Ασθένειες Εδώ και 4-5 μέρες το καναρίνι μου δεν τραγουδά και φέρεται περίεργα

Αγγελικη Σ.

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
16
Καλημερα σας! Εχω ενα καναρινι περιπου 2,5 χρονων τρομερος τραγουδιστης. Εδω κ 4-5 μερες ομως δεν τραγουδα σχεδον καθολου κ φερεται κ λιγο περιεργα. Φουσκωνει συχνα τα φτερα του ακομα κ για να κανει την αναγκη του, χτυπαει συχνα το ραμφος του στα κλαδια. Να σημειωσω οτι εχει ορεξη για τροφη κ νερο, ειναι ενεργητικος αλλα ξυνεται με το ραμφος του κ που που βγαζει κανα φτερο μονος του. Επισης χτες παρατηρησα οτι υπηρχαν στιγμες που καθοταν στο ενα ποδι. Βεβαια ολα αυτα συνεπεσαν με αλλαγη τροφης που του καναμε κ του βαλαμε κ αμμο για πτηνα στον πατο του κλουβιου του. Γνωριζει κανεις σας τι μπορει να του συμβαινει; Μπορει να φταιει η αλλαγη τροφης ή να αλλαζει φτερωμα; Ευχαριστω.
 
Καλημέρα για να σου δώσουμε την οποία συμβουλή πρέπει να έχουμε κάποια φωτογραφία του πουλιού καθώς και κάποιες άλλες λεπτομέρειες..
- τι ηλικία έχει το πουλί;
- το καναρίνι ζεί εξωτερικά ή στο εσωτερικό του σπιτιού ;
- αν το έχετε έξω υπάρχει προστασία από κουνούπια και αρπακτικά;
-αν είναι μέσα είναι επαρκής ο φωτισμός;
- τι τροφές χρησιμοποιείται;
- πως έγινε η αλλαγή τροφής απότομα ή σταδιακά;
- τι εικόνα εμφανίζει η κοιλιά του και τα πόδια του (φωτογραφία)
- υπάρχει κάποιος πτηνιατρος κοντά να το εξετάσει;
 
Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας. Το πουλι ειναι 2,5 ετων, ζει μεσα στο σπιτι σε πολυ φωτεινο σημειο. Του γεμισα 2 ταιστρες με την νεα τροφη κ 1 με την παλια. Η βιταμινη αλλαχτηκε εντελως. Μας εδωσε το pet shop: RIO SAND, RIO CANARIES DAILY FEED, BEAPHAR MULTI-VIT, RIO EGG FOOD. Οχι κοντα μου δεν εχω πτηνιατρο. Θα προσπαθησω να στειλω φωτο γιατι δεν τις επισυναπτει λογω ογκου. Ευχαριστω.
 
Η κίνηση που μοιάζει να αφαιρεί φτερά μόνος του στην ουσία είναι η καθαρότερη απόδειξη της "τρέχουσας" κατάστασης που αφορά την πτερόρροια.
Αφαιρεί όλα όσα είναι έτοιμα να φύγουν ή έχουν φύγει και απλά κρατιούνται με κάποιο τρόπο πάνω του.
Πρόταση μου είναι να μπει καθημερινά το μπάνιο στο κλουβί του..
Το χρειάζεται και θα μπει όποτε θέλει το ίδιο... αν όχι κάθε μέρα.
Η πτερόρροια ως εποχή δεν είναι μόνο αυτού καθ΄αυτού ο χρόνος που χρειάζεται για να φύγουν τα φτερά του αλλά και ο χρόνος που χρειάζεται να βγουν τα νέα.
Η τελευταία μάλιστα φάση είναι αυτή που έχει τις περισσότερες απαιτήσεις από τον οργανισμό του πουλιού και που συνήθως συνοδεύεται από κνησμό, "κακοκεφιά και αδιαθεσία".
Στα παραπάνω συμπεριλαμβάνεται ασφαλώς και η διακοπή του τραγουδιού στο καναρίνι.
 
Αγγελική @Αγγελικη Σ. από τις φωτογραφίες που μου έστειλες δεν μπορεί να φανεί κάτι.
Αν μπορείς να το πιάσεις και παραμερίζοντας τα πούπουλα να δεις, να φωτογραφήσεις ή να μας περιγράψεις την κοιλιά του.
Επίσης παρατήρησες τα ποδαράκια του αν έχουν κάτι διαφορετικό όπως κόκκινα, μαύρα σημάδια ή κάτι σαν λέπια άσπρα;
Ίσως σαν πρώτη ενέργεια είναι να του έχεις μόνο νερό και σποράκια.
Τα υπόλοιπα βιταμίνες αυγοτροφες άφησε τα στην άκρη για λίγες μέρες.
 
Να βάλεις την μπανιέρα άφοβα.
Κάθε μέρα αυτό το διάστημα και αραιώνει τους κρύους μήνες όχι για το κρύο που εικάζεις πως θα του κάνει κακό αλλά γιατί αραιώνει η ανάγκη για μπάνιο στο πουλί
 
@misalouris, Ευχαριστω παρα πολυ! Ειχα αρχισει να αγχωνομαι οτι κατι " κακο " συμβαινει! Νασαι καλα!
[automerge]1560681227[/automerge]
@Giannisbox, Δεν βλεπω τπτ περιεργο στην κοιλια του, για τα ποδαρακια του δεν ειμαι σιγουρη. Σιγουρα δεν εχει κοκκινα ή μαυρα σημαδια για τα λεπια δεν ξερω.
 

Συνημμένα

  • 20190616_131828.webp
    20190616_131828.webp
    29,1 KB · Προβολές: 24
  • 20190616_131517.webp
    20190616_131517.webp
    33,2 KB · Προβολές: 23
Ευχαριστω παρα πολυ. Προς το παρον δεν σχετιζονται τα ποδαρακια του με τα παραπανω. Θα τα παρακολουθω ομως για να εχω αποψη.
[automerge]1560683292[/automerge]
Να βάλεις την μπανιέρα άφοβα.
Να σε ενημερωσω ετσι απλα οτι του εβαλα την μπανιερα του κ δειχνει να το ευχαριστιεται!
 
Αναμενόμενη η εξέλιξη.
Μπάνιο κάθε μέρα στα πουλιά... κι αυτά να μπουν μόνο όταν θέλουν.
Για τα πόδια θα χρειαστείς μερικές εφαρμογές με κρέμα epithol 6-7 ευρώ κοστίζει.. και σύντομα η εικόνα τους θα είναι τέλεια.
Κάθε μέρα εφαρμογή με μικρή "εντριβή" στα πόδια για να εισχωρήσει παντού.
 
Back
Top