Ασθένειες Είναι μύκητες αυτό στα πόδια του καναρινιού μου;

Elleeco

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2019
Μηνύματα
5
Καλήμερα. Έχω ένα καναρινακι που εδώ και μερικές μέρες σταμάτησε να τραγουδά και πρόσεξα οτι εχει βγάλει στα πόδια του αυτά:
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Ειναι μύκητες; Πως πρέπει να το αντιμετωπίσω; Του έχω βάλει δυο συνεχόμενες ημέρες tabernil pomada και φαίνεται να μαλακώνουν και να πέφτουν. Τι αλλο μπορώ να κάνω;

Χίλια ευχαριστώ!

E0A64C37-59BA-4351-BEDB-165E06E35A8A.webp368C18C8-8214-41F1-8DDD-D42FEFD3C00F.webp5F4B5123-EC30-4E88-B2B3-DF016166383F.webpE6B51DBE-32B6-49AA-9414-C489AA372BD9.webp
 
Καλησπέρα, όμορφο το Gloster σου να το χαίρεσαι! Δεν έχει κάτι το πολύ σοβαρό, ποδάγρα είναι. Ακαρεα δηλαδή που φωλιάζουν μέσα στις φολιδες των ποδιών και δημιουργούν το πρόβλημα που βλέπεις. Η θεραπεία είναι απλή και την κάνεις και μόνος σου. Αγοράζεις την κρέμα Epithol και αρχίζεις να την εφαρμόζεις με ήρεμες και χαλαρές κινήσεις στα ποδαράκια του. Σαν να του κάνεις μασάζ δηλαδή. Πολύ σημαντικό, είναι η αλοιφή να εφαρμόζετε προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Με αυτό τον τρόπο κλείνουν οι φολιδες και τα ακαρεα να πεθαίνουν από ασφυξία. Εάν πάλι φοβάσαι να το κάνεις μόνος σου τότε μπορείς να επισκεφθείς κάποιο πτηνίατρο και να σου δείξει εκείνος τον τρόπο εφαρμογής της

Υ. Γ. Για να το βοηθήσεις το καναρίνι σου με την θεραπεία θα ήταν καλύτερο να αλλάξεις τα πλαστικά πάτηθρα με ξύλινα. Τα ξύλινα είναι πιο βολικά και και εφαρμόζουν ακριβώς στο πέλμα του πουλιού. Εύχομαι να σε βοήθησα και να έχετε μια γρήγορη θεραπεία 🙂
 
@Γιαννης17, Χίλια ευχαριστω!
Την epithol τη βρίσκω σε pet shop ή στο φαρμακείο;
Απο τα νύχια προς την κνήμη την εφαρμόζω ή το ανάποδο;
Το ότι ειναι κακόκεφος εχει να κάνει με το ότι δεν του αρέσει καθόλου να τον πιάνω ή κάτι αλλο λέτε;
Θα πάρω ξύλινα πατηθρα ελπίζω να βρω να εφαρμόζουν στο κλουβί μας..
 
Να είσαι καλά. Δεν κάνει τίποτα
Την epithol τη βρίσκω σε pet shop ή στο φαρμακείο;
Σε pet shop. Αν δεν έχει μπορείς είτε να τους πεις να σου την παραγγείλουν είτε να την παραγγείλεις μόνος σου.

Απο τα νύχια προς την κνήμη την εφαρμόζω ή το ανάποδο;
Από τα νύχια προς την κνυμη. Στόχος είναι να κλείσουν οι φολιδες των ποδιών και να πεθάνουν από ασφυξία τα ακαρεα.
Το ότι ειναι κακόκεφος εχει να κάνει με το ότι δεν του αρέσει καθόλου να τον πιάνω ή κάτι αλλο λέτε;
Γενικά τα Gloster δεν είναι και από τα πιο κινητικά πουλιά. Κελαηδάει καθόλου;

Άσχετο, τι τροφή του έχεις;
 
Γενικά τα Gloster δεν είναι και από τα πιο κινητικά πουλιά. Κελαηδάει καθόλου;

Κελαηδάει τρελά κανονικα

Επίσης του δίνω τροφή απο το pet shop vitakraft Canaria και life
Και κίτρινη soft bird food riff Holland cova

Raff

Και sing perlen της vitacraft
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ θέλω να συμπληρώσω μόνο ότι προτού γίνεται η επάλειψη της επιθόλ, καλό είναι να πλένονται τα ποδαράκια του για καλύτερη χρήση...
Περαστικά σας... 🙂
Το πλύσιμο γίνεται με φυσιολογικό ορό η σκέτο νερακι; Θα ήθελα να μαθω για τον παππού το καναρινι της μητέρας μου
 
Το πλύσιμο γίνεται με φυσιολογικό ορό η σκέτο νερακι; Θα ήθελα να μαθω για τον παππού το καναρινι της μητέρας μου
Με μπανιέρα και νερό για να κάνει μόνο του...
Αλλιώς με βαμβάκι και νερό... Η ακόμα καλύτερα με χαμομήλι αντί νερό...
 
