Γενικά Είναι το καναρίνι μου αρσενικό ή θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατερίνα μου, περίμενε να σου πουν οι "καναρινάδες" εγώ απόλαυσα το γραπτό σου και αυτό θέλω να σου πω. Και επίσης γιατί να μην αναπτύσσουν συναισθηματισμό; Φυσικά και ναι. Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες.
 
κάθεται κάτω και φουσκώνει και γλαρώνει.. και κάποιες φορές κοιμάται...
Αυτό το κάνει και στο κλουβί ή μόνο όταν το βγάζεις έξω για να κοιμηθείς; Το κάνει μόνο μασημέρι; Επίσης καλό θα ήταν να μην τον αφήνεις μόνο του και να κοιμάσαι γιατί τα καναρινάκια μας δεν έχουν λογική και μπορεί να φάει κάτι, να χτυπήσει και μετά να τρέχεις.

Νομίζω πάντως ότι τελικά είναι θηλυκό. Γιατί χτες το πρωί τσακωνόταν με το πουλάκι Bloomix, το καθένα από το κλουβί του... Σαν γυναίκες κάνανε... έβαλα μια εφημερίδα για διαχωριστικό και ηρέμησαν... μέχρι που βαρέθηκαν και προσπαθούσαν να δει το ένα το άλλο από την άκρη των κλουβιών τους...
Αυτό εμένα το κάνουν τα αρσενικά μου όταν είναι κοντά στην άνοιξη και στην περίοδο αναπαραγωγής. Και τα θηλυκά μαλώνουν αλλά όχι τόσο έντονα.. Αλλά ακόμα και διαφορετικού φύλου πάλι μπορεί να μαλώνουν έτσι. Μπορεί ένα από τα δύο να ένιωσε ότι απειλείται. Πάντως αυτό δυστυχώς δεν είναι δείγμα για το φύλο του.

ΑΑΑ! Και κάτι άλλο... και τα δύο συνηθίζουν να σχίζουν εφημερίδες που βάζω για υπόστρωμα κομματάκια...
Έχει κανείς ανάλογες εμπειρίες; 🙄
Αυτό θα μπορούσε να είναι. Ναι τα θηλυκά το κάνουν για να στρώσουν φωλιά όταν είναι πυρωμένα, ΑΛΛΑ το κάνουν και τα αρσενικά για παιχνίδι. Οπότε και πάλι δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρη για το φύλο του. :)
 
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.
1) όταν το βγάζω από το κλουβί είναι μόνο κάτω από την επίβλεψή μου, και έχοντας αποκλείσει (όσο μπορώ να φανταστώ) τις εστίες κινδύνου που έχω διαβάσει στο βιβλίο μου. Ξεκουράζεται και αποκοιμιέται μόνο όταν το κάνω εγώ... Πχ. τις Κυριακές που υπάρχει κόσμος... Φαίνεται ότι βραχυκυκλώνεται. Γύρω στις 3 και (χα χα χα) αλλά συνεχίζει να τιτιβίζει και να τρώει... και να κουνιέται...
Δε άμα έχει ποδόσφαιρο στην τηλεόραση... καρφώνεται!
2) το είχα διαβάσει για τα αρσενικά ότι παίζουν με τα χαρτάκια τους... Οπότε άκυρο. Γιατι και το άλλο που μου έδωσαν για θηλυκό.. Παίζει με χαρτάκια...
3) προσπαθώ να καταλάβω τι διαφωνίες έχουν... και κράζει το ένα το άλλο... Βέβαια η μικρή.. Bloomix, του 14... είναι σαν έφηβη... Άλλο πουλί αυτό... Δυο τρεις φορές έχω τολμήσει να την πιάσω... είναι μικρή ακόμα... μου έχει ξεφύγει... και πετάει σε σπιροειδή μορφή στο ταβάνι... Επειδή την έχω δει φοβισμένη σε τέτοιες περιπτώσεις... Δεν την ενοχλώ... αλλά ομολογώ ότι κοιτάει παράξενα το πουλάκι "Birdy" όταν ελεύθερος πάει και κάθεται πάνω στο κλουβί της...
Πιθανόν γι αυτό να διαφωνούν 😉 που μου δίνει θάρρος :D
 
