Γενικά Είναι καλή ή κακή η άμεση έκθεση των πτηνών στον ήλιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adreas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
γράφεις όχι άμεση έκθεση στον ήλιο;
Ανδρέα η συζήτηση γίνεται για τις ημέρες με καύσωνα του καλοκαιριού.
Δεν ενοχλούν (αντιθέτως ωφελούν), οι uv τα πουλιά αλλά η υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος των ωρών που αναφέρεις. Εκεί έχει εστιάσει η συζήτηση.
 
όχι άμεση έκθεση στον ήλιο;
Αν μεταφέρεις Αντρέα όλη την πρότασή μου θα διαπιστώσεις πως δε μιλάμε για το ίδιο θέμα.
Εγώ γράφω..
Όχι άμεση έκθεση στον ήλιο το καλοκαίρι.

Και για να ελαφρύνω λίγο την κουβέντα... Θα πω πως το μοναδικό ζώο (ον) που εκθέτει στον καυτό ήλιο του καλοκαιριού το κορμί του είναι ο άνθρωπος... κι όχι χωρίς συνέπειες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.
Όχι άμεση έκθεση στον ήλιο το καλοκαίρι.
Γιατί όχι Γιάννη; απλά οι ώρες της ημέρας (των λεπτών της άμεσης έκθεσης) για τους μήνες του καλοκαιριού θα πρέπει να είναι διαφορετικές από αυτές του χειμώνα.
 
απλά οι ώρες της ημέρας (των λεπτών της άμεσης έκθεσης) για τους μήνες του καλοκαιριού θα πρέπει να είναι διαφορετικές από αυτές του χειμώνα.
Συμφωνώ! Πχ το πρωί μέχρι τις 10 - 10.30 μπορεί να χτυπάει ο ήλιος τα κλουβιά. Και μετά το απόγευμα μετά τις 7 επίσης... Φυσικά η σκιά πρέπει πάντα να υπάρχει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.
Γιατί όχι Γιάννη; απλά οι ώρες της ημέρας (των λεπτών της άμεσης έκθεσης) για τους μήνες του καλοκαιριού θα πρέπει να είναι διαφορετικές από αυτές του χειμώνα.
Φυσικά και δε διαφωνώ με την άποψή σου...
@Sissy έγραψα τους λόγους εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τα-παροτλετ-τρωνε-τις-ακαθαρσιες-τους.28258/page-4#post-345700
Καλοπροαίρετα... αν υπάρχει κάποιο λάθος... Θα το διορθώσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.
Γιατί όχι Γιάννη; απλά οι ώρες της ημέρας (των λεπτών της άμεσης έκθεσης) για τους μήνες του καλοκαιριού θα πρέπει να είναι διαφορετικές από αυτές του χειμώνα.

Φυσικά και δε διαφωνώ με την άποψή σου...
@Sissy έγραψα τους λόγους εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τα-παροτλετ-τρωνε-τις-ακαθαρσιες-τους.28258/page-4#post-345700
*Καλοπροαίρετα ... αν υπάρχει κάποιο λάθος... Θα το διορθώσω.
*Δεν αμφέβαλα, ο τρόπος που γράφεις δεν υπονοεί κάτι άλλο...
Απλά ακόμα κι αν θέλουμε να κάνουμε άμεση έκθεση (τους καλοκαιρινούς μήνες) δεν θα ''έχουμε'' πρόβλημα αν είναι νωρίς το πρωί ή μετά τις 5μμ...
 
Από το #48# μέχρι το #73# συζητάμε το θέμα των ωρών της ηλιοέκθεσης, με συνεχείς επαναλήψεις των ίδιων λέξεων σαν σήριαλ του Φώσκολου.
Μήπως να προχωρούσαμε αν υπάρχει κάτι επί του βασικού ερωτήματος;
 
Απλά ακόμα κι αν θέλουμε να κάνουμε άμεση έκθεση (τους καλοκαιρινούς μήνες) δεν θα ''έχουμε'' πρόβλημα αν είναι νωρίς το πρωί ή μετά τις 5μμ...
Ναι @Sissy...
Υποθέτω πως σε σπάνιες πολύ θερμές μέρες ίσως υπάρχει υπόνοια κινδύνου αυτές τις ώρες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όταν κάποιος...
... Ο Ανδρέας είναι έμπειρος εκτροφέας.

