Αναπαραγωγή Είναι φυσιολογικό που η κανάρα μου σήμερα γέννησε αυγό;

niki2310

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουλ 2014
Μηνύματα
10
Γεια σας.Λοιπον, ας ξεκινησω απο την αρχη. Εχω ενα ζευγαρι με καναρινακια τα οποια τα εβλεπα και κοινηγιοντουσαν αρκετα τους προηγουμενους μηνες. Τις τελευταιες 10 μερες ομως το αρσενικο μου ειχε αρρωστησει. Τα χωρισα και του εδινα αντιβιωση. Σημερα το πρωι που σηκωθηκα ειδα την καναρα μου και καθοταν στην φωλια της. Το απογευμα που γυρισα ειδα και ειχε κανει ενα αυγουλακι (ειναι η πρωτη φορα που γενναει σˊ εμενα τουλαχιστον). Τι να κάνω; Ειναι φυσιολογικο να γενναει τωρα; Απο οτι διαβασα τον αλλο μηνα θα εχει την πτερορεια.
 
Όταν τα πουλιά είναι ζευγάρι αυτή την εποχή, δεν υπάρχει τίποτα περίεργο σε αυτήν τη συμπεριφορά. Περίμενε δύο τρεις ημέρες για να δεις αν θα κάνει και άλλα αυγά. Όπως και να έχει, γράψε μας τις εξελίξεις για να δούμε αν θα πρέπει να την προετοιμάσεις για την πτερόρροια, η θα πρέπει να συνεχίσει εφόσον κάνει περισσότερα από ένα αυγά.
 
Οκ ευχαριστω! Και κατι αλλο θελω να ρωτησω. Η κοκκινη τροφη ειναι αυγοτροφη; Μπορω να θρυμματισω τσοφλι απο αυγο δτην τροφη τους για να περνει ασβεστιο; Και τελος ειδα σημερακαι παει καλυτερα το αρσενικο και τους εβαλα μαζι. Τους εβλεπα και πλησιαζαν στο διαχωριστικο και "φιλιοντουσαν". Καλα εκανα;
 
Αν η κόκκινη αυγοτροφη είναι μέσα εε διαφανή σακουλάκια και ο ιδιοκτήτης του πετ σοπ σου είπε ότι είναι βιταμίνες τότε καλό θα ήταν να μην την ξαναδώσεις στα πουλάκια σου γιατί δεν τους προσφέρει τίποτα παρά μόνο λίπος! Βρασε ένα αυγό για 12-15 λεπτά κουτί στη μέση μαζί με το τσόφλι και βαλτο σε μια αυγοθήκη να φάει η θηλυκια. Κόκκαλο σουπιας έχεις στο κλουβί;

Αν το αρσενικό σου ήταν άρρωστο θα έπρεπε κανονικά να το βάλεις σε ξεχωριστό κλουβί μακριά από τη θηλυκια έτσι ώστε να μην έχουν καμία επαφή γιατί μπορεί να κολλήσει. Εγώ πιστεύω πως καλό θα ήταν να τον βάλεις σε ξεχωριστό κλουβί μέχρι να είσαι σίγουρος ότι είναι τελείως καλά! Τι είχε; Γιατί του έδωσες αντιβίωση; Το πήγες στον κτηνίατρο;
 
Παιρνε συακευασμενες επωνυμες τροφς να εχεις το κεφαλι σου ηαυχο... μπορεις να κανει; Μονος σου αυγοτροφη αν διαβασεις στο τοπικ διατροφη καναρινιψν θα βρεις τα παντα 🙂
 
Όχι. Όταν υπάρχει υποψία για ασθένεια, απομακρύνεις τα πουλιά, δεν τα φέρνεις κοντά. Την πρωτεΐνη που χρειάζονται μπορείς να τη δώσεις με ένα καλά βρασμένο αυγό. Δεν χρειάζεται οτιδήποτε πολύχρωμο. Με μερικές ημέρες (2-3) και περιέγραψε μας την κατάσταση.
 
Το αυγό που έκανε σήμερα το θηλυκό υπάρχει περίπτωση να είναι γονιμοποιημένο; Πόσες μέρες είναι χωριστά τα πουλάκια;
 
Λοιπον... Τα πουλακια ειναι χωριστα 10μερες. Το αρσενικο εβλεπα εδω και 2 μερες και πηγαινε καλυτερα. Σημερα τον ειδα και ειναι αρκετα πιο ζωηρος γιˊ αυτο τους εβαλα μαζι. Ηταν συνεχεια φουσκωμενος, κοιμοταν και δεν ετρωγε συχνα. (Τον πηγα σε ενα πετ σοπ που ηξερε ο ανθρωπος καποια πραγματα) Του εβαλε μια σταγονα φαρμακο στον αυχενα και του εδινα και για 7 μερες αντιβιωση. Κοκκαλο σουπιας δεν τους εχω βαλει: (
 
Βάλε το αρσενικό σε ένα κλουβί μόνο του μακριά απ τη θηλυκια και βγάλε φωτο το στερνο, την κοιλιά του και τις κουτσουλιές του. Σήμερα πώς είναι;

Στο θηλυκό να πάρεις κόκκαλο σουπιας για να παίρνει ασβέστιο.
 
Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο. Ειναι πολυ καλυτερα. Αφου αμεσως μολις τους εβαλα μαζι πηγε να ζευγαρωσει. Ενω πριν καθοταν συνεχεια σε μια γωνια και κοιμοταν.
 
