Αναπαραγωγή Εγκατάλειψη νεοσσών

Λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ. Γεννήθηκαν δύο καναρινάκια και μετά από δύο μέρες πέθαναν από μαύρη τελεία. Πήγα στον πετσοπά που είναι φίλος μου, πήγα στον κτηνίατρο και έδωσα στα καναρίνια μου για μία εβδομάδα αντιβίωση με το Esb3. Μου είχε πει ότι τα επόμενα αυγά που θα μου κάνει η κανάρα θα είναι άσπορα και να τα πετάξω, όπως κι έκανα. Μετά από 20 μέρες έκανε πάλι 4 αυγά και ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Έκανε 4 πανέμορφα και υγιέστατα καναρινάκια!
 
Το Μάρτη έτσι έχασα την πρωτη μου γεννά, 4 μωρά 8 ημερών. Κάποιοι μου είπαν μαυρη τέλεια (αν και η κοιλιτσα τους ήταν όλη μωβ), άλλοι μου είπαν ότι τα παρατησε η μάνα και παγωσαν.
Εγώ έδωσα grog new για να είμαι καλυμμένη και έβγαλα άλλες 2 γέννες. Η δευτερη μεγάλωσαν κιολας και απογαλακτιστηκαν, όμως το ένα μικρό δεν ταΐζοταν και του έδινα εγώ κρέμα με συριγγα.
Τώρα η τρίτη μου γεννά είναι 15 με 12 ημερών περιπου, παλι βοηθουσα τα δυο τελευταία με συριγγα και τώρα τις τελευταίες δυο μερες μου τα ταΐζουν όλα κανονικά.
Το περιεργο είναι ότι τώρα τα 2 μικρά μου εχουν αργή ανάπτυξη, όπως και στα προηγουμενα πεντε, παλι το μικρό είχε αργή ανάπτυξη.
Αυτό που παρατηρησα στην 3η γεννά, γιατί στις άλλες δεν τα εβγαζα από τη φωλιά , είναι ότι πραγματικα ο μικρός είχε μια μαυρη τέλεια ως μωρό, αλλά μεγαλώνοντας άρχισε να Μαυρίζει γενικά η περιοχη,
Δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως, γιατί μιλάω πολυ!
Δεν ξέρω αν βοήθησε το grog new ή ο καιρός!
Και είδα αργά το post σας γιατί μάλλον δεν υπαρχει πια χρόνος για αναπαραγωγή!
Αλλά προσθεσα την εμπειρία μου!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210609_224903.webp
    IMG_20210609_224903.webp
    34,6 KB · Προβολές: 25
Back
Top