Γενικά Είναι το καναρίνι μου αρσενικό ή θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Καλησπέρα. Το Σεπτέμβριο μου έκαναν δώρο ενα καναρίνι που μου είπαν ότι είναι αρσενικό το οποίο κελαιδουσε με μικρή ένταση και οχι με ιδιαίτερη πλοκή. Του έβαλα να ακούσει τραγούδια απο άλλα καναρίνια και τα αντέγραψε με επιτυχία αλλα συνεχίζει να κελαιδαει χωρίς ιδιαίτερη ένταση είναι όντως αρσενικό?😕Επίσης να αναφέρω οτι το πουλάκι ειναι φετινό.
 
Το θέμα έχει απασχολήσει πάρα πολύ το petbird. Αρκετές φορές και έχουν γραφτεί πολλά σχετικά με το θέμα. Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα εδώ https://dl.dropboxusercontent.com/u/5745903/PetBirds/ASKE%20S-62_2.pdf, εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Αρσενικο-καναρινι-που-δεν-κελαιδαει.13481/#post-134152 κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/ Αν δεν σε καλύψουν αυτά επανερχόμαστε και το συζητάμε.
 
Καλησπέρα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Εγώ αγόρασα τον Αύγουστο, καναρίνι Αρσενικό (όπως μου είπαν), του 2013.
Του έβαζα όλο αυτό τον καιρό μουσικές από το youtube και έκανε κάτι προσπάθειες... και κάτι τσίου... χα χα
και πριν 10 ημέρες, αγόρασα και ένα θηλυκό του 2014, και όταν το έφερα στο σπίτι... κελαηδούσε σαν τον Βirdy. Toν Βirdy ;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα εχω διαβάσει αυτά αλλά πάλι δεν βγάζω άκρη. Το κοιταξα και απο κάτω και για αρσενικό φαίνεται. Το μονο που δεν μου κολλάει είναι οτι έχει μετρια σχετική ένταση στο τραγούδι ενω κελαιδαει πολύ ωραία λόγω της βοήθειας που του έδωσα. Θα ανεβάσω φώτο απο το κάτω μέρος του πουλιού και βλέπουμε

Τελικά έβγαλα άκρη με το φύλο του πουλιού. Είναι ένα περήφανο αρσενικό που το λένε Antonio:D. Ευχαριστώ που με βοηθήσατε να το εξακριβοσω παραθετοντας μου τα Thread για την αναγνώριση φύλου
 
Τελικά έβγαλα άκρη με το φύλο του πουλιού. Είναι ένα περήφανο αρσενικό που το λένε Antonio:D. Ευχαριστώ που με βοηθήσατε να το εξακριβοσω παραθετοντας μου τα Thread για την αναγνώριση φύλου
Πολύ καλά Βαγγέλη.
Ποιο ακριβώς thread σου έδωσε τη βοήθεια; (για μελλοντική χρήση)
 
Τι ακριβώς έκανες; Να το κάνω και εγώ. Γιατί μάλλον ο περήφανος Birdy μου είναι γλυκιά "Βirdie"..🙄 (το έπιασα πριν να δω γιατί ξύνεται... και το ξαναφύσηξα στην ουρίτσα... μάλλον για θηλυκό μου κάνει... και η ήρεμη και γλυκιά προσωπικότητά του... μάλλον επικυρώνει το φύλο του. 😉
 
Το κοιταξα απο κατω και το εξακριβωσα με επιτυχια και το τηρεαδ που βοήθησε ηταν αυτος ο πινακας σου misalouri ο οποιος τα εξηγει ολα αναλυτικα👍
 
Καλησπέρα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... Εγώ αγόρασα τον Αύγουστο, καναρίνι Αρσενικό (όπως μου είπαν), του 2013.
Του έβαζα όλο αυτό τον καιρό μουσικές από το youtube και έκανε κάτι προσπάθειες... και κάτι τσίου... χα χα
και πριν 10 ημέρες, αγόρασα και ένα θηλυκό του 2014, και όταν το έφερα στο σπίτι... κελαηδούσε σαν τον Βirdy. Toν Βirdy ;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Κατερίνα μου να χαίρεσαι το γλυκό σου καναρινάκι! Είναι πολύ καλό! Απλά ελπίζω να μη το έχεις ελύθερο σε ανιχτό χώρο (πχ μπαλκόνι) γιατί με ένα μπαμ έχει φύγει και άντε να το βρεις! Οπότε προσοχή! Επίσης διάβασε και αυτό: ;)

