Φροντίδα Είναι καλό ένα κλουβί 46.8x35.5x66cm για κοκατίλ;

triantafiliaa

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2024
Μηνύματα
10
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την γνώμη σας εδώ και χρόνια σκοπεύω να αγοράσω κοκατιλ αλλά πάντα κάτι με εμποδίζει... Έχω θέμα με το κλουβί με 46.8x35.5x66cm θα είναι καλά? Οικονομικά δεν μπορώ να αντέξω 60cm γιατί οι τιμές πάνε 120€+ θα είμαι ευγνώμων αν μου προτείνετε κάτι
 
Το κλουβί είναι το βασικότερο αξεσουάρ στη φροντίδα ενός πουλιού. Μην επενδύετε σε φτηνιάρικες λύσεις.
 
Είναι ιδανικό και Χωράει .


Υπαρχει λογος που προτεινονται καποιες διαστασεις. Υπαρχει λογος που τα καλα κλουβια ειναι πιο ακριβα. Αλλο το υλικο.αλλη η ποιοτητα και το ειδος βαφης αναλογα το ειδος για το οποιο προοριζεται και την δυναμη του ραμφους . Αλλη η διαταξη στα καγκελα αναλογα την οικογενεια των πουλιων συνηθως (εδω δεν νομιζω οτι ειδα οριζοντια καγκελα στην φωτο σε καμια πλευρα)

Ιδανικο δεν θα το ελεγα το κλουβι του petsupermarket
πάμφθηνο (50€).
Συμφωνουμε οτι ειναι πολυ οικονομικο (συγκριτικα) αλλα δεν μπορει να ειναι το μονο κριτηριο
το συγκεκριμενο για δυο "μεχρι και 2" cockatiel ?
 

Υπαρχει λογος που προτεινονται καποιες διαστασεις. Υπαρχει λογος που τα καλα κλουβια ειναι πιο ακριβα. Αλλο το υλικο.αλλη η ποιοτητα και το ειδος βαφης αναλογα το ειδος για το οποιο προοριζεται και την δυναμη του ραμφους . Αλλη η διαταξη στα καγκελα αναλογα την οικογενεια των πουλιων συνηθως (εδω δεν νομιζω οτι ειδα οριζοντια καγκελα στην φωτο σε καμια πλευρα)

Ιδανικο δεν θα το ελεγα το κλουβι του petsupermarket

Συμφωνουμε οτι ειναι πολυ οικονομικο (συγκριτικα) αλλα δεν μπορει να ειναι το μονο κριτηριο

το συγκεκριμενο για δυο "μεχρι και 2" cockatiel ?
Είπα εγώ ποτέ ότι είναι τα φθηνά τα καλύτερα; Λέει ότι δεν μπορεί montana και τέτοια καλά κλουβιά. Για ποιο είδος προορίζεται δηλαδή; Θεώρησα ότι είναι το ίδιο με αυτό το οποίο έχει προταθεί για κοκατίλ:
και μάλιστα για ζευγάρι. Οι διαστάσεις είναι μεγάλες. Προφανώς και χωράει κοκατίλ αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το pet supermarket. Δες τον πίνακα που έχει αναρτήσει ο @Vada :
FB_IMG_1619044821072.jpg
Αυτό που προτείνει δεν κάνει. Επίσης πολλές συζητήσεις του forum έχουν καταλήξει ότι πιο σημαντικό είναι το μήκος για να πετάνε όχι το ύψος για να σκαρφαλώνουν. Το δικό μου στην συμβατική, που έχει κάθετα κάγκελα σκαρφαλώνει πολύ καλά και του αρέσει και να τσουλάει στις ράβδους. Εν τέλη προτείνω το κλουβί της Sandra που ανέφερα παραπάνω, που είναι οικονομικό και έχει προταθεί από κοκατιλογονείς.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: myr
Αυτό που προτείνει δεν κάνει.
@KONSTANTINOS MICHAIL .Εσυ στο ποστ #2 δεν εβαλες τον link του petsupermarket και εγραψες το παρακατω?
Είναι ιδανικό και πάμφθηνο (50€). Χωράει μέχρι και 2.

στο post 6 αναφερεις

Αυτό που προτείνει δεν κάνει.
ποιος προτεινε το noname του petsupermarket ?

