Αναπαραγωγή Εγκατάλειψη νεοσσών

Εγγραφή
6 Μαϊ 2020
Μηνύματα
322
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα παιδια..η αναπαραγωγη για μενα μαλλον δεν ξεκινησε με την "τυχη του πρωταρη".ενα ζευγαρι που ειχε 5 νεοσσους τους εγκατέλειψε απο ότι φαίνεται.για να γινω πιο σαφης..γυρνωντας απτην δουλεια βλεπω το θυληκο να κανει παιχνιδι με τον αρσενικο.δεν δινω σημασια θα βγηκε να ξεπιαστει κ κανει γλυκες λεω.μετα απο μια ωρα ριχνω μια ματια απο αποσταση.παλι παιχνιδι και ταραζε το σουπιοκοκκαλο.πηγα κοντα να δω τα μπομπιρακια.ολα αταιστα και τα 3 απτα 5 νεκρα.ακομη και το πρωτο που ηταν πιο μεγαλόσωμο απτα αλλα.απομακρυνω νεκρα βαζω αυγο και παρακολουθω απο μακρια.η μανα αλλα κ ο πατέρας αγνοουσαν τελειως την φωλια.λιγο πριν αρχιζει να σουρουπωνει παω να δω.αδειοι προλοβοι.εν τελει αφου ειδα οτι η ωρα ειχε περασει και δεν πηγαιναν να ταισουν τα πηρα μεσα.εδωσα λιγο κροκο που εκανα σαν κρεμα με ζεστο νερακι.τα καημενα εκαναν σαν τρελα.ωσπου γεμισε ο προλοβος και ηρεμησαν.ετρεξα σε ενα pet city που ειναι κοντα κ κλεινει αργα (20:30) το προλαβα στο παρα πεντε κ πηρα μια κρεμα νεοσσων.τα εχω μεσα κ εχω κ θερμανση ανοιχτη.φοβαμαι εξω αν τα αφηναν θα παγωναν.θα ειναι ενταξει απο θεμα θερμοκρασιας?θα ταιζω ανα 3 ωρες.εχουμε ελπιδες?τα πουλακια ειναι 6 και 7 ημερων.
 

Συνημμένα

  • received_466035178056009.webp
    received_466035178056009.webp
    40,7 KB · Προβολές: 32
Αυτο διπλα στον μικρο αναπτηρα bic ηταν το μικροτερο (τελευταίο που εκκολαφθηκε).το αλλο ειχε ενα μαυρο στιγμα και το επομενο ηταν το πρωτο και μεγαλυτερο σε μεγεθος απο όλα.στη φωλιτσα ειναι αυτα που απέμειναν ζωντανα.
 

Συνημμένα

  • received_569269947325328.webp
    received_569269947325328.webp
    16,8 KB · Προβολές: 42
  • received_287077239557306.webp
    received_287077239557306.webp
    8,5 KB · Προβολές: 41
  • received_514153499753028.webp
    received_514153499753028.webp
    10,2 KB · Προβολές: 41
  • received_1168577640249508.webp
    received_1168577640249508.webp
    25,6 KB · Προβολές: 42
Καλησπέρα φίλε μου, τα πουλάκια σε τι χώρο τα έχεις; είδες αν έχουν ψείρες;

Τα 2 πουλάκια που ζουν είναι εντάξει ως προς τις κινήσεις τους και το σώμα τους; είχαν παγώσει;
 
Ηταν κρυα τα κορμακια τους οταν τα εφερα μεσα.ειχα ψεκάσει τα πουλια πριν τα ενωσω.ειχα απολυμανει κλουβια κ ψειροσκονη στην τσοχα της φωλιας καθως και στο υποστρωμα του κλουβιου.επειτα απο αυτα υπαρχει περίπτωση να εχω ψειρα?ειχα κανει και το πειραμα με την νωπη χαρτοπετσέτα αλλα ηταν καθαρη.ο χωρος ειναι καθαρος.τα εχω σε ντεξιον κατασκευη στο μπαλκονι προφυλαγμένα απο αερα.το ενα απτα δυο ειναι αρκετα ζωηρό και ανοιγει στομα πιο ευκολα απτο αλλο οταν το ταιζα.το αλλο με δυσκολευει πιο πολυ παροτι ειναι ζωηρο και αυτο.
[automerge]1618428365[/automerge]
Σκεφτομαι να παρω ελεκτορ και να κανω μπανιο ολο το μπαλκονι.δεν ξερω τι αλλο να κανω.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Με τις αλλαγές του καιρού είναι αναμενόμενο να έχεις ψείρες.

Δες αν έχεις ψείρες πρώτα, να αποκλείσουμε αυτήν την περίπτωση.

Τώρα για τα μικρά, ελπίζω να τα καταφέρουν.

