Ασθένειες Είναι φυσιολογικό να κοιμάται ο Ζακό μου στον πάτο του κλουβιού;

Despina grigo123

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2020
Μηνύματα
191
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα και πάλι έχω κάποιες απορίες από ότι έχω ξανά αναφερθεί και σε άλλα θέματα απέκτησα πριν λίγο καιρό ένα ζακο είναι 3 μηνών και τον έχω 2 εβδομάδες σχεδόν μου κάνει περιέργεια επειδή όταν τον βάζω μέσα στο κλουβί αρχίζει και σκάβει στην γωνία του κλουβιου του επειδή λογικά θέλει να βγεί και όταν δει ότι δν του δίνουμε σημασία κοιμάται στον πάτο του κλουβιου μέχρι να βαρεθεί και να ανέβει πάνω και να αρχίσει να σκάβει πάλι το μπολακι του φαγητού του ...αυτό που με προβληματίζει είναι φυσιολογικό να κοιμάται στον πάτο του κλουβιου ή να ανησυχήσω...;
 
@Vada πάλι καλά ανησύχησα θέλω να το πάω στον κτηνίατρο για να τον δει θεωρείς ότι είναι κατάλληλη στιγμή επειδή τον έχω δύο εβδομάδες ή θα τον πανικό βάλω?
 
@Tony Forpus όχι απλά προληπτικά για να μου φύγει το άγχος θέλω να το πάω απλά ρωτάω αν είναι κατάλληλη περίοδος η να τον αφήσω άλλο λίγο καιρό δν θέλω να τον πανικό βάλω για αυτό ...
 
Νομιζω ειναι προτιμότερο να το κανεις σε μελλοντικό χρονο.
Για τωρα αν θες μπορεις να δωσεις κουτσουλια για αναλυση σε καποιο διαγνωστικο για να παρεις μια πολυ καλη εικονα για την υγεια του.
 
@Tony Forpus ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ για την της ανάλυση ? Η αλήθεια είναι ότι θέλω να πάω και τα άλλα για αυτό τα πάω όλα μαζί ..
[automerge]1614707623[/automerge]
@Vada αχαχααχαχχαχαχαχαχ η αλήθεια είναι ναι για να μου φύγει το άγχος και επειδή το κουλουράκι μουπετάξει πολύ καλά και θέλω να πάεω να το δει..να δω τι μπορώ να κάνω για αυτό και θα πάω και τα άλλα (cockatiel ,zako
 
Αφου τα πουλακια ειναι 3 και θέλεις κλινική θα κανεις αρχικα μια επιλογη γιατρων,έπειτα θα καλεσεις και τους 3 θα τους πεις τι θέλεις και θα παρεις τιμη.
Απο αυτα που θα σου πουν θα οδηγηθείς στον εναν.

Αν θες την γμωμη μου,εξαιρείς απο τωρα το γνωστο ιατρειο του Χαλανδρίου γιατι αν ακολουθησεις τις συμβουλες τους θα φύγεις με κανενα χιλιάευρω κουστουμακι.

Να ζητησεις καλυτερες τιμες γιατι ειναι 3 τα πουλακια,μη ντραπεις.
 
Εχει διαγνωστικο που συνεργάζεται ο Ακρίβος, αφου εισαι πελάτισσα του ηδη ενας λογος παραπανω να ζητησεις καλύτερη τιμη και για τα 3.
Εξάλλου με βαση την κλινικη τους εικονα θα σου πει αν απαιτούνται διαγνωστικές εξετασεις.

Προσωπικά δεν εχω καλη εμπειρία απο τον Ακριβο με μια καρδερινα που του ειχα παει αλλα οι καρδερινες ειναι "δυσκολες" και για τους έμπειρους.
Αν ζηταγες την γνωμη μου Δουκακη ή Ακρίβο θα σου προτεινα,ο δευτερος σε βολεύει λογω περιοχης.
 
Οχι δεν ειπα αυτο, απλα καταθετω μια εμπειρία.
Εξάλλου για καποιον ο ιδιος γιατρος μπορει να ειναι χασαπης και για αλλον σωτηρας!

Για εκει που ειμαι φουλ αρνητικος στο εγραψα πιο πανω!
 
Ουτε εγω εχω καλη εμπειρία απο τον Κ Ακριβό!Δουκακη προσωπικά προτιμω και εξεταση κουτσουλιας που κανω 2 με 3 φορες το χρονο για να εχω γενικη εικονα των πτηνων και για τα 4 μου παιρνει 65€!
 
@Despina grigo123 Μπορούμε να δούμε τη διαρύθμιση του κλουβιού του και τη θέση του κλουβιού στο δωμάτιο που το έχεις? Τα φώτα τα σβήνεις τελείως εκεί που κοιμούνται τα πουλιά?
 
@Φοίβος ναι το (cockatiel,κονούρα) την έχω στο δωμάτιο μου ..και το ζακο το έχω στο σαλόνι επειδή τον έχω και σε καραντίνα .. όταν νυχτώνει τους κλείνω τα φώτα και αν τύχει να ήμαστε στο σαλόνι σκεπάζω το κλουβί για να κοιμηθεί για να Μν βλέπει φως και να και η βάση μας που την φτιάξαμε μόνη μας με ξύλο ελιάς 😁
[automerge]1614769373[/automerge]
Ελπίζω να τα έχω κάνει σωστά περιμένω την γνώμη σας 😁
 

Συνημμένα

  • IMG_20210303_124630_756.webp
    IMG_20210303_124630_756.webp
    247,9 KB · Προβολές: 33
  • IMG_20210303_124647_715.webp
    IMG_20210303_124647_715.webp
    260,9 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20210303_124932_820.webp
    IMG_20210303_124932_820.webp
    274,9 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20210303_125709_975.webp
    IMG_20210303_125709_975.webp
    314 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20210303_125823_980.webp
    IMG_20210303_125823_980.webp
    155,5 KB · Προβολές: 33
Δέσποινα όλα μια χαρά, ο λόγος που μπορεί να κατεβαίνει στο πάτωμα και να σκάβει είναι ίσως το υπόστρωμα που βλέπω (τι ακριβώς είναι?) αλλά και για το βράδυ αν μπαίνει έστω και λίγο φως κάτω απο το σκέπασμα του ίσως να προσπαθει να δει/βγει έξω. Μετά την καραντίνα θα τον μεταφέρεις στο άλλο δωμάτιο με τα άλλα σου πουλιά?
 
Back
Top