Γενικά Είναι ο Double Yellow Headed amazon επάξιος αντικαταστάτης του Ζακό;

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα σε ολους σας επειδη ειχα 2 ατυχίες δυστυχώς (αλλα με ζακό και τις δυο) σκεφτομαι να παρω παλι αλλα οχι ζακο.. Μου εχει κανει εντύπωση η ομορφια της αμαζονας και οι εξεραιτικη ικανότητα μιμησης οπως και ομιλιας. Γιαυτο θα ήθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει αν ειναι καλος και επαξιος αντικαταστατης του ζακο
 
Στράτο είχα αμαζόνες αλλά δεν βλέπουμε με το ίδιο μάτι τα πουλιά όπως φαίνεται. Αντικαταστάτες δεν υπάρχουν. Προσπαθείς να συγκρίνεις δύο παντελώς ανόμοια είδη επειδή μόνο και μόνο και τα 2 έχουν καλή ικανότητα ομιλίας.
 
Καλησπέρα Στράτο. Θα συμφωνήσω κι εγω ότι δεν υπάρχουν αντικαταστάτες. Νομίζω ότι δεν είσαι συγουρος για το τι θέλεις να πάρεις. Καλο είναι να ψαχτεις πριν κατάληξης. Διάβασε για το είδος και η απόφαση να είναι δικια σου.
 
επειδη ειχα 2 ατυχίες δυστυχώς (αλλα με ζακό και τις δυο)
Στράτο, ακροβατώ στα όρια του off topic, μα μου δημιουργήθηκε η εύλογη απορία του τι συνέβη με τους 2 ζακό που είχες.
 
Λοιπον και οι 2 ηταν μεσα στον ιδιο χρονο ο ενας ψοφησε πριν καν κλεισει βδομαδα και ο αλλος μου εφυγε μολις αρχισε να λεει λεξουλες αλλα τον βρηκα πυροβολημενο μισοπεθανο και πεθανε... Αυτααα (3500€) μεσα σε ενα χρονο δηλαδη. Για αυτο ψαχνω λυση
 
Μαλλον εχεις δικιο... Ειναι καλη επιλογη ομως;

Θα ξαναγράψω ότι είναι πάρα πολύ διαφορετικά πουλιά αυτά τα δύο είδη. Είχα κι έχω αρκετούς φίλους με γκρίζους και στο rescue center εδώ έχει πολλούς. Τους γκρίζους να φανταστείς τους έχουν χωριστά (σε άλλο κτίριο) για να μην ταράζεται η πιο ευαίσθητη ψυχοσύνθεσή τους απο τις γκαρίδες των μακάο, κοκατού κι αμαζόνων. Οι αμαζόνες περνούν μια έντονα ορμονική φάση μετά την ενηλικίωσή τους που πολλές (κι ιδίως τα DYH) γίνονται δύσκολες στη διαχείρισή τους. Γκαρίζουν (οι ήχοι τους είναι διαφορετικοί απο τους γρκίζους), δεν φωνάζουν απλώς. Αυτό να το έχεις στο νου σου.
 
4ον μηνων ηταν οταν τα πηρα... Αυτο που κρατησα λιγο παραπανω εφτασε 10 μηνων... Συγνωμη εκτος εξοδων ειναι εννοείται και η στεναχωρια επρεπε να το προσθεσω στο αλλο μυνημα
 
. σκεφτομαι να παρω παλι *αλλα οχι ζακο.. Μου εχει κανει εντύπωση η ομορφια της αμαζονας και **οι εξεραιτικη ικανότητα μιμησης οπως και ομιλιας. Γιαυτο θα ήθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει ***αν ειναι καλος και επαξιος αντικαταστατης του ζακο
*Αντιλαμβάνομαι τον λόγο που θέλεις ν΄αποφύγεις τα ζακό, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις πως ''ατυχίες'' συμβαίνουν (σε ότι αφορά τον θάνατο του μωρού των 4 μηνών, καθώς επίσης πως αν για τον οποιοδήποτε λόγο δραπετεύσουν δεν ευθύνονται αυτά).
Όλα αυτά τα γράφω διότι το είδος που ανέφερες (αμαζόνες) μπορεί να **διαθέτουν ανάλογα με τα ζακό προσόντα (ομιλία-αντίληψη κτλ),
έχουν όμως διαφορετικό-έντονο χαρακτήρα, πρόκειται για πιο δύσκολα στη διαχείριση και ευερέθιστα λόγω χαρακτήρα και ορμονών πουλιά.
 
Λοιπον και οι 2 ηταν μεσα στον ιδιο χρονο ο ενας ψοφησε πριν καν κλεισει βδομαδα και ο αλλος μου εφυγε μολις αρχισε να λεει λεξουλες αλλα τον βρηκα πυροβολημενο μισοπεθανο και πεθανε... Αυτααα (3500€) μεσα σε ενα χρονο δηλαδη. Για αυτο ψαχνω λυση
3500 γιατί; 700 έχουν τα ζακο μωρα, αντε 800 το ενα
 
Καλημέρα.. Ναι συμφωνω αυτες ειναι οι τιμες αλλα εγω μενω επαρχία και κατι εξοδα αποστολης κατι dna κατι δηθεν εγκαταστάσεις που και καλα επρεπε να γινουν εεε ξέφυγε το budget και οταν εισαι στο χωρο χορεύεις γιατι ηθελα παρα μα παρα πολυ την απόκτηση τέτοιου ειδους...
[automerge]1570088965[/automerge]
+να μην γνωριζεις και πολλα για το είδος (ολοι σε πιανουν το κ... Ο και καλα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
+να μην γνωριζεις και πολλα για το είδος
Τώρα όμως Στράτο, όποιο είδος και να επιλέξεις, θα πρέπει εκ' των προτέρων να διαβάσεις πάρα πολύ, να συζητήσεις ακόμη περισσότερο, και φυσικά να αποφύγεις τους κακούς εμπόρους.
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις και από εδώ
 
Γκαρίζουν (οι ήχοι τους είναι διαφορετικοί απο τους γρκίζους), δεν φωνάζουν απλώς.

Τόσο πολύ έ; εμενα στην αρχη ( τωρα συνήθισα) μου φαινόταν δυνατό το φώναγμα (flock call ) απο το κοκατιλ μου, ενω ειχα διαβασει σε ενα forum ενας τυπος ειχε ενα γκρι μαζι με κοκατιλ και το γκρι ειχε αντιγραψει το flock το οποιο αναπαρηγαγε ακομη πιο δυνατα. 😂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top