Αναπαραγωγή Είναι καλό το ζευγάρι χρωματικά για να ξεκινήσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το ασπρο ειναι το αρσενικο και το κιτρινο ειναι το θηλυκο. το ασπρο ειναι 6 μηνων και για το κιτρινο ξεχασα να ρωτησω. ειναι καλο ζευγαρακι για να ξεκινησω (σαν χρωματισμος);
photo.php
photo.php
photo.php
photo.php
 
Το ασπρο ειναι το αρσενικο και το κιτρινο ειναι το θηλυκο. το ασπρο ειναι 6 μηνων και για το κιτρινο ξεχασα να ρωτησω. ειναι καλο ζευγαρακι για να ξεκινησω (σαν χρωματισμος);
photo.php
photo.php
photo.php
photo.php
Να τα χαίρεσαι αλλά εγώ (τουλάχιστον) δεν έχω πρόσβαση στις φωτογραφίες...
 
Δες εδώ το πως θα ανεβάσεις φωτογραφίες! 🙂petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
αυτες ειναι οι φωτογραφιες

βεβαια τωρα τα εχω με μαυρο χωρισμα στην μεση (πατεντα) για να μην βλεπονται. το θεωρειτε σωστο να ειναι στο ιδιο κλουβι με τετοιο χωρισμα η να τα βαλω σε διαφορετικα κλουβια το ενα πανω στο αλλο για να μην βλεπονται αλλα μονο να ακουει τοενα το αλλο;
 

Συνημμένα

  • 15621835_410272235971358_3736797847206805077_n.webp
    15621835_410272235971358_3736797847206805077_n.webp
    43,3 KB · Προβολές: 105
  • 15622171_410272279304687_6886955180857639459_n.webp
    15622171_410272279304687_6886955180857639459_n.webp
    41,4 KB · Προβολές: 96
  • 15622359_410272185971363_1642510183540950175_n.webp
    15622359_410272185971363_1642510183540950175_n.webp
    36,8 KB · Προβολές: 94
  • 15726343_410272209304694_4893483962460684836_n.webp
    15726343_410272209304694_4893483962460684836_n.webp
    42,8 KB · Προβολές: 95
  • 15726848_410272162638032_7972675437059615001_n.webp
    15726848_410272162638032_7972675437059615001_n.webp
    37,4 KB · Προβολές: 97
Ναι, αγόρασε άλλη μία ζευγαρωστρα 60 εκατοστών και βάλε τα πάνω κάτω.
Αλλά μάλλον οχι σαν αυτην που εχεις. Για να σου προτείνουμε άνοιξε νέο θέμα στο τμήμα διαμονής καναρινιων.
Επίσης βγάλε μας μια φωτό απο όλο το κλουβι σου. Έχει αποσπώμενο ταψάκι;
Ακόμα μια κοντινή απο την τροφή που τους δίνεις. Εχει έγχρωμα μπισκοτάκια.
 
εχω ενα ακομα κλουβι δεν ειναι ζευγαρωστρα αλλα ενα ευρυχωρο κλουβι. Σκεφτηκα να βαλω στη ζευγαρωστρα το θυλικο και στο ευρυχωρο κλουβι το αρσενικο. Η ζευγαρωστρα μου δεν εχει αποσπωμενο ταψακι εχει ενα καγκελενιο διαχωριστικο στο οποιοεχω τοποθετησει ενα μαυρο χαρτονι ουτος ωστε να μην βλεπονται, επειδη ετσι διαβασα σε ορισμενα αρθρα. Ισχυει ή δεν ισχυει; Η τροφη που τους δινω εχει εγχρωμα μπισκοτακια και σκεφτομαι να προσθεσω μερικα επιπλεον. Κανει η θα εχει καποια συνεπεια στα πουλακια μου αυτη η προσθηκη; Η αλλαγη θερμοκρασιας περιβαλλοντος απο 12 σε 23 πιστευετε οτι θα εχει καποια επιπτωση στα καναρινακια μου; Εγω λεω να τα αφησω στο μπαλκονι( το οποιο ειναι το μπροστα το οποιο ειναι βορειο γιατι το χρησιμοποιουμε περισσοτερο και ειναι πιο ευκολο στην επιβλεψηαλλα οι γονεις μου μου λενε να τα βαλω σε μπαλκονι νοτιο, τι πιστευετε εσεις);
 