Τώρα για να καταλάβεις αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, ως άπειρη καλό θα ήταν να το κοιτάξεις κοντά στην άνοιξη που θα είναι πυρωμένο. Αν είναι αρσενικό θα σχηματιστεί χαμηλά στην κοιλίτσα ένα ψευδοπέος, αν είναι θηλυκό η κοιλιά της θα γίνει επίπεδη και στρογγυλή. Εδώ: Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό; | PetBirds φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά με φώτο. Πάντως για να στο έδωσαν για αρσενικό σημαίνει ότι δεν έχει κάνει κάποιο αυγό, οπότε λογικά πάντα είναι αρσενικό.
 
Κατερίνα μου να χαίρεσαι το γλυκό σου καναρινάκι! Είναι πολύ καλό! Απλά ελπίζω να μη το έχεις ελύθερο σε ανιχτό χώρο (πχ μπαλκόνι) γιατί με ένα μπαμ έχει φύγει και άντε να το βρεις! Οπότε προσοχή! Επίσης διάβασε και αυτό: ;)

Τώρα για να καταλάβεις αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, ως άπειρη καλό θα ήταν να το κοιτάξεις κοντά στην άνοιξη που θα είναι πυρωμένο. Αν είναι αρσενικό θα σχηματιστεί χαμηλά στην κοιλίτσα ένα ψευδοπέος, αν είναι θηλυκό η κοιλιά της θα γίνει επίπεδη και στρογγυλή. Εδώ: Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό; | PetBirds φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά με φώτο. Πάντως για να στο έδωσαν για αρσενικό σημαίνει ότι δεν έχει κάνει κάποιο αυγό, οπότε λογικά πάντα είναι αρσενικό.
Αλίκη μου, γειά σου και από εδώ... Είχα να ασχοληθώ 20 χρόνια με καναρίνια και ένα δυσάρεστο γεγονός με έκανε να θέλω πάλι τη συντροφιά τους... Δεν μπορούσα να αντέξω την απώλειά τους... αλλά μεγαλώνοντας... κατάλαβα ότι σημασία έχει να περνάς καλά την κάθε στιγμή και να δίνεις την αγάπη σου σε κάθε τι ζωντανό... και ότι και ο θάνατος είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστούμε... Το καναρίνι το κίτρινο, ο Βirdy... αγοράστηκε σε πολύ ευαίσθητη στιγμή... Δεν κοίταξα τίποτα... Ούτε αν κελαηδά, ούτε χώρα προέλευσης... Τίποτα τίποτα... ήθελα απλά μια ψυχή... Που θα είχαμε σύμπνοια. Του είπα εγώ του πωλητή. Γιατί μαζι το είδαμε... ότι μπορεί να φαινεται αρσενικό... και να γυρίσει σε θηλυκό... χα χα.. (μια θεία πριν πολλά χρόνια από το χωριό... μου διάλεξε κότα... Που βγήκε κόκορας... Οπότε :) ) To θέμα είναι ότι η συμπεριφορά του είναι πιο θηλυκή. Γιατι στο παρελθόν συνήθιζα να έχω κανάρες... Μάλιστα τώρα που έχει το πρόβλημα με τη φαγούρα... Χτες πάλι το κοίταξα. Για θηλυκό μου κάνει :) ~ Θα περιμένω μέχρι την άνοιξη... και η φύση θα μου λύσει τις απορίες... Δεν το έχω σε μπαλκόνι... Προς θεού... απλά στο βιντεάκι... είχα ξεχάσει την κουρτινα ανοικτή και μου έκανε εντύπωση που δεν χτυπουσε στα τζάμια... Αγαπάει πολύ το κλουβί... και μάλιστα άμα το αφήσω εδώ μέσα... εκει γύρω κινείται... Είναι πολύ ήρεμο και συντροφικό... Το άλλο που πήρα στις 14 Νοεμβρίου... είναι θηλυκό... μου είπαν, του 14... μου έχει ξεφύγει δύο φορές και πετά σε σπιράλ... μέσα στο χώρο... Δείχνει πολύ δυνατό πουλάκι... 😵
 
