Γενικά Η τρομαγμένη Πι

@Mihanikos , αδιαμφισβήτητα έχετε κάνει μεγάλη πρόοδο οι δυο σας. Κάποια από τις επόμενες φορές που θα της δώσεις κέρασμα, φρόντισε να απέχει το χέρι σου από την πατήθρα, ώστε να έρθει απευθείας επάνω. στο δάκτυλό σου.
 
προσπαθησε να ανεβει και με τα δυο ποδια πριν δυο μερες αλλα "αστοχησε" λιγο με το δευτερο ποδι και τρομαξε.
Παρατηρω μια αλλαγη στην μυτη της (αλλαγη απο καφε χρωμα σε μπλε-ασπρο) ειναι νορμαλ γενικα?
(παρενθεση ν2 μαδαει πιο πολυ και απτο χασκυ του αδερφου μου αυτη την στιγμη)
 

Συνημμένα

  • 340555082_2449350705225055_303182171255418368_n.webp
    340555082_2449350705225055_303182171255418368_n.webp
    139,9 KB · Προβολές: 16
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
προσπαθησε να ανεβει και με τα δυο ποδια πριν δυο μερες αλλα "αστοχησε" λιγο με το δευτερο ποδι και τρομαξε.
Παρατηρω μια αλλαγη στην μυτη της (αλλαγη απο καφε χρωμα σε μπλε-ασπρο) ειναι νορμαλ γενικα?
(παρενθεση ν2 μαδαει πιο πολυ και απτο χασκυ του αδερφου μου αυτη την στιγμη)
Εσύ συνεχίζεις κανονικά και εκείνη θα πάψει να "αστοχεί".
Η αλλαγή στο χρώμα του χαλινού και συγκεκριμένα η υποχώρηση του καφέ χρώματος σηματοδοτεί ότι το πουλάκι εξέρχεται από τη φάση του οίστρου. Το μάδημα πιθανά είναι έναρξη πτερόρροιας - σύντομα, αν όχι ήδη, θα δεις "καρφάκια" να εξέρχονται από το σώμα της...αυτά είναι τα νέα πούπουλα που περιβάλλονται από έναν θύλακα κερατίνης ο οποίος όταν φεύγει επιτρέπει στα νέα πούπουλα να ανοίξουν. Το καθημερινό μπάνιο λέγεται ότι βοηθά στην πτερόρροια. Επιπρόσθετα και λόγω του ότι αυτή η περίοδος είναι απαιτητική, ώστε ο οργανισμός της να φτιάξει νέα φτερά, θα σου έλεγα ότι η τροφή της καλό θα ήταν να γίνει πιο πλούσια...χρειάζεται ασβέστιο (κόκκαλο σουπιάς δλδ), πηγή πρωτεϊνών, με άλλα λόγια αυγό ή αυγοτροφή και βιταμίνες οι οποίες μπορούν να προσλαμβάνονται από χορταρικά / κηπευτικά / βότανα (αυτά που τρώμε εμείς, καλά πλυμένα).
Τώρα ο βαθμός μαδήματος που αναφέρεις ότι είναι πολύ έντονος, θα πρέπει να συζητηθεί με μέλη - κατόχους παπαγάλων, γιατί αν όντως είναι τόσο έντονος, όσο αναφέρεις, ίσως και να χρήζει διερεύνησης...ειδικά αν μένουν κενά σημεία δέρματος, ακάλυπτα δλδ από πούπουλα.
 
Μια ερώτηση από άσχετη απο παπαγαλους 🥴. Στην φωτογραφία το καφέ χρώμα στο χαλινό πρέπει να φαίνεται ανάγλυφο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα καταφερε ανεβηκε (για λιγο προφανως) βουτηξε μιλετ και ετρεξε απ'την αλλη.
Το εχουμε σιγα σιγα. Ο χαλινός κάτω απτην καφε στρώση φαίνεται ομαλός και όχι ανάγλυφος αποσο διακρίνω άρα υποθέτω είναι κάτι που εμφανίζουν τα θηλυκά (μπορεί να κάνω και λάθος βεβαίως βεβαίως).
'Εχω πεθάνει στο γέλιο πάντως τις δυο τελευταίες μέρες που βλέπει χέρι να μπαίνει στο κλουβί και τρέχει δεξιά αριστερά ψάχνοντας το τσαμπί μιλετ (και το τραγούδι που πιάνει κανα δίωρο όταν παίζω κιθάρα)🤣
 
και τσουπ. Ανεβαινει πλεον απο χθες το βραδακι οποτε ειμαστε σε καλο δρομο .
Μαλλον πρεπει να παραγγειλω καποιο παρκο να εχω διπλα μου να το συνηθισει ωστε οταν βγει απτο κλουβακι να καθεται εκει περα μαζι μου.
 

Συνημμένα

Back
Top