υποστηρίζει πως... (αφορά καλοκαιρινούς μήνες)...

Σε σεμινάριο που είχαμε στο σύλλογο μας με τον κριτή του συλλόγου η καλύτερη ώρα για να βγάζουμε τα πουλιά στον ήλιο είναι μεταξύ 12 με 3 το μεσημέρι η ώρα που ο ήλιος είναι ποιο κοντά στη γη. Το διάστημα που πρέπει να παραμένει στον ήλιο είναι 15 λεπτά την ημέρα.
...Εσείς θέλετε να κάνετε αυτό που εσείς νομίζεται η να κάνετε αυτό που πρέπει
Υπάρχει θέμα και γράφουμε Μαρία...Αν κρίνουν οι συντονιστές μπορούν να σβήσουν ή να μεταφέρουν σε νέο θέμα αυτά τα ποστ.
 
Επειδή πλαντάζουν από τη ζέστη.
Έχω την εντύπωση οτι αυτό το κάνουν για να τοποθετήσουν τον εαυτό τους στις νέες συνθήκες θερμοκρασίας. Για την ακρίβεια το "μαζεύουν ήλιο" σημαίνει "μαζεύουν αέρα".
Είναι όμως αλήθεια οτι οι UVB φτάνουν στην επιφάνεια της γης σε ικανοποιητικές ποσότητες μόνο το μεσημέρι.Αυτό έχει όντως να κάνει με την απόσταση του ηλίου και με την γωνία, που ανέφερες τις προάλλες, ακτίνων και όζοντος.

Τώρα όλα αυτά μου φαίνονται φοβερές λεπτομέρειες. Μακάρι και το 5% των ιδιοκτητών κατοικίδιων πτηνών να τα έλουζαν με λίγο ήλιο και ας ήταν ακόμα και το βράδυ.

(μην ρωτάς πως μου ήρθε,τώρα και σε αυτό το θέμα, δεν ξέρω)
 
Η πρακτική που ακολουθώ είναι να τοποθετώ τα κλουβιά με τέτοιο τρόπο ώστε το μισό κλουβί να έχει ήλιο και το άλλο μισό σκιά.
Μετά κάθομαι και παρακολουθώ τις αστείες στάσεις που παίρνουν για να μαζέψουν ήλιο, άλλα κάθονται περισσότερη ώρα και άλλα λιγότερη.
 
Η πρακτική που ακολουθώ είναι να τοποθετώ τα κλουβιά με τέτοιο τρόπο ώστε το μισό κλουβί να έχει ήλιο και το άλλο μισό σκιά.
Μετά κάθομαι και παρακολουθώ τις αστείες στάσεις που παίρνουν για να μαζέψουν ήλιο, άλλα κάθονται περισσότερη ώρα και άλλα λιγότερη.
Εσύ λοιπόν όχι μόνο ανήκεις στο 5% αλλά κατέχεις και κάτι άλλο πιο σπάνιο την δύναμη του οποίου όχι μόνο χάσαμε αλλά έχουμε και ξεχάσει.Αν με ρωτήσεις, ούτε πως λέγεται πια δεν θα ξέρω.
Αλλά επειδή μου θύμισες τα ίσως αθώα μου χρόνια, ορίστε μια φωτογραφία αρχείο με τον ήλιο φάρμακο για εκείνο και τον καφέ για εμένα.
.webp
 
Μακάρι και το 5% των ιδιοκτητών κατοικίδιων πτηνών να τα έλουζαν με λίγο ήλιο και ας ήταν ακόμα και το βράδυ.

Μου φαίνεται υπερβολικό Δημήτρη που ενώ μιλάμε για πουλιά, που ζουν στον αέρα ή στις κορυφές των δέντρων, σε πολύ κοντινότερη απόσταση δηλαδή στον ήλιο, να φοβούνται μερικοί ιδιοκτήτες να τα βγάζουν στον ήλιο για λίγη ώρα μήπως πάθουν τίποτα.

Στη σκιά αλλάζει ακόμη κι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται το χρώμα του εαυτού τους.
 
Back
Top