Γενικά Είναι λιποχρωμικό ή λευκό κυρίαρχο;

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα φιλοι μου,το νεο μου καναρινι το αγορασα πριν 4 μερες. Μην μου το ματιασετε ομως. Το πηρα 20 ευρω ειναι αρσενικο(πιστευω ειναι καλη τιμη) μου ειπαν οτι γεννηθηκε πριν 3-4 μηνες. Διαβαζα το αρθρο για τα λοιποχρωμικα καναρινια και μου φανηκε περιεργο και θελω να μου πειτε αν υπαρχει περιπτωση να ειναι λοιποχρωμικο η λευκο κυριαρχο και πως μπορω να το καταλαβω! Επισης θελω να μου πειτε αν οντως ειμαι μικρο και γεννηθηκε φετος οπως μου ειπανε. Το εχω σε καραντινα. Η κοιλια του ειναι μωβ σκουρο. Η ποιοτητα των φωτογραφιων δεν ειναι καλη καθως τις τροποποιησα. Σκεφτομαι να το ονομασω bianco(λευκος στα ιταλικα). rsz_20170713_170023.webp rsz_20170713_170025.webp rsz_20170713_170119.webp rsz_20170713_170119.webp rsz_20170713_170146.webp rsz_120170713_170202.webp
 
Να σου ζήσει ο Bianco! Είναι κούκλος!
Για μένα είναι λευκό κυρίαρχο. Να διαβάσεις για τις διατροφικές ιδιαιτερότητες αυτών των πουλιών.
Σε ποιες διατροφικές ιδιαιτερότητες αναφέρεσαι; Αν κάνεις λόγο για την έλλειψη της βιταμίνης Α και ενίσχυση αυτής μέσω της διατροφής αυτό παρατηρείται μόνο στα λευκά υπολειπόμενα.
 
" Σε ποιες διατροφικές ιδιαιτερότητες αναφέρεσαι; Αν κάνεις λόγο για την έλλειψη της βιταμίνης Α και ενίσχυση αυτής μέσω της διατροφής αυτό παρατηρείται μόνο στα λευκά υπολειπόμενα."

Παναγιώτα έτσι λέγεται και έτσι προφανώς είναι. Δεν μπορώ να αποδείξω κάτι διαφορετικό. Για μένα πάντως κάθε λευκό θέλει παραπάνω βοήθεια με βιτ. Α . Αυτό το στηρίζω σε χρόνια παρατήρησης, όπου δύσκολα ένα λευκό ( κυριάρχο ή υπολειπόμενο ) θα με "θαμπώσει" σε φτέρωμα. Αυτό σε μένα σημαίνει πρόβλημα σε βιταμίνες. Μακάρι κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο να μας δώσει κάποιο μπούσουλα. Καλή συνέχεια...
 
Καλησπέρα! Να το χαίρεσαι! Από όσο μπορώ να ξεχωρίσω είναι λευκό κυρίαρχο και περίπου 4 μηνών! Πανέμορφος είναι πάντως! Η τιμή είναι όντως καλή!
 
Αυτό το στηρίζω σε χρόνια παρατήρησης, όπου δύσκολα ένα λευκό ( κυριάρχο ή υπολειπόμενο ) θα με "θαμπώσει" σε φτέρωμα. Αυτό σε μένα σημαίνει πρόβλημα σε βιταμίνες...
Έχεις παρατηρήσει μέσα σε αυτά τα χρόνια, καποια διαφορά στο χρώμα του λίπους μεταξυ υποχωρητικων και κυριαρχων;
 
Φτου φτου να σου ζήσει!
Σε ευχαριστω πολυ!

Πανέμορφο πουλάκι, να το χαρείς...
Σε ευχαριστω πολυ γιαννη. Ναι γιαυτο ανετρεξα εδω για να μαθω αν ειναι λιποχρωμικο η οχι προκειμενου να του δωσω τα αναλογα που χρειαζεται..

Να σου ζήσει ο Bianco! Είναι κούκλος
Ευχαριστω παναγιωτα.

Καλησπέρα! Να το χαίρεσαι! Από όσο μπορώ να ξεχωρίσω είναι λευκό κυρίαρχο και περίπου 4 μηνών! Πανέμορφος είναι πάντως! Η τιμή είναι όντως καλή!
Σε ευχαρισρω παρα πολυ. Τι πρεπει να προσεξω στην διατροφη του; Ειναι λιποχρωμικο η οχι;
 
Σε ευχαρισρω παρα πολυ. Τι πρεπει να προσεξω στην διατροφη του; Ειναι λιποχρωμικο η οχι;
Θα μου επιτρέψεις να μην σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση λόγω ελλειπών γνώσεων αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιο πιο έμπειρο μέλος του forum θα σε κατατοπίσει σχετικά.
 
