Ασθένειες Είναι ψείρα ή κάτι άλλο;

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
E90D4DC6-BC8C-440C-8AAA-7C94B927DBC3.webp
Καλησπερα σε ολους! Χθες που ημουν στο χωρο των καναρινιων μου ανεβαινοντας σπιτι ενιωσα οτι κατι με περπαταει αλλα δεν σκεφτηκα οτι κατι μπορει να παειβστραβα.σημερα πηγα να βαλω νερακια ειδα ζωιφια μικρα και υποψιαζομαι μαυρη ψειρα. Θα παραθεσω φωτογραφια παρακατω. Απολυμανα οτι βρηκα αλλα ειδα μονο πανω σε μια αυγοθηκη και μια μπανιερα τα οποια ηταν εκτος κλουβιων. Εψαζα ταιστρες ποτιστρες και πατηθρες αλλα τιποτα. Επισης εξετασα κατι μικρουλια 50 ημερων που ηταν σε κλουβα κοντα στα σκευη.ψεκασα ολο το χωρο με pinex sprey. Ειναι αποτελεσματικο;καποια αλλη προληψη; Εχω σκοπο σιγα σιγα να απολυναβω αλλα δεν μπορω σε ολα γιατι εχω αυγα που ειναι να σκασουν σε 2 μερες. Καποιο φαρμακο ισως;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα Βασίλη και εγώ την πάτησα πηγαίνοντας να καθαρίσω τα παπαγαλάκια μου. Ναι δυστυχώς μαύρη ψείρα είναι και το πρωί κρύβεται πάνω στα κάγκελα και το βράδυ πάει και πίνει το αίμα των πουλιών. Πρώτη φορά στα 17 χρόνια που έχω πουλιά μου συμβαίνει αυτό το πράγμα. Θέλει καλή απολύμανση όλο το κλουβί και να βάλεις τα πουλιά σε καθαρά κλουβιά. Εγώ τα ψέκασα με effipro που είναι για σκύλους και γάτες γιατί είχαν γεμίσει και τα πουλιά.3 φορές έχω απολυμάνει τα κλουβιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι δυστυχώς μαύρη ψείρα είναι και το πρωί κρύβεται πάνω στα κάγκελα και το βράδυ πάει και πίνει το αίμα των πουλιών.
Εισαι σιγουρη πως η μαυρη κρυβεται το μεσιμερι και τα τρωει το βραδυ;νομιζω ειναι η κοκκινη. Εγω πριν λιγο τις βρηκα μερα μεσιμερι κοβαν βολτα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να σου πώς την αλήθεια στην αρχή ήταν γκρί αλλά είδα και κόκκινες σου λέω τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί.
 
μαύρη ψείρα είναι και το πρωί κρύβεται πάνω στα κάγκελα και το βράδυ πάει και πίνει το αίμα των πουλιών.
Αυτό το κάνει η κόκκινη ψείρα... και είναι κόκκινη εξ αιτίας του αίματος που πίνει παρασιτώντας από τα πουλιά.
Η μαύρη ψείρα παρασιτεί καταστρέφοντας το φτέρωμα των πουλιών.
Καλό είναι να ρίξουμε μια ματιά στο σχετικό άρθρο που θα μας υπενθυμίσει ή ενημερώσει καλύτερα https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μεταφέρω με copy paste την πρόταση του άρθρου πιστεύοντας πως είναι η καταλληλότερη
..."Αυτές οι ψείρες αντιμετωπίζονται εύκολα, με την χρήση carbaryl 5% σε σκόνη, pyrethrin spray ή ivermectin. Μερικές δόσεις, 7-10 ημέρες είναι απαραίτητες για να “ξεριζώσουν” τις ψείρες καθώς θα εκκολάπτονται και θα βγαίνουν στα φτερά.".
Επίσης υπάρχουν και δυο καλές προτάσεις
  1. https://community.petbirds.gr/threads/bird-spray-beaphar.1274/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/
Για το δεύτερο έχω τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά δεν ξέρω τη διαθεσιμότητά του.
Εναλλακτικά των παραπάνω μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Frontline ή το Ephipro που είναι παρόμοιο με το frontline και αρκετά φτηνότερο.
Μια σταγόνα από αυτά κάτω από τη μασχάλη της φτερούγας του είναι αρκετή για να ησυχάσεις απ' όλα για περίπου ένα μήνα.
Προσοχή όμως.. μια σταγόνα.. και να πέσει πάνω στο δέρμα του... όχι στα φτερά!

