Γενικά Είναι καλή ή κακή η άμεση έκθεση των πτηνών στον ήλιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adreas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adreas

PB Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
282
Πόλη
Σητεία
*11πμ Είναι (ακόμα) αργά, να τα βγάζεις ή νωρίς το πρωί ή μετά τις 5 το απόγευμα Μιράντα
**Κάποιο κατάστημα με βιολογικά;
Σε σεμινάριο που είχαμε στο σύλλογο μας με τον κριτή του συλλόγου η καλύτερη ώρα για να βγάζουμε τα πουλιά στον ήλιο είναι μεταξύ 12 με 3 το μεσημέρι η ώρα που ο ήλιος είναι ποιο κοντά στη γη. Το διάστημα που πρέπει να παραμένει στον ήλιο είναι 15 λεπτά την ημέρα.
 
Σε σεμινάριο που είχαμε στο σύλλογο μας με τον κριτή του συλλόγου η καλύτερη ώρα για να βγάζουμε τα πουλιά στον ήλιο είναι μεταξύ 12 με 3 το μεσημέρι η ώρα που ο ήλιος είναι ποιο κοντά στη γη. Το διάστημα που πρέπει να παραμένει στον ήλιο είναι 15 λεπτά την ημέρα.
:DΈνσταση Ανδρέα...12μμ-15μμ είναι η καλύτερη ώρα για πια εποχή;
Μέσα στο κατακαλόκαιρο, Ιούλιο και Αύγουστο μήνα στην Ελλάδα;
(για πουλάκια που ζουν μέσα στο σπίτι όλη τους τη ζωή; )
:)Δεν θεωρώ πως είναι ιδανικές ώρες αυτές. Για άλλες εποχές του χρόνου σύμφωνοι.
Ποιος ο λόγος έστω και για 15 λεπτά να ταλαιπωρηθούν τα πουλιά (της Μιράντας λαχάνιασαν) όταν ακόμα και μέσα στα σπίτια μας οι θερμοκρασίες αυτό το διάστημα είναι ιδιαίτερα υψηλές (35c μέσα στο σπίτι μου αυτή τη στιγμή).
Συγνώμη, αλλά και γιατρός να το έλεγε δεν θα το έκανα... (βλ Πωλίνα με αντιβίωση) 😉
 
:DΈνσταση Αντρέα...12μμ-15μμ είναι η καλύτερη ώρα για πια εποχή;
Μέσα στο κατακαλόκαιρο, Ιούλιο και Αύγουστο μήνα στην Ελλάδα;
Συμφωνώ μαζί σου.
Μάλιστα θεωρώ πως ποτέ (ίσως σπάνια και για λίγο μέσα στο χειμώνα) δεν πρέπει να τα εκθέτουμε στο άμεσο ηλιακό φως.
Πάντα τα πουλιά να δέχονται τον ήλιο από το περιβάλλον (διάχυση κλπ) κι όχι άμεσα.
 
πάντως για τις uv του ήλιου, δεν είναι ανάγκη να κάνουν ηλιοθεραπεία και ημισκιά κάνει.
η καλύτερη ώρα για να βγάζουμε τα πουλιά στον ήλιο είναι μεταξύ 12 με 3 το μεσημέρι η ώρα που ο ήλιος είναι ποιο κοντά στη γη. Το διάστημα που πρέπει να παραμένει στον ήλιο είναι 15 λεπτά την ημέρα.
Μέσα στο κατακαλόκαιρο, Ιούλιο και Αύγουστο μήνα στην Ελλάδα;
Οι uv είπαμε και πιο πάνω είναι απαραίτητες για τον μεταβολισμό των πουλιών. Οι ώρες και οι λόγοι που αναφέρει ο Ανδρέας, αφορούν ακριβώς αυτήν την ανάγκη τους, να δέχονται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακτινοβολία αυτών των ακτίνων, κάτι που είναι αντίθετο με ότι συμβαίνει σ' εμάς τους ανθρώπους.
Φυσικά κάθε νοήμων άνθρωπος δεν θα βγάλει τα πουλάκια εν μέσω καύσωνα τέτοια ώρα κατευθείαν στην ηλιακή ακτινοβολία, σε μια αποπνικτική ακόμα και για εμάς ατμόσφαιρα, το είχα αναφέρει και πιο πριν, η ημισκιά τα καλύπτει επίσης.
 
Σε σεμινάριο που είχαμε στο σύλλογο μας με τον κριτή του συλλόγου η καλύτερη ώρα για να βγάζουμε τα πουλιά στον ήλιο είναι μεταξύ 12 με 3 το μεσημέρι η ώρα που ο ήλιος είναι ποιο κοντά στη γη. Το διάστημα που πρέπει να παραμένει στον ήλιο είναι 15 λεπτά την ημέρα.