Προφανώς και χωράει κοκατίλ αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το pet supermarket.
ιδιο ειναι το κλουβι απλα στο description διαφερουν κατα ενα εκατοστο ανα διασταση αλλα μαλλον ενας απο τους δυο μετρησε λαθος η με λαθος μετρο. φαινεται στις λεπτομερειες οτι ειναι ιδιο. θα ειδες ομως τι γραφει το petmat στο Link για το κλουβι που ανεβασες
Ιδανικό για μικρά πουλιά και buggie .

Επίσης πολλές συζητήσεις του forum έχουν καταλήξει ότι πιο σημαντικό είναι το μήκος για να πετάνε όχι το ύψος για να σκαρφαλώνουν
αυτο ισχυει για πουλια που αρεσκονται στο να πετανε απο πατηθρα σε πατηθρα .δεν λεω να πηδανε αλλα να αξιοποιησουν τα φτερα τους για να πανε απο το ενα σημειο στο αλλο και να ανασηκωσουν το βαρος τους ενδιαμεσα.
λοιπον απο την εμπειρια μου με κοκατιλ για πολλα χρονια και με τα χιλια+ λαθη που ειχα κανει δεν το ειδα ποτε να πεταει απο πατηθρα σε πατηθρα. απλως χρησιμοποιουσε τα καγκελα για να μετακινηθει οπου ηθελε. και ισως λογικο γιατι τα cockatiel ειναι πολυ πιο βαρια απο τα budgie εχουν πολυ μεγαλυτερη εκταση φτερων οταν τα ανοιγουν και μαλλον μικροτερο ρυθμο που τα χτυπανε κατα την πτηση. Ας πουμε σε ενα "μικρο" κλουβι δεν προλαβαινει να εχει αρκετη αντωση για πτηση. Ειχα φτασει σε σημειο να καλυψω εσωτερικα τα τοιχωματα του κλουβιου με χαρτονι ωστε να εξαναγκαστει να προσπαθησει να πεταξει...αλλα τζιφος

Αναλογικα σκεψου το budgie σου σε ποσοστο του πλατους του κλουβιου , και το βαρος που θα κληθει να ανυψωσει απο το ενα σημειο στο αλλο.
Το κλουβι που ζουσε ηταν αυτο (στην εκδοση που ειχε πριν αρκετα χρονια οταν εκανε 130 ευρω ..και χωρις βαφη)

https://www.ferplast.com/collection...ducts/sonia?nosto_source=cmp&nosto=1640671436

του αρέσει και να τσουλάει στις ράβδους
Αλλα επιπεδα κινητικοτητας και αλλο ειδος αλλα κυριως το καθε ενα εχει το δικο του βαθμο τρελας. Εχεις δει budgie νυχτεριδα? Ειχα και απο αυτο ακομα πιο παλια
Ενημερωτικα δεν ειναι κλουβι της Sandra αλλα το κλουβι sandra της bird cage series


Λέει ότι δεν μπορεί montana
το διαβασες καπου στο post 1 να αναφερει η κοπελα τα montana και δεν το ειδαμε εμεις?

Οικονομικά δεν μπορώ να αντέξω 60cm γιατί οι τιμές πάνε 120€+..αυτο ειπε

και ως προς τα montana που ειναι κορυφαια περα απο καθε προσωπικη αποψη, μακαρι να κανανε 120+

ειναι πολυ πολυ ακριβοτερα .Δεν ξερω πως σκεφτηκες το μοντανα οταν διαβασες 120+


Οι διαστάσεις είναι μεγάλες. Προφανώς και χωράει κοκατίλ αυτό
Δεν ειναι θεμα να χωραει και σιγουρα δεν ειναι μεγαλες διαστασεις του Sandra

tldr
ο @Stavros πολυ πιο περιεκτικος απο εμενα τα ειπε ολα σε δυο προτασεις

Το κλουβί είναι το βασικότερο αξεσουάρ στη φροντίδα ενός πουλιού. Μην επενδύετε σε φτηνιάρικες λύσεις.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL .Εσυ στο ποστ #2 δεν εβαλες τον link του petsupermarket και εγραψες το παρακατω?
Είναι ιδανικό και πάμφθηνο (50€). Χωράει μέχρι και 2.

στο post 6 αναφερεις


ποιος προτεινε το noname του petsupermarket ?


ιδιο ειναι το κλουβι απλα στο description διαφερουν κατα ενα εκατοστο ανα διασταση αλλα μαλλον ενας απο τους δυο μετρησε λαθος η με λαθος μετρο. φαινεται στις λεπτομερειες οτι ειναι ιδιο. θα ειδες ομως τι γραφει το petmat στο Link για το κλουβι που ανεβασες
Ιδανικό για μικρά πουλιά και buggie .


