Ασθένειες Είναι πτερόροια ή κάτι πιο ανησυχητικό;

Τι ηλικία έχει το πουλάκι δεν μας έγραψες κάπου νομίζω. Εαν είναι 4-8 μηνών περνάει απλώς την πρώτη του πτερόροια που δεν συνδέεται ούτε με εποχή ούτε με τίποτε άλλο. Είναι ενα στάδιο προς την ολοκλήρωση της ανάπτυξής του.

Τα δικά μου πουλιά που απο την Άνοιξη ζουν έξω τελειώνουν σχεδόν την φετεινή πτερόροια τους. Φέτος νωρίτερα απο κάθε χρονιά ξεκίνησαν τον Μάιο να ρίχνουν φτερά (δεν είναι σταθερό το απο που αρχίζουν αλλά δεν πέφτουν τα φτερά πτήσης πρώτα κατα κανόνα). Τα πουλιά μου λοιπόν παράλληλα με τα φτερά απο το σώμα έριξαν αρχικά και μερικά φτερά απο τις ουρές και κάποια απο τους οδηγούς πτήσης. Το γεγονός ότι συνέβη τόσο νωρίς φέτος συνδέεται με τις αλλαγές της θερμοκρασίας και το σκοτείνιασμα που δημιούργησαν μερικές ημέρες βροχών μέσα στο Μάιο ενώ προηγήθηκαν αρκετά υψηλές θερμοκρασίες κι ηλιοφάνεια για την εποχή. Αυτό μπέρδεψε τα πουλιά ότι έρχεται φθινόπωρο κι έτσι ξεκίνησαν νωρίτερα την πτερόροια τους. Επίσης οι παπαγάλοι που ζουν έξω δεν περνούν συμπληρωματική-δεύτερη πτερόροια μέσα στην χρονιά.
 
Τι ηλικία έχει το πουλάκι δεν μας έγραψες κάπου νομίζω. Εαν είναι 4-8 μηνών περνάει απλώς την πρώτη του πτερόροια που δεν συνδέεται ούτε με εποχή ούτε με τίποτε άλλο. Είναι ενα στάδιο προς την ολοκλήρωση της ανάπτυξής του.
Ναι συγγνώμη, δική μου παράληψη. Είναι 8 μηνών. 🙂
 
Ναι συγγνώμη, δική μου παράληψη. Είναι 8 μηνών. 🙂
Άρα όλα κυλούν ομαλά!

Αν του αρέσει το αυγό, μπορείς να του δίνεις βότανα, χορταρικά, λαχανικά και φρούτα μέσω της αυγοτροφής που μπορείς να του φτιάχνεις! Εγώ ό,τι θέλω να τους δώσω το δίνω μέσω της αυγοτροφής που φτιάχνω εγώ! Ιδού: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
 
Προσυπογράφω για την συνταγή της Αλίκης! Τα δικά μου, με κάποιες παραλλαγές αλλά με βάση την βασική φόρμουλα, την τσακίζουν κυριολεκτικά! Αξίζει να την δοκιμάσεις!
 
Θα την δοκιμάσω τώρα κιόλας. Θα του εδινα αυγό σήμερα ούτως ή άλλως! Πάω να πάρω ό,τι μου λείπει! Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές! 🙂
 
καλησπερα! Οσον αφορα το μπανιο θα μπορουσες με ενα βαποριζατερ να του ριχνεις απο πανω του σαν βροχη... Μπορει στην αρχη να τρομαξει λιγο αλλα μολις καταλαβει τι παιζει θα ξετρελαθει! αστον να πλησιασει μονος του το νερο που πεφτει και κρατα το βαποριζατερ λιγο μακρυα στην αρχη!
 
Back
Top