Φίλε μου, παρατήρησα στο ένα από αυτά που πέθαναν ότι έχει μαύρη τελεία, έτσι είναι και τα άλλα δυο;
 
@Tony Forpus με ποιον τροπο μπορω να το καταλαβω?τα πουλακια δεν ξυνονται και οπτικα δεν βλεπω καποιο παράσιτο στο χωρο τους.
[automerge]1618429163[/automerge]
@billdere μακαρι να τα καταφερουν.στεναχωρηθηκα πολυ με την καταληξη αυτη.ενω ολα πηγαιναν καλα ξαφνικα χαθηκαν τοσα πουλακια.
[automerge]1618429282[/automerge]
@billdere οχι μονο αυτο ειχε τελεια.το πρωτο ομως ειχε λιγο μαυρισμενο δαχτυλο και νυχι.Φαίνεται στην φωτο..δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7
Σε πρώτη φάση δες για ψείρες στην φωλιά από κάτω

Αλλά η μαύρη τελεία είναι Ιός, κάνει τα πουλιά να είναι αδύναμα και να μην ζητάνε φαγητό από τους γονείς τους με αποτέλεσμα την θνησιμότητα τους.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ταισα λιγο τωρα κ ξανα στις 6 το πρωι δηλαδη ξανα θα ειναι καλα λες?παω με λιγο αγχος γιατι πρωτη φορα το κανω αυτο.οταν σταματανε να ζητανε και βλεπω προλοβο γεματο σταματω.δεν τα πιεζω γιατι δεν ξερω ποσο πολυ θελουν.μετα πεφτουν σε λιθαργο.
[automerge]1618432417[/automerge]
@billdere με φακο ελεγξα τσοχα πανω κατω κ δεν ειδα κατι.ειχε ακομη την ψειροσκονη φαντασου.η μαυρη τελεια ειναι μεταδοτικη ή ειναι εκ γεννηθης?
 
ταισα λιγο τωρα κ ξανα στις 6 το πρωι δηλαδη ξανα θα ειναι καλα λες?
Ναι θα είναι μια χαρά.
παω με λιγο αγχος γιατι πρωτη φορα το κανω αυτο.οταν σταματανε να ζητανε και βλεπω προλοβο γεματο σταματω.
Καλά τα πας, στην φωλιά να στρώσεις μια χαρτοπετσέτα γιατί θα λερώνουν και οι γονείς δεν είναι παρόντες για να καθαρίσουν την φωλιά, κάθε φορά που θα τα ταΐζεις μετά τα τάισμα να αλλάζεις και την χαρτοπετσέτα.
Την φωλιά μπορείς να την σκεπάσεις με μια μικρή πετσέτα για να έχουν την αίσθηση ότι είναι καλυμμένα.
Αύριο θα μπορέσεις να τα ταΐσεις όλη την ημέρα ?
Αν λόγω δουλειάς ταΐσεις μόνο το πρωί μπορείς μετά να δοκιμάσεις να τα γυρίσεις στο κλουβί μήπως αρχίσουν να τα ταΐζουν και οι γονείς.
 
Ως γνωστόν η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.αν προκύψει μαύρη τελεία από ιό (όπως έγινε η...διάγνωση), το tylan ως αντιβιοτικό που ειναι θα περάσει και δε θα ακουμπήσει.

Παντελή επικεντρώσου στη φροντίδα των νεοσσων μήπως και τα καταφέρουν και στη συνέχεια θα ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα.
 
Δυστυχώς τα μικρα δεν τα καταφεραν.χθες βράδυ και σημερα ανα 3 ωρες ετρωγαν κρεμα.το απογευμα ηταν νωχελικα και δεν ζητουσαν τροφη παροτι ο προλοβος δεν ηταν γεματος.το περιεργο ειναι οτι κ αυτα ειχαν μαυρη τελεια στο ιδιο σημείο ενώ χθες που τα ελεγχα μου φανηκαν καθαρα.τα πηρα στο χερι μεχρι που καταλαβα οτι σταματησαν να αναπνεουν.πολυ στεναχωρήθηκα με την καταλαηξη αυτη.5 στα 5 νεκρα.θα χωρισω το ζευγαρι το Σάββατο γιατι μαλλον υπαρχει διαθεση για δευτερη αναπαραγωγή φοβαμαι οτι θα εχω την ιδια καταληξη αν τα αφησω μαζι.και να δω τι γινεται με αυτο (το βακτηριο-ιο?)..τι βηματα πρεπει να ακολουθησω.
 
Σίγουρα ο ένας ή και οι δύο γονείς έχουν πρόβλημα και το μετέδωσαν στα μικρά.
Η κανάρα είναι αυτή που σου είχα δώσει ?
Ο κάναρος είχε ζευγαρώσει ξανά στο παρελθόν ?
 
Ναι αυτη ηταν η μαμα.ο καναρος ειναι πουλακι του '20 και πρωτη φορα μπηκε σε αναπαραγωγη.
[automerge]1618513317[/automerge]
Αλλα ακομη και ο ενας να το χει απτη στιγμη που την ταιζοντουσαν λογικα δεν το εχει παρει και το αλλο?
[automerge]1618513670[/automerge]
Και μια σκεψη μου ειναι οτι (δεν ξερω αν κανω λαθος) δεν τα εγκατέλειψαν.τα μικρα πιθανον να μην ζητουσαν τροφη και γιαυτο να μην υπήρχε το ενδιαφερον της σίτισης απτους γονεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτην την τελεια χθες δεν την ειχα δει.σημερα ηταν πολύ ευδιάκριτη.
[automerge]1618513890[/automerge]
Και με πολυ κοπο καταφερα να του δωσω αυτη την τροφουλα που εχει στον προλοβο.
 

Συνημμένα

  • received_740150036866715.webp
    received_740150036866715.webp
    15,1 KB · Προβολές: 44
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αλλα ακομη και ο ενας να το χει απτη στιγμη που την ταιζοντουσαν λογικα δεν το εχει παρει και το αλλο?
Και οι δύο γονείς θα πρέπει να θεωρούνται φορείς και πρέπει να αποκλειστούν από την αναπαραγωγή πλέον.
Δες ένα παλαιότερο θέμα, διάβασε το post 65.
 
Back
Top