Γενικά Είναι τόσο κακό να πιάνεις πουλιά από φωλιά;

polydoros

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2014
Μηνύματα
18
Πόλη
Ναύπακτος
Ειναι τοσο κακο να πιανεις πουλι απο φωλια; Δεν γνωριζα οτι ειναι τοσο κακο διοτι απο μικρος θυμαμαι καποια παιδια απο το χωριο μου να το κανουν και ετσι θεωρησα και εγω οτι αυτος ειναι ο καταληλος τροπος να αποκτησω μια αγρια καρδερινα
 
Πολύδωρε, προσπάθησε να ενημερωθείς όσο περισσότερο γίνεται σχετικά με τη φροντίδα αυτών των πουλιών, από τη στιγμή που σου αρέσει η ενασχόληση μαζί τους. Τα συγκεκριμένα πουλιά που κατέχεις ανήκουν στη φύση από όπου και προήλθαν. Όλο αυτό το διάστημα, προσπάθησε να βρεις κάποιο πουλάκι εκτροφής για να κάνεις μια καινούργια αρχή. Αξίζει τον κόπο η προσπάθεια. Για ό,τι χρειαστείς σε αυτή την προσπάθεια, νομίζω ότι θα βρεις αρκετούς να σε βοηθήσουν.
 
Καλώς ήρθες Πολύδωρε!
Πόσον καιρό τα έχεις τα πουλάκια; Πες μας για να συζητήσουμε αναλυτικά τι περιθώρια χειρισμών υπάρχουν αφού μας περιγράψεις το διάστημα και τις άλλες λεπτομέρειες της φιλοξενίας τους.
Ας γίνει το καλύτερο.
 
Αρχες καλοκαιριου γινονται 2 ετων
Δηλαδή εσύ τα τάϊσες με κρέμα; Ήταν γυμνά ακόμα όταν τα πήρες; Και σου βγήκαν όλα αρσενικά; Τα δύο αυτά χρόνια σε τι χώρο ζουν, τι διαστάσεων εννοώ. Στην περιοχή έχει καρδερίνες;
 
Εγω βρηκα μια φωλια σε ενα δεντρο ανεβηκα με σκαλα ειδα οτι ειχε αβγα και μετα την παρακολουθουσα απο το σπιτι μου οταν ηταν ετοιμα να εγκαταληψουν την φωλια 'να σκαρισουν' οπως λεμε εμεις στο χωριο ανεβηκα τα επιασα τα εβαλα μεσα σε ενα κλουβι και τα κρεμασα στο ιδιο δεντρο ωστε να ταιζουν οι γονεις τους. Οταν τα πουλια μεγαλωσαν και μπορουσα να καταλαβω με την βοηθεια ενος φιλου κρατησα ενα και τα υπολοιπα αφεθηκαν ελευθερα το εβαλα σε ενα κλουβι το εβαλα μεσα στο σπιτι και μετα απο λιγο καιρο ειχε ηρεμηση παρα πολυ και κελαιδουσε αρκετα. Το αλλο πουλι μου το ειχε δωσει ενας φιλος. Τα πουλια αυτα ζουν σε κλειστο χωρο με αρκετο φως σε ζευγαρωστρες
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
Το ενδεχόμενο τώρα να μην υπήρχαν εάν δεν τα φρόντιζε ο Χ πολύδωρος δεν το εξετάζει κανείς; Συμφωνώ, με τους όρους του φόρουμ και ότι κάποια ζώα θα πρέπει να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά εάν γίνετε παρέμβαση με "καλό" σκοπό, δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό. Το καλό σενάριο θα ήταν να την έτρωγε κάποιο άλλο ζώο(πράγμα φυσιολογικό-αλυσίδα) και το πιο πιθανόν να σκοτωνόταν απο κανά όπλο. Άρα, μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά... Εμένα πάντως σε περίοδο κρίσης εάν με καθάριζες-τάιζες-πότιζες θα καθόμουν να ξέρετε και θα έλεγα και ευχαριστώ! Γιατί, όλοι ξέρετε-με όσοι έχουμε κάποιο κατοικίδιο, τι έξοδα έχει στις μέρες μας, οι περισσότεροι τα προσέχουμε και τα φροντίζουμε περισσότερο απο τους εαυτούς μας.
Καλώς όρισες φίλε
 
