Γενικά Εγκατάλειψη νεοσσών καρδερίνας

χρηστος84

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2013
Μηνύματα
13
Καλημερα σε ολους εχω ενα ζευγαρι καρδερινες που τα πουλια ειναι του 18 και τα βαζω για δευτερη χρονια μαζι πρυσι κανανανε μια γέννα με εξι αυγά τα οποία και εγκαταλείψαμε την 8η μερα εκκολαψης γιατι τα πηρα για οωσκοπηση απ' ότι κατάλαβα φετος δεν ακουμπησα καν.Απλα βρηκα χθες τα μηκρα κατω ευτυχώς καλα χωρις τραυματισμους, στην αρχη νομιζα πως ειναι ο αρσενικος αλλα αφου εβαλα παλι τα μικρα στη φωλια την οποία ειχαν σχεδον πεταξει ολο το υλικο εξω ειδα πως η θυληκια κανει ολη τη ζημια και τα ξανα πεταξε εξω τα εβαλα μετα στην αλλη φωλια εβαλα και τον αρσενικο μεσα και ολη μερα δεν τα ταισε κανεισ τους χαλασανε την παλια φωλια και τωρα ξανακανει καινουργια στο ιδιο σημειο δεν ειναι περιεργο; Τα μικρα τα πηρα μεσα στο σπιτι πηρα κρεμα και τα ταισα ευτυχώς φαγανε εχθες και τωρα το πρωι. Το προβλημα ειναι πως αυριο θα λειπω απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 6 τι κανω μπορω να ταιζω το βραδυ και να εχω κλειστ φωτα τη μερα να νομιζουν πως ειναι νυχτα;
 
Εννοείται ότι θα τα ταΐσεις εσύ το πρωί, από την ώρα που θα χαράξει, και λίγο πριν φύγεις, πριν τις 8.00. Αλλά φοβάμαι ότι αυτό δεν αρκεί για μέχρι τις 6 το απόγευμα. Μήπως υπάρχει άλλο άτομο να τα φροντίσει;
Σε ποια περιοχή μένεις; Ρωτώ μήπως βρεθεί και κάποιο άλλο μέλος, για την περίπτωση που δεν έχεις δεύτερο άτομο, να τα ταΐσει στον ενδιάμεσο χρόνο.
 
Θα ειναι η γυναικα μου στο σπιτι απλα δεν ξερω αν θα τα καταφερει κανουμε μαθηματα καθε φορα που ταιζω λογικα θα τα καταφερει μενω συκιες θεσσαλονικη απλα Επειδή το βραδυ απο τις 11 μεχρι τις 6 το πρωι δεν τα ταισα γιαυτο ρωτησα γιατο αν κανω τη νυχτα μερα ειναι ρισκο και δεν νομιζω να το παρω.
 
Καλημέρα Χρήστο! Δεν έχει σχέση το ότι ακουμπήσεις τα αυγά και τα παράτησε, έτσι είναι το θυλικο, είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν πρόκειται να στρώσει! Και από την στιγμή που χάλασε την φωλιά η καρδερίνα δεν υπάρχει περίπτωση να την φτιάξεις εσύ και να την δεχτεί! Τα μικρά τώρα... Αν είναι 1,2,3 ημερών πρέπει η κρέμα να είναι τόσο αραιή σχεδόν σαν νερό. Θέλει πολύ εμπειρία πάντως γιατί μπορεί εύκολα να τα πνίξει! αποκλείεται επίσης να αντέξουν τα πουλάκια με λίγα τάισματα γιατί θα εξασθενησουν τα πουλιά και δεν πρόκειται να ανοίγουν το στόμα τους. Μακάρι να τα καταφέρεις!
 
Τα πουλακια ειναι 10 ημερων παντως μεχρι στιγμης τρωνε καλα θα ελεγα βέβαια δεν εχω εμπειρία απο άλλη φορα δεν το εχω ξανα κανει παντως το πρωτο αγχος για το αν τα καταφερει η σύζυγος μου εφηγε γιατι τα παει μια χαρα τις τελευταίες 3 φορες τα τάισε μια χαρα. Τρωνε καθε 1,5 ωρα σχεδον. Κωστα γνωρίζεις εαν πρεπει να ταιζω και το βράδυ κάποια γεύματα; Τωρα οσο για το θηλυκό δεν ξερω τι πρεπει να κανω
 
