Αναπαραγωγή Είναι λογικό που βρήκα αυγό τώρα;

Creencia7

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα φιλαρακια μου.. Σημερα ηταν η μερα καθαριοτητας κ προς εκπληξη μου ειδα οτι η Ιζι ειχε αφησει ενα αυγο στον πατο. Ειναι λογικο; Το πουλακι ειναι του Μαιου;
 
Ειναι λογικο; Το πουλακι ειναι του Μαιου;
Προφανώς είναι πυρωμένη αν και μικρή σε ηλικία.
Θα σου πρότεινα να της βάλεις υγρό ασβέστιο για 2-3 ημέρες στο νερό της για να την καλύψεις απο θέμα ασβεστίου.
Την έχεις δεί να κόβει χαρτιά απο τον πάτο ή να δείχνει ότι θέλει να φτιάξει φωλιά;
Τον αρσενικό πού τον έχεις; έχουν οπτική επαφή;
 
Προφανώς είναι πυρωμένη αν και μικρή σε ηλικία.
Θα σου πρότεινα να της βάλεις υγρό ασβέστιο για 2-3 ημέρες στο νερό της για να την καλύψεις απο θέμα ασβεστίου.
Την έχεις δεί να κόβει χαρτιά απο τον πάτο ή να δείχνει ότι θέλει να φτιάξει φωλιά;
Τον αρσενικό πού τον έχεις; έχουν οπτική επαφή;
Ειναι σε ζευγαρωστρα αλλα δε βλεπονται με τον αρσενικο. Ναι εχει δυο μερες που δειχνει ανησυχη, αν και ο αρσενικος δεν κελαηδαει αρκετα ακομη μετα την πτερορροια.
 
περιεργο για εξωτερικη εκτροφη...

απλα ρωτησα αν ειναι δικο σου με την σκεψη του αν ειναι σιγουρα πουλακι του Μαιου, αν ειναι ετσι ειναι πολυ βιαστικη η κοπελια

ενημερωσε μας αν συνεχισει ολη την σειρα των αυγων ή μεινει σε αυτο το ενα
 
φρουτο η λαχανικο μερα παραμερα
Προτίμησε περισσότερο τα λαχανικά και λιγότερο τα φρούτα
αυγοτροφη δυο φορες τη βδομαδα
Δίνε μία φορά την εβδομάδα μικρή ποσότητα.

Καθημερινά μπάνιο, πρωινές ώρες.

Υπενθυνίζω αυτό που έγραψα παραπάνω: να της βάλεις υγρό ασβέστιο για 2-3 ημέρες στο νερό της για να την καλύψεις απο θέμα ασβεστίου.

Παρακολόύθησε τις επόμενες ημέρες να δείς αν κάνει και άλλα αυγά.
 
H αυγοτροφή δεν νομίζω ότι χρειάζεται καθόλου αυτή την περίοδο.
Γιατί Ανέστη;
Είναι ακόμα σε ανάπτυξη, μόλις τελείωσε η πτερόρροια και έρχεται ο χειμώνας σε εξωτερική εκτροφή.
Αυγό σε πουλάκι του Μάη αμφιβάλλω και αν γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πουλακι ειναι του Μαιου;
το ξερω το πουλακι απο νεοσσο
Ας το καταγράψουμε ως κάτι που έγινε πρώτη φορά...
Ας είμαστε όμως επιφυλακτικοί στο αν μπορεί ένα καναρίνι 6 μηνών να γεννήσει γιατί δεν υπάρχει πουθενά καμία καταγραφή για γέννα καναρινιού σε τέτοια ηλικία.
Το περισσότερο αποδεκτό στη δική μου κρίση είναι η λάθος καταγραφή των γεγονότων για τη συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Το θεμα ειναι εγω περα απο ασβεστιο τι αλλο κάνω;Βαζω φωλια; Ανοιγω το αδιαφανο χωρισμα με τον αρσενικο;
 
ΟΧΙ
Ανοιγω το αδιαφανο χωρισμα με τον αρσενικο;
ΟΧΙ
Πρέπει να την βοηθήσεις να ξεπυρώσει, πρωινό μπάνιο, διατροφή με σπόρους λαχανικά και αυγοτροφή λίγη μια φορά την εβδομάδα (στην θέση σου θα την σταματούσα για 15 ημέρες)
Μπορείς να αλλάξεις λίγο και την διάταξη στις πατήθρες.

να περιμενεις να δεις αν θα συνεχισει και να απομακρυνεις τον αρσενικο.
Αν συνεχίσει θα είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις.
 
Τελικα ακολουθωντας διατροφικα τις συμβουλες σας παιδες κι αφου την αφησα εντελως μονη στη ζευγαρωστρα και την πηρα μεσα στο σπιτι ηρεμησε η μικρη.Βεβαια τωρα θα εχω το αγχος του φωτισμου αλλα θα λυθει κι αυτο. Το επισης καλο ειναι οτι απο ολο αυτο ξεκουμπωσε για τα καλα κι ο αρσενικος μου και "βαραει" ασταματητα δυο μερες τωρα.
 
Έλεγξε το ποσοστό λιπαρών-πρωτεϊνικών σπόρων του μίγματος(π.χ νίζερ). Σε μεγάλο ποσοστό και σε συνδυασμό με τη συχνή χορήγηση αυγοτροφής, δημιουργούν περίσσεια πρωτεΐνης στον οργανισμό με συνέπεια την έναρξη ωοτοκίας.
Κλείνοντας, από τη στιγμή που το πουλάκι δεν είναι δικής σου εκτροφής και απ' ότι φαντάζομαι αδακτυλίδωτο, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την πραγματική του ηλικία. Και η παραγωγή αυγού σε 5 μηνών(; ) θηλυκό δυστυχώς ενισχύει την αβεβαιότητα...
 
Οι αιτίες για το μπέρδεμα των ορμονών και του βιολογικού ρολογιού των πουλιών μας, είναι οι πολλές ώρες έντονου φωτισμού που συμβάλει με πολύ μεγάλο ποσοστό που φτάνει και το 80-85%, η αυξημένη θερμοκρασία σε πολύ μικρότερο ποσοστό και από κει και μετά όλα τα υπόλοιπα με μικρή αλλά σημαντική συμμετοχή.
Ένας χώρος με φωτισμό που ακολουθεί την εποχή του ποτέ δεν θα δώσει λάθος συναγερμούς στο ορμονικό σύστημα των πουλιών και ποτέ δεν θα παρατηρηθεί λάθος χρονικά ωοτοκία.
Τα παραπάνω φυσικά αν απομακρύνουμε από τη ζωή των πουλιών τα "χημικά σκευάσματα" που διεγείρουν ταυτόχρονα και το αναπαραγωγικό τους οίστρο

Αν δε θέλουμε να έχουμε πουλιά σε λάθος εποχές... Θα πρέπει είτε να έχουμε φυσικό φωτισμό είτε να προσαρμόσουμε τον τεχνητό στα χρονικά όρια του ημερήσιου φυσικού.
Τίποτε περισσότερο... Τίποτε λιγότερο.
 
Back
Top