Ασθένειες Εδώ και 2 μήνες το καναρίνι μου σταμάτησε να κελαηδάει

χρηστος99

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2019
Μηνύματα
50
καλησπερα αγορασα το καναρινι μου απο το pet shop και στη αρχη κελαιδουσε και ξαφνικά εδω και 2 μηνες περιπου σταματησε να κελαιδαει(οταν ενωο σταματησε εκν ενα χαρακτηριστικο ηχο και αυτο σταματησε ξαφνικά)τι να φταει; να του δωσω κελαιδινη θα τον βοηθησει;
 
Ειναι σε πτερορροια το πουλακι Χρηστο;

Εχεις παρατηρησει κατι αλλο παραξενο στη συμπεριφορα του;
[automerge]1561923843[/automerge]
Ναι είναι σε πτετορροια..όχι δεν έχω δει κτ παράξενο πολύ κινητικό είναι και ορεξατο... Να του δώσω κτ για να τον βοηθήσει;
 
Η διακοπή του κελαδήματος στα αρσενικά καναρίνια είναι "συνέπεια" που προέρχεται από την πτερόρροια.
Αργότερα πιθανόν το φθινόπωρο και όσο ο καιρός δροσίζει θα επανέλθει στα παλιά και όμορφα τραγούδια του.
Μέχρι τότε.. καλή διατροφή, καθημερινό μπάνιο στο κλουβί (νωρίς το πρωί) και υπομονή!
[automerge]1561924821[/automerge]
Τα σχετικά με την φυσιολογική πτερόρροια των πτηνών είναι γραμμένα στο άρθρο https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι είναι σε πτετορροια..όχι δεν έχω δει κτ παράξενο πολύ κινητικό είναι και ορεξατο... Να του δώσω κτ για να τον βοηθήσει;


Tοτε δεν εχεις να φοβασαι κατι, καλη διατροφη και θα τον ακουσεις συντομα :)
 
Tοτε δεν εχεις να φοβασαι κατι, καλη διατροφη και θα τον ακουσεις συντομα :)
Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία τον έχω παχύνει λίγο και δεν του δίνω πολύ τροφή γιατί την τρώει κατευθείαν
[automerge]1561925281[/automerge]
Μέχρι τότε.. καλή διατροφή, καθημερινό μπάνιο στο κλουβί (νωρίς το πρωί) και υπομονή!
Θα ακουστεί χαζό αλλά όταν ενοεις καθημερινό μπάνιο το πρωί τι ενοεις;
 
να του δώσω κτ για να τον βοηθήσει;
Επικουρικά αν έχεις ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα για 3-4 μέρες... και έχεις καιρό να του δώσεις... Θα καλύψει τις πιθανές ελλείψεις του.
Αν όχι.. Βάλε φρέσκα χορταρικά, λαχανικά και φρούτα στη διατροφή του όπως γλιστρίδα, πιπεριά (άσχετα από το χρώμα της), ένα κομματάκι φλούδα από πεπόνι κλπ.
[automerge]1561925650[/automerge]
όταν ενοεις καθημερινό μπάνιο το πρωί τι ενοεις;
Υπάρχει ένα άρθρο που είμαι σίγουρος πως θα σου δώσει τις απαντήσεις που θέλεις https://community.petbirds.gr/threads/Το-μπάνιο-στα-πτηνά.33165/.
Εξηγεί και τους λόγους για το πρωινό μπάνιο αυτής της εποχής...

Αν όμως συνεχίζεις να έχεις απορίες. εδώ είμαστε για να συζητήσουμε και να λύσουμε ακόμη και τις λεπτομέρειες
 
Με το μπάνιο το είχα δοκιμάσει μια φορά και όπως έβαλα το νερό μέσα βουτιξε κατευθείαν και το δοκίμασα και δεύτερη φορά αλλά δεν μπήκε και έτσι δεν του ξαναεβαλα
 
Καλή διατροφη δεν σημαινει απαραιτητα παχυντικη διατροφη!

Αν εχει τα "κιλακια" του μειωνεις τα φρουτα και δινεις λαχανικα.

Μπανιο θα του βαζεις πρωινες ωρες αυτη την εποχη,θα το αφηνεις 15-20 λεπτα max και αν δεν κανει θα το αφαιρεις.
 
Μήπως του δίνεις στικακια και μια χύμα κίτρινη βιταμίνη; η τροφή του είναι χύμα; από φρούτα και λαχανικά τι του δίνεις; θα μπορούσες αύριο να ανεβάσεις μια φώτο του κλουβιού;
 
Ναι στικ του δίνω και του έχω χύμα τροφή, από φρούτα του δίνω μήλο, αυγό γιατί έχω ακούσει βοηθάει στην μελωδία και μαρούλι μόνο και θα το βγάλω αυριο μια φωτό το κλουβι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κλ που το είπες για το στικ να μην του ξαναδωσω... Τροφή την παίρνω και συσκευασμένη από το pet shop και σε ευχαριστώ για το άρθρο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι στικ του δίνω και του έχω χύμα τροφή, από φρούτα του δίνω μήλο, αυγό γιατί έχω ακούσει βοηθάει στην μελωδία και μαρούλι μόνο και θα το βγάλω αυριο μια φωτό το κλουβι
Καλά το φαντάστηκα... Από την χύμα τροφή και τα στικάκια προέρχεται το πάχος που αναφέρεις. Από αύριο πρέπει να μπει ένα πρόγραμμα.
1. Πετάς το στικακια και δεν τα ξανά δίνεις ποτέ μιας και το μόνο που κάνουν είναι να παχαίνουν το πουλί και να επιβαρύνουν αργά αργά την υγεία του. Το ξέρω ότι του αρέσουν αλλά δεν το βοηθάνε πουθενά και μόνο κακό του κάνουν.
2. Αντικαθιστάς την χύμα τροφή με μια συσκευασμένη. Η χύμα τροφές κρύβουν αρκετούς κινδύνους λόγο του ότι βρίσκονται συνέχεια εκτεθειμένες σε διάφορα. Εκτός αυτού δεν έχουν σωστή αναλογία σε σπόρους και οι περισσότεροι είναι λιπαροι (και εδώ οφείλεται το λίπος που έχει το καναρίνι σου). Μπορείς να πάρεις μια από αυτές τις δύο :
Α) https://petbirds.gr/product/deli-nature-birdelicious-canaries/
Β) https://community.petbirds.gr/threads/manitoba-canary-best-premium.43354/
Είναι από τις καλύτερες και περιέχουν σωστή αναλογία σπόρων (ίσως τις βρεις και στα pet shop)

Αυτη την εποχή έχω να σου προτείνω να του δίνεις : αγγούρι, καρότο, κολοκυθάκι, πιπεριά, καλαμπόκι και αν βρεις πουθενά αντράκλα.
 
Back
Top