Ανδρέα, συγνώμη, αλλά ντάλα μεσημέρι, ούτε εμείς δεν αντέχουμε να κάτσουμε 15' στον ήλιο, πόσο μάλλον τα πουλιά. Είναι οι ώρες που ο ήλιος καίει περισσότερο. Ακόμα και οι γιατροί συνιςτούν την αποφυγή ηλιοθεραπείας αυτές τις ώρες! Εδώ μέσα τα έχω, μπροστά στην μπαλκονόπορτα με κατεβασμένες τέντες, και τα βλέπεις ανοίγουν τα φτερά να δροσιστούν, που να βγούν στον ήλιο. Άλλωστε και τα ελεύθερα πουλιά, τις ώρες που αναφέρεις κουρνιάζουν στα δέντρα για δροσιά. Για τον χειμώνα συμφωνώ!
 
Μέσα στο κατακαλόκαιρο, Ιούλιο και Αύγουστο μήνα στην Ελλάδα;
Φυσικά κάθε νοήμων άνθρωπος δεν θα βγάλει τα πουλάκια εν μέσω καύσωνα τέτοια ώρα κατευθείαν στην ηλιακή ακτινοβολία, σε μια αποπνικτική ακόμα και για εμάς ατμόσφαιρα, το είχα αναφέρει και πιο πριν, η ημισκιά τα καλύπτει επίσης.
:)... Μου απαντάς σε κάτι Μαρία μου;
Εγώ λοιπόν ούτε σε ημισκιά δεν θα τα έβαζα αυτούς τους μήνες τις συγκεκριμένες ώρες 😉
Όσο για το κάθε νοήμων είναι σχετικό, εξαρτάται και με την ηλικία του καθενός. Διαβάζουν και παιδιά οπότε δεν χάνουμε κάτι να τα ξεκαθαρίζουμε αυτά:)
 
μου απαντάς σε κάτι Μαρία μου;
Συμμετέχω σε μία συζήτηση Σίσσυ μου :)
Όσο για το κάθε νοήμων είναι σχετικό, εξαρτάται και με την ηλικία του καθενός. Διαβάζουν και παιδιά οπότε δεν χάνουμε κάτι να τα ξεκαθαρίζουμε αυτά:)
Μια χαρά, καλά κάνετε, αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που διευκρίνισα κι εγώ πως άλλα ισχύουν για την δική μας ηλιοθεραπεία και άλλα για των πουλιών μας!
Για τα παιδιά φυσικά, γιατί ο Ανδρέας είναι έμπειρος εκτροφέας. 🙂
 
Εσείς θέλετε να κάνετε αυτό που εσείς νομίζεται η να κάνετε αυτό που πρέπει αν βλέπω καλά γράφω και τα λεπτά της έκθεσης στον ήλιο.

...Ποιος ο λόγος έστω και για 15 λεπτά να ταλαιπωρηθούν τα πουλιά (της Μιράντας λαχάνιασαν) όταν ακόμα και μέσα στα σπίτια μας οι θερμοκρασίες αυτό το διάστημα είναι ιδιαίτερα υψηλές (35c μέσα στο σπίτι μου αυτή τη στιγμή).
Μια χαρά βλέπεις κι εσύ κι εγώ... Και παρόλο που δεν τα βγάζω τους μήνες και τις ώρες που ανέφερες, ποτέ δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα όσα πουλιά κι αν είχα (εδώ και πολλά πολλά χρόνια)...
 
Κάντε το πείραμα σας προτού απαντήσετε πιάστε βγάλτε τα πουλιά την ώρα που εσείς νομίζεται και βγάλτε τα την ώρα που λέω εγώ να δείτε ποια ώρα τα πουλιά απλώνονται σαν την σταφίδα στο πανί και ανοίγουν τα φτερά τους να γεμίσουνε ήλιο ο κριτής μας είπε ότι θα γίνουμε καλύτεροι εκτροφείς όταν μάθουμε να διαβάζουμε τη γλώσσα του σώματος των πτηνών.
 
Τα δικά μου πάντως αν τύχει να έχω μαζεμένες τις τέντες και τα χτυπήσει απ ευθείας ο ήλιος όχι μόνο δεν "απλώνονται", αλλά στριμώχνονται στο πιο σκιερό μέρος του κλουβιού, και μιλάω για απογευματινό ήλιο, 6-7 το απόγευμα! Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό ισχύει μόνο για τα δικά μου, ή για τους παπαγάλους γενικότερα, και αν ισχύει κάτι διαφορετικό για τα άλλα πουλιά. Ίσως είναι και πως τα μάθεις!
 
Κάντε το πείραμα σας προτού απαντήσετε πιάστε βγάλτε τα πουλιά την ώρα που εσείς νομίζεται και βγάλτε τα την ώρα που λέω εγώ *να δείτε ποια ώρα τα πουλιά απλώνονται σαν την σταφίδα στο πανί και ανοίγουν τα φτερά τους **να γεμίσουνε ήλιο ο κριτής μας είπε ότι θα γίνουμε καλύτεροι εκτροφείς όταν μάθουμε να διαβάζουμε τη γλώσσα του σώματος των πτηνών.
*δεν διαφωνώ, ειδικά Ιούλιο-Αύγουστο
**... Ανοίγουν τις φτερούγες τους γι αυτό;
 
**... Ανοίγουν τις φτερούγες τους γι αυτό;
Επειδή πλαντάζουν από τη ζέστη. 😎 Συνήθως λαχανιάζουν κιόλας. Δεν είναι πάντως μηχανισμός συλλογής ηλιακού φωτός.

