Γενικά Είναι τρομαγμένο;

positron

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας
Ωραία παρέα έχετε εδώ. Συγχαρητήρια για το site κ το φόρουμ.
Συγνώμη για το εκτενές μήνυμα αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου.

Πριν μερικούς μήνες, τότε που έπεσαν τα χιόνια στην Αθήνα, είχε συμβεί το εξής: ήρθε η γιαγιά μου που μένει στο ισόγειο και μου δωσε ένα καναρίνι. Από κάπου ειχε φύγει και είχε προσγειωθεί στην βεράντα της. Την επόμενη μέρα το πρωί πήρα ένα κλουβάκι μαζί με τα βασικά σύνεργα και τροφή. Οι πιθανότεροι ιδιοκτήτες (απέναντι πολυκατοικία) έλειπαν οπότε θα φιλοξενούσα εγώ αυτό το πλασματάκι. Ιδέα δεν είχα από καναρινιά. Ήταν καφέ-κίτρινο και μετά από 1 μέρα τραγουδούσε σαν τρελό. Πολύ το χαιρόμουνα. Τότε άρχισα να αποκτώ επαφή με διάφορα site και φόρουμ σχετικά με τα καναρίνια.

Να μην σας κουράζω. Μετά από 4 μέρες βρέθηκαν οι ιδιοκτήτες και εγώ έμεινα με ένα άδειο κλουβάκι. Την επομένη πήγα στο πλησιέστερο pet shop και πήρα ένα νέο κάτοικο. Διάλεξα ένα στην τύχη. Κατακίτρινο με άσπρα τελειώματα στην ουρά. Αρσενικό μουπε ο καταστηματάρχης, και το έλεγξα και εγώ.

Της πρώτες μέρες φαινόταν αρκετά τρομαγμένο και μόνο έτρωγε σπόρους. Το τοποθέτησα στην πίσω βεράντα για να μην έχει πολύ θόρυβο και ήλιο. Μετά από 2 βδομάδες το πουλάκι ακόμα δεν είχε καταφέρει να τραγουδήσει. Βγάζει κάτι ήχους ‘κοινούς’ για πουλιά αλλά τίποτα παραπάνω. Έψαξα λίγο εδώ και εκεί και είδα για τις μιμητικές ικανότητες των καναρινιών και ότι χρειάζονται εκπαίδευση. Αποφάσισα να το βάλω στην μπροστινή βεράντα για να ακούει τα άλλα καναρίνια του γείτονα. Μετά από λίγες μέρες, και ενώ η άνοιξη είχε φτάσει, άρχισε να ‘γρυλίζει’ προσπαθώντας να κελαηδήσει αλλά πολύ σιγανά. Σαν να ντρεπόταν ή δεν έβαζε πολύ δύναμη. Τώρα που έχω ακούσει διάφορα κελαηδίσματα αναγνωρίζω ότι και το δικό του ήταν τέτοιο, έστω και σε αρχικά στάδια. Αλλά μέχρι εκεί, ποτέ δεν ‘φώναξε’ ένα ξεκάθαρο κελάηδισμα..

Πέρασαν 2 μήνες και από της αρχές Ιουνίου μπήκε σε περίοδο πτεόροιας. Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η φάση. Όλο αυτό το καιρό περιστασιακά βγάζει αυτούς τους ‘συνηθισμένους ήχους πουλιών’ αλλά μόνο όταν το πλησιάζω ή του σφυρίζω – μιλάω. Μου φαίνεται τρομάζει εύκολα όταν πάω να του αλλάξω νερό και τροφή. Δεν του αρέσει το μπάνιο (αν και την πρώτη φορά που του έβαλα μια μπανιέρα το είχα βρει μούσκεμα... σαν βρεγμένη γάτα).

Από τροφή του δίνω έτοιμο μίγμα σπόρων (κελαηδίνη). Του αρέσει το μήλο, το καρότο, η καρδιά από το αγγουράκι, ο κρόκος από βρασμένο αυγό, δεν ασχολείται με την πέτρα που του έβαλα να ξύνει το ράμφος του (το κάνει ενώ κάθετε στο στήριγμα), δεν συμπάθησε ποτέ την κούνια (την αφαίρεσα). Τρωει συχνά (φυσιολογικό νομίζω) και έχει ‘παρέα’ 2-3 καναρίνια στην απέναντι πολυκατοικία, μία μάενα στην γειτονία που σφυράει πάρα πολύ, καθώς και αρκετά γαβγίσματα από τα τετράποδα της γειτονιάς. Ευτυχώς δεν έχει δεχτεί επίθεση από άλλο ζώο (πριν κατεβάσω τις τέντες είχα πετύχει 2 φορές ένα περιστέρι να κάθετε στο κάγκελο και αν το ζαχαρώνει), ενώ από τον δρόμο δεν περνάνε πολλά αυτοκίνητα. Τώρα με τις ζέστες το παίρνω μέσα στο σπίτι.

