Γενικά Parrotlet ή καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
η φασαρια που κανουν δεν ειναι ενοχλητικη μελωδικη θα ελεγα κ αν ειναι μικρα μαθενουν πολυ ευκολα τα παντα ειναι καλη μαθητεσ
Δηλαδη εσυ θα προτινες ζευγαρι;
 
Γενικά τα parrotlet πέρα από μια δυο φορές τη μέρα, συνήθως πρωί και απόγευμα, δεν κάνουν ιδιαίτερη φασαρία.. Ακόμα και αυτές οι δυο φορές δεν κρατούν συνήθως πανω από 2-3 λεπτά... Τα lovebirds έχουν αρκετά πιο δυνατό τσίρηγμα...
Τα parrotlet πέρα από την παρέα, δεν ξέρω αν αντέχουν έξω λόγω καιρικών συνθηκών, γνωρίζει κάποιος;
Τα καναρίνια πάλι είναι ανεξάρτητα... Και μένουν και έξω αν δεν έχεις θερμοκρασίες κάτω από 0°C...
Αφού το σκέφτεσαι αρκετά που καλά κάνεις, μπορείς να δοκιμάσεις με ένα parrotlet, με άνετο κλουβί που να σε παίρνει να έχεις και δεύτερο(δεν θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω και θα το απολαμβάνει και το πουλί) και αν δεις ότι δεν μπορείς να δώσεις πολύ χρόνο, παίρνεις και το δεύτερο...
 
Αφού το σκέφτεσαι αρκετά που καλά κάνεις, μπορείς να δοκιμάσεις με ένα parrotlet, με άνετο κλουβί
Το θέμα είναι πως στο πρώτο μήνυμα ο φίλος μας είπε πως θα είναι μόνιμα εκτός σπιτιού. Οπότε μάλλον τείνει προς καναρινακι που πολύ σωστά έγραψες αντέχουν τις χαμηλές θερμοκρασίες. 😉
 
Το θέμα είναι πως στο πρώτο μήνυμα ο φίλος μας είπε πως θα είναι μόνιμα εκτός σπιτιού. Οπότε μάλλον τείνει προς καναρινακι που πολύ σωστά έγραψες αντέχουν τις χαμηλές θερμοκρασίες. 😉
sorry για το off topic αλλα σκεφτομαι και εγω για ζευγαρι και θελω να ρωτισο αν ειναι καλη ιδεα;
κιολας ο φιλος ποιο πανο ισως θα ενδιαφεροταν για ενα ζευγαρι και θα μπορουσε να εβρισκε χωρο μεσα εφοσον λετε οτι δεν εντεχουν χαμιλες θερμοκρασιες
 
Το θέμα είναι πως στο πρώτο μήνυμα ο φίλος μας είπε πως θα είναι μόνιμα εκτός σπιτιού. Οπότε μάλλον τείνει προς καναρινακι που πολύ σωστά έγραψες αντέχουν τις χαμηλές θερμοκρασίες. 😉
Καλα εγω ειχα διαβασει απο την αρχη "μονιμα εντος σπιτιου" 😛
Παντως αυτο το.. Εκτος.. Ποσο εκτος θα ειναι;
Το σιγουρο ειναι οτι ο,τι και να παρετε απο την στιγμη που θα ειναι εξω θα πρεπει να εχει προστασια απο αρπακτικα και απο αερα.
Αν εχει προστασια απο αερα τοτε και τα παρροτλετ μπορουν να μεινουν εξω αλλα οπωσδηποτε ζευγαρι!
 
Αν εχει προστασια απο αερα τοτε και τα παρροτλετ μπορουν να μεινουν εξω αλλα οπωσδηποτε ζευγαρι!
Γι αυτό είσαι σίγουρη; Είναι είδη που δεν αντέχουν και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες...
 
Γι αυτό είσαι σίγουρη; Είναι είδη που δεν αντέχουν και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες...
Σιγουρη δεν ειμαι ποτε για τιποτα 😛
H αληθεια ειναι οτι ενα αδυνατο πχ παρροτλετ δεν θα μπορει να ζησει εξω, ομως ενα υγειες πουλι ναι.
Βεβαια δεν λεω να χιονιζει εξω... Δεν ξερουμε και που μενει, γιατι σε καθε περιοχη της Ελλαδας εχει αλλες θερμοκρασιες.
Αν μενει στην Αθηνα ποτε δεν εχουμε τοσο κρυο εδω.
 