Τα πουλακια ειναι 10 ημερων παντως μεχρι στιγμης τρωνε καλα θα ελεγα βέβαια δεν εχω εμπειρία απο άλλη φορα δεν το εχω ξανα κανει παντως το πρωτο αγχος για το αν τα καταφερει η σύζυγος μου εφηγε γιατι τα παει μια χαρα τις τελευταίες 3 φορες τα τάισε μια χαρα. Τρωνε καθε 1,5 ωρα σχεδον. Κωστα γνωρίζεις εαν πρεπει να ταιζω και το βράδυ κάποια γεύματα; Τωρα οσο για το θηλυκό δεν ξερω τι πρεπει να κανω
Αν είναι 10 ημερών αλλάζει το πράγμα, ταιζονται πανεύκολα και είναι δύσκολο να πνιγούν! Εγώ όταν ταΐζω κάποια πουλάκια μέχρι και της 10 το βράδυ τους δίνω. Όσο για το θυλικο δεν νομίζω ότι θα αλλάξει ποτέ συμπεριφορά. Για κάτι τέτοια πουλιά έχω πάντα παραμάνες.
 
Τρωνε πολυ καλα τα μικρα.
[automerge]1592227288[/automerge]
Πολυ γρηγορα μεγαλώνουν και ζωηρευουν ελπιζω να τα καταφερουμε παντως φαίνεται να πηγαινει καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι γωνεις.

IMG_20200615_182221.jpg
[automerge]1592238577[/automerge]
Φαγαμε και... Τουυυφες

IMG_20200615_161223 (1).jpg
IMG_20200615_191510.jpg
IMG_20200615_191519.jpg
[automerge]1592238783[/automerge]
Οι κρεμες που τους δινω δεν ειχε την ιδια ξεκίνησα με αυτη:

IMG_20200615_161503.jpg
[automerge]1592239146[/automerge]
Και τωρα δινω αυτη.

IMG_20200615_193354.jpg

Η πρωτη τελειωσε γρηγορα γιατι δεν ήξερα ποσο αραιό επρεπε να ειναι το μειγμα και μεχρι να το βρω κρειωνε και το πετουσα και εφτιαχνα αλλο.
 
Σταυρο νομιζω πως και τις δυο τις τρωνε το ιδιο. Μαλλον γιατι πεινάνε οταν πηγα στο πετ που πηρα την πρωτη κρεμα και μου ειπε θα φερω απο βδομαδα αγχοθηκα γιατι δεν ηξερα πως θα αντιδρουσαν σε κάποια άλλη αλλα ολα καλα προς το παρον. Να ειναι καλα η σύζυγος που τα ταιζει οταν λειπω κιας τα λερώνει τους κανω μετα με χαρτι υγρο τα φτερακια τους κι ολα καλα. Μασαζ πως κανουμε με το δάχτυλο πανω στον πρωλοβο;
[automerge]1592250545[/automerge]
Ξεχασα να πω η δευτερη κρεμα μου φαίνεται σαν να μη διαλύεται τοσο ευκολα
 
Ευχαριστώ Μπάμπη μακαρι να τα καταφερουμε φιλε ειναι πολυ δυσκολο πραγμα να εξαρτώνται 2 τοσο μικρα πλασματακια απο εσενα και ν μην ξερεις αν ειναι σωστα ολα οσα κανεις γι'αυτά. Ειναι λες και εχουμε μωρακι νεογέννητο. Εγω παντως ετσι νιώθω,τα πιτσιρικια τρελαθηκανε μας βοηθανε ειναι βασικα σαν ξυπνητηρια μπαμπα ή μαμά ταπουλακια πεινάνε, εδω θα ήμαστε για να δουμε πως θα παει.
 
Καλυσπερα παιδια το πιο μεγαλο πουλακι άρχισε ναπεταει μεσα στο σπιτι και το βαλαμε σε ενα κλουβακι μικρο. Μεχρι ποτε θα τρωνε μονο κρεμα; Ποτε θα βαλωνερακι και καποια τροφη;
 
Τα πουλακια ειναι 18 ημερων και 17 ημερων εχουν μια μερα διαφορα τωρα δυσκολευομαι περισσότερο γιατι δεν ξερω τι να κανω να βαλω αυγο;νερο;αυγοτροφη; Σπορους όπως νιζερ; Στις ποσς μερες πρεπει να τα βαλω;
[automerge]1592676624[/automerge]
IMG_20200619_073315.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από 25, 26 ημερών θα αρχίζουν σιγά σιγά να τσιμπάνε αλλά μέχρι να σιγουρευτείς και να τα δεις ότι τρώνε θα συνεχίζεις να τα ταΐζεις. Όταν τα δεις και τσιμπάνε αυγό... αυγοτροφη... Νιζερ... Θα κόψεις σιγά σιγά την κρέμα γιατί παρόλο που θα τσιμπάνε θα θέλουν και τάισμα από σένα. Βάλτους και τριμμένο αμύγδαλο
 
Back
Top