω τι ειναι
 

Συνημμένα

  • received_1281239155826870.webp
    received_1281239155826870.webp
    482,9 KB · Προβολές: 24
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
η τροφη δεν ειναι η prestige premium .μπορει να ειναι αλλη της versele δεν αντιλεγω..
Δεν ειμαι εμπορος ουτε θελω να γινω ουτε κανω promotion σε καμια εταιρεια. Αγοραζεις οποια τροφη και σε οποια μορφη αποφασιζεις εσυ.
Καλο απογευμα και καλη συνεχεια
 
Για να καταλάβεις.
Πήρε ο σύζυγος χυμα γτ πήγε σε ένα μαγαζί που έχει μόνο χυμα για καναρινια αλλά είναι όλες του οι τροφές versele laga από ότι είδα προχτες που πήγα.συσκευασμενες είχε μόνο για παπαγάλους.η τροφή έχει τα σπόρια που σου ανεβάζω στην φώτο.εν πάση περίπτωση το χυμα ήταν για πρώτη φορά.την επόμενη που θα πάρω συσκευασμένη θα ξέρω τι ειναι
Με τόσο μεγάλο μπισκότο δεν ξέρω καν αν είναι της Versele Laga.
Σίγουρα δεν είναι πάντως η prestige premium.
 
Με τόσο μεγάλο μπισκότο δεν ξέρω καν αν είναι της Versele Laga.
Σίγουρα δεν είναι πάντως η prestige premium.
V.L.ειναι σίγουρα αλλά δεν ξέρω ποια ...την τρώει κελαηδάει όλη μέρα διαροια δεν κάνει οπότε όλα οκ εμένα άλλο ήταν το ερώτημα...
 
την τρώει κελαηδάει όλη μέρα διαροια δεν κάνει οπότε όλα οκ
Αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα να σου πω την αλήθεια

V.L.ειναι σίγουρα
Μην παίρνεις και όρκο.

Δεν σε κρίνω ούτε σε κατηγορώ για κάτι, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και με βάση την εμπειρία του, την μελέτη και την βοήθεια από τρίτους γίνεται συνεχώς καλύτερος.

Το καλύτερο που έκανες πάντως είναι που μπήκες σε αυτήν την κοινότητα η οποία έχει να προσφέρει πολλά.
 
Είναι κάτι διαφορετικό από την κανονική τροφη που δινουμε για καναρινια?
αν μιλαμε για την Ηλιος ειναι μια αμφιβολου και μη αναγραφομενης συστασης τροφη που αν καποιος δεν εχει καμια αλλη προσβαση σε αγορα θα την επιλεξει για να μην χασει το καναρινι του απο ασιτια.
αν θεωρησει καποιος οτι λεγεται κελαηδινη το προιον της ΗΛΙΟΣ γιατι κανει το καναρινι να κελαηδαει καλυτερα το τμημα μαρκετινγκ της εταιρειας εκανε καλη δουλεια.
αν η χυμα σου ειναι versele, τοτε ειναι καλυτερη επιλογη απο την ηλιος που μπορει να ειναι στο ραφι εκει στο super market κατι χρονια.
 
αν μιλαμε για την Ηλιος ειναι μια αμφιβολου και μη αναγραφομενης συστασης τροφη που αν καποιος δεν εχει καμια αλλη προσβαση σε αγορα θα την επιλεξει για να μην χασει το καναρινι του απο ασιτια.
αν θεωρησει καποιος οτι λεγεται κελαηδινη το προιον της ΗΛΙΟΣ γιατι κανει το καναρινι να κελαηδαει καλυτερα το τμημα μαρκετινγκ της εταιρειας εκανε καλη δουλεια.
αν η χυμα σου ειναι versele, τοτε ειναι καλυτερη επιλογη απο την ηλιος που μπορει να ειναι στο ραφι εκει στο super market κατι χρονια.
Δεν θα έπαιρνα την ήλιος έτσι κι αλλιώς. Απλά μια βόλτα στα ράφια έκανα και είδα κελαηδινη όπως και αυτή της v.l που σου ανέβασα κελαηδινη την γράφει στο site.οποτε η απορία μου ήταν αν η κελαηδινη είναι κάτι άλλο ή έτσι ονομαζουν την τροφή των καναρινιών.
 
