Φροντίδα Είναι τα ringneck ή parrotlet κατάλληλα για μενα;

120 δεν κανουν ουτε τα κοκατιλ που ειναι και μεγαλα, γνωμη μου ειναι οτι παρα ειναι τσιμπιμενη η τιμη
και τι σχέση έχει το μέγεθος; μια καρδερίνα εκτροφής που είναι και πιο μικρή τέτοια τιμή έχει... Το τάισμα στο χέρι είναι πολύ δύσκολη δουλειά
 
120 δεν κανουν ουτε τα κοκατιλ που ειναι και μεγαλα, γνωμη μου ειναι οτι παρα ειναι τσιμπιμενη η τιμη

Ο άνθρωπος αυτός ξυπναγε αργά το βράδυ μόνο και για να ταισει και τα μικρά το βράδυ! Επιπλέον παρά το μέγεθος τους τα πουλιά αυτά ζουν μέχρι και 30 χρόνια και έχουν την ικανότητα να μιλήσουν πολυ καλά. Βέβαια έχεις και εσύ τη γνώμη σου και καλά που την εκφράζεις!
 
και τι σχέση έχει το μέγεθος; μια καρδερίνα εκτροφής που είναι και πιο μικρή τέτοια τιμή έχει... Το τάισμα στο χέρι είναι πολύ δύσκολη δουλειά
Αλλο οι παπαγαλοι και αλλο τα γαρδελια... Δεν κοστίζει ενα παροτλετ ισα με ενα μακαο. Ναι με το μεγεθος παει...
Ο άνθρωπος αυτός ξυπναγε αργά το βράδυ μόνο και για να ταισει και τα μικρά το βράδυ! Επιπλέον παρά το μέγεθος τους τα πουλιά αυτά ζουν μέχρι και 30 χρόνια και έχουν την ικανότητα να μιλήσουν πολυ καλά. Βέβαια έχεις και εσύ τη γνώμη σου και καλά που την εκφράζεις!
Εαν οπως λες το πηρε απο την φωλια πανω απο 20 ημερων δεν υπάρχει πρόβλημα για βραδυνα ταισματα αφου τρωει το πολυ τεσσερα γευματα. Εαν ο άνθρωπος έχει πειρα θα τα ειχε προσαρμοσει σωστά... Κατα την γνωμη μου φτηνές δικαιολογίες.. Οσο για το ταισμα στο χερι ταιζω αρκετό καιρό, και πραγματικά δεν είναι και κατι τρομερό. Εαν θες στηλε μου το ονομα του σε πμ, να σου πω;
 
Γιαννη ο ανθρωπος αυτος εχει εκτροφειο στην αθηνα ειναι επαγγελματιας, συμμετεχει συνεχως σε διαγωνισμους με παρροτλετ παιρνοντας παντα πολυ καλη θεση. Και κατα τη γνωμη μου δεν εχει σημασια το μεγεθος με την τιμη, σκεψου, ενα budgie κοστιζει μεχρι 15 ευρω και ειναι μεγαλυτερο απο παρροτλετ, αλλα δεν ζει ουτε μιλαει τοσο πολυ οσο ενα parrotlet! Επομενως δεν παιζει κανεναν ρολο το μεγεθος, κλλα οι πολλα αλλα, οπως το χρωμα, το ποσο ευκολα εκτρεφεται ενα τετοιο πουλι κτλ. Τωρα αν ενδιαφερεσαι για parrotlet θα σου στειλω σε πμ.
 
Κοίτα το επαγγελματίας δεν νομίζω να στο είπε, γιατί εάν ναι θα στο είπε σίγουρα την ώρα που σου έδινε απόδειξη... Όσο για τους διαγωνισμούς, πάνε εκεί τα πουλιά για να παρουν καλο βαθμό ετσι ωστε να τα πουλησουν τριπλασια τιμη

Στηλε πάντως μήνυμα
 
Κοίτα το επαγγελματίας δεν νομίζω να στο είπε, γιατί εάν ναι θα στο είπε σίγουρα την ώρα που σου έδινε απόδειξη... Όσο για τους διαγωνισμούς, πάνε εκεί τα πουλιά για να παρουν καλο βαθμό ετσι ωστε να τα πουλησουν τριπλασια τιμη

Toν εχω δει στο Fb του εχω μιλησει στο τηλεφωνο και με μυνημα. Επισης τον κυριο αυτο μου τον προτεινε ενα πολυ εμπιστο μελος οποτε δεν εχω καμια αμφιβολια για το οτι τα πουλια ειναι σε αριστη κατασταση.
 
120 δεν κανουν ουτε τα κοκατιλ που ειναι και μεγαλα

Με το κιλό δηλαδή πουλιούνται τα πουλιά; 🙄 Πιστεύεις ότι ένα πάροτλετ θα πρέπει να είναι φθηνότερο κι απο μπάτζι δηλαδή;

Ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του όσο νομίζει ότι αξίζει. Όπως κι ο καθένας μας διαλέγει τι θέλει και παίρνει.
 
Με το κιλό δηλαδή πουλιούνται τα πουλιά; 🙄 Πιστεύεις ότι ένα πάροτλετ θα πρέπει να είναι φθηνότερο κι απο μπάτζι δηλαδή;

Ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του όσο νομίζει ότι αξίζει. Όπως κι ο καθένας μας διαλέγει τι θέλει και παίρνει.
Με τι παει; Με τα χρονια που ζει; δεν νομιζω . Γενικα τα παροτλετ ειναι πιο ακριβα απο τα μπατζυ αλλα δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε γιατι βρομαει ο τοπος απο μπατζυ αρα λογικοτατο (τα μπατζυ εχουν παρα πολυ μεγαλη δυνατοτητα ομιλιας ). Γιατι ομως κανενας δεν τα συγγρινε, με τα love birds
 
Με τι παει; Με τα χρονια που ζει; δεν νομιζω . Γενικα τα παροτλετ ειναι πιο ακριβα απο τα μπατζυ αλλα δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε γιατι βρομαει ο τοπος απο μπατζυ αρα λογικοτατο (τα μπατζυ εχουν παρα πολυ μεγαλη δυνατοτητα ομιλιας ). Γιατι ομως κανενας δεν τα συγγρινε, με τα love birds

Eπειδή δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεγέθους και τιμής. Απλά τα πράγματα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top