Φροντίδα Ειδη ξυλου καταληλλα για κατασκευη κλουβιου

Τα πηχάκια που εγώ χρησιμοποιώ έχουν πάχος 7X7 mm. Επομένως για να έχουν αντοχή πρέπει να είναι από ξύλο χωρίς ρόζους και συμπαγή δηλ. με πυκνά "νερά" όπως λέμε.
Αποκλείουμε λοιπόν σουηδικό, λεύκα, έλατο... κλπ
Εγώ τα έχω φτιάξει από οξιά και ένα από ιρόκο.
 
Δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα να φτιαξεις ξυλινα κλουβια για ψιτακκοειδη. Ειναι μικρα σε μεγεθος χωρις πολυ δυναμη στο ραμφος αλλα μπορει να σου βγαλουν τα κλουβια οφ πολυ γρηγορα και να παει χαμενος και ο κοπος και το χρημα που σπαταλησες. Αν προκειται για κλουβια που προοριζονται για μεσα στο σπιτι εγω θα αγοραζα καποιο ετοιμο. Γλιτωνεις τον κοπο και ισως και χρηματα, οι κατασκευες περα απο το γουστο που μπορει να βγαλεις με την ολη διαδικασια πολλες φορες κοστιζουν πολλαπλασια απο ενα ετοιμο.
 
Ευχαριστω γιΑ της συμβουλες φοιβο θα σκεφτω αρκετα το θεμα γιατι θελω να δωσω ειδικα στα κοκατιλ μου ενα ψηλο κλουβι οπου θα μπορουν να γυμναζουν τα φτερα τους..
Δηλαδη ειχα στο μυαλο μου μια κλουβα πτησης αν τα φτιαξω με σιδερο θα ειναι καλυτερα;
 
Ευχαριστω γιΑ της συμβουλες φοιβο θα σκεφτω αρκετα το θεμα γιατι θελω να δωσω ειδικα στα κοκατιλ μου ενα ψηλο κλουβι οπου θα μπορουν να γυμναζουν τα φτερα τους..
Δηλαδη ειχα στο μυαλο μου μια κλουβα πτησης αν τα φτιαξω με σιδερο θα ειναι καλυτερα;
Σε μακρυ κλουβι θα γυμναζουν τα φτερα τους, σε ψηλο οχι, εκει αναγκαστικα θα σκαρφαλωνουν. 😉
 
Θα το κανω μακρυ και λιγο ψηλο εχεις να μου προτεινεις διαστασεις; το σιδερο ειναι ενταξει για κατασκευη κλουβιου;
 
Ανάλογα και με τον χώρο που έχεις, το μήκος να είναι από 70 εκ έως 1 μέτρο είναι ιδανικό.
 
Σε μακρυ κλουβι θα γυμναζουν τα φτερα τους, σε ψηλο οχι, εκει αναγκαστικα θα σκαρφαλωνουν. 😉
Φοιβο τι ειδος σιδερου να το φτιαξω;

Ανάλογα και με τον χώρο που έχεις, το μήκος να είναι από 70 εκ έως 1 μέτρο είναι ιδανικό.
Υψος μαρια;🙂 ποσο περιπου λες;
 
Tα ασφαλη μεταλλα για τους παπαγαλους, που ειναι πουλια που σκαρφαλωνουν πολυ και χρησιμοποιουν το ραμφος τους, ειναι τα ανοξειδωτα και τα αλουμινιου.
 
klouvi papagalon.webp
Υψος μαρια;:) ποσο περιπου λες;[/QUOTE είπε:
κοίτα ένα τέτοιο κλουβί, έχει μήκος περ. 0,65 εκ. με ύψος το μικρότερο γύρω στους 0,80 εκ.
Εγώ θα έλεγα, αν γίνεται, ένα μέτρο μήκος με 0,70 ύψος είναι οκ.
 
Back
Top