Μακάρι κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο να μας δώσει κάποιο μπούσουλα.
Μια και έξω και για πάντα.
δύσκολα ένα λευκό ( κυριάρχο ή υπολειπόμενο ) θα με "θαμπώσει" σε φτέρωμα. Αυτό σε μένα σημαίνει πρόβλημα σε βιταμίνες.
Έτερον εκάτερον. Οι βιταμίνες κάνουν καλό ούτως ή άλλως.
Στα λευκά όμως το πτέρωμα έρχεται πρώτο.Αφού δεν υπάρχουν ούτε μελανίνες ούτε λιπόχρωμα, τι είναι αυτό που εν τελει συγκρίνεται; Για να μην βάλω και το blue factor μέσα.
 
Δευκαλίωνα δεν ασχολήθηκα με αυτά τα καναρίνια για να σου απαντήσω εμπεριστατωμένα. Σίγουρα είναι καλύτερα από μερικά χρόνια πριν. Είναι δύσκολα πουλιά και δεν το συνέχισα... Κάποτε πρίν από δεκαπέντε περίπου χρόνια, δοκίμασα να κάνω κάτι, με κέρδισε όμως στην πορεία η " φωνή " ( μπαλκόνι - καφεδάκι κλπ). Πιστεύω πάντως πως στην Ελλάδα έχουμε κενό στην εκτροφή τέτοιων πουλιών, όχι επειδή είμαστε " τσαρλατάνοι " αλλά έχουμε εμπορικοποιήσει το χόμπι. Δεν το λέω με επιφύλαξη, είμαι απόλυτος σε ότι έχει να κάνει το μεγαλύτερο μέρος... υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.
 
Δευκαλίωνα δεν ασχολήθηκα με αυτά τα καναρίνια για να σου απαντήσω εμπεριστατωμένα.
Τα υπολειπόμενα και με σπρέι να τα βάψεις άσπρα θα μείνουν. Είναι λευκά γιατί δεν μεταβολίζουν τα καροτενοειδή,έχουν ελλείψεις για τον ίδιο λόγο.
Αντίθετα τα λευκά κυρίαρχα χρωματίζονται. Στο λίπος και στα σημεία του λιποχρώματός τους. Είναι λευκά επειδή δεν λειτουργεί ένας ενζυμικός παράγοντας μεταφοράς του λιποχρώματος. (αυτό είναι μια σοβαρή υπόθεση μέχρι στιγμής).
Στα μωσαικά οι λευκές περιοχές υπάρχουν διότι έτσι ορίζει η γονιδιακή πληροφορία που φέρουν.

Να πούμε όμως και αυτό. Δύσκολα κάποιος θα δεί τις ελλείψεις στα λευκά υπολειπόμενα αν προωθεί μια σωστή διατροφή και διαβίωση στα πουλιά του.
Πιστεύω πάντως πως στην Ελλάδα έχουμε κενό στην εκτροφή τέτοιων πουλιών, όχι επειδή είμαστε " τσαρλατάνοι " αλλά έχουμε εμπορικοποιήσει το χόμπι.
Είναι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για κάποιο άλλο θέμα. Δεν ξέρω ποιο περιεχόμενο δίνεις στην εμπορευματοποίηση όμως.
Για παράδειγμα, θα μπορούσα να πω μακάρι να υπήρχε εμπορευματοποίηση. Μακάρι σε κάθε πετ σοπ να υπήρχαν πουλάκια μόνο με δακτυλίδι και ας ήταν μόνο αχάτες και γκλόστερ.
 
Έτερον εκάτερον. Οι βιταμίνες κάνουν καλό ούτως ή άλλως.
Στα λευκά όμως το πτέρωμα έρχεται πρώτο.Αφού δεν υπάρχουν ούτε μελανίνες ούτε λιπόχρωμα, τι είναι αυτό που εν τελει συγκρίνεται; Για να μην βάλω και το blue factor μέσα.
Δηλαδη εχει ελλειψη βιταμινης Α;
 
Δηλαδη εχει ελλειψη βιταμινης Α;
Δεν έχεις λευκό υπολειπόμενο. Συνεπώς ούτε θεωρητικά δεν αντιμετωπίζεις, να προκύψει λόγω κάποιας φέρουσας γονιδιακής πληροφορίας, αυτό το ενδεχόμενο.
Έχει στο ράμφος μελανίνη; Τι είναι αυτό το μαυράκι;
 
