Ασθένειες Εδώ και 4 μέρες το κοκατίλ μου είναι άρρωστο και φουσκωμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sarakoap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sarakoap

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2023
Μηνύματα
16
Πόλη
essen germania
εδώ και 4 μέρες η πικό μου έχει αρρωστήσει είναι φουσκωμένη και κοιμάται παραπάνω από το κανονικό την πήγαμε σε κλινική για ζωάκια όπου σε 3 ημερες την κάνανε 2 ενέσεις με "δοχυκυκλιν" ratiopharm μπήκαμε στη 6 μέρα είδαμε μεν λιγάκι βελτίωση στο ότι τρώει καλύτερα και πίνει αλλα πάλι κοιμάται πολύ και θα ήθελα από δικες σας εμπειρίες να αναφέρω πως τα αλλα 2 είναι πολύ δραστήρια στο πάτο του κλουβιού έχω τοποθέτηση εφημερίδα και από πάνω ξερα χόρτα για κουνελάκια που την καλύπτουν και το καθαρίζω όλα με απολύμανση κάθε 3 μέρες από τροφή έχει μεγάλη ποικιλία όπως φρέσκα λαχανικά κάθε μέρα μπρόκολο ρόκα καρότο αρακάς μένουμε στην γερμανία
 
@sarakoap καλημέρα. Διάγνωση έχεις στα χέρια σου? Σου είπαν αν είναι μεταδοτικό στα υπόλοιπα η αν πρέπει να λαμβάνεις κάποια ιδιαίτερα μέτρα εσύ κατά τον καθαρισμό και την επαφή με τον "ασθενη" ? Συνεχίζεις κάποια αγωγή με άλλο σκεύασμα?
[automerge]1677130057[/automerge]
Από μια πολύ βιαστική έρευνα στο internet το αντιβιοτικό αυτό αφορά σε κάποια συγκεκριμένα βακτήρια και ασθένειες. Γι αυτό και ρώτησα αν έχεις διάγνωση και σχήμα να ακολουθησεις
 
φλεγμονή της βρογχοκήλης
Η τροφή στα πτηνά δεν περνά απευθείας στο στομάχι, όπως στα θηλαστικά, αλλά πρώτα για αρκετές ώρες μπαίνει σε μια ειδική προέκταση του οισοφάγου που ονομάζεται πρόλοβος, ή βρογχοκήλη.
Στα περισσότερα είδη πτηνών, η βρογχοκήλη βρίσκεται στη δεξιά πλευρά του λαιμού και χρησιμεύει για τη συσσώρευση τροφής και την προετοιμασία της για πέψη.
Εδώ, το συσσωρευμένο φαγητό μαλακώνει και οι υδατάνθρακες που περιέχονται σε αυτό διασπώνται από το ένζυμο αμυλάση, το οποίο είναι μέρος του σάλιου.
Στους νεοσσούς παπαγάλων, ο πρόλοβος είναι πολύ ορατός και ο καλύτερος δείκτης της υγείας του νεοσσού είναι η ταχύτητα με την οποία η τροφή μετακινείται από τον πρόλοβο στο στομάχι.
Δεν έχουν όλα τα πουλιά βρογχοκήλη. Εκτός από τους παπαγάλους, τα περιστέρια, τα κοτόπουλα, τα ημερόβια αρπακτικά και τα σπουργίτια έχουν βρογχοκήλη. Οι κουκουβάγιες, οι γλάροι και οι πιγκουίνοι δεν έχουν.
Τα πουλιά χρειάζονται μια σταδιακή αλλά σταθερή πρόσληψη τροφής στο στομάχι, έτσι η βρογχοκήλη τους επιτρέπει να τρώνε πρώτα μια μεγάλη ποσότητα τροφής ταυτόχρονα και στη συνέχεια να εξασφαλίσουν ότι εισέρχεται στο στομάχι σε μικρές μερίδες.
Η φλεγμονή του βλεννογόνου του προλόβου, με μερική διαστολή του οργάνου ονομάζεται προλοβίτιδα και μπορεί να οφείλεται στους παρακάτω λόγους
  • Εκτεταμένη γαστρεντερίτιδα
  • Ερεθισμός απο διάφορες χημικές ουσίες
  • Υπερπλασία του θυροειδούς αδένα
  • Παρουσία όγκων
  • Χαλάρωση των μυών του οργάνου
  • Ζυμώσεις που δημιουργούν αέρια στο πρόλοβο
  • Αβιταμίνωση
  • Μουχλιασμένη τροφή
  • Ύπαρξη μυκήτων
  • Ύπαρξη ιού τριχομονάδων.
Τα συμπτώματα είναι:
  • Εμετός με αποβολή όξινου δύσοσμου, γαλακτώδους, αφρώδους, γλοιώδους υγρού, συνήθως με υπόλοιπα τροφής (παρατηρείται κυρίως σε ενήλικους παπαγάλους)
  • Με ψηλάφιση του προλόβου, διαπιστώνουμε μια πολτώδη μάζα.
Χειρισμοί- Φάρμακα.
  • Πρέπει με τα δάκτυλά μας να εκκενώσουμε το πρόλοβο απο το περιεχόμενό του. Χορηγούμε κιτρική σόδα (2gr/100ml νερό) για 1 ημέρα, 2-3 σταγόνες Maalox σε 100ml νερό για 5 συνεχείς ημέρες και αντιβιοτικά ή σουλφοναμίδες σε νερό για 7 συνεχείς ημέρες σε συνδυασμό με βιταμίνες υδατοδιαλυτές, κυρίως του συμπλέγματος Β.
Περαστικά σας.
 
