Γενικά Είναι μεταλλαγμένη καρδερίνα ή καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SVP13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SVP13

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2020
Μηνύματα
56
Πόλη
Λέρος
Καλησπέρα σε όλους και όλες εύχομαι να είστε όλοι καλά. Πριν από λίγες ώρες συναντήθηκα με έναν εκτροφέα καρδερίνας για να παραλάβω ένα πουλί. Λόγο υποχρεώσεων δεν μπορούσα να πάω στο εκτροφείο γι'αυτό ήρθε αυτός. Είναι οικογενειακός μας φίλος γι'αυτό ότι και να έπαιρνα θα ήταν σε καλύτερη τιμή. Μου έφερε 3 πουλια. Τα 2 ήταν κανονικές καρδερίνες με τα συνηθισμένα χρώματα η μία μάλιστα και εξαιρετικό πουλί. Έφερε και κάτι ακόμα. Μια άσπρο κίτρινη "καρδερίνα" με μάσκα κανονικά και χρώματα εκεί που πρέπει να έχει χρώματα. Το θέμα είναι, πως ήταν και το μόνο πουλί που φορούσε δακτυλίδι, και 2 μάλιστα. Φοβούμενος για αγριοπουλια τα άλλα δύο διάλεξα αυτό. Το θέμα είναι ρε παιδιά ότι μοιαζει με μεταλλαγμένη καρδερίνα αλλά το ράμφος... Την κάνει ΙΔΙΑ με καναρίνι κίτρινο μωσαϊκό. Είναι αρκετά κοντό για καρδερίνα. Γι'αυτό ρωτάω εσάς που έχετε και την σχετική εμπειρία! Παρακαλώ παιδιά κάποιος να με βοηθήσει να ανεβάσω φωτό γιατί έχω ξεχάσει το πώς. Εώς ότου ανεβάσω παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει κάποια μετάλλαξη ίδια με χρώματα κίτρινου μωσαϊκου καναρινιου γιατί είμαι λίγο στουρνάρι σε αυτά! Είπε ότι την αγόρασε αυτός 280 κ σε μας την άφησε γύρω στα 50-100€. Ναι και μένα μου βρωμισε εδώ η ατμόσφαιρα!


Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
 
Έφερε και κάτι ακόμα. Μια άσπρο κίτρινη "καρδερίνα" με μάσκα κανονικά και χρώματα εκεί που πρέπει να έχει χρώματα. Το θέμα είναι, πως ήταν και το μόνο πουλί που φορούσε δακτυλίδι, και 2 μάλιστα.
Τι δαχτυλίδια είναι; Κλειστού τύπου ή ανοιγόμενα; Γράφουν κάτι πάνω;
 
Ναι κλειστού και από ότι είδα το ένα δεν έγραφε τίποτα και το άλλο τα στοιχεία του πουλιού (φετινό είναι).

01.webp02.webp
 
Χαχαχα έχει προοπτικές! Και δεν τρολαρω παιδιά αλήθεια αυτά μου ειπε
 
είναι οικογενειακός μας φίλος γι'αυτό ότι και να έπαιρνα θα ήταν σε καλύτερη τιμή.
Είπε ότι την αγόρασε αυτός 280 κ σε μας την άφησε γύρω στα 50-100€.
Ο οικογενειακός σας φίλος είναι άσχετος ή δεν είναι φίλος; Αναρωτιέμαι...η τιμή του πουλιού τελικά πόσο ήταν; 50 ή 100 ευρώ;
Και (αν δεν μας τρολάρεις και ο τύπος τρολάρει εσένα 🙂 ) για ποιον λόγο δεν επιστρέφεις το πουλί και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω, εξηγώντας ότι άλλαξες γνώμη και τελικά δεν θέλεις καρδερίνα, αντί να πάρεις κάτι άλλο από αυτόν εφόσον είναι αναξιόπιστος;
 
Άρα σωστές υποψίες! Αύριο πάει πισω, αν πάρω κάποια κανονική εκτροφής θα σας ενημερώσω να την θαυμάσουμε!
@Stavros , ίσως δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει ο,τιδήποτε από τον συγκεκριμένο οικογενειακό "φίλο". Προσωπικά τουλάχιστον, εφόσον προσπαθούσαν να μου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, αυτό θα έκανα...
 
Back
Top