Ασθένειες Είναι φυσιολογικό που μεγαλώνει το ράμφος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα.. Το ραμφος της ροζελας μου μεγαλωνει συνέχεια. Ειναι φυσιολογικο; Θελει συνεχώς κοψιμο. Μπορώ να κάνω κατι ετσι ωστε να μην μακραινει τοσο συχνα; Του λειπει καποια βιταμίνη; Αυριο θα κατέβω πολη. Αν υπάρχει κάτι που μπορω να αγορασω πεστε μου.
Ευχαριστώ :)
 
Συχνότερα αποδίδεται σε δυσλειτουργία του συκωτιού.
Αυτό που προτείνεται είναι το γαϊδουράγκαθο ή milk thistle.
Μπορείς να το βρεις ως βότανο να το κάνεις αφέψημα ή σπόρους που επίσης θα προσφέρεις ως αφέψημα, αφού τους σπάσεις λίγο στο γουδί γιατί είναι σκληροί.
Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι σε συμπυκνωμένο διάλυμμα που κυκλοφορεί με την εμπορική συσκευασία της Nature's Plus.
To λινκ είναι από eshop και το έχει σε καλή τιμή.
Στην Ελλάδα κοστίζει γύρω στα 27 ευρώ και το βρίσκεις στα φαρμακεία, συνήθως κατόπιν παραγγελίας.
Όσο μεγαλώνει, φυσικά το κόβεις.
 
Στη φύση αυτά τα πουλιά με την καθημερινή αναζήτηση και αγώνα για τη σίτισή τους φθείρουν το ράμφος τους που αποτελεί μοναδικό εργαλείο για να βγάλουν την τροφή από τα πολύ δύσκολα "καλύμματά" της.
Στους παπαγάλους που έχουμε στα σπίτια μας η φθορά είναι ασφαλώς μικρότερη εξ αιτίας της εύκολης πρόσβασης στην τροφή, στην έλλειψη ικανών για "τρόχισμα" σημείων κλπ. Κάπως έτσι είναι και τα νύχια των πετ που είναι μέσα στα σπίτια μας.
Αν επιμείνουμε σε σπόρους πιο δύσκολους, ή να τοποθετήσουμε περισσότερα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν ως σημεία τριβής του ράμφους τους... Πιστεύω πως θα έχουμε καλύτερα οπτικά και λειτουργικά αποτελέσματα.
Χωρίς φυσικά να αγνοήσουμε τα φυσικά βοηθητικά για το συκώτι που προτάθηκαν.
 
Μπα... εγώ έχω φορτώσει το κλουβί με κάθε είδους πέτρα που κυκλοφορεί αλλά τίποτα.
Βέβαια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, δοκίμασε Αριάδνη να βοηθήσεις και σ' αυτή την κατεύθυνση, ποτέ δεν ξέρεις.
 
Παιδια. Τον επιασα να του κοψω το ραμφος και πεθανε. Ανακοπη; Δεν ξερω. Μολις το επιασα πεθανε.
 
Έλα βρε παιδί μου, απίστευτο, μόνο αυτό δεν περίμενα να διαβάσω ☹
Κρίμα... Προφανώς από την καρδιά του.
Εκτός αν ήταν από το ίδιο του το συκώτι και έτυχε πάνω στην ώρα. Είδες αν ήταν κίτρινες οι κουτσουλιές του;
 
Τι; Δεν το πιστευω καν οτι διαβαζω αυτη την προταση, σαν ψεμα μου φαινεται ☹
Ωχ το καημενο το πουλακι.
Καλα αν ημουν στην θεση σου θα ειχα παθει σοκ που θα πεθανε στα χερια μου ☹
Ειχες γνωσεις για να του κοψεις το ραμφος; Το ξερω οτι δεν προλαβες αλλα εννοω αν προλαβαινες μπορει να εκανες κατι λαθος.
Μονο σε πτηνιατρο γινεται αυτη η δουλεια και φυσικα οπς ειπε η Μαρια οταν μεγαλωνει το ραμφος συνεχεια ειναι ενδειξη ασθενειας...
Εσυ πως εισαι τωρα;
 
Δεν ειδα τιποτα. Ητα μια χαρα. Δεν ειμαι καλα. Γιατι γιατί;

Τι; Δεν το πιστευω καν οτι διαβαζω αυτη την προταση, σαν ψεμα μου φαινεται ☹
Ωχ το καημενο το πουλακι.
Καλα αν ημουν στην θεση σου θα ειχα παθει σοκ που θα πεθανε στα χερια μου ☹
Ειχες γνωσεις για να του κοψεις το ραμφος; Το ξερω οτι δεν προλαβες αλλα εννοω αν προλαβαινες μπορει να εκανες κατι λαθος.
Μονο σε πτηνιατρο γινεται αυτη η δουλεια και φυσικα οπς ειπε η Μαρια οταν μεγαλωνει το ραμφος συνεχεια ειναι ενδειξη ασθενειας...
Εσυ πως εισαι τωρα;

Του εχω κοψει κι αλλες φορες το ραμφος τους. Ειμαι τελεια.. Πιο τελεια δεν υπάρχει
 
Πήγαινε δες στο κλουβί αν υπάρχει κίτρινη διάρροια. Αν ναι, πήγε από το συκώτι του. Αν όχι, δεν ξέρουμε.
 
Δεν εχει. Το επιασα και το γυρισα σε εμενα. Δαγκωνε (οπως παντα) και μεχρι να πιασω τον νυχοκοπτη πεθανε. Πεθανεεεε. Γιατι; Να πηγαινε ο χρονος πισω. Δεν θα πηγαινα

Περίμενες λίγο μήπως έχει λιποθυμήσει;
Του εβαλα λίγο νερο στο κεφαλι. Τον αφησα εκει μονο του. Δεν ξαναπηγα ακομη.
 
Πεθανε.. Ήμουν σιγουρη. Απλα το αφησα ΜΗΠΩΣ συνελθει μόνος του. Ειναι παγωμένος. Κοκκαλοσε

Ηταν και η θηλυκια από πανω του. Τον επιασα και τον έφυγα και αυτη πηγαινο έρχεται. ☹
 
Δεν το πιστεύω Αριάδνη. Δεν το πιστεύω πραγματικά. ☹ Μέχρι τώρα αρνούμουν να δεχτώ πως είσαι άτυχη, έλεγα έλα μωρέ συγκυρίες...
 
Δεν το πιστεύω Αριάδνη. Δεν το πιστεύω πραγματικά. ☹ Μέχρι τώρα αρνούμουν να δεχτώ πως είσαι άτυχη, έλεγα έλα μωρέ συγκυρίες...

Δεν με νοιαζει να ειμαι ατυχη εγω. Τι φταινε οι ψυχουλες; Το έβαλα πανω στο τραπέζι και λεω ΜΠΟΡΕΙ να σηκωθεί. Γιατι να πεθανει έτσι; Αδικο ειναι. Σιγουρα θα σηκωθεο
 
Back
Top