καλησπέρα σε όλους πήγα την πικό μου σε άλλο γιατρό για εξέταση είδε και τις κουτσουλιές σε μια τεραστια οθόνη και τις βρήκε μύκητες με έδωσε 2 φάρμακα τα οποια θα αναρτήσω σε φωτό και σε 3 μέρες θα πάω τις κουτσουλιές πάλι για εξέταση και από τα 3 "κοκατιλακια" μια δεύτερη γνώμη πάντα χρειάζεται με είπε πως αν έχουν και τα αλλα 2 είναι περιττό η απομάκρυνση γιατί θα αγχωθεί η μικρή δεν δείχνουν προς το παρών κανένα κρούσμα
 

Συνημμένα

  • farmak.webp
    farmak.webp
    128,8 KB · Προβολές: 30
  • farmak 1.webp
    farmak 1.webp
    122,1 KB · Προβολές: 31
  • piko diagnosi.webp
    piko diagnosi.webp
    114,9 KB · Προβολές: 30
@sarakoap , καλή επιτυχία στη θεραπεία. Ενημέρωνέ μας, όποτε έχεις την ευκαιρία.
[Να την κι η Αμφοτερικίνη Β, που μάλλον μόνο στην Ελλάδα και ίσως στην Ουγκάντα να μην κυκλοφορεί, κι έχουμε θρηνήσει τόσες και τόσες απώλειες]
 
@ianos καλημέρα τις δίνω πρωί και βραδυ για 28 μέρες από 0.05 ml είναι περίπου 2 σταγόνες τελευταία βδομάδα το διάβασμα που έριξα σχετικά για τα "κοκατιλ" δεν το έκανα ούτε στο σχολειό
 
εδώ και 4 μέρες η πικό μου έχει αρρωστήσει είναι φουσκωμένη και κοιμάται παραπάνω από το κανονικό την πήγαμε σε κλινική για ζωάκια όπου σε 3 ημερες την κάνανε 2 ενέσεις με "δοχυκυκλιν" ratiopharm μπήκαμε στη 6 μέρα είδαμε μεν λιγάκι βελτίωση στο ότι τρώει καλύτερα και πίνει αλλα πάλι κοιμάται πολύ και θα ήθελα από δικες σας εμπειρίες να αναφέρω πως τα αλλα 2 είναι πολύ δραστήρια στο πάτο του κλουβιού έχω τοποθέτηση εφημερίδα και από πάνω ξερα χόρτα για κουνελάκια που την καλύπτουν και το καθαρίζω όλα με απολύμανση κάθε 3 μέρες από τροφή έχει μεγάλη ποικιλία όπως φρέσκα λαχανικά κάθε μέρα μπρόκολο ρόκα καρότο αρακάς μένουμε στην γερμανία
Καλησπέρα, από όσο ξερω, υπάρχει ειδική «άμμος» για πουλιά που τοποθετείται στο κάτω μέρος του κλουβιού.Σας προτείνω να αγοράσετε, γιατί έχω διαβάσει σε πολλά σάιτ ότι οι εφημερίδες τα ενοχλούν τα πουλιά.Την πουλάνε σε όλα τα πετσοπ κανονικα.Μπορει να μην είναι 100/100 σωστό αυτό που γράφω, αλλά σίγουρα από την άμμο δεν θα πάθει κάτι κακό το κόκατιλ.
 
@nelly καλησπερα. Ας το δει ο @sarakoap με τον Πτηνιατρο που υπογραφει την διαγνωση γιατι αν το κλουβι δεν εχει σχαρα , οπως υποθετω ισως και να κανω λαθος, αν εχει προσβαση σε αμμο και αρχιζει να καταναλωνει εστω και λιγο εστω κι απο περιεργεια, ισως επιβαρυνθει.Μυκητες εχει ,μεγαβακτηριο, αν καταλαβα καλα απο το σχημα.Δεν ειναι ειναι και η πιο ευκολη περιπτωση. Σε λιγες μερες θα φανει αν νοσουν και τα τρια μαζι. Οι εφημεριδες πλεον δεν περιεχουν τοξικες ουσιες οπως παλιοτερα αλλα δεν ειναι και το καλυτερο υποστρωμα.Πιθανοτερα το πιο ευκολο και το πιο οικονομικο.
@sarakoap Ενημερωσες τον γιατρο για το κλουβι τα υποστρωματα κλπ αν εχουν αρνητικη επιπτωση 'η επιβαρυνουν την κατασταση?
Ευχαριστω
 
αλλά σίγουρα από την άμμο δεν θα πάθει κάτι κακό το κόκατιλ.