Μάλιστα, για τους λόγους που σου εξήγησε ο Σταύρος στο πρώτο μήνυμα, είμαστε αντίθετοι στην αιχμαλωσία άγριων ζώων. Δεν έχει και νόημα να κουβαλάμε αυτήν την ενοχή αφού τα περισσότερα δεν ζουν αρκετά μια και δεν αντέχουν βιολογικά τις συνθήκες της αιχμαλωσίας.
Αν το σκέφτεσαι να προχωρήσεις στην σωστή λύση, θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποια διαδικασία ενδυνάμωσης των πουλιών, των φτερών τους με πτήσεις, της βιολογίας τους μέσω της τροφής και να μεθοδεύσεις την απελευθέρωση σε τόπο και χρόνο κατάλληλο.
Μπορούν να σε βοηθήσουν έμπειρα άτομα μέλη του φόρουμ μας αλλά μπορείς ακόμα και να ζητήσεις την βοήθεια της ΑΝΙΜΑ , γιατί όπως καταλαβαίνεις απελευθέρωση δεν είναι ανοίγω το κλουβί και φεύγει το πουλάκι, όταν αυτό έχει ζήσει από νεοσσός σε κλουβί. Χρειάζεται προσαρμογή.
Σκέφτεσαι και τα ξαναλέμε.

Το ενδεχόμενο τώρα να μην υπήρχαν εάν δεν τα φρόντιζε ο Χ πολύδωρος δεν το εξετάζει κανείς; Συμφωνώ, με τους όρους του φόρουμ και ότι κάποια ζώα θα πρέπει να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά εάν γίνετε παρέμβαση με "καλό" σκοπό, δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό. Το καλό σενάριο θα ήταν να την έτρωγε κάποιο άλλο ζώο(πράγμα φυσιολογικό-αλυσίδα) και το πιο πιθανόν να σκοτωνόταν απο κανά όπλο. Άρα, μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά... Εμένα πάντως σε περίοδο κρίσης εάν με καθάριζες-τάιζες-πότιζες θα καθόμουν να ξέρετε και θα έλεγα και ευχαριστώ! Γιατί, όλοι ξέρετε-με όσοι έχουμε κάποιο κατοικίδιο, τι έξοδα έχει στις μέρες μας, οι περισσότεροι τα προσέχουμε και τα φροντίζουμε περισσότερο απο τους εαυτούς μας.
Καλώς όρισες φίλε
Γιάννη, λυπάμαι θα χαραχτηρίσω την παρατήρησή σου εντελώς άτοπη.
Οι απώλειες στην φύση από τους φυσικούς εχθρούς της αλυσίδας δεν συγκρίνονται με τις απώλειες από τις ενέργειες των πουλοπιαστών που αποδεκατίζουν σμήνη πουλιών για να τα πουλήσουν 5 ευρώ το ένα.
 
Έγραψε πουθενά ότι δεν τις φροντίζει; Πέραν του ότι προσπαθεί να βγάλει καρδερινοκαναρινό; έγραψε πουθενά ότι το έκανε με σκοπό να τις πουλήσει, γιατί δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Ζητώ συγνώμη εάν παρέλειψα κάποιο τέτοιο μήνυμα
 
Έγραψε πουθενά ότι δεν τις φροντίζει; Πέραν του ότι προσπαθεί να βγάλει καρδερινοκαναρινό; έγραψε πουθενά ότι το έκανε με σκοπό να τις πουλήσει, γιατί δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Ζητώ συγνώμη εάν παρέλειψα κάποιο τέτοιο μήνυμα
Γράψαμε πουθενα ότι δεν τον δεχόμαστε γι αυτούς τους λόγους;
 
Έγραψε πουθενά ότι δεν τις φροντίζει; Πέραν του ότι προσπαθεί να βγάλει καρδερινοκαναρινό; έγραψε πουθενά ότι το έκανε με σκοπό να τις πουλήσει, γιατί δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Ζητώ συγνώμη εάν παρέλειψα κάποιο τέτοιο μήνυμα
Δεν αναφέρθηκα στις πράξεις του Πολύκαρπου αλλά στους λόγους για τους οποίους είμαστε αντίθετοι στην αιχμαλωσία. Ούτε μπορεί να γίνει διαχωρισμός κατά περίπτωση σε τέτοια θέματα, γιατί δεν θα μετατραπούμε σε ανακριτές και δικαστές να αποδοθεί η δικαιοσύνη. Είναι γνωστό ότι στην επαρχία γίνεται και για προσωπική ευχαριστηση αλλά και σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι πάντα αίσιο το τέλος. Για να μείνει ένα ζωντανό πουλάκι που "θα λέει", πεθαίνουν πάρα πολλά.
Άλλος μαζεύει καρδερίνες, άλλος σαύρες και χελώνες, ο τρίτος αλεπούδες κι ο τσιγγάνος αρκούδες. Γιατί βρε παιδιά, υπάρχουν και άλλοι τρόποι διασκέδασης.
 
