Ασθένειες Εδώ και μία εβδομάδα δε κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Έχει εδώ και μια βδομάδα που ο αρσενικός σταμάτησε να κελαηδάει.
Στην ρουτίνα του δεν έχει αλλάξει κάτι.
Τί μπορεί να φταίει πάλι;
 

Στάση του πουλιού​

Ένα υγιές πτηνό πρέπει να διατηρεί ορθή θέση στην πατήθρα, το βάρος του να κατανέμεται ομοιόμορφα στα πόδια, οι άκρες των φτερών να εφάπτουν στην πλάτη και τα φτερά της ουράς να διατηρούν μια ευθεία γραμμή σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα.

Τα άρρωστα πτηνά στέκονται είτε με το ένα, είτε με τα δύο φτερά γερμένα και με την ουρά να κατευθύνεται προς τα κάτω. Ένα πουλί που κατευθύνει την ουρά του προς τα κάτω μπορεί να έχει αναπνευστικό ή κοιλιακό πρόβλημα (μόλυνση). Μπορεί επίσης για τον ίδιο λόγο να τινάζει νευρικά την ουρά του πάνω κάτω.
Νομίζω ότι είμαι στην κατηγορία όπου τα φτερά δεν είναι κολλημένα στο σώμα αλλά κρέμονται λίγο προς τα κάτω και τινάζει και την ουρά του.
Μπορεί και να είναι και ιδέα μου βέβαια από το άγχος μου ότι κάτι έχει αλλά αυτό με τα φτερά νομίζω είναι σίγουρο.
 
Επικοινώνησα με ένα κτηνιατρικο κέντρο στην δυτική Θεσσαλονίκη και τους ρώτησα αν έχουν πτηνιατρο, επειδή δεν έχουν μου πρότειναν να απευθυνθώ στην κτηνιατρική του ΑΠΘ αλλά από σχόλια στο διαδίκτυο είμαι δίλημμα.
Έχει κανείς άποψη για την κτηνιατρική;
Ανεβάζω και δύο βιντεάκια για να τον δείτε πως είναι

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
IMG_20211117_102517.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20211117_102435.webp
    IMG_20211117_102435.webp
    100,4 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
Δε ξέρω αν βοηθάνε αυτές οι φωτογραφίες αλλά δε ξέρω καλά καλά πως να το πιάσω το καναρινάκι, φοβάμαι μη το κάνω τίποτα
Για κουτσουλιές λίγο δύσκολο γιατί έχω άμμο κάτω αλλά νομίζω ότι δεν κάνει και πολλές τελευταία, μπορεί και να είναι δική μου εντύπωση
 

Συνημμένα

  • 2021-11-17-16-39-55-589.webp
    2021-11-17-16-39-55-589.webp
    26,9 KB · Προβολές: 8
  • 2021-11-17-16-39-33-072.webp
    2021-11-17-16-39-33-072.webp
    25,7 KB · Προβολές: 8
Αυτό που δείχνεις είναι ο θώρακας, η κοιλιά είναι από κάτω.
Σαν αδυνατισμένο φαίνεται πάντως.
Τρώει κανονικά;

Αν δε βάλεις φώτο από την κοιλιά (με παραμερισμενα τα πούπουλα) και από τις κουτσουλιές δεν μπορούμε να πούμε και πολλά.

Πήγαινε το στον πτηνιατρο να το δει από κοντά αν σου είναι πιο ευκολο
 
Ο κτηνίατρος που αναφέρατε είναι στην άλλη άκρη της πόλης και είναι δύσκολο να πάω αυτές τις μέρες
Αν μπορείτε πείτε μου πως πρέπει να το πιάσω και πώς θα κάνω στην άκρη τα πούπουλα για να βγάλω καλή φωτογραφία.
 
Ένα μεγάλο χωριό είναι Θεσσαλονίκη, σιγά τις αποστάσεις.

Βρεξε τα δάχτυλα σου και κάνε στην άκρη τα πούπουλα να φαίνεται καθαρά η κοιλιά. Όλο το τμήμα πιο κάτω από αυτό που μας έδειξες πριν.

Αν έκατσε να κοιμηθεί τώρα, καλύτερα αύριο.
 