Το κοιταξα απο κατω και το εξακριβωσα με επιτυχια και το τηρεαδ που βοήθησε ηταν αυτος ο πινακας σου misalouri ο οποιος τα εξηγει ολα αναλυτικα👍
Εγώ τελευταία το κοιτάω και το ξανακοιτάω... και μάλλον μεταλλάχτηκε σε θηλυκό 🙄 ~ Όχι ότι πλέον έχει καμμιά σημασία... αλλά θα πάω κάποια στιγμή από τον πωλητή... Που το φύσηξε και μου το έδειξε... επιμένοντας! Ενώ εγώ του έλεγα... ότι δεν θα επέμενα μην την πατήσω... Είπε ότι ξέρει. Γιατί κάνει 30 χρόνια αυτή τη δουλειά 😛
 
Κατερίνα μου περίμενε να έρθει η άνοιξη και το ξανακοιτάς τότε. Τώρα μπορεί όντως ένα αρσενικό να φέρνει προς θηλυκό.. Και επίσης το ότι κάνει τη δουλειά τόσα χρόνια δε σημαίνει ότι ξέρει κιόλας. Γεμίσαμε ειδικούς και ειδήμονες πια! Αν έχεις όρεξη και την πολυτέλεια να πας τον/την φίλη σε έναν από τους παρακάτω πτηνιάτρους να σου πουν με σιγουριά το φύλο του! 😉
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds
 
Λοιπόν τα πουλάκια σε χωριστά κλουβια, το ένα ν μην βλέπει το άλλο, θ ψαχτουν μεταξύ τους εε ο αρσενικός θ καλέσει, θ τραγουδήσει παραπάνω, δεν έχεις ν χάσεις κάτι δοκίμασε το..
 
Κατερίνα μου περίμενε να έρθει η άνοιξη και το ξανακοιτάς τότε. Τώρα μπορεί όντως ένα αρσενικό να φέρνει προς θηλυκό.. Και επίσης το ότι κάνει τη δουλειά τόσα χρόνια δε σημαίνει ότι ξέρει κιόλας. Γεμίσαμε ειδικούς και ειδήμονες πια! Αν έχεις όρεξη και την πολυτέλεια να πας τον/την φίλη σε έναν από τους παρακάτω πτηνιάτρους να σου πουν με σιγουριά το φύλο του! 😉
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds
Και πως το ξεχωρίζουν κι αυτοί βρε Αλίκη, οπτικά;
 
Και πως το ξεχωρίζουν κι αυτοί βρε Αλίκη, οπτικά;
Θα φυσηξουν από κάτω Γιάννη μου και θα καταλάβουν! Αν ξέρουν από κα καναρίνια δεν πρέπει να ξέρουν να ξεχωρίζουν και τα δύο φύλα;
 
Θα φυσηξουν από κάτω Γιάννη μου και θα καταλάβουν! Αν ξέρουν από κα καναρίνια δεν πρέπει να ξέρουν να ξεχωρίζουν και τα δύο φύλα;
Και το ποσοστό επιτυχίας αυτής της μεθόδου;
 
50 50 θ έιναι κοιτάξτε το θέμα είναι ότι αν το πουλί ήταν αρσενικό θ είχε δείξει σημάδια, εγώ ότι αρσενικό φετινό έχω τώρα το λέει κανονικά το τραγούδι του..
 