Δεν έχεις λευκό υπολειπόμενο. Συνεπώς ούτε θεωρητικά δεν αντιμετωπίζεις, να προκύψει λόγω κάποιας φέρουσας γονιδιακής πληροφορίας, αυτό το ενδεχόμενο.
Έχει στο ράμφος μελανίνη; Τι είναι αυτό το μαυράκι;
Η αληθεια ειναι οτι το προσεξα πριν το αγορασω το ρωτησα στον μαγαζατορα και μ ειπε. Τιποτα απλα ενα μικρο σημαδακι πολλα καναρινια εχουν.. Αυτο μ ειπε. Ειναι λευκο κυριαρχο; η οχι; Εχω μπερδευτει λιγο
 
ειναι λευκο κυριαρχο; η οχι; Εχω μπερδευτει λιγο
Ναι είναι. Με την ατέλεια όμως αυτή που έχει.Αυτό μου δείχνει.
Ως τέτοιο το αναπαράγεις, δηλαδή δεν το βάζεις με όμοιό του, λόγω θνησιμότητας των απογόνων.
Να το χαίρεσαι.
τιποτα απλα ενα μικρο σημαδακι πολλα καναρινια εχουν
Σπάνια κάποια λιποχρωμικά μπορεί να παρουσιάσουν μελανινικά στίγματα.
 
Στα λευκά όμως το πτέρωμα έρχεται πρώτο.Αφού δεν υπάρχουν ούτε μελανίνες ούτε λιπόχρωμα, τι είναι αυτό που εν τελει συγκρίνεται; Για να μην βάλω και το blue factor μέσα.

Eπιδιώκεται το απόλυτο ΛΕΥΚΟ !
Τα υπόλοιπα είναι περισσότερο για να συμπληρωθεί η καρτέλλα κρίσης.
Το πτέρωμα και το μέγεθος παίζουν δευτερεύοντα ρόλο.
Η καθαρότητα της μετάλλαξης και η προσοχή στην "καθαριότητα" του πουλιού, δίνουν το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Το πουλάκι είναι ένα κακό (εκθεσιακά) δείγμα Λευκού Κυρίαρχου. Μικρό το κακό.
Το ανησυχητικό όμως είναι οτι το χρώμα της σάρκας του είναι "μωβ σκούρο". Είτε είναι πολύ μικρό και αδύνατο ακόμα ή υπάρχει θέμα υγείας. Το χρώμα του δέρματός του έπρεπε να είναι υποκίτρινο (όχρα), όπως και το όποιο λίπος του.
 
Ως τέτοιο το αναπαράγεις, δηλαδή δεν το βάζεις με όμοιό του, λόγω θνησιμότητας των απογόνων.
σε ευχαριστω πολυ.. Ναι θα βαλω καποια στιγμη (μπορει και αυριο)τις καναρες που θελω να το βαλω μαζι να μου πειτε τις ιδεες σας. Ειναι κατι που πρεπει να προσεξω στην διατροφη του;

Το ανησυχητικό όμως είναι οτι το χρώμα της σάρκας του είναι "μωβ σκούρο". Είτε είναι πολύ μικρό και αδύνατο ακόμα ή υπάρχει θέμα υγείας. Το χρώμα του δέρματός του έπρεπε να είναι υποκίτρινο (όχρα), όπως και το όποιο λίπος του.
Με φοβισες τωρα. Θα ανεβασω αυριο φοτο την κοιλια του να το δειτε να μου πειτε. Οσο για το φτερωμα ελπιζω να γινει πιο λαμπερο οταν αλλαξει τα φτερα του..
 
Τα υπόλοιπα είναι περισσότερο για να συμπληρωθεί η καρτέλλα κρίσης.
Μια off ερώτηση του ασχέτου. Στις καρτέλλες κρίσης των καναρινιών χρώματος, υπάρχουν πόντοι για την καλλιφωνία; ή από φωνή κορμάρα; :)
 
Eπιδιώκεται το απόλυτο ΛΕΥΚΟ !
Τα υπόλοιπα είναι περισσότερο για να συμπληρωθεί η καρτέλλα κρίσης.
Το πτέρωμα και το μέγεθος παίζουν δευτερεύοντα ρόλο.
Ποιον να ξεσηκώσω τώρα; Τον Poincare;
😀
Έχουμε, μεταξύ μας,ένα κενό στην λέξη πτέρωμα. Γιατί για εμένα ειδικά στα εν λόγω πουλιά οι λέξεις λευκό και πτέρωμα συμπίπτουν. Τι είναι το λευκό αν όχι structural color, αν όχι η ίδια η δομή του πτερώματος;
Αλλά δεν θα κάνω τον χαμό, απόψε! 🙂
 
Back
Top