Για κάποιους που η προσβολή είναι πολύ μεγάλη.. Δε διστάζουν να βάλουν μια σταγόνα pulmosan κάτω από τις μασχάλες όλων των πουλιών που έχουν.
 
Κυριε γιαννη μια σημαντικη ερωτηση που ξεχασα να κανω ειναι η εξης: με την καταπολεμηση της ψειρας υπαρχουν μελλοντικα προβληματα στα πουλια τα οποια εχουν προσβληθει απο αυτη;και επισης πεθαινουν πουλακια απο την ψειρα;διοτι τα φαρμακα που παρηγγειλα δεν εχουν ερθει ακομα

Επισης το pinex που χρησιμοποιησα εκανε εστω λιγη δουλεια; Το χρησιμοποιει κανεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
υπαρχουν μελλοντικα προβληματα στα πουλια τα οποια εχουν προσβληθει απο αυτη;
Αν η προσβολή αντιμετωπιστεί σωστά δεν υπάρχει τίποτε που να δείχνει πως "πέρασαν" ψείρες στα πουλιά.
Δυστυχώς όμως είναι εξαιρετικά δύσκολη η αντιμετώπισής της, χρονοβόρα και δεν "μαζεύεται" με ημίμετρα.
το pinex που χρησιμοποιησα εκανε εστω λιγη δουλεια; Το χρησιμοποιει κανεις;
Ήταν από τα βασικότερα όπλα λίγο παλιότερα.
πεθαινουν πουλακια απο την ψειρα;
Όσα πουλάκια είναι στις φωλιές... κυριολεκτικά υποφέρουν.
Ασφαλώς αν οι πληθυσμοί των παρασίτων είναι μεγάλοι... χάνουμε πουλιά, ακόμη και ολόκληρες τις φωλιές από την ψείρα.
Προσωπικά έχω λίγα χρόνια που χαλάρωσα...
Αν σας θυμίσω τι έκανα προληπτικά παλιότερα θα χαμογελάτε για ώρα... κι ας έχω να δω ψείρα πάρα πολλά χρόνια.
 