Δεν ειναι εποχη ζευγαροματος πια σε λιγο καιρο αρχιζει πτεροροια και το αρσενικο αν ειν;ι ταλαιπωρημενο οπως οτι κατι ειχε απλα πρεπει να δυναμωσει χωρισε τα παλι και στο χωρισμ; κολλησε χαρτι να μην βλεπει το ενα το αλλο... μπορει να ακουσεις το αρσενικο να κελαιδαει τουχρονου παλι ζευγαρωμα γεροι και δυνατοι
 
Τι να πω τώρα, προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία του "Μελένιου" (έτσι λέω το αρσενικό μου) και δεν το ανέβαζε γιατί ήταν λέει μεγάλο αρχείο. Μπόρεσα όμως να το βάλω εικόνα προφίλ. Ελπίζω να βγάλεις άκρη Alicendro
Κουτσουλίες δεν μπόρεσα να βγάλω. Πριν που ήταν αρρωστούλης ήταν κάτι σαν διάρροια. Τώρα είναι πιο στέρεες.
 
Νίκη πήγαινε εδώ: picresize.com και βάλε επιλογή 100kb και προσπάθησε να τις ξανανεβασεις! :)

Χώρισε τα και με χαρτόνι όπως σου είπε η Νασια, ανέβασε φωτο του αρσενικού, δώσε αυγό με τσόφλι στη θηλυκια και κόκκαλο σουπιας!
 
Γεια σας, σημερα εκανε 2ο αυγουλακι η καναρα μου.
 
Ειμαι πολυ χαρουμενη. Κατˊ αρχην η καναρα μου κλωσαει 3 αυγουλακια. Λογικα αν γεννηθουν νεοσσοι θα τους βγαλει τελος του μηνα. Δευτερων ο μελενιος μου σημερα ξεκινησε να κελαειδαει. Αυτο δε σημαινει οτι εγινε καλα;
 
Μπράβο για το αρσενικό σου!
Για την κανάρα, πρέπει να φροντίσεις να είναι δροσερό το μέρος της τέτοια εποχή που κλωσσάει. Μακάρι να σου βγάλει πουλάκια!
 
Ευχαριστωω! Ναι με το που αρρωστησε ουτως η αλλος ο μελενιος μου δεν τα ξαναεβγαλα εξω. Παρεπιπτοντως ηθελα να ρωτησω αν κανω καλα που τωρα το καλοκαιρι την μερα τα εβγαζα εξω και το βραδακι τα ξαναεβαζα μεσα. Καλα εκανα; Γιατι μου ειπαν οτι δεν κανει.
 
Καταρχήν είναι μεγάλο λάθος που έχεις τη θηλυκιά σου τέτοια εποχή να κλωσάει. Αν τα κλωσήσει 14 μέρες (πολύ χλωμό) και με τέτοιο καιρό καταφέρουν και βγουν πουλάκια τότε δύσκολο να τα ταίσει λόγω πτερόροιας. Και αν πάλι είσαι πολύ τυχερός και βγουν και μεγαλώσουν τα πουλάκια θα περάσουν πτερόροια στην καλύτερη τον Οκτώβρη δηλαδή στην αρχή του χειμώνα, που τότε πρέπει τα καναρίνια να έχουν λίπος και να έχουν ένα πλήρες φτέρωμα για να αντέξουν το κρύο του χειμώνα. Και η πτερόροια είναι μια επίπονη διαδικασία για τα καναρίνια μας. Εγώ πιστεύω πρέπει να πετάξεις τα αυγά, να βγάλεις φωλιά και νήμα και να χωρίσεις το ζευγάρι, καθώς ακόμα δε ξέρεις αν ο Μελένιος είναι εντελώς καλά! Μπορεί να κολλήσει τη θηλυκιά.. Πίστεψε με τα πλεονεκτήματα αυτού που σου λέω είναι πολλά περισσότερα από τα μειονεκτήματα για την υγεία και των ίδιων των γονιών αλλά και τον πιθανών απογόνων. Τον Μάρτη με την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία και φυσικά την κατάλληλη εποχή που "ορίζει" η φύση θα δεις σίγουρα μικρά καναρινάκια!

Τώρα όσον αφορά την μεταφορά του κλουβιού γενικότερα δεν πρέπει να μπαινοβγάζουμε το κλουβί μέσα έξω γιατί είναι επικίνδυνο για την υγεία των καναρινιών και ειδικά το χειμώνα. Όταν μάλιστα έχουμε αυγά και το ζευγάρι βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής απαγορεύεται η παραμικρή μετακίνηση του κλουβιού γιατί στρεσάρει το ζευγάρι και η θηλυκιά μπορεί να παρατήσει τα αυγά.
 
Τα πουλακια τα εχω χωριστα, δεν τα εχω μαζι. Οσο για την μεταφορα τουκλουβιου που λεω την εκανα ΜΟΝΟ το καλοκαιρι που ειναι ζεστος ο καιρος (εκτος τις μερες που εχει πολυ ζεστη). Τορα για τα αυγουλακια πιστευω οτι ειναι τζουφια γιατι την περιοδο που τα γεννησε η καναρα μου ο Μελενιος ηταν αρρωστος ηδη 10 μερες. Οποτε πιστευω οτι δεν πρεπει να εχουν τιποτα μεσα. Απλα της τα αφηνω λιγο γιατι ειναι η πρωτη της γεννα.
 
Γιατί να την αφήνεις να παιδεύεται μέσα στη φωλιά με τόση ζέστη και σε τέτοιες συνθήκες; Πέτα τα αυγά όσο είναι νωρίς και ακόμα δεν έχει αναπτυχθεί κάποιο έμβρυο και βγάλε φωλιά ώστε να ξεκουραστεί το καημένο το πουλάκι. Σε λίγο θα περάσει πτεροροια και επειδή είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία θα πρέπει να είναι ξεκούραστη.

Όσον αφορά την μεταφορά γενικά δεν κάνει καλό και γενικά στρεσάρει τα πουλιά.
 
Back
Top