Πες μας και το όνομα του κριτή που το είπε αυτό. Επίσης καλό θα ήταν αν υπάρχει επιστημονική εξήγηση ή έστω μια πηγή να μας την υποδείξετε.
 
Περυσι που ετυχε σε μεσημεριανο καθαρισμα να μεταφερω το κλουβι απο σκια προς σκια και ενδιαμεσα ηλιο νομιζα οτι τα καναρινις επαθαν εγκεφαλικο απο το σοκ της απευθειας εκθεσης..

Εμενα με φοβιζει να τα βλεπω ετσι, δεν ξερω αν το ευχαριστιουνται να πω την αληθεια.
 
Υπάρχουν μέρες το χειμώνα που τα πουλιά θα τρελαθούν αν βρεθούν για λίγο στις ευεργετικές ακτίνες του ήλιου, όπως υπάρχουν και μέρες το καλοκαίρι ή την άνοιξη που θα χάσουν τη ζωή τους από την ίδια αιτία αν παραμείνουν ένα δυο λεπτά περισσότερο από αυτό που πρέπει.
Επειδή προσωπικά δεν γνωρίζω ποιο είναι το κρίσιμο όριο (διαφορετικό άλλωστε σε κάθε οργανισμό) μεταξύ του σωστού (ζωής) και του λάθους (θανάτου), αποφεύγω κάθε άμεση έκθεση στον ήλιο.
Η έμμεση έκθεση των πουλιών μας στον ήλιο καλύπτει κάθε ανάγκη και σε UVA και σε UVB μια και η διάχυση εξ αιτίας της ανάκλασης των ακτίνων σε ακανόνιστες επιφάνειες και σώματα προσφέρουν όλα όσα χρειάζονται τα πουλιά μας.
Κι επειδή δε διαβάζουν μόνο έμπειροι και καταξιωμένοι "εκτροφείς" - " κάτοχοι" πτηνών συντροφιάς που γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν... αλλά και νέα - μικρά παιδιά θα γράψω και πάλι τη γνώμη μου... σεβόμενος κάθε αντίθετη και τεκμηριωμένη.
Όχι άμεση έκθεση στον ήλιο το καλοκαίρι.
 
Εμενα με φοβιζει να τα βλεπω ετσι, δεν ξερω αν το ευχαριστιουνται να πω την αληθεια.
Θα συμφωνήσω, αλλά μου έχει τύχει στην κλούβα, μια πρωινή ώρα που την μισή κλούβα την έπιανε η σκιά και την άλλη μισή ο ήλιος, να πηγαίνουν να κάθονται στον ήλιο και να φουσκώνουν όπως στη φώτο που ανέβασε ο Ανδρέας. Οπότε ίσως να έχει δίκιο... Ίσως να τον χρειάζονται τον ήλιο και από μόνα τους να πηγαίνουν για... ηλιοθεραπεία!
Αλλά επειδή και εγώ αποφεύγω την άμεση έκθεση προσέχω έτσι ώστε η κλούβα ή τα κλουβιά το καλοκαίρι να έχουν άμεση έκθεση μόνο πρωινές ή απογευματινές ώρες που ο ήλιος δεν είναι τόσο δυνατός και πάντα θέλω όταν χτυπάει τα κλουβιά ο ήλιος να υπάρχει οπωσδήποτε και σκιά στο κλουβί ώστε όταν ζεσταθούν πολύ να πηγαίνουν εκεί!
 
μου έχει τύχει στην κλούβα, μια πρωινή ώρα που την μισή κλούβα την έπιανε η σκιά και την άλλη μισή ο ήλιος, να πηγαίνουν να κάθονται στον ήλιο και να φουσκώνουν όπως στη φώτο που ανέβασε ο Ανδρέας. Οπότε ίσως να έχει δίκιο...
Έχει δίκιο Αλίκη...
Ασφαλώς και χρειάζονται τον ήλιο.
Απλά τα πουλιά στην κλούβα σου έχουν επιλογή στο χρόνο που πρέπει να ανατρέξουν στη σκιά και να "σωθούν".
Στο κλουβί όμως;
 
Οι ώρες για άμεση έκθεση στον ήλιο (για λίγα λεπτά) πρέπει να διαφέρουν μεταξύ χειμώνα και καλοκαιριού .-
(οπωσδήποτε παρέχουμε και θέση σκιάς γι΄αυτά τα λίγα λεπτά)
 
Κρίμα Γιάννη εσύ στο εκτροφείο σου έχεις βάλει λάμπες για να αντικαταστήσουν τον ήλιο και γράφεις όχι άμεση έκθεση στον ήλιο;
 
Back
Top