Με μπανιέρα και νερό για να κάνει μόνο του...
Αλλιώς με βαμβάκι και νερό... Η ακόμα καλύτερα με χαμομήλι αντί νερό...
Ευχαριστω για την απαντηση. Ολο αποριες εχω το ξερω 😊Χαμομήλι στην μπανιερα του επιτρέπεται αραιωμένο με νερακι;
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Ολο αποριες εχω το ξερω 😊Χαμομήλι στην μπανιερα του επιτρέπεται αραιωμένο με νερακι;
Καλύτερα να του βάζεις μερικές σταγόνες αφιλτραριστου βιολογικού μηλοξυδου. Κρατάει μακριά τα παράσιτα και δίνει ζωηράδα και χρώμα στο πτερωμα. Ωχχ, σαν διαφήμιση για σαμπουάν ακούγεται 🤭
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Ολο αποριες εχω το ξερω 😊Χαμομήλι στην μπανιερα του επιτρέπεται αραιωμένο με νερακι;
Να είσαι καλά. Ναι. Εγώ όμως αυτό το ανέφερα μόνο για πουλάκι που έχει ακαρεα..
Αλλιώς δε χρειάζεται...
 
Σας ευχαριστω όλους για τη βοηθεια
Αυτο το μυλοξυδο απο το σούπερ μάρκετ το παίρνουμε; 😛
Θα τα προσπαθησω όλα κι ελπίζω να πάνε όλα καλά


Το αφιλτραριστο μηλοξυδο που κυκλοφορει στα σουπερ και στα καταστηματα βιολογικων ειναι κατα κανονα βιολογικο.
H βιολογικοτητα του αναφερεται φυσικα στα μηλα που χρησιμοποιουνται αλλα και στην διαδικασια ζυμωσης που τηρειται και ειναι γνωστη με τον ορο "With the Mother"

Ειναι πολυ σημαντικο για την χρηση που το θελεις να ειναι αφιλτραριστο και βιολογικο, γιατι ετσι δεν χανει στο παραμικρο τις ιδιοτητες τις οποιες αναζητουμε αλλα παραμενει και αναλλοίωτο καθως δεν εχει υποστει παστεριωση και φιλτραρισμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκτός από την epithol που ήδη έχει συσταθεί από τους φίλους, υπάρχει και το Scatt.

Τα θετικά συγκριτικά με την epithol:
1.Απείρως λιγότερη ταλαιπωρία τόσο για το πουλάκι όσο και για τον ιδιοκτήτη. Eπίσης, δεν βρωμίζουν/ταλαιπωρούνται τα πούπουλα του πουλιού στο κάτω μέρος της κοιλιάς τους όπως συμβαίνει με την epithol, ειδικά εάν κανείς την χορηγήσει το βράδυ που το πουλάκι κουρνιάζει για να κοιμηθεί.
Πτηνίατρος πριν παω στο Scatt, μου είχε συστήσει η επάλειψη με epithol να γίνεται το πρωί. Εδώ οι γνώμες διίστανται οπότε, εσύ αποφασίζεις..

2.Mε μια επάλειψη (με μπατονέτα) μια φορά την εβδομάδα στα ποδαράκια και μέσα σε 2-3(το πολύ) επαλείψεις τελειώνει το πρόβλημα. Μιλώ βάσει προσωπικής μου εμπειρίας μετά από επιτυχημένη χρήση του. Άλλωστε η χορηγία είναι τόσο ανώδυνη, γρήγορη και αραιή σε συχνότητα ("μια φορά την εβδομάδα" έναντι "κάθε μέρα") διαδικασία που μπορείς να το χορηγείς ακόμη και προληπτικά.

Τα αρνητικά του Scatt:
1. Ακριβό σε σχέση με το epithol.
2. Δεν υπάρχει (από όσο ξέρω) στην Ελληνική αγορά. Χρειάστηκε να το παραγγείλω από το εξωτερικό άλλα παρέλαβα μέσα σε 5 μέρες.

Αν χρειάζεσαι μια δόση για θεραπεία μπορώ να σου δώσω. Σε αυτή την περίπτωση στείλε μου pm.

Διάβασε το παρακατω θέμα που αναφέρεται με λεπτομέρειες στο Scatt:

 
Οταν το πουλάκι έχει φτάσει σε σημείο, όπως αυτό που βλέπουμε στο θέμα, χρειάζεται χέρι και μασάζ (πολύ και ελαφρό μασάζ). Αλλοιώς δεν καθαρίζει απο τις ακαθαρσίες των ακάρεων και τα λέπια Δημήτρη. Η σωστή εφαρμογή του ΕΠΙΘΟΛ δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα και είναι ο κρίσιμος παράγοντας για γρήγορο καθάρισμα των ποδιών.
 
Από όσο βλέπω στο πουλάκι στην φώτο, το πρόβλημα που είχα εγώ με το δικό μου, ειδικά στο πάνω μέρος του ποδιού ήταν το ίδιο. Στα πέλματα δεν είχα τόσο μεγάλο θέμα όσο αυτό που βλέπω.
Έχεις χρησιμοποιήσει το Scatt Μάκη;
 
Back
Top