Και το ποσοστό επιτυχίας αυτής της μεθόδου;
Κάποιος έμπειρος (μιλάμε για πτηνίατρο) δεν μπορεί να διακρίνει το φύλο ακόμα και εκτός αναπαραγωγής σε μεγάλο ποσοστό (πάνω από 50%); Έτσι νομίζω.. μπορεί να κάνω και λάθος.. Ακόμα καλύτερα βέβαια και μεγαλύτερο το ποσοστό κατά την περίοδο αναπαραγωγής. Φυσικά η πιο ασφαλής μέθοδος (ποσοστό 100%) είναι άμα δεις αυγό στον πάτο! 😛
 
Κάποιος έμπειρος (μιλάμε για πτηνίατρο) δεν μπορεί να διακρίνει το φύλο ακόμα και εκτός αναπαραγωγής σε μεγάλο ποσοστό (πάνω από 50%); Έτσι νομίζω.. μπορεί να κάνω και λάθος.. Ακόμα καλύτερα βέβαια και μεγαλύτερο το ποσοστό κατά την περίοδο αναπαραγωγής. Φυσικά η πιο ασφαλής μέθοδος (ποσοστό 100%) είναι άμα δεις αυγό στον πάτο! 😛
Έχεις δίκιο. Την περίοδο της αναπαραγωγής ο διαχωρισμός του φύλου είναι πιο εύκολος. Πάντα υπάρχει όμως η αμφιβολία, πάντα υπάρχει το λάθος, πάντα υπάρχει η αλλαγή εκτροφικών σχεδίων της τελευταίας στιγμής... Εγώ τουλάχιστο αν δεν "κελαηδήσει" κανονικά δεν είμαι σίγουρος ο,τι είναι αρσενικό κι αν δεν δω "αυγό" ο,τι είναι θηλυκό.
 
Σωστά συμφωνώ, πάντα γίνεται λάθος είχα βάλει εγώ δύο θυληκα για ζευγάρωμα κάποτε. Επειδή το ένα έλεγε φουλ κ εντέλει 10 αυγά σε μια φωλιά κ δύο πουλιά από πάνω τους.
 
Καλησπέρα αγαπητοί φίλες και φίλοι και μου αρέσει που σάς απασχόλησα και αναπτύξατε διάλογο!
Καταλαβαίνω ότι υπάρχει πολύ γνώση και ενημέρωση από μέρους σας... και θα κάνω μια άλλη ερώτηση...
Τα καναρίνια σας ή κάποιο από αυτά... Βγάζει συναισθηματισμό; Εμένα το καναρίνι "Birdy" άμα ξαπλώσω για να διαβάσω λίγο το μεσημέρι ή αποκοιμηθώ στον καναπέ για κανά μισάωρο... (το βάζω ακριβώς δίπλα μου στο τραπέζι) κάθεται κάτω και φουσκώνει και γλαρώνει.. και κάποιες φορές κοιμάται... (Είμαι σίγουρη ότι γι αυτό δεν συντρέχει άλλος λόγος... Το αγόρασα τον Αύγουστο... και δεν τον αφήναμε καθόλου από τη συντροφιά μας...) Επίσης και χτες μάλιστα περίμενε να δει ότι σηκώνομαι και είμαι σε εγρήγορση για να ξαναπάρει μπρος... Χώρια ότι λατρεύει το κλουβί του... Άμα το βγάζω έξω (όχι με τον ιδανικό τρόπο "ανοίγω πόρτα και περιμένω" που γράφει ένα βιβλιο.. Αλλά τον πιάνω και τον βγάζω έξω...) κάποιες φορές πετάει... σε κάτι κουρτινόξυλα... αλλά ξαναγυρίζει δίπλα στο κλουβί του... Και δεν το κρύβει ότι λατρεύει το κλουβί του...
Νομίζω πάντως ότι τελικά είναι θηλυκό. Γιατί χτες το πρωί τσακωνόταν με το πουλάκι Bloomix, το καθένα από το κλουβί του... Σαν γυναίκες κάνανε... έβαλα μια εφημερίδα για διαχωριστικό και ηρέμησαν... μέχρι που βαρέθηκαν και προσπαθούσαν να δει το ένα το άλλο από την άκρη των κλουβιών τους...
ΑΑΑ! Και κάτι άλλο... και τα δύο συνηθίζουν να σχίζουν εφημερίδες που βάζω για υπόστρωμα κομματάκια...
Έχει κανείς ανάλογες εμπειρίες; 🙄
 
Back
Top