Αν σας θυμίσω τι έκανα προληπτικά παλιότερα θα χαμογελάτε για ώρα... κι ας έχω να δω ψείρα πάρα πολλά χρόνια.
Μπορειτε να μας θυμισετε να μαθαινουμε και εμεις τιποτα απο αυτη την ιστορια. Απλα ρωτησα διοτι χθες το πρωι ψεκασα pinex σε κλουβια και πουλια και εστρωσα χαρτι κουζινας κατω. Αρχισε να φευγει απο τα πουλια καποιος πληθυσμος και τις εβλεπα στο χαρτι αλλα περπατουσαν οποτε δεν καταλαβα αν ειναι αποθυτικο η εξωντοτικο. Τι ισχυει τελικα; Πανε καπου και ψωφανε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είμαι σίγουρος πως στα πρώτα μηνύματά μου υπήρχε μια συζήτηση που μιλούσα για pinex μέσα στη φωλιά. frontline στις μασχάλες των πουλιών, sebacil στον εξοπλισμό και fedona στα εξωτερικά ανοίγματα...
Αλλά δεν το βρίσκω... Βρήκα μόνο αυτό.
https://community.petbirds.gr/threads/Να-ψεκάσω-με-σεβιτρεν.23093/page-2#post-260179
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενα μικρο update της ολης ταλαιπωρης και δυσαρεστης καταστασης θα ηθελα να κανω και θα πω πως τοσο καθαρισμα ποτε στη ζωη μου. Τα φαρμακακια ηρθαν ολα εκτος του chevi tren που περιμενω πως και πως. Παρηγγειλα pinex powder για της δωλιες και το veerluis της beaphar αρχικα και μετα το chevi tren απο αλλο καταστημα ιντερνετικα. Εβγαλα τα πουλια στην αυλη και μπηκα μεσα και καθαρισα τον χωρο μου με ενεργο χλωριο μετα επιασα τα ολα τα κλουβια ενα ενα εκτος αυτα των ζευγαριων με νεοσσους και τα περασα ενα χερι και αυτα. Τα ψεκασα με veerluis.στις φωλιες σκονη. Ενα πραγμα που δεν ξερω και ευχομαι να παρω μια απαντηση ειναι αν υπαρχει καναρινιωπου να μημ εχει ψειρες. Δηλαδη να το ψαξει ο ιδιοκτητης εξωνυχιστικα και να μην βρει ουτε μια. Αν συμβαινει αυτο εχω δρομο ακομα. Αλλιως αν ολα τα πτηνα εχουν ειμαι σεε πολυ καλο δρομο η ο πληθυσμος ψειρας που προσβαλε τα δικα μου δεν εφτασε σε ολα και κινηθηκα εγκαιρως. Διοτι εχω 4-5 πουλια που μπορει να τους περπατανε λιγες. Τα μικρα που ανεφερα πιο πανω ειναι σε καλυτερη κατασταση απο οτι ηταν και στα κλουβια δεν βλεπω κινηση. Ενα μονο κακομοιρο κουβαλουσε στην πλατη εκει που τελειωνουν τα φτερα αυγα ψειρας σε μεγεθος σταφυλιου. Ειδα και επαθα να το καθαροσω και το απομονωσα κι ολας. Αυτα απο μενα περιμενω το chevi που οπως εμαθα και ειδα εδω στο φορουμ εχει αποτελεσματα πολυ καλα. Καλο βραδυ
 
Εύχομαι καλα ξεμπερδέματα, το cevitren από που το παρηγγειλες;
Το παραγγειλα απο το ktimiatrikos.gr αλλα με πηραν πριν απο λιγο και μου είπαν οτι σταματισε να κυκλοφορει. Αρα την πατησαμε εν ολιγης;(
 
Το παραγγειλα απο το ktimiatrikos.gr αλλα με πηραν πριν απο λιγο και μου είπαν οτι σταματισε να κυκλοφορει. Αρα την πατησαμε εν ολιγης;(
Κρίμα κ χάρηκα κ εγώ όταν διάβασα το μήνυμα σου!
 
Και εγω χαρηκα γιατι ακουσα τα καλητερα με πολυ λιγες ασχημες κριτικες και εμοιαζε ιδανικο αλλα ξεχασαν να με ενημερωσουν 4 μερες καο λεω ειναι καθοδον
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ενα πραγμα που δεν ξερω και ευχομαι να παρω μια απαντηση ειναι αν υπαρχει καναρινιωπου να μημ εχει ψειρες.
Ναι, φυσικά και υπάρχει. Εύχομαι τα δικά σου επίσης στο άμεσο μέλλον να μην έχουν ψείρες.
ενα μονο κακομοιρο κουβαλουσε στην πλατη εκει που τελειωνουν τα φτερα αυγα ψειρας σε μεγεθος σταφυλιου. Ειδα και επαθα να το καθαροσω και το απομονωσα κι ολας.
Η αλήθεια είναι ότι ουδέποτε έχω δει ψείρες πάνω σε καναρίνι, πόσο μάλλον αυγά. Αλλά είσαι βέβαιος ότι δεν πείραξες το ουροπήγιο, τον αδένα δλδ ακριβώς πάνω από την ουρά;
Για τον χώρο στον οποίο βρίσκονται τα πουλιά, δλδ το δωμάτιο (τοίχοι, πατώματα...) τον καθάρισες ή έριξες φάρμακο που σκοτώνει τις ψειρες;
 
Back
Top