Ασθένειες Είναι τώρα η περίοδος της πτερόρροιας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης margi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

margi

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
21
Καλημέρα παιδιά,θα 'ηθελα τα φώτα σας για ακόμα μία φορά... καταρχάς, είναι περίοδος πτερόρροιας; Επίσης, πόσο μπορεί να διαρκέσει; το μπάτζι μου "έριχνε" αρκετά πούπουλα τελευταία (και κάποι μικρά φτερά) αλλά από χθες μέχρι σήμερα του πέσανε τόσα πολλά που σκιάχτηκα! Σχεδόν όλη η ουρά... είναι φυσιολογικό αυτό; θ'ανεβάσω και φωτο τύπου "πριν και μετά" για να καταλάβετε καλύτερα.

υγ. είναι 7 μηνών και το έχω μόλις ενα μήνα...
 
Τι ηλικια εχει το πουλακι και σε τι χωρο ζει; Ναι, πολλα πουλια περνουν ακομη πτεροροια.
 
Ναι, τωρα μπορει να ξεκινησε την πρωτη του πτεροροια. Περιπου 4-8 μηνων την περνουν τα περισσοτερα νεαρα πουλια αναλογα με το ειδος και με αλλες παραμετρους. Απο εδω και περα κρατας το κλουβι σε εσωτερικο χωρο αφου μιλαμε για μπατζι διοτι τα μεσα-εξω απαγορευονται. Η διαφορα θερμοκρασιας ημερας-νυχτας ειναι πια αισθητη και μπορει ευκολα να αρρωστησει. Οποτε, διαλεξε ενα φωτεινο σημειο στο σπιτι και βαλε το κλουβακι του. Το βραδυ θα πρεπει να κοιμαται σε καποιο ησυχο και σκοτεινο δωματιο ωστε να κοιμαται σωστα. Ο σωστος υπνος ειναι βασικος για τη γενικοτερη συμπεριφορα και υγεια του. Επισης μπορεις τωρα να το βοηθησεις δινοντας του καθημερινα αυγοτροφη ωστε να παιρνει περισσοτερη πρωτεινη που τη χρειαζεται οπως και με φρεσκα λαχανικα και φρουτα. Αν δεν τα τρωει τοτε δωστου καποιο πολυβιταμινουχο συμπληρωμα.
 
Ναι, τωρα μπορει να ξεκινησε την πρωτη του πτεροροια. Περιπου 4-8 μηνων την περνουν τα περισσοτερα νεαρα πουλια αναλογα με το ειδος και με αλλες παραμετρους. Απο εδω και περα κρατας το κλουβι σε εσωτερικο χωρο αφου μιλαμε για μπατζι διοτι τα μεσα-εξω απαγορευονται. Η διαφορα θερμοκρασιας ημερας-νυχτας ειναι πια αισθητη και μπορει ευκολα να αρρωστησει. Οποτε, διαλεξε ενα φωτεινο σημειο στο σπιτι και βαλε το κλουβακι του. Το βραδυ θα πρεπει να κοιμαται σε καποιο ησυχο και σκοτεινο δωματιο ωστε να κοιμαται σωστα. Ο σωστος υπνος ειναι βασικος για τη γενικοτερη συμπεριφορα και υγεια του. Επισης μπορεις τωρα να το βοηθησεις δινοντας του καθημερινα αυγοτροφη ωστε να παιρνει περισσοτερη πρωτεινη που τη χρειαζεται οπως και με φρεσκα λαχανικα και φρουτα. Αν δεν τα τρωει τοτε δωστου καποιο πολυβιταμινουχο συμπληρωμα.

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βασικά, τον έβαζα μέσα από φόβο μην του επιτεθούν το βράδυ άλλα πουλιά (δεν το πίστευα αλλά μου είπαν περιστατικά και μάλιστα ενός πόλης). επίπλέον, το πρωί όταν τον έβγαζα ζωντάνευε και "κελαηδούσε", ενω μέσα ήταν σιωπηλός και ήσυχος. μάλλον αυτό θ'αλλάξει τώρα... επειδή δεν είναι πάντα ευφικτό να υπάρχει ήσυχο κ σκοτεινό δωμάτιο, ποια ειναι η απόψη σας για το σκέπασμα του κλουβιού μ'ενα πανί;
σχετικά με την τροφή τωρα, έχω δοκιμάσει να του δώσω μήλο, αγγουράκι και πράσινα φύλλα αλλά χωρις ιδιαίτερη επιτυχία... Τσιμπησε ελάχιστα απ'το αγγουρακι κ λίγο το φυλλο. Για την αυγοτροφή πρέπει να πάρω κατι συγκεκριμένο ή μια απλή συσκευασία απ'το πετ σοπ?
Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά είναι τόσες πολλές οι απορίες που προκύπτουν καθημερινά... 🙄
 
Να το σκεπαζεις αν δεν εχεις αλλη λυση αλλα αν το εχεις σε δωματιο με τηλεοραση να παιζει δυνατα μεχρι αργα το βραδυ δεν θα ηρεμει οπως πρεπει. Μεσα στην ημερα κι αφου ειναι μονο του χωρις αλλο πουλι για παρεα και παιχνιδι μπορεις να του αφηνεις μουσικη στο ραδιοφωνο ή τηλεοραση ανοιχτη για παρεα. Τα παπαγαλοειδη τα ζωντανευει η βαβουρα, δεν ειναι πουλια της ησυχιας, που καθονται σε μια γωνιτσα χωρις να βγαζουν αχνα. Κι οταν το κανουν αυτο ολη μερα κατι δεν παει απολυτως καλα κατα τη γνωμη μου.
 
Back
Top