Τώρα ξαναγύρισα σπίτι οπότε τέτοια ώρα προφανώς και κοιμάται
Θα προσπαθήσω αύριο για νέες φωτογραφίες και αν μπορέσω θα πάω και σε κτηνίατρο
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Έβγαλα κάποιες νέες φωτογραφίες, ελπίζω από αυτές κάτι να φαίνεται.
Έβαλα και κόλλες Α4 στον πάτο και μόλις έχω κάποια κουτσουλια θα σας στείλω.
Τώρα κάθεται στον πάτο, έκανε μερικές προσπάθειες να ανέβει στις επάνω πατηθρες αλλά δεν τα κατάφερε.
Σήμερα θα προσπαθήσω να πάω στον πτηνιατρο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211118_080939.webp
    IMG_20211118_080939.webp
    76,2 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20211118_080942.webp
    IMG_20211118_080942.webp
    74,2 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20211118_080930.webp
    IMG_20211118_080930.webp
    74,5 KB · Προβολές: 17
Αν μπορείτε πείτε μου πως πρέπει να το πιάσω και πώς θα κάνω στην άκρη τα πούπουλα για να βγάλω καλή φωτογραφία.
Εδώ:

Σχετικά με τις φωτογραφίες που ανέβασες, στην κοιλιά δεν διακρίνονται πολλά πράγματα αλλά από την καρίνα δείχνει πολύ υποσιτισμένο, κάτι που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε ασθένεια.
 
Καταφέραμε τελικά και σηκωθηκαμε αν και φαίνεται να έχει μια δυσκολία στο πέταγμα.
Έκανε και μία αρκετά υγρή κουτσουλιά η οποία είναι ολοασπρη.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
IMG_20211118_083607.webpIMG_20211118_083612.webp
 
@Kiriazis είναι προβληματική η εικόνα της κοιλιάς. Διακρίνεται μελανό έντερο και νομίζω και μια μικρή διόγκωση λίγο προς τα αριστερά (δεξιά στη φώτο).
Και η κουτσουλιά είναι προβληματική.

Αδυνατισμένο είναι, τώρα λες ότι ήταν στον πάτο.

Βάλε το σε ένα μικρό κλουβακι και πάρε το μέσα στο σπίτι σε ένα ζεστό σημείο. Είναι πολύ σημαντικό αυτό.

Προσπάθησε να το δει γιατρός γιατί πρέπει άμεσα να ξεκινήσει θεραπεία.
 
Επιστρέψαμε από τον γιατρό και έχουμε διάγνωση.
Το καναρινάκι βασανίζεται καιρό από ασθένεια και γι'αυτό είναι υποσιτισμενο.
Έκανε απευθείας μικροσκοπική εξέταση σε κουτσουλιά και εντόπισε αν κατάλαβα καλά σκουλίκια και παράσιτα.
Μου έδωσε και αγωγή με aviomycine και teniazine για το συγκεκριμένο καναρινάκι αλλά και προληπτική αγωγή για τα υπόλοιπα.
Ελπίζω να αναρρώσει και να πάνε όλα καλά.

Ενημερωτικά προς τους υπόλοιπους αρχάριους σαν εμένα, όταν πηγαίνετε στον γιατρό να έχετε πάντα και μια κουτσουλιά!
Εγώ ήμουν τυχερός μιας και κουτσουλισε την ώρα που έφευγα στο πατάκι του αυτοκινήτου.
 
Εγώ, ίσως και από την ανυπομονησία μου, ήδη το βλέπω καλύτερα. Από την ώρα που γυρίσαμε από τον γιατρό δεν έχει σταματήσει να τρώει.
Θα ήθελα να ρωτήσω για τα φάρμακα μιας και δεν υπάρχει κάποια οδηγία πάνω στις συσκευασίες, μετά το άνοιγμα που τα αποθηκεύουμε;
Εγώ τα έβαλα στο ψυγείο.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω για τα φάρμακα μιας και δεν υπάρχει κάποια οδηγία πάνω στις συσκευασίες, μετά το άνοιγμα που τα αποθηκεύουμε;
Σε σκιερό δροσερό μέρος, χωρίς υγρασία. Όχι στο ψυγείο.
 
Από χθες το πρωί τον έχω φέρει μέσα στο σπίτι μήπως και η ζέστη τον βοηθήσει.
Ξυπνάει αργά βέβαια,τον έχω μπροστά στο παράθυρο και ακόμα κοιμάται παρόλο που βαράει ο ήλιος.
Έχει δυσκολία στο πέταγμα αλλά τουλάχιστον πίνει νερό οπότε παίρνει και το φάρμακο του και δείχνει να τρώει.
Ο γιατρός μου είχε πει ότι μετά την τρίτη μέρα να περιμένω βελτίωση οπότε ας ελπίσουμε ότι θα είναι καλύτερα από σήμερα αύριο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20211121_085138 (1).webp
    IMG_20211121_085138 (1).webp
    87,4 KB · Προβολές: 28
Back
Top