αυτο ισχυει για πουλια που αρεσκονται στο να πετανε απο πατηθρα σε πατηθρα .δεν λεω να πηδανε αλλα να αξιοποιησουν τα φτερα τους για να πανε απο το ενα σημειο στο αλλο και να ανασηκωσουν το βαρος τους ενδιαμεσα.
λοιπον απο την εμπειρια μου με κοκατιλ για πολλα χρονια και με τα χιλια+ λαθη που ειχα κανει δεν το ειδα ποτε να πεταει απο πατηθρα σε πατηθρα. απλως χρησιμοποιουσε τα καγκελα για να μετακινηθει οπου ηθελε. και ισως λογικο γιατι τα cockatiel ειναι πολυ πιο βαρια απο τα budgie εχουν πολυ μεγαλυτερη εκταση φτερων οταν τα ανοιγουν και μαλλον μικροτερο ρυθμο που τα χτυπανε κατα την πτηση. Ας πουμε σε ενα "μικρο" κλουβι δεν προλαβαινει να εχει αρκετη αντωση για πτηση. Ειχα φτασει σε σημειο να καλυψω εσωτερικα τα τοιχωματα του κλουβιου με χαρτονι ωστε να εξαναγκαστει να προσπαθησει να πεταξει...αλλα τζιφος

Αναλογικα σκεψου το budgie σου σε ποσοστο του πλατους του κλουβιου , και το βαρος που θα κληθει να ανυψωσει απο το ενα σημειο στο αλλο.
Το κλουβι που ζουσε ηταν αυτο (στην εκδοση που ειχε πριν αρκετα χρονια οταν εκανε 130 ευρω ..και χωρις βαφη)

https://www.ferplast.com/collection...ducts/sonia?nosto_source=cmp&nosto=1640671436


Αλλα επιπεδα κινητικοτητας και αλλο ειδος αλλα κυριως το καθε ενα εχει το δικο του βαθμο τρελας. Εχεις δει budgie νυχτεριδα? Ειχα και απο αυτο ακομα πιο παλια

Ενημερωτικα δεν ειναι κλουβι της Sandra αλλα το κλουβι sandra της bird cage series



το διαβασες καπου στο post 1 να αναφερει η κοπελα τα montana και δεν το ειδαμε εμεις?

Οικονομικά δεν μπορώ να αντέξω 60cm γιατί οι τιμές πάνε 120€+..αυτο ειπε

και ως προς τα montana που ειναι κορυφαια περα απο καθε προσωπικη αποψη, μακαρι να κανανε 120+

ειναι πολυ πολυ ακριβοτερα .Δεν ξερω πως σκεφτηκες το μοντανα οταν διαβασες 120+



Δεν ειναι θεμα να χωραει και σιγουρα δεν ειναι μεγαλες διαστασεις του Sandra

tldr
ο @Stavros πολυ πιο περιεκτικος απο εμενα τα ειπε ολα σε δυο προτασεις
To προτείνει αφορά το ποστ ένα. Εννοώ ότι το κλουβί που ρωτάει αν κάνει είναι μικρό και ακατάλληλο. Το montana είναι παράδειγμα αν πρόσεξες το κι άλλα κλουβιά. Από που και ως που φτηνιάρικο; Το κλουβί έχει προταθεί και από τον @Vada σε μια κυρία που αναζητούσε κλουβί για 2 κοκατίλ και από την φωτογραφία δεν είναι καθόλου μικρό. Αυτό που παραθέτεις (το είχες εσύ;) είναι μισό στο μέγεθος. Η φράση "δεν είναι θέμα να χωράει" δεν βγάζει νόημα. Κατά την άποψή σου έχει σημασία μόνο να έχει οριζόντια κάγκελα και ας μην χωράει; Για να επανέλθω διάβασε το #2 ποστ αυτού του θέματος από τον @Vada:
Και αν θέλει να απαντήσει και ο ίδιος καθώς έχει σίγουρα 10πλάσια εμπειρία και από τους 2 μας αν το Sandra είναι κατάλληλο. Επίσης έχεις χρησιμοποιήσει το Sandra και το χαρακτηρίζεις κακής ποιότητας; Ο @Stavros πιστεύω ότι το είπε επειδή είναι unbranded στο pet supermarket. Επίσης σου λέω φιλικά ότι δεν χρησιμεύει πουθενά ο μόχθος να αντικρούσεις την άποψή μου. Αν έχεις να κάνεις πρόταση κάνε την. Δήλωσες ήδη την άποψή σου για το κλουβί που πρότεινα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Γιατί είναι δύσκολο σε ερώτηση του θεματοδότη, να πει ο καθένας μας την άποψη του για να βοηθήσει, κ αν είναι διαφορετική από τον προλλαλήσαντα, να μην έρχεται σε αντιπαράθεση μαζί του; ειδικά όταν απουσιάζει η φιλική διάθεση.
Προσωπικά επί του θέματος, ένα καλό κλουβί (πχ Μοντάνα) είναι μια άριστη αγορά που θα βγάλει τα λεφτά του σε βάθος χρόνου. Αν όμως δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, καλό είναι να προσπαθούμε να επενδύσουμε σε μια μέση κατηγορία, σίγουρα όχι φθηνιάρικη, ώστε αφενός να μπορούμε να το αγοράσουμε κ αφετέρου να έχει μια καλή ποιότητα κ διάρκεια ζωής.
Το κλουβί sandra θυμάμαι, θα το επέλεγε η Μύρινα @myr για το Αμιγκο της.
Κ εκτός από το κλουβί, καλό θα ήταν κ ένα πάρκο για το κοκατιλ που θα ψυχαγωγείται κ θα γυμνάζεται.
 