Ισχυει ή δεν ισχυει;
Ισχύει

Η τροφη που τους δινω εχει εγχρωμα μπισκοτακια και σκεφτομαι να προσθεσω μερικα επιπλεον. Κανει η θα εχει καποια συνεπεια στα πουλακια μου αυτη η προσθηκη;
Κατά τη γνώμη μου να αγοράσεις μια τροφή επώνυμη, συσκευασμένη, της οποίας τη συσκευασία θα ανοίξεις εσύ, που να μην περιέχει μπισκοτάκια. Πήγαινε στο υποφόρουμ της διατροφής καναρινιών να δεις κάποια σχετικά θέματα.

Η αλλαγη θερμοκρασιας περιβαλλοντος απο 12 σε 23 πιστευετε οτι θα εχει καποια επιπτωση στα καναρινακια μου; Εγω λεω να τα αφησω στο μπαλκονι( το οποιο ειναι το μπροστα το οποιο ειναι βορειο γιατι το χρησιμοποιουμε περισσοτερο και ειναι πιο ευκολο στην επιβλεψηαλλα οι γονεις μου μου λενε να τα βαλω σε μπαλκονι νοτιο, τι πιστευετε εσεις);
Αν ήδη τα έχεις βάλει μέσα στο σπίτι, κράτησέ τα εκεί μέχρι την Άνοιξη, σε ήσυχο, ευάερο, ευήλιο χωρίς οσμές δωμάτιο, να κοιμούνται όταν σουρουπώνει, να ξυπνούν με το πρώτο φως της μέρας.
Αν τα έχεις ακόμα στο μπαλκόνι, πιθανά το νότιο θα είναι και καλύτερο, λόγω ηπιότερων συνθηκών και καλύτερου φωτισμού, αλλά, θα πρέπει όπου και να τοποθετηθούν, να βρίσκονται σε σημείο καλυμμένο στην πλάτη του κλουβιού από τοίχο, προστατευμένα από αρπακτικά πτηνά και γάτες με πλέγμα πρόσθετο σε σχετική απόσταση από τα κλουβιά, και με νάυλον (δοκίμασε αυτό με τις φουσκίτσες αέρος) τυλιγμένο περιμετρικά του κλουβιού, ώστε μόνο η πρόσοψη αυτού να είναι ανοιχτή, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορείς να την κλείσεις άμεσα με το νάυλον.
όπως και να είναι, τα κλουβιά δεν θα πρέπει να τα χτυπούν ρεύματα αέρα από καμία πλευρά.
 
όμορφα πουλάκια. Θα βρεις πολλές πληροφορίες στο φόρουμ για να ξεκινήσεις σωστά και να χαίρεσαι βλέποντας χαρούμενα τα πουλάκια σου. το μυστικό είναι η γνώση και η υπομονή.
 
Όμορφα πουλάκια και όμορφο ζευγαράκι!

Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον @ianos ! Καλή συσκευασμένη τροφή χωρίς μπισκοτάκια, να βάλεις το αρσενικό στο άλλο κλουβί και το θηλυκό μόνο του στη ζευγαρώστρα, και καλύτερα να τα έχεις στο νότιο μπαλκόνι. Αλλά επειδή δε ξέρεις που πέρασαν πτερόροια και αν είναι προετοιμασμένα για το κρύο καλύτερα να τα βάλεις μέσα σε ένα δωμάτιο ήσυχο και ήρεμο, χωρίς πολυκοσμία, καπνό κτλ και πολύ σημαντικό είναι να κοιμούνται μόλις πέσει ο ήλιος και να ξυπνούν μόλις ξημερώσει. Αν θες διάβασε και αυτό το άρθρο για να επιλέξεις που θα τα βάλεις. :)

Και μιας και είσαι καινούργιος διάβασε και αυτά:
Θα σου χρησιμεύσουν πολύ! 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ειναι καλο ζευγαρακι για να ξεκινησω
Συνήθως τέτοια ζευγάρια βάζουνε. Για μια ολοκληρωμένη απάντηση θα ήθελα να μας πείς αν το λευκό έχει κίτρινες ανταύγειες στην άκρη των πτερυγίων ή είναι ολόλευκο. Μοιάζει ολόλευκο. Μπορείς να προσθέσεις μια κοντινή απο το πλάι.
Ποιοτικά το φτέρωμα τους φαίνεται ταιριαστό.
ΥΓ:Μην βάζεις τέτοια ποσότητα τροφής στις ταίστρες. Θέλει λιγότερη για συχνότερη αλλαγή.
Επίσης η στήριξη του κλουβιού με μιά γωνιά και στόπ περιστροφής την μπαλκονόπορτα δεν μου φαίνεται ασφαλής τρόπος.
 
