Ασθένειες Είναι φουσκωμένο γιατί είναι άρρωστο ή φταίει η πτερόρροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pandal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pandal

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2018
Μηνύματα
38
Αυτό το καιρό το καναρινι μου χάνει τα φτερά του όπως και όλα τα άλλα. Το να έχει μειωμένη διάθεση αυτό τον καιρό το θεωρώ φυσιολογικο. Όμως παρατηρώ ότι φουσκωνει τα φτερά του. Αυτό είναι αρρώστια ή τα συμπτώματα της πτερορροιας;
 
Είναι συνεχώς φουσκωμένο ή απλά κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα;
Γιατί η πτερόρροια πολλές φορές συνοδεύεται κι από ασθένειες που βρίσκουν "έδαφος" όσο το πουλί είναι αποδυναμωμένο.
 
Κάποιες φορές. Εγώ έχω βάλει και προληπτικά φάρμακο
 
Αυτό το καιρό το καναρινι μου χάνει τα φτερά του όπως και όλα τα άλλα. Το να έχει μειωμένη διάθεση αυτό τον καιρό το θεωρώ φυσιολογικο. Όμως παρατηρώ ότι φουσκωνει τα φτερά του. Αυτό είναι αρρώστια ή τα συμπτώματα της πτερορροιας;

Χωρίς να ξέρω και πολλά θα σου πω ότι το έπαθα και εγώ. Πίστευα ότι είναι άρρωστο το αρσενικό μου. Ήταν φουσκωμένο και καθόταν όλη την μέρα στο κλαδάκι του. Έβλεπα ότι δεν έτρωγε και αρκετά.
Μου είπαν στο πετσοπ για μια βιταμίνη που είναι για την πτεροροια αν ομως τρώει.
Αν δεν τρώει θα πρέπει να πάρει αντιβίωση.
Και για τροφή χωρίς αυτά τα κόκκινα, πράσινα.
Εγώ τα πήρα όλα. Του άλλαξα την τροφή και του έβαλα μόνο την βιταμίνη αρχικά για να δω. Αυγό βραστό και μήλο 3 φορές την βδομάδα κάθε πρωί.
Ενώ του έκοψα τελείως την αυγοτροφη.
Σε μια βδομάδα ήταν εντάξει το πουλί. Δεν χρειάστηκε να προχωρήσω σε αντιβίωση.
Είναι δραστήριος και κάνει και μπάνιο. Μάλιστα το πήγα και το είδαν γιατί γνωρίζουν από καναρίνια και μου είπαν είναι υγιέστατος.
Δεν κελαηδάει γιατί χάνει ακόμα φτερά βέβαια.
Άλλα εδώ στο petbirds γνωριζουν πιο πολλά από εμένα. Και κάθε καναρίνι είναι και άλλη περίπτωση.
Πάντως έμενα η βιταμίνη για την πτερορροια και η τροφή χωρίς κόκκινα με βοήθησε.
Σε καταλαβαίνω που ανησυχείς και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει πτηνίατρος στον Πειραιά. Ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top