Με έχετε καλύψει γενικά (Sandra για οικονομικό, μεσαίο montana για καλό). Να προσθέσω απλά, αν είναι χρήσιμο, για τα οριζόντια κάγκελα, πως δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά στο πώς κινούνται τα δικά μας στο Μοντάνα που έχει παντού οριζόντια κάγκελα συγκριτικά με το προηγούμενο με κατακόρυφα (ενωμένες ζευγαρώστρες). Ίσως επειδή ειναι μεγαλούτσικα τα κοκατίλ; πάντως δεν είχαν δυσκολία στο σκαρφάλωμα πριν, μου φαίνονται λοιπόν μάλλον υπερτιμημένα τα οριζόντια σαν βασικό κριτήριο επιλογής.

Το άλλο που έχω διαπιστώσει είναι πως κανένα απ τα κοκατίλ μας δεν ασχολείται να δαγκώσει τα κάγκελα περαν του σκαρφαλώματος, οπότε δεν εχω προβληματιστεί πολύ με τις βαφές (εντάξει προφανώς να ειναι non toxic και να μην σκουριάζει, αλλά αν είχα είδος ή άτομο που ταδαγκωνει πολύ ή τα ξεφλουδίζει θα έπαιρνα μόνο ποιοτικά powder-coated ή ανοξείδωτο ατσάλι).

Φυσικά αν υπήρχε η δυνατότητα θα άξιζ2 να έχουμε για όλα Μοντάνα (ή αντίστοιχης μάρκας) για λογους ποιότητας, ανθεκτικότητας και ΠΟΛΥ ευκολοτερου καθαρίσματος λόγω αφαιρούμενης σχάρας κλπ.
 
Είπα εγώ ποτέ ότι είναι τα φθηνά τα καλύτερα; Λέει ότι δεν μπορεί montana και τέτοια καλά κλουβιά. Για ποιο είδος προορίζεται δηλαδή; Θεώρησα ότι είναι το ίδιο με αυτό το οποίο έχει προταθεί για κοκατίλ:
και μάλιστα για ζευγάρι. Οι διαστάσεις είναι μεγάλες. Προφανώς και χωράει κοκατίλ αυτό αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το pet supermarket. Δες τον πίνακα που έχει αναρτήσει ο @Vada :
View attachment 95772
Αυτό που προτείνει δεν κάνει. Επίσης πολλές συζητήσεις του forum έχουν καταλήξει ότι πιο σημαντικό είναι το μήκος για να πετάνε όχι το ύψος για να σκαρφαλώνουν. Το δικό μου στην συμβατική, που έχει κάθετα κάγκελα σκαρφαλώνει πολύ καλά και του αρέσει και να τσουλάει στις ράβδους. Εν τέλη προτείνω το κλουβί της Sandra που ανέφερα παραπάνω, που είναι οικονομικό και έχει προταθεί από κοκατιλογονείς.
Χαχα Χαίρομαι που έχει φανεί χρήσιμος και έχει κυκλοφορήσει ο πίνακας που "μετέφρασα" σε εκατοστά και ειχα ανεβάσει πριν χρόνια στο φβ. 1000023178.webp
 
Back
Top