https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/
https://community.petbirds.gr/threads/patee-υγρές-αυγοτροφές-μικρών-συσκευασιών.28584/
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-εφόδια-που-πρέπει-να-έχουμε-πριν-την-αναπαραγωγή.28715/
.. Διάβασε και αυτά, αγαπητέ Πάνοκαι.. Κινήσου με οδηγό το καλύτερο δυνατό για την σωστή διατροφή, διατροφική προετοιμασία και αναπαραγωγή(στην ώρα της βέβαια) του ζευγαριού σου.
 
Για μια ολοκληρωμένη απάντηση θα ήθελα να μας πείς αν το λευκό έχει κίτρινες ανταύγειες στην άκρη των πτερυγίων ή είναι ολόλευκο.
το φτερωμα του ειναι λευκο και εχει όντως κιτρινες ανταυγειες στην ακρη των πτερυγιων!
 
το φτερωμα του ειναι λευκο και εχει όντως κιτρινες ανταυγειες στην ακρη των πτερυγιων!
Απο τα λόγια και τις φωτογραφίες φαίνεται το λευκό που έχεις να είναι λευκό κυρίαρχο. Οι απόγονοι σε μια διασταύρωση με το κίτρινο λιποχρωμικό αποδίδουν τον φαινότυπο και τον γονότυπο των γεννητόρων με μια θεωρητική πιθανότητα 1/2 για το καθένα.Απο άποψη σκληρότητας φαίνονται επίσης αντίθετα.
Ο συδυασμός λευκό κυρίαρχο επί...άλλο λιποχρωμικό αποδίδει καλύτερο και σωστότερο βάθος χρώματος λιποχρώματος απο τον συνδυασμό λευκού υπολειπόμενου επί..άλλου λιποχρωμικού.
 
Απο τα λόγια και τις φωτογραφίες φαίνεται το λευκό που έχεις να είναι λευκό κυρίαρχο. Οι απόγονοι σε μια διασταύρωση με το κίτρινο λιποχρωμικό αποδίδουν τον φαινότυπο και τον γονότυπο των γεννητόρων με μια θεωρητική πιθανότητα 1/2 για το καθένα.Απο άποψη σκληρότητας φαίνονται επίσης αντίθετα.
Ο συδυασμός λευκό κυρίαρχο επί...άλλο λιποχρωμικό αποδίδει καλύτερο και σωστότερο βάθος χρώματος λιποχρώματος απο τον συνδυασμό λευκού υπολειπόμενου επί..άλλου λιποχρωμικού.
μπορειτε να μου το εξηγησετε λιγο πιο καλα γιατι μου φαινονται σαν επιστημονικα και δεν τα πολυ καταλαβα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
δεν τα πολυ καταλαβα!
Αν μπούν ζευγάρι,θεωρητικά, οι απόγονοι θα βγούν μισοί άσπροι μισοί κίτρινοι.
Το άσπρο δείχνει σκληρόπτερο και το λευκό μαλακόπτερο. Είναι καλός συνδυασμός, δεν ζευγαρώνουμε ίδια ως προς αυτή τη ποιότητα πουλιά.
Αν το άσπρο ήταν ολόλευκο, οι απόγονοι θα ήταν όλοι κίτρινοι με την ποιότητα αυτού του κίτρινου να είναι χαμηλή δηλαδή θα ήταν άτονοι.
 
Αν ζευγαρωσει 7 μηνων καναρο2 και βγαλει πουλια! Ελα στο εκτροφειο μου και παρε οτι πουλι θες! 😛
αν ζευγαρωνε 8 μηνων θα εβγαλε πουλια; (θα ηταν γονιμος);

Σε περιπτωση που ζευγαρωσει το κιτρινο με κοκκινο αρσενικο, ή το ασπρο με κοκκινο θηλυκο θα βγουν καλοι απόγονοι;
 
Back
Top