Συνονόματε, η απόφασή σου για εξωτερική διαμονή, αμέσως ακυρώνει την αγορά παπαγάλου, διότι και δεν αντέχουν στο κρύο, και δεν υπάρχει λόγος είτε πάρεις ένα είτε δύο αφού δεν θα τα βλέπεις - παίζεις -αςχολείςαι μαζί τους (τέτοια πουλιά είναι οι παπαγάλοι) ! Απλά θα λες έχω δύο πουλιά στο μπαλκόνι και τίποτα άλλο. Αντίθετα ενισχύει την αγορά καναρινιού, που είναι αντοχής στο κρύο και θα μπορείς απλά να απολαμβάνεις το τραγούδι τους από απόσταση χωρίς άμεση επαφή!
 
Για την ιστορια, ο εκτροφεας που πηρα τα ΤζιΤζι τα εχει εξω. Την ημερα μαλιστα που τα πηρα (θυμασαι @Sissy ;) πρεπει να χε 2 βαθμους με λιγο αερα και να χιονιζε.
Με καλη προστασια και καλη διατροφη μαλλον αντεχουν και αυτα!
 
Πες μας όμως πως ήταν η εγκατάσταση του. Δεν νομίζω να ήταν μια ζευγαρώστρα κρεμασμένη στον τοίχο...
Την εγκατασταση δεν την ειδα, διοτι συναντηθηκαμε εξω. Εγω ταραχτηκα και ημουν σε φαση "θα κρυωσουν" και μου ειπε οτι εξω τα εχει και δεν ειχαν προβλημα που μου τα εφερε μεσα στα χιονια στο κλουβι (καλα δεν ειχε κ χιονοθυελλα!)
 
με συναρπάζει το τραγούδι του καναρινιού
Χιχιχιχι ου να ακουσεις ενα παροτλετακι να τραγουδαει ο δικος μου τουλαχιστον ειμαι πια σηγουρη πως εχει αιμα καναρινιο μεσα του η τουλαχιστον ηταν καναρινι στην προηγουμενη ζωη του😛😱😛
 
Την εγκατασταση δεν την ειδα, διοτι συναντηθηκαμε εξω. Εγω ταραχτηκα και ημουν σε φαση "θα κρυωσουν" και μου ειπε οτι εξω τα εχει και δεν ειχαν προβλημα που μου τα εφερε μεσα στα χιονια στο κλουβι (καλα δεν ειχε κ χιονοθυελλα!)
Θα τα "μαρτυρήσει" όλα η @Sissy :)
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Αθήνα μένω, σε "προστατευμένο" μπαλκόνι θα είναι το πουλάκι. Όταν λέω μόνιμα εκτός εννοώ κυρίως εκτός... Είχα καναρινάκι παλιότερα και οι αλλαγές μέσα-έξω το είχαν αρρωστήσει οπότε δε θέλω να κάνω πάλι το ίδιο λάθος... Προτιμώ να είναι έξω και να το βλέπω λιγότερο, αλλά το απόγευμα και γενικά όταν έχω χρόνο θα μπαίνει μέσα για λίγο παιχνίδι, επικοινωνία κτλπ...
 
Γενικά το μέσα έξω κάθε μέρα δεν είναι καλό για κανένα πουλί...
Το καλύτερο ειναι να έχει μια σταθερή θέση και να μην το μετακινούμε αν δεν υπάρχει λόγος...
 
Προτιμώ να είναι έξω και να το βλέπω λιγότερο, αλλά το απόγευμα και γενικά όταν έχω χρόνο θα μπαίνει μέσα για λίγο παιχνίδι, επικοινωνία κτλπ..
Σε καταλαβαίνω αλλά και αυτό που λες με το μέσα έξω τους κάνει κακό και μπορεί να αρρωστησουν είτε μιλάμε για καναρινι είτε για παροτλετ. Πέρα από το κρυωμα υπάρχει και το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος... Θα συμφωνήσω και εγώ πως η συνεχής αλλαγή και μετακίνηση του κλουβιού δεν κάνει καλό σε κανένα πτηνο.
 
Για την ιστορια, ο εκτροφεας που πηρα τα ΤζιΤζι τα εχει εξω. Την ημερα μαλιστα που τα πηρα (θυμασαι @Sissy ;) πρεπει να χε 2 βαθμους με λιγο αερα και να χιονιζε.
Με καλη προστασια και καλη διατροφη μαλλον αντεχουν και αυτα!
Βεβαίως και θυμάμαι @Myra μου! Χιόνιζε και έκανε αρκετό κρύο, τα μικρά όμως ήταν μαθημένα...
Θα τα "μαρτυρήσει" όλα η @Sissy :)
Όλα θα τα πω @maria p μου... Τα πουλιά ζουν έξω, σε προστατευμένη βεράντα (σε μέρος απάγκιο).
 
Σε καταλαβαίνω αλλά και αυτό που λες μέσα έξω είναι και μπορεί να άρρωστη σειρά είτε...

Τελικά Αγγέλα είσαι μεγάλο, σαρδάμάκι! 😛
 
Back
Top