Θέλω να δημιουργήσω τις ιδανικές συνθήκες για αυτό το πλασματάκι. Δεν με απασχολεί που δεν τραγουδάει. Ίσως όμως είναι δείγμα κάποιας ασθένειας; Φταιει το περιβάλλον; Η διατροφή; Δεν κάνω κάτι καλά εγώ; Χρειάζεται κάποιο σύντροφο η εκπαιδευτή;

Προσπάθησα να σας δώσω μία αναλυτική περιγραφή του ιστορικού και των συνθηκών του καναρινιού μου. Ευχαρίστως να δώσω κι άλλες αν νομίζεται πως θα βοηθούσαν (πχ να το βιντεσκοπίσω για να το δείτε-ακούσετε 😉. Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλό καλοκαίρι να έχετε.
 
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Όταν λες γρύλισμα εννοείς μήπως ότι προσπαθούσε να κελαηδίσει αλλά έβγαζε βραχνή φωνούλα;
 
Καλω ορισες! Υπαρχει πιθανοτητα το καναρινακι σου να ειναι μικρο και ναμην ξερει να κελαηδει θα βοηθουσε πολυ αν ανεβαζες ενα βιντεο. Διαβασε αυτα Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης ακολουθησε τα αν θες να εχεις ενα υγιες καναρινι.
 
positron, καλωσήρθες στην παρέα μας! Ελπίζω το καναρινάκι σου να προσαρμοστεί, αλλά ακόμα και να μην κελαηδήσει να ξέρεις ότι έχεις έναν καλό φίλο που σε αγαπάει και χρειάζεται την φροντίδα σου!
 
Μετά από λίγες μέρες, και ενώ η άνοιξη είχε φτάσει, άρχισε να ʽγρυλίζειʼ προσπαθώντας να κελαηδήσει αλλά πολύ σιγανά. Σαν να ντρεπόταν ή δεν έβαζε πολύ δύναμη. Τώρα που έχω ακούσει διάφορα κελαηδίσματα αναγνωρίζω ότι και το δικό του ήταν τέτοιο, έστω και σε αρχικά στάδια. Αλλά μέχρι εκεί, ποτέ δεν ʽφώναξεʼ ένα ξεκάθαρο κελάηδισμα..

Αν οι υπόλοιποι ήχοι που κάνει, είναι κανονικοί σε ένταση,τότε βέβαια
δεν έχει καμμιά ασθένεια του αναπνευστικού. Θα έλεγα να περιμένεις υπομονετικά
μέχρι το τέλος της πτερόρροιας γιατί μπορεί να έχεις κάποιο καναρίνι
τραγουδιστή απο τα "χαμηλόφωνα". Ας πούμε Roller ή Waterslager.
Λίγο υπομονή και ίσως ανταμοιφθείς γι' αυτήν, με το παραπάνω.
 
Καλως ορισες και απο μενα. Κανε υπομονη οπως λεει και ο master Μακης...η πτερορροια ειναι επωδυνη διαδικασια και τα πουλακια δεν κελαιδανε.. Επισης μην ξεχνας και τον παραγοντα ζεστη...
Ενας τροπος για να σε συνηθισει.. Ειναι να κανεις αργες.. Προσεκτικες και ηρεμες κινησεις. Καθε φορα που θα ασχολησε με την φροντιδα του.. Την καθαριοτητα του.. Κανε τις ιδιες παντα κινησεις... Με την ιδια σειρα.. Κατι σαν τελετουργια. Ετσι θα σε μαθει-συνηθισει.
 
Καλώς όρισες και καλή διαμονή:). Συναφωνώ με τον Μάκη και τους υπόλοιπους. Κάνε υπομονή και όλα θα στρώσουν 😉
 
Κάνε υπομονή αλλα να ρωτήσω κατι είσαι σίγουρος οτι είναι αρσενικό; Χωρίς παρεξήγηση.
Αρκετό καιρό το έχεις δεν θα έπρεπε να το είχες ακούσει να κελαηδάει κανονικά; Μήπως είναι ένα θηλυκό που κελαηδάει;
 
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Σας στέλνω ένα μικρό βιντεάκι (3gp format απο κινητό τηλ) με το καναρίνι και την φωνή του (ακούγεται στο 12κατο και 18 δευτερόλεπτο).
Όσο για το αν είναι αρσενικό, πως να το πω; έκανα ‘φου’ τα φτερά εκεί που έπρεπε νάχει κάτι και είχε.