Εννοειτε οτι δεν εχω στοχο να τα πουλησω αλλωστε εχω μονο 2 καρδερινες με στοχο καρδερινοκαναρα για εμενα και ισως να χαρισω καποια καρδερινοκαναρα σε καποιους φιλους και συγγενεις (εαν πετυχω)
 
@Σταύρος συγνώμη, αλλά αυτό το περί όροι χρήσης κλπ στην πρώτη επαφή το βλέπω λίγο στραβά και δεν τον θεωρώ σωστό τρόπο προσέγγισης, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι είπες κάτι αρνητικό. Λάθος προσέγγιση μου, βάλε ένα μείον.

@Μαρία οκ όπως έγραψα και στον Σταύρο, λάθος!
 
Δυστυχώς σε αυτήν την προοπτική δεν θα μας βρεις συμβούλους και συμπαραστάτες. Εύχομαι μόνο να αλλάξεις γνώμη πριν να είναι αργά για τα πουλάκια.
 
@Σταύρος συγνώμη, αλλά αυτό το περί όροι χρήσης κλπ στην πρώτη επαφή το βλέπω λίγο στραβά και δεν τον θεωρώ σωστό τρόπο προσέγγισης, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι είπες κάτι αρνητικό. Λάθος προσέγγιση μου, βάλε ένα μείον.

@Μαρία οκ όπως έγραψα και στον Σταύρο, λάθος!
Εγώ πάλι το βρίσκω άκρως έντιμο να λες στον άλλον, "κοίτα αυτοί είμαστε" με το καλημέρα σας. Δεν είναι επιχειρήσεις τα φόρουμς. Κανείς δεν έχει ανάγκη κανέναν, ούτε οι "παλιοί" τους "νέους" , ούτε οι "νέοι" τους "παλιούς". Είμαστε ομάδα ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα σε κάποιο ειδικό θέμα, εν προκειμένω τα πτηνά, υπό κάποια οπτική. Αν δεν ταιριάζουμε, δεν καθόμαστε μαζί, είτε αυτό συμβεί από την μία πλευρά ή την άλλη.
Νομίζω η συζήτηση ήταν ευγενής και πολιτισμένη. Αλλά οι αρχές είναι αρχές και αν δεν αρέσουν κανένα πρόβλημα για μας, μόνο τις καρδερίνες λυπάμαι.
 
Νομίζω ότι ξεφύγαμε πολύ απο το αρχικό πόστ και το λάθος ήταν δικό μου, γι'αυτό ξαναβάζω μια τελεία ακόμη γιατί δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε, αφού καταλάβαμε τι συμβαίνει.

Υ. Γ Μαρία μην το συνεχίσεις, γιατί αν βάλω και τρίτη τελεία(...) μετά πάει αλλού η κουβέντα 😉 (αστειεύομαι)
 
