Γενικά Είναι παπαγάλος η κάτι άλλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melmel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εντάξει πείστηκα ότι είναι περιστέρι μήπως μπορεί κανείς να μου πει τη να κάνω που να τον αφήσω γιατί δεν θέλω να πάθει κατι. Από ότι καταλαβαίνω δεν βλέπεις εύκολα αυτή τη κατηγορία περιστεριών στην Ελλάδα.
 
Περιστέρι είναι και συγκεκριμένα παπαγαλάκι. Τα χρησιμοποιούν για να πετάνε κυκλικά γύρω απο τις φωλιές τους και να προσελκύουν τις βούτες. Οι βούτες είναι περιστέρια τα οποία πετάνε πολύ ψηλά και κατεβαίνουν με μεγάλη ταχύτητα προς τις φωλιές τους. Χρησιμοποιούν τα παπαγαλάκια για να τις βοηθούν να βρούν το δρόμο λόγο του κυκλικού πετάγματος τουσ ΄γυρω απο τα σπίτια.
 
Εκει που το βρηκες! Αυτο προφανως το χει σκασει απο καποιον περιστερωνα! Η απλα ειναι ενα αγριο περιστερι οποτε οπου και να το αφησεις θα ξερει να επιβιωσει η ακομα και να βρει τον δρομο του!
 
Αν και το καλύψαμε το θέμα λίγο πιο πάνω, για την ιστορία να αναφέρω ότι οι συστηματικοί βιολόγοι και στην προκειμένη περίπτωση οι ορνιθολόγοι, όταν θέλουν να καθορίσουν οικογένεια, τάξη, γένος και είδος ενός πουλιού, πτωταρχικό στοιχείο είναι ο τύπος δακτύλων-το πόδι του πουλιού και όχι το ράμφος ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό..
 
Φίλε μου αυτά τα περιστέρια δεν υπαρχουν ελεύθερα στην αθήνα και εάν υπάρχουν δεν είναι φυσιολογικό. Λογικά έχει φύγει απο κάποιο περιστερώνα. Κοίταξε εκέι που το βρήκες το απογευματάκι μήπως αφήνει κανείς τα περιστέρια του να πετάνε γύρω απο το σπίτι και άσε το εκεί. Είναι κρίμα να το αφησεις ελευθερο, γιατί θα ταλαιπωρηθεί.
 
Αν πάει στην περιοχή όπου το έπιασε και το αφήσει ελεύθερο δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα διότι την περιοχή εκείνη την γνωρίζει και θα γυρίσει στο σπίτι του μόνο του! 😉
 
Melmel,

den ksero pou meneis, ala mipos itane kali idea na kratas to peristeri, an exeis to katalilo xoro.

Ena mikro spitaki stin teratsa, kai kathimerini nero kai ligo trofi. Omos isele deftero peristeri gia parea.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Το σκέφτηκα και αυτό γιατί το έχουμε καλομάθει με το μπάνιο του χορεύει με ξένη μουσική και εντάξει μπορεί να μη το πιστέψει κάνεις αυτό που θα πω αλλά όταν του μιλάς κινεί το στόμα αλλά δεν ακούγεται πχ. Κάθομαι να φάω και οπός κινεί το στόμα είναι σαν να μου λέει ΜΑΜ, ΜΑΜΑ. Χορεύει με ξένη μουσική κουνάει τα φτερά του ρυθμικά και τα πόδια. Όπως καταλαβαίνεται είναι πολύ δύσκολο να τον αποχωριστώ και θέλω το καλύτερο για αυτό. Πάλι αν το κρατήσω θέλω ταίρι και που να βρω το ίδιο σαν αυτό
 
Simfono me ton Aleksandro...an exeis mia megali klouva h kapoio xoro mporis na to kratisis... Episis sti taratsa mporeis na vtiakseis mia mikri peristerona gia 2 peristeria...
...kai to teri mporeis na paragilis apo kapoio Pet i na dosos agelia sti XE...
 