@kostellou Elen
Πριν καποιες εβδομαδες καναμε μια συζητηση εδω και παλι για τροφες και πριν λιγο θυμηθηκα κατι που μαλλον προσεγγιζει την εταιρεια των σπορων που πουλαει το καταστημα σε δικες του συσκευασιες.
Σου παραθετω δυο links για του λογου το αληθες



και για του google lens το αληθες η φωτο που ανεβασες με image search δινει σαν ενα απο τα οπτικα αποτελεσμα την τροφη της κλουβοτεχνικης
Δεν κρινω την εταιρεια απλα μαλλον ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι καν versele laga και ελπιζω να μην την πουλαει σαν τετοια .
 
εν πάση περίπτωση το χυμα ήταν για πρώτη φορά.την επόμενη που θα πάρω συσκευασμένη θα ξέρω τι ειναι
Καλημέρα. Οι χύμα τροφές συνήθως είναι αμφίβολης σύστασης, καθαρότητας, ποιότητας....αυτό το αμφίβολης που γράφω θα μπορούσε να έχει και την έννοια: μεταβλητής.
Το ζήτημα είναι ότι δεν γνωρίζουμε τη σύσταση, τις συνθήκες συντήρησης / αποθήκευσης, το πότε παρήχθη κλπ. Επίσης συχνά βρίσκεται σε σακιά που όταν ανοίγουν και κλείνουν μπορεί να επιμολυνθούν από παράσιτα που έπειτα θα μολύνουν ίσως και τα πουλιά μας.
Και υπάρχουν πολλές ακόμη αβεβαιότητες σχετικά με τις χύμα τροφές.
Αυτό λοιπόν που θα έκανα στη θέση σου, είναι να επιλέξω μια μάρκα τροφής, και να την παραγγείλω άμεσα. Η τροφή θα ένιωθα πιο ασφαλής αν ερχόταν σε κλειστή συσκευασία την οποία θα άνοιγα ο ίδιος, αν είχε ημερομηνία λήξης, και αν ήταν επώνυμη μάρκα. Μάλιστα για τη συσκευασία δεν θα επέλεγα ποτέ τροφή που να βρίσκεται σε χαρτί / χαρτονένια συσκευασία ή σε σακί, ακριβώς για τους παραπάνω λόγους. Και φυσικά δεν θα δεχόμουν με τίποτα τις διαβεβαιώσεις των εμπόρων οι οποίοι είναι ικανοί να ισχυριστούν οτιδήποτε προκειμένου να πουλήσουν, πχ ότι μόλις άνοιξα το σακί, ότι ανοίγω το σακί και αμέσως τοποθετώ τις τροφές σε μικρότερα σακουλάκια τα οποία κλείνω ερμητικά, ότι μόλις σήμερα παρέλαβα.....κλπ.
 
@STIB καλημέρα. από το σχήμα μέγεθος χρώμα "μπισκότου". Από την φωτό που ανέβασα και τα links πιο πάνω της κλουβοτεχνικής μπορείς να συγκρίνεις οπτικά με το εξώφυλλο της premium prestige αν δεν έχεις εικόνα ο ίδιος της τροφής
Και είπα σχεδόν σίγουρος. για πολλά χρόνια έπαιρνα και prestige premium. Τον 12/22 πρέπει να είχα πάρει πιο πρόσφατα
 
@STIB καλημέρα. από το σχήμα μέγεθος χρώμα "μπισκότου". Από την φωτό που ανέβασα και τα links πιο πάνω της κλουβοτεχνικής μπορείς να συγκρίνεις οπτικά με το εξώφυλλο της premium prestige αν δεν έχεις εικόνα ο ίδιος της τροφής
Και είπα σχεδόν σίγουρος. για πολλά χρόνια έπαιρνα και prestige premium. Τον 12/22 πρέπει να είχα πάρει πιο πρόσφατα
Ποια δίνεις τώρα?
 
Back
Top