Kι όμως αν για το οποιονδήποτε λόγο καταναλώσει άμμο η θεραπεία του επηρεάζεται. Απο την εφημερίδα στην οποία έστρωσε κι απο πάνω ξερό χόρτο δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πάθει τίποτα.
 
Kι όμως αν για το οποιονδήποτε λόγο καταναλώσει άμμο η θεραπεία του επηρεάζεται.
Να συμπληρώσω....η αμφοτερικίνη Β δεν φαίνεται από την Περίληψη Χαρακτηριστικών των Προϊόντων της, να αλληλεπιδρά με ασβέστιο ή πυρίτιο που περιέχονται στην άμμο. Παρόλα αυτά και γενικότερα....
...κάποιες αντιβιώσεις αλληλεπιδρούν με ασβέστιο
...αναλόγως της φαρμακοτεχνικής του σκευάσματος μπορεί να μειωθεί ή να μεταβληθεί η απορρόφηση ή / και η δραστικότητά του
...και κυρίως το πορώδες* της άμμου, του ζεόλιθου, του κόκκαλου σουπιάς, του καρβουνακίου και ανάλογων προϊόντων άνθρακα κλπ μπορεί να λειτουργήσει μηχανικά σε αναστολή ή μείωση της επίδρασης πολλών σκευασμάτων, οπότε καλά είναι να αποφεύγεται η χρήση τους όσο ένας οργανισμός λαμβάνει φάρμακο.
*προκαλεί σε κάποιες περιπτώσεις απορρόφηση της δραστικής ουσία και αποβολή της - χωρίς δλδ να επιδράσει - από τον οργανισμό.
 
δεν έχω βάλει ποτε άμμο στο κλουβί εφημερίδα και χόρτα ξερα είχα μέχρι πριν κάποιες μέρες αλλα έβγαλα και τα χόρτα γιατί άκουσα πως ίσως να έχουν κάτι που τα πειράζει οποτε έβαλα εφημερίδα και από πάνω χαρτί κουζίνας και αλλάζονται καθημερινά και απολύμανση το κόκαλο τις σουπιάς το αφαιρώ η παραμένει? πάντως εδώ και 2 μέρες που παίρνει τις σταγόνες το πουλάκι το βλέπω να μη φουσκώνει τόσο πολύ και κοιμάται λιγότερο την μέρα έβαλα την θερμοκρασία στο 25 και ας γυρνάμε με κοντομάνικα εμείς
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν έχω βάλει ποτε άμμο
Σου εγινε προταση λιγο πιο πανω μηπως εβαζες αμμο και πανω σε αυτη την προταση αναφεραμε τα μειονεκτηματα της αμμου στην συγκεκριμενη περιπτωση που αντιμετωπιζεις .Οταν εχεις νεοτερα απο τις εξετασεις των αλλων δυο και θες μας
 
καλημέρα σας δεν έχω βάλει ποτε άμμο απλά ο φίλος μας με πρότεινε να βάλω και ένας άλλος το απέρριψε και το αιτιολόγησε όλα καλά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας θα δώσουμε αγώνα και για τα 3 πουλάκια αν και τα 2 δεν δείξανε κανένα σύμπτωμα εδώ και 8 μέρες πιστεύω θα τα καταφέρουμε συγκρατημένη αισιοδοξία και οι συνβουλες σας είναι πάντα πολύτιμες ειδικά για εμενα που είμαι νέος στον κόσμο των "κοκατιλ" έχω να μάθω πολλά ακόμα και μια ασήμαντη λεπτομέρεια παίξει κάποιο ρολο
 
καλημέρα στη παρέα τα νέα μας από την πικό είναι ενθαρρυντικά δε φουσκώνει πλέον και ξαναβρήκε την όρεξη τις ξαναέρχεται στο ωμο μας όταν μας βλέπει να τρώμε και ζητιανεύει φυσικά έχω πάντα δικη τις τροφή διπλα μου και την ξεγελάω τα αλλα 2 πουλάκια δεν δείξανε κανένα κρούσμα πήγαμε τις κουτσουλιές και από τα 3 πουλάκια για εξετάσεις περιμένουμε έως αύριο λογικά για τα αποτελέσματα και συν αυτών ο μικρούλης μόλις 4 μηνών ρίκο ξαφνικά άρχισε να τραγουδάει μονος του διαφορες μελωδίες!
 
Back
Top