Το ενδεχόμενο τώρα να μην υπήρχαν εάν δεν τα φρόντιζε ο Χ πολύδωρος δεν το εξετάζει κανείς; Συμφωνώ, με τους όρους του φόρουμ και ότι κάποια ζώα θα πρέπει να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον, αλλά εάν γίνετε παρέμβαση με "καλό" σκοπό, δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό. Το καλό σενάριο θα ήταν να την έτρωγε κάποιο άλλο ζώο(πράγμα φυσιολογικό-αλυσίδα) και το πιο πιθανόν να σκοτωνόταν απο κανά όπλο.
Η φύση ρυθμίζει τους όρους της κάθε σχέσης των έμβιων όντων. Καθορίζει με αυστηρή προτεραιότητα για το τι και πως θα ζήσει.
Το μόνο ζώο που της ξέφυγε είναι ο άνθρωπος ο οποίος λειτουργεί καθαρά για το προσωπικό για το ατομικό και μόνο συμφέρον. Εφευρίσκει δικαιολογίες για όλες τις αλητείες του, για όλα του τα εγκλήματα, για όλες τις προνομίες του.
Γιάννη δεν χρειάζεται η φύση κανένα σωτήρα κι αν κάποιος έχει όρεξη να σώσει κάτι ας πάρει να συμμαζέψει τα κάθε είδους τραυματισμένα όντα που υπάρχουν τριγύρω μας και να αφήσει τα υπόλοιπα στις φωλιές τους να μεγαλώσουν όπως η φύση τα προστάζει...
εμένα πάντως σε περίοδο κρίσης εάν με καθάριζες-τάιζες-πότιζες θα καθόμουν να ξέρετε και θα έλεγα και ευχαριστώ!
Ακριβώς... συγχαρητήρια... η σύγχρονη έννοια του σκλάβου. Να φορτώσουμε στα καράβια όλους αυτούς που στην Αφρική υποσιτίζονται και θα τους έχουμε όλα όσα στερήθηκαν, για να δουλεύουν σε μας. Κι εμείς με τη σειρά μας θα δώσουμε γη και ουρανό για το ξεροκόμματο που θα μας δίνει ο κάθε εθελοντής τροφός μας... αυτός που θα μας σώσει κλπ...
Μα είναι ποτέ δυνατόν; Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που σκέφτονται έτσι;
Έγραψε πουθενά ότι δεν τις φροντίζει; Πέραν του ότι προσπαθεί να βγάλει καρδερινοκαναρινό; έγραψε πουθενά ότι το έκανε με σκοπό να τις πουλήσει, γιατί δεν διάβασα κάτι τέτοιο. Ζητώ συγνώμη εάν παρέλειψα κάποιο τέτοιο μήνυμα
Και επειδή θα τις φροντίζει πρέπει να τις κρατά αιχμάλωτες;
Εννοειτε οτι δεν εχω στοχο να τα πουλησω αλλωστε εχω μονο 2 καρδερινες με στοχο καρδερινοκαναρα για εμενα και ισως να χαρισω καποια καρδερινοκαναρα σε καποιους φιλους και συγγενεις (εαν πετυχω)
Πολύδωρε να το ξέρεις πάντα υπάρχει επιστροφή. Απλά όσο καθυστερείς τόσο πιο επώδυνη για όλους γίνεται. Αυτό που σου πρότεινε η Μαρία είναι το μόνο σωστό για την περίπτωση και είναι στο μόνο που μπορούμε να βοηθήσουμε.
Βάλε κάτω τη λογική σου.. σκέψου σωστά... Το χρωστάς...
Η απόφασή σου θα είναι σεβαστή και οι κινήσεις μας ανάλογες
 
Είπα πως δεν θα το συνεχίσω και θα κρατήσω τον λόγο μου. Εάν πάντως θέλεις να το λύσουμε, γιατί έχω να σε επιχειρηματολογήσω για όλα όσα έχεις γράψει, σε προσωπικά μηνύματα για μην ενοχλούμε και τους υπόλοιπους. Ένα "γεια" είπε και το κάναμε Κυπριακό και αναλαμβάνω το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης.
 
Δεν υπάρχει αυστηρή η επιεικής στάση, γιατί έτσι χάνεται η ουσία και το πνεύμα-νόημα-σκοπός του φόρουμ.
Τα πουλιά που πάρθηκαν από τη φύση, θα πρέπει να επιστραφούν εκεί που ανήκουν.
Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει. Είτε ένα πουλί κλέψεις, είτε το κάνεις καθ'έξη και συνήθεια είναι λάθος!
 
για μην ενοχλούμε και τους υπόλοιπους
Δεν ενοχλείς κανέναν. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται απαραίτητα να συμφωνήσουμε κιόλας γιατί εγώ προσωπικά πιστεύω αντίθετα ότι δεν είναι θέμα προσέγγισης αλλά θέμα νοοτροπίας και φιλοσοφίας γενικότερα.

Οι όροι χρήσης δεν έχουν να κάνουν ούτε με το καλωσόρισες ούτε με το αντίο. Δεν καλέσαμε κάποιον να έρθει και μετά του δείξαμε τους όρους. Οι όροι χρήσης αποτελούν προϋπόθεση για τη χρήση αυτού του χώρου, τον οποίο δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να χρησιμοποιεί εφόσον δεν θέλει.

Σχετικά με Πολύδωρο, δεν θεωρώ ούτε ότι είναι κακός άνθρωπος ούτε τίποτα. Ισα ίσα, βρίσκω τη συμπεριφορά του στη συζήτηση αξιοπρεπή, απλά όπως ανέφερα δεν μπορεί να χρησιμοποιεί το ΡΒ με τις δικές του προϋποθέσεις. Στην προσωπική του ζωή μπορεί να κάνει ότι θέλει και δεν μας αφορά.
 
Back
Top