Άμα το βγάζω έξω (όχι με τον ιδανικό τρόπο "ανοίγω πόρτα και περιμένω" που γράφει ένα βιβλιο.. Αλλά τον πιάνω και τον βγάζω έξω...) κάποιες φορές πετάει... σε κάτι κουρτινόξυλα... αλλά ξαναγυρίζει δίπλα στο κλουβί του... Και δεν το κρύβει ότι λατρεύει το κλουβί του...
Καλημέρα...
Η μόνη ένστασή μου με όσα γράφεις είναι ο,τι δεν του επιτρέπεις να βγαίνει μόνο του. Δοκίμασέ το και βάλε και ένα κλαδάκι να πατάει και από την έξω πλευρά και θα δεις πως αν ξεκινήσει θα το κάνει συνέχεια και δεν θα χρειάζεται να το πιάνεις και άρα να το αγριεύεις συνέχεια.
 
Καλημέρα...
Η μόνη ένστασή μου με όσα γράφεις είναι ο,τι δεν του επιτρέπεις να βγαίνει μόνο του. Δοκίμασέ το και βάλε και ένα κλαδάκι να πατάει και από την έξω πλευρά και θα δεις πως αν ξεκινήσει θα το κάνει συνέχεια και δεν θα χρειάζεται να το πιάνεις και άρα να το αγριεύεις συνέχεια.
Το γνωρίζω αυτό που λες... Το έχω διαβάσει... αλλά χρειάζεται χρόνο για κάτι τέτοιο... Και δεν έχω... και έπρεπε κάποιες φορές να το πιάσω για να το ελέγξω... και μια και μου γράφεις... ήθελα να σου πω ότι σε ένα μαγαζί (αλυσίδα καταστημάτων, ζήτησα κάτι να το ψεκάσω και μου είπαν ότι θα φαινόταν αν είχε ψείρες και μήπως έχει πτερόροια και να το πάω στο γιατρό. Τον παρατήρησα λοιπόν και το ΣΚ και είδα και φτεράκια στο κλουβί προχτές και χτες... Βέβαια δεν έχει κάτι διαφορετικό στην διάθεσή του... και εκτός από ανάκτατα φτεράκια (σε σχέση με το πως ήταν) και τα κενά δίπλα στο ράμφος... Δεν διακρίνω κάτι άλλο. Και διατροφικώς νομίζω ότι είναι καλυμμένος (από τον "μπουφέ" του, όπως λέει και η κόρη μου)... 🙄 ~ τι λες να περιμένω; Παρακολουθώντας τον;
 
Κατερίνα χαλαρή παρακολούθηση, δε νομίζω πως συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Πολλές φορές καθημερινά φτιάχνουν ή καλύτερα περιποιούνται τα φτερά τους, γυαλίζοντάς τα με το υγρό απ' τον ειδικό αδένα πάνω από την ουρά. Σε μας που απλά τα κοιτάμε μοιάζει να ξύνονται ή κάτι σχετικό. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και όταν βγαίνουν τα νέα πούπουλα στην πτερόρροια.
 
Κατερίνα χαλαρή παρακολούθηση, δε νομίζω πως συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Πολλές φορές καθημερινά φτιάχνουν ή καλύτερα περιποιούνται τα φτερά τους, γυαλίζοντάς τα με το υγρό απ' τον ειδικό αδένα πάνω από την ουρά. Σε μας που απλά τα κοιτάμε μοιάζει να ξύνονται ή κάτι σχετικό. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και όταν βγαίνουν τα νέα πούπουλα στην πτερόρροια.

Ευχαριστώ πολύ, για την άμεση ανταπόκριση! 🙂
Μπορώ να ρωτήσω για το πουλάκι που έχεις στη φωτό του προφίλ σου;
Τη βρίσκω "εξαιρετική επιλογή φωτογραφίας", σε σχέση με τις απαντήσεις σου στους προβληματισμούς μου. Δείχνει σαν "γκουρού" και ανταποκρίνεται στο προφίλ σου. :D
 
Ευχαριστώ πολύ, για την άμεση ανταπόκριση! 🙂
Μπορώ να ρωτήσω για το πουλάκι που έχεις στη φωτό του προφίλ σου;
Τη βρίσκω "εξαιρετική επιλογή φωτογραφίας", σε σχέση με τις απαντήσεις σου στους προβληματισμούς μου. Δείχνει σαν "γκουρού" και ανταποκρίνεται στο προφίλ σου. :D
Χα χα χα! Τιμητικό... σ' ευχαριστώ πολύ!
 
Χα χα χα! Τιμητικό... σ' ευχαριστώ πολύ!

τι πουλάκι είναι... Πρέπει να κοιτάξω σε άλλο σύνδεσμο ερωτο- απαντήσεων; Βλέπω ότι είναι σκουφάτο... Αλλά βλέπεις τα μάτια του... είναι και άσπρο! Το ένα μου πουλάκι που είπαν ότι είναι μωσαικ άσπρο πορτοκαλί... έχει σε δύο σημεία λίγο τέτοιο γκρι... Που πρέπει να κοιτάξω για να μην ΠΑΡΑΒΙΑΣΩ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ;
 
τι πουλάκι είναι... Πρέπει να κοιτάξω σε άλλο σύνδεσμο ερωτο- απαντήσεων; Βλέπω ότι είναι σκουφάτο... Αλλά βλέπεις τα μάτια του... είναι και άσπρο! Το ένα μου πουλάκι που είπαν ότι είναι μωσαικ άσπρο πορτοκαλί... έχει σε δύο σημεία λίγο τέτοιο γκρι... Που πρέπει να κοιτάξω για να μην ΠΑΡΑΒΙΑΣΩ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ;
Να κάνεις ένα θέμα είτε στις "Παρουσιάσεις πτηνών" είτε στα "Γενικά για καναρίνια" να βάλεις μια-δυο φωτογραφίες και ρωτώντας θα μάθεις όλα όσα χρειάζεσαι.
 
Βάλε μια φώτο ν σου πούμε κ εγώ που έχω μωσαϊκ.

Γιάννη τώρα το πρόσεξα το πουλάκι ότι είναι φώτο δική σου πολύ ωραίο.. Λευκό όλο; Θυλικο η είναι η ιδέα μου;
 
Βάλε μια φώτο ν σου πούμε κ εγώ που έχω μωσαϊκ.

Γιάννη τώρα το πρόσεξα το πουλάκι ότι είναι φώτο δική σου πολύ ωραίο.. Λευκό όλο; Θυλικο η είναι η ιδέα μου;
Κοπελιά... και μάλιστα πανέμορφη... Ολόλευκη κυρία.
 
Καλά την κατάλαβα λοιπόν.. Πολύ όμορφο πουλάκι ν τα χαίρεσαι κ ν σου δώσει άξιους απογόνους.
 
Όμορφο καναρινακι. Δεν φενεται και πολύ καλά για ν σου απαντήσω μ σιγουριά φαίνεται ότι ως κύρια εμφάνιση έχει κάτι μωσαϊκ αλλά σε χρώμα όχι κάτι το ιδιαίτερο, ίσως ν έχει γίνει ένα ψιλομπερδεμα με κάποιο άλλο πουλί κοινό καναρινακι.. Αν βρεις έναν καλό αρσενικό θά πλησιάσεις ποιο πολύ..
 
Μπορώ να ρωτήσω για το πουλάκι που έχεις στη φωτό του προφίλ σου;
Τη βρίσκω "εξαιρετική επιλογή φωτογραφίας", σε σχέση με τις απαντήσεις σου στους προβληματισμούς μου. Δείχνει σαν "γκουρού" και ανταποκρίνεται στο προφίλ σου. :D
Το έχω και σε άλλα χρώματα σε κίτρινο και κόκκινο https://community.petbirds.gr/media/56/ https://community.petbirds.gr/media/62/
 
Πολύ όμορφα, Αρσενικά αυτά ε; Να σε ρωτήσω κοινά σκουφατα είναι;η όχι;
 
Back
Top