Διατροφή Είναι καλή η έτοιμη αυγοτροφή που χρησιμοποιώ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω δυο αρσενικά καναρίνια ενος έτους και είχα ξεκινήσει με αυγοτροφή της verse laga. Μετά από λίγο καιρό άρχισα να αγοράζω από εμπιστο πετ σοπ συσκευασμένη από τον πετ σοπα αυγοτροφή της ίδιας εταιρίας. Δεν την χρησιμοποιώ όμως και πολύ. Δεν αρέσει και στα καναρίνια. έβαζα μια κουταλια κάθε εβδομαδα και δεν τρώγανε ούτε το μισο... Παράλληλα χρησιμοποιώ και σπιτική αυγοτροφή που την είδα από εδω και με δικές μου παραλλαγές. Αυτή την τσακίζουν. Τις προάλλες μου τελείωσε η αυγοτροφή του εμπορίου και μου πήραν καταλάθος την http://www.pet4you.net/components/c...age/product/ALL_PET__SANMIX_50f211f496cbc.jpg

μιλαμε εγινε χαμος! την τσάκισαν. Ομως δεν μπορεσα να την ξαναβρώ και πήρα αυτη http://www.manitobasrl.com/it/images/stories/prodotti/pastoncini/petit-king-pastoncino-giallo.png
και αυτη την τρώνε! Τώρα η απορία μου ειναι η εξής: Είναι καλή αυτή η αυγοτροφή; σκέφτομαι να την δίνω μια φορά την εβδομάδα... Μοιάζει όμως με αυτές που έχουν στα πετ σοπ σε διάαααφορα χρωματα... Διάβασα εδώ πως είναι εντελώς άχρηστές. Ο πετ σοπας λέει πως εκείνα είναι "βιταμίνες"(ο Θεός να τις κάνει) και πως αυτό είναι αυγοτροφή απλά άλλους είδους με αυτή τις verse laga... Τι να κάνω;
Επίσης αυτή η αυγοτροφή για καναρίνια κόκκινου παραγοντα ειναι κοκκινη και η ετικετα λεει σε μενα για κιτρινα καναρινια. Η προηγούμενη δεν ειχε σημασία τι χρωμα ειναι το καναρινι. και αυτες οι "βιταμινες" εχουν διαφορα στα χρωματα, συμφωνα με πετ σοπαδες, αναλογα με το ειδος του πουλιου. καναρινια κιτρινη, καρδερινες κοκκινη, παραδεισια χρωματιστη κ. Ο. Κ.
Ευχαριστω
 
Εγώ προσωπικά δεν τις ξέρω σαν μάρκες. Αν χρειαστώ (συνήθως το καλοκαίρι) αυγοτροφή παίρνω της Orlux που είναι αυγοτροφή και όχι βιταμίνη! Αλλά γενικότερα τους κάνω σπιτική αυγοτροφή για να ξέρω τι τρώνε, να ξέρω ότι είναι θρεπτικό, φρέσκο, ξέρω τι βάζω μέσα και φυσικά μου έρχεται πολύ πιο οικονομικά! Ποτέ δεν είχα θέμα με την σπιτική αυγοτροφή μου, με αυτή έχω μεγαλώσει πολλά μικρά (βέβαια στην αναπαραγωγή προσθέτω και λίγο έτοιμη της Orlux για να πάρουν τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες οι νεοσσοί) και έχω δει τεράστια διαφορά στα καναρίνια μου από θέμα υγείας! Και γι αυτό σου προτείνω να τους φτιάχνεις σπιτική ασυζητητί!
 
Οι αυγοτροφές είναι από μόνες τους ολόκληρο εκτροφικό κεφάλαιο και έχουν συζητηθεί άπειρες φορές στην ομάδα μας.
Ενδεικτικά μπορείς να διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/tags/eggfood-recipes/

Όλες οι παραπάνω είναι σπιτικές αυγοτροφές που μόνο καλό κάνουν στα πτηνά μας.
Αν ο χρόνος για την παρασκευή της δεν υπάρχει, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτοιμες αυγοτροφές που υπάρχουν στο εμπόριο.
Υπάρχουν πάρα πολλές και φυσικά εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει όλες για να σου παραθέσω τις απόψεις μου. Δοκιμάζεις κάποια, αν σου κάνει συνεχίζεις αν όχι την αλλάζεις.
Αθηνά για τη συγκεκριμένη αυγοτροφή που παραθέτεις εγώ δεν έχω άποψη γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Με την προηγούμενη όμως τακτική θα είσαι πιο σίγουρη.
Εκείνο που πρέπει όλοι να προσέχουμε είναι τα χύμα σκευάσματα, (κόκκινα, πράσινα κίτρινα) που αναφέρονται ως βιταμίνες ή ακόμη και ως αυγοτροφές που μόνο κακό κάνουν στην υγεία των πτηνών και καλά κάνεις και δεν τις έχεις σε "εκτίμηση".
Κάποια πτηνά χρειάζονται τα χρώματα και τις χρωστικές για να έχουν το φτέρωμα που πρέπει αλλά αυτά "χρωματιστά" σκευάσματα που προσφέρουν τα petshops σε χύμα κατάσταση, δεν είναι σίγουρα.
 
Συμφωνω απολυτα για την σπιτικη αυγοτροφη και την προτιμαει περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη, απλα μερικες φορες δεν εχω χρονο και χρειαζομαι ετοιμη. Εξαλλου το ενα καναρινι δεν το εχω εγω και ο ιδιοκτητης του δεν εχει με τιποτα χρονο για να φτιαξει μονος του. όποτε κανω εγω, του πηγαινω καμια φορα. εκεινο το καναρινι ειναι που αναγκαστηκα σχεδον παιρνει ετοιμη. υπαρχει περιπτωση να εμφανιση καποιο προβλημα αν εχει ας πουμε ενα κουταλακι του γλυκου ανα βδομαδα στο κλουβι μεχρι να το φαει. Ανησυχω απλα γιατι μοιαζει παρα πολυ με αυτες τις χρωμματιστες και μυριζει υπεροχα, ενω η verse ηταν πιο σαν... Τροφη για ζωο...
 
οχι, αν θα εχει θεματα το πουλι μετα απο καταναλωση τετοιας ποσοτητας και τετοιας αυγοτροφης σε καθημερινη σχεδον βαση. απλα το ειπα αυτο γιατι δεν δινω ενα κουταλακι του γλυκου ΚΑΘΕ μερα, αλλα ενα την εβδομαδα και το αφηνω μεχρι να το φαει, μπορει να το φαει σε τρεις μερες, σε πεντε ή να περασει η εβδομαδα και να μην εχει τελειωσει...
 
οχι, αν θα εχει θεματα το πουλι μετα απο καταναλωση τετοιας ποσοτητας και τετοιας αυγοτροφης σε καθημερινη σχεδον βαση. απλα το ειπα αυτο γιατι δεν δινω ενα κουταλακι του γλυκου ΚΑΘΕ μερα, αλλα ενα την εβδομαδα και το αφηνω μεχρι να το φαει, μπορει να το φαει σε τρεις μερες, σε πεντε ή να περασει η εβδομαδα και να μην εχει τελειωσει...
Μια το πολύ δυο μέρες κρατάει τη φρεσκάδα και την υγρασία που την κάνει επιθυμητή στα πουλιά μας. Αν στεγνώσει και ένα μήνα να μείνει δε θα τη φάνε.
Πρότασή μου λοιπόν... λιγότερη ποσότητα και καθημερινά. (θα πετάς την παλιά)
 
Back
Top