\/Ο\/
 

Συνημμένα

Καμιά φορά αυτο το κατι δεν είναι ξεκάθαρο.όσο για την φωνούλα του θα μπορούσε να είναι και θηλυκό.όταν ένα καναρίνι κελαηδάει έχει καποιο ρεπερτόριο.Αν θελεις βαλε μια φωτο του να σου πουμε τι είναι.
 
αυτός είναι ο (?) μάγκας
μιας και ρωτάω πράματα, τί ράτσα είναι;

.::😛REVENTION:::.
.::😛REVENTION:::.
 
μην σου φανει περίεργο αν καποια στιγμή αρχίσει να φωλιαζει και γεννησει αυγα. την είχα πατήσει και εγω όταν ήμουν παιδί, είχα αγωράσει αρσενικό και ένα θυλικό αλλα τελικά κατέλιξα με δύο θυλικά.
 
Ειναι ενα ομορφο καναρινακι.. Αλλα δωσε λιγο προσοχη στα ποδια του. Και δεν μιλαω μονο για τα νυχακια του που θελουν κοψιμο, δεν παρατηρησες τιποτα ασυνηθιστο;
Ψαξε σχετικα ποστ... Περι υπερκερατωσης..
Παντως, δεν θα πρεπει να σε απασχολει τοσο το φυλο... Εχεις την δυνατοτητα να αποκτησεις και ενα δευτερο.. Να φτιαξεις ενα ομορφο ζευγαρακι.. Και την ανοιξη με το καλο... Να διατυπωνεις τις αποριες σου σχετικα.
 
Θα ήθελα να συμπληρώσω, οτι απο τις φωτό σου φαίνεται
καθαρά, οτι η διάμετρος της πατήθρας είναι ιδιαίτερα μικρή.
Καλόν θα ήταν να αφήσεις μόνο μία απο αυτές τις πατήθρες
και τις άλλες να τις αλλάξεις με κάποιες μεγαλύτερης διαμέτρου,
έως και διπλάσιες,θα έλεγα.
-Η άσκηση των δακτύλων, διευκολήνει την κυκλοφορία,
και δημιουργεί προυποθέσεις για καλύτερη λειτουργία των αρθρώσεων.
Απομακρύνει τις πιθανότητες αρθρήτιδων αλλά και διευκολήνει τον
καθαρισμό τους απο τα ίδια τα πουλιά, μειώνοντας έτσι και την
πιθανότητα εμφάνησης μυκητιάσεων.
-Διάβασε το δακτυλίδι του,θα σε βοηθήσει στην ανεύρεση του εκτροφέα του,
και πιθανόν της ράτσας του.
 
Καταρχήν το κελάηδημα είναι μια ασφαλής μέθοδος για τη διάκριση του φύλου. Κατά κανόνα δηλαδή, αν κελαηδά ένα ενήλικο καναρίνι είναι αρσενικό και αν όχι θηλυκό. Το κελάηδημα όμως δεν μας δείχνει μόνο ότι έχουμε ένα αρσενικό πουλί, αλλά ότι έχουμε να υγιές αρσενικό και αυτό διότι η διακοπή του κελαηδήματος είναι μια σοβαρή ένδειξη για το ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία του πουλιού.

Επομένως, από τη στιγμή που δεν το άκουσες ποτέ είναι πολύ πιθανόν να έχεις ένα θηλυκό καναρίνι ή να έχεις αγοράσει ένα αρσενικό που ασθενεί. Διάβασε αν θέλεις αυτό το άρθρο για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το φυλο Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια
[quote="positron, post: 57025]Πέρασαν 2 μήνες και από της αρχές Ιουνίου μπήκε σε περίοδο πτεόροιας.[/quote]
Το γεγονός ότι ξεκίνησε πτερόρροια τόσο νωρίς και ενώ βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο και άρα σε φυσικές συνθήκες περιβάλλοντος, είναι μια ένδειξη είτε για ασθένεια είτε για κάποιο πρόβλημα τακτικής στο θέμα της φροντίδας του.

Βασικός στόχος σου αυτή τη στιγμή όπως έχει αναφερθεί ήδη, είναι να περάσει η περίοδος της πτερόρροιας όσο πιο σωστά γίνεται, προκειμένου να μπει στους κανονικούς του ρυθμούς ξανά. Εκεί θα ακούσεις ή όχι πλέον τη φωνή του και θα βγάλεις συμπεράσματα για το φύλο του. Μερικές πληροφορίες για τη Διαχείριση της Πτερόρροιας

Τέλος θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια βασικά πράγματα που αφορούν γενικότερα τη φροντίδα των πουλιών και θα το βοηθήσουν πολύ. :)

Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
 
Back
Top