με το μπάνιο του χορεύει με ξένη μουσική και εντάξει μπορεί να μη το πιστέψει κάνεις αυτό που θα πω αλλά όταν του μιλάς κινεί το στόμα αλλά δεν ακούγεται πχ. Κάθομαι να φάω και οπός κινεί το στόμα είναι σαν να μου λέει ΜΑΜ, ΜΑΜΑ. Χορεύει με ξένη μουσική κουνάει τα φτερά του ρυθμικά και τα πόδια

Λογικο ειναι να κανει καποια πραγματα και να ειναι δεμενο μαζι σας! Τα ζωα δεν ειναι χαζα, καταλαβαινουν οταν τα αγαπας και τα φροντιζεις και ανταποδιδουν. Ειδικα ενα πουλι σχετικα εξημερωμενο
 
Φίλε μου να σε συμβουλέψω κάτι. Το περιστέρι δεν ειναι καναρίνι να το έχεις σε κλουβί. Και ταίρι να του πάρεις δεν θα καταφέρεις τίποτα. Κινούνται σε ομάδες, άρα μιλάμε οτι χρειάζεσαι μεγάλο αριθμό περιστεριών για να το κρατήσεις. Και περιστερώνα να κάνεις, πρέπει να τα αφήνεις ελεύθερα να πετάνε κάποιες στιγμές τις ημέρας. Απο την στιγμή που θα έχεις μονο 2 περιστέρια είναι πολύ πιθανό να σου φύγουν. Τα περιστέρια θέλουν εκπαίδευση και πολύ χρόνο για να τα κρατήσεις. Καλύτερα να το δώσεις σε κάποιον με πολλά περιστέρια.
 
Μήπως υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να έχει περιστερώνα και να το θέλει
 
νομιζω πως αυτο που σου ειπαν παραπανω να βαλεις μερικες αφισες εκει που το βρηκες ειναι η καλυτερη περιπτωση. Μπορει και να υπαρχει ο ιδιοκτητης καπου εκει κοντα και να το δει.
 
δεν ειμαι ειδικη στα περιστερια σε καμια περιπτωση.σιγουρα δεν ειναι κ καναρινια η παπαγαλοι για να μπορουν κ μονοι τους σε ενα κλουβι αλλα θεωρω οτι εφοσον το πουλι εχει εξημερωθει κατα καποιον τροπο, κ το εχουν αγαπησει, οτι δε θα ηταν ασχημη ιδεα να το κρατησει ο ανθρωπος-εφοσον φυσικα το θελει! Αφου το βαλει σε ενα μεγαλυτερο κλουβι για να εχει τον χωρο του κ εαν θελει του παιρνει κ ενα ταιρι.σιγουρα τα περιστερια ειναι κοινωνικα πουλια, αλλα κ τα ζεμπρακια παραδειγματος χαριν ειναι πολυ κοινωνικα κ θελουν ταιρι αλλα εαν δεθουν με τον ιδιοκτητη τους σε μεγαλο βαθμο μπορει ποτε να μη νιωσουν μοναξια κ ελλειψη παρεας.
οποτε προσωπικη μου γνωμη ειναι να βαλει εφοσον θελει αφισες στη γειτονια του κ εαν οχι, προτεινω να το κρατησει κ απλα να του παρει ενα ταιρι για παρεα κ μεγαλυτερο κλουβι. Κριμα ειναι να το δωσει εφοσον εχουν δεθει με αυτο κ αυτο δειχνει να περναει καλα μαζι τους..
 
φιλε μου αν το περιστερι ειναι αρκετα εξιμερομενο(δηλ. μπορεις να το πιανεις η να το ακουμπας χωρις να φοβαται.. Τοτε κυνδινευει αν το αφησεις ελευθερο απο γατες, απο εμπειρια μπορω να σου πω οτι αν του βρεις ταιρι; θα ζευγαροσει σχεδων αμεσος με αποτελεσμα οσο εχουν φωλια και μικρα μπορεις να εχεις ανοιχτο το κλουβι. Τα περιστερια απολαμβανουν και αγαπανε το σπιτι οπου δημιουργουν οικογενεια. Καποτε καταφερα να παρω απο τα δοντια μιας γατας ενα μικρο που ειχε φυγει λιγο καιρο απο την φωλια του.Αφου το περιθαλψα το εβαλα στο παραθυρο του σπιτιου (στο δευτερο οροφο)οπου μετα απο 1 μηνα περιπου το πρωι πριν φυγω περιμενε το φαγειτο του και το βραδυ παντα γυριζε και κοιμοταν στο παραθυρο μου...
μετα απο λιγο καιρο μου εφερε στο παραθυρο μου το ταιρι του οπου αρχισαν να κατασκευαζουν φωλια... Δυστιχος δεν μπορουσε να αφισουμε να κανει εκει φωλια (αφου το παραθυρο θα ασφαλιζε λογο διακοπων, οπως επισεις παραπονιοταν οι αποκατω μας). Για να μην τα πολυλογο μετα απο λιγο καιρο ειχαμε επισκεψεις οικογενιακος...
Ειναι απιστευτα αγαπητα